Ahi Elvan Cami 14.yüzyılın sonlarında yapımına başlanan ve 15.yüzyıldan itibaren ibadete açık bir camidir. Görüntü olarak çok ihtişamlı bir görüntüye sahip olmasa da oldukça önemli bir tarihi yapıdır. Yapımında Selçuklu ve Osmanlı mimarisi kullanılmıştır. Ankara'nın nüfuzlu insanlarından olan Ahi Elvan tarafından yapılmıştır. 200 metre uzağında kardeşi Ahi Şerafeddin'in yaptırmış olduğu cami bulunmaktadır. Ahi Elvan Cami o camiye göre biraz da küçüktür.

Ahi Elvan Cami Genel Özellikleri

 • Duvarlarının üst kısmı kerpiçten olan caminin alt kısmı taştan yapılmıştır. İç yapısı ahşaptan olan caminin içi ilk günkü haliyle korunmuş. Bu da caminin maneviyatını oldukça artırıyor. Çatısı günümüzde kiremitle örtülen caminin bazı kısımlarda da restore edilmiştir. Fakat buna rağmen orijinal halinden ödün verilmemiştir.
 • Sütunlar el oyması, tavan ve minber işlemelerini izlemek bile harika. Aynı zamanda bay ve bayan lavaboları da oldukça temiz ve sıcak su dahi akmakta.

 • Fakat tarihi bir cami olmasına karşın namaz vakitlerinde pek dolu olmamasına şaşırıyoruz. Yalnızca cuma namazı vakitlerinde kalabalık olan bu caminin değerinin daha iyi bilinmesi gerekiyor. Modern camiler de tabii ki oldukça önemli ve cemaatin ihtiyacını fazlasıyla karşılamakta. Fakat bu tarz camiler de 600 yılın üstünde ibadete açık ve bunun bilincinden olup ibadet gerçekleştirmek çok güzel bir duygu. Kadınlar için de alanının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ahi Elvan Cami'nin Yakınında Gezilecek Yerler

Rahmi Koç Müzesi

 • Eğer geçmişten günümüze bir yolculuk yapmak istiyorsanız Rahmi Koç Müzesi'ne mutlaka uğramalısınız. Burayı size ne kadar anlatsak az. Öyle güzel koleksiyonlar müze içerisinde var ki en az 2-3 saatinizi bu müzede harcasanız zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. 1906 yılında açılan eczaneden Vehbi Koç'un ilk çalıştığı iş yerine kadar pek çok yer müze içerisinde mevcut. Eski araba modellerinden yeni araba modellerine aklınıza gelmeyecek birçok koleksiyon var.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

 • Eski Tunç ve Hitit Çağı'ndan Roma ve Bizans dönemine bir yolculuk yapmak için harika bir müze. Dönemin ticaret, sosyal yaşam, kozmetik, yeme içme alışkanlıkları ve şölen gibi aklınıza gelebilecek tüm detayları inceleyebileceğiniz 2015'te açılmış oldukça yeni bir müze.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

 • Yontma Taş Devri'nden Hitit dönemine kadar Anadolu'da nasıl bir kültür nasıl bir medeniyet vardı sorusunun cevabını fazlasıyla alacağınız bir müze daha. Kral Midas'ın masasından dünyanın en eski aynasına, fildişi oymalarından boğa kafalarına birçok ilginizi çekecek tarihi eseri burada görebilirsiniz.

Ankara Kalesi

 • Buralara kadar gelmişken Ankara Kalesi'ni ziyaret etmemek olmaz. Eski Ankara evleri, sokakları gibi birçok detayı görebileceğiniz Ankara Kalesi Ankara'nın en turistik mekanlarından bir tanesi ve adım başı turist görebilirsiniz.

Samanpazarı

 • Samanpazarı Ankara'da bulunan ve yıllardır faaliyette bulunan bir pazar. Bu pazara yerli halkın yanı sıra yabancı turistler de gelmekte. Tarihi dokusu ve mekanların çeşitli olmasıyla Ankara'nın Kapalıçarşı’sı benzetmesini yapmak yanlış olmayacaktır.

Ahielvan Cami Ulaşımı

 • Samanpazarı’ndan yürüme mesafesinde olan
  Ahielvan Cami Ulus merkez, Dikimevi metrosu, Sıhhiye merkez gibi yerlerden de
  taksiyle 5 dakikada gidebileceğiniz bir yer.
 • Tam önünden geçen bir toplu taşıma aracı
  maalesef yok. Fakat Ulus'a giden otobüs ve dolmuşlara binerseniz bu caminin
  yakınında inebilirsiniz.

Harita ve Konum BilgisiAhi Elvan Cami | Hakkında Bilgi, Cami Özellikleri, Çevresinde Gezilebilecek Yerler ve Ulaşım