Gezi

Rahmi M.Koç Müzesi | Koleksiyonlar, Yapılabilecek Aktiviteler, Ulaşım ve Giriş Ücreti

Rahmi M.Koç Müzesi 2005 yılında açılmış ve Ankara’nın ilk sanayi müzesidir. Ankara Kalesi’nin giriş kapısının hemen karşısında yer almaktadır ve merkezi bir yerdedir. Rahmi M.Koç Müzesi 7’den 70’e tüm Ankaralıların görmesi gereken hatta Ankara’ya il dışından gelen ziyaretçilerin de ilk görmesi gereken müzelerden bir tanesidir.

Rahmi M. Koç Müzesindeki Koleksiyonlar

Bu müzeden tam anlamıyla verim almak istiyorsanız en az 2 saatinizi müze ziyareti için ayırmalısınız. 1850’den itibaren sanayide üretilen araçlar müze içerisinde yer almaktadır. Bu araçlar arasında ilk daktilo ilk televizyon gibi ürünler yer alırken denizcilik, havacılık, karayolu taşımacılığı için önemli araçlar da yer almaktadır. Müzeye girdiğiniz andan itibaren zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz.

Atatürk ve Ankara

Bu bölümün açılmasında Atatürk’ün silah arkadaşı olan Halil Nuri Yurdakul büyük rol oynamıştır. Onun tarafından bir araya getirilen materyaller oğlu Prof.Dr.Yurdakul Yurdakul tarafından Rahmi M.Koç Müzesine hediye edilmiştir. Bu bölümde Atatürk tarafından kullanılan kılıçlar ve Mustafa Kemal’in mührü yer almaktadır. Aynı zamanda 1923 ve 1927 tarihli Atatürk’ün Time dergisine kapak olduğu dergiler de sergilenmektedir.

Bu bölümde ayrıca Cumhuriyet’in ilanı için hazırlanmış ilk bayraklardan bir tanesi de bulunmaktadır.

Rahmi M.Koç Galerisi

Bu galeride Rahmi M.Koç’a verilen madalyalar, plaketler ve çeşitli hediyeler sergilenmektedir. Aynı zamanda Rahmi Koç’un silikon mankeni de bu alandadır ve çalışma odası da canlandırılmıştır.

Mustafa V. Koç Galerisi

Merhum Mustafa V.Koç golf ve biniciliğe karşı oldukça ilgiliydi. Bu bölümde bu aktiviteleri yaparken kullanmış olduğu objeler sergilenmektedir. Yine Mustafa Koç’un almış olduğu madalyalar, plaketler, kişisel eşyaları ve aile fotoğrafları yer almaktadır.

Karayolu Ulaşımı

Müzenin en çok dikkat çeken bölümlerindendir. 1800’lü yıllardan günümüze otomobillerin, bisikletlerin, çocuk arabalarının ve diğer araçların nasıl bir gelişim gösterdiğini en iyi şekilde sergilemektedir. İlk itfaiye aracı modellerinden, 1931 yılında kullanılan Ford yarış otomobiline birçok araç modeli sergilenmektedir.

Raylı Ulaşım-Denizcilik-Havacılık

Karayolu ulaşımının yanı sıra raylı ulaşım, denizcilik ve havacılıkta da kullanılan birçok aracın modeli sergilenmektedir. Eğer ulaşım tarihine merakınız varsa bu bölümlere uğramadan geçmemelisiniz.

Makineler

Sanayi müzesinde olmazsa olmaz bölümlerden biri de makineler bölümüdür. Sanayinin mihenk taşı olarak kabul edilen buharlı makineler, dizel motorlar ve çeşitli birçok makine modeli burada sergilenmektedir. Aynı zamanda birçok makine modeli de çalışır haldedir ve ziyaretçilerin ilgisini bir hayli çekmektedir.

İletişim

Rahmi M.Koç müzesinde en çok ilgiyi gören bölümler arasında iletişim bölümü yer almaktadır. Bu bölümde iletişim tarihinin gelişiminde büyük rol oynayan ilk telefon modelleri, daktilolar yer almaktadır. Aynı zamanda televizyon modelleri, sinematogrof, casus kameraları da bu bölümde yer alan diğer iletişim araçlarıdır.

Tarım

Bilindiği üzere Türkiye bir tarım ülkesidir. Bu bölümde Türkiye’de üretilen ilk traktörden yabancı tarım ürünlerine birçok farklı tarım ürünü sergilenmektedir.

Matbaacılık

Müzenin en eğitici bölümleri arasında yer alır. Öyle ki burada eskiden nasıl bir basım tekniği uygulandığı gibi birçok konu üzerinde bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bunun yanı sıra eskilerden kalan kitaplar, efemeralar ve birçok eski matbaa ürünü sergilenir.

Oyuncaklar

Çocukların belki de en çok dikkatini çeken bölümdür. Sadece çocukların ilgisini değil aynı zamanda yetişkinlere de zamanda yolculuk yaptıracaktır. Eski dönemlerden kalma oyuncak trenler, vapurlar, atlar, arabalar çocukları büyülerken zamanında bu tarz oyuncakları olan kişileri de duygulandıracaktır. Oyuncaklar bölümünün en dikkat çeken oyuncağı da şüphesiz çalışır halde olan Steel Stella Roller Coaster’ıdır.

Günlük Yaşam

Nostalji duygusunun ön plana çıktığı bölümler arasındadır. Bu bölümde pipolar, çini sobalar yer alırken aynı zamanda çorap örme makinesi çamaşır merdanesine kadar unutulmuş birçok günlük yaşam materyali yer almaktadır. 19.yüzyıldan kalma bir piyanoyu dahi burada görebilirsiniz.

Bebek Evleri

Bebek evleri deyip geçmemek lazım. Bu evlerin de büyük bir tarihi bulunmakta. 19.yüzyıldan 21.yüzyıla birçok bebek evi modeli Rahmi M.Koç Müzesinde sergileniyor. Bu bebek evlerini inceleyerek eski evlerin yapısını, kullanılan eşyaları görerek bir bakıma zamanda yolculuk yapmış olacaksınız.

Vehbi Koç Dükkânı

Müzedeki en önemli yerlerden bir tanesi. Vehbi Koç’un yaz tatilinde çalıştığı Çengelhan’daki dükkân bu kısımda. Yani Vehbi Koç’un sanayiyle tanışması burada gerçekleşmiş.

İsmail Amca Atölyesi

İsmail Atsürer’in kendi el emekleriyle büyük bir özenle yaptığı gemi ve tren modelleri bu bölümde sergilenmekte. Özellikle çocukların en sevdiği bölümlerden bir tanesi.

Ali Rıza Eczanesi

Tıp ve eczacılık alanlarına ilginiz varsa Ali Rıza Peker’in 1906’da açmış olduğu ve üç kuşak boyunca 2006 yılna kadar devam eden Ali Rıza Eczanesi’ni de gezmelisiniz. 100 yıl öncesinden kalan şok aletleri ve beyin ameliyat setini de bu bölümde görmeniz mümkün.

Esnaf Sokağı

Cumhuriyetin ilk yıllarına yolculuk yapmak için burayı da ziyaret etmeden geçmeyin. Kunduracıdan tiftikçiye, bakırcıdan eski saatçilere, berber, halıcı gibi birçok eski ve şu anda yenilenmiş esnaf kollarının geçmişteki hallerini göreceksiniz. Her şey birebir o zamana göre yansıtılmış durumda.

Rahmi M.Koç Müzesinde Aktiviteler

Fotoğraf Çekimi

İsterseniz özel günleriniz için Rahmi M.Koç Müzesinde fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer bu fotoğrafı hafta sonu çekmeyi düşünüyorsanız daha öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekecektir. Özellikle düğün fotoğrafları için tercih edilen müzede 5 kişilik bir grup için 250 lira ödemeniz gerekmektedir.

Doğum Günü Kutlamaları

Çocuğunuza özel bir doğum günü kutlaması için müzeyi tercih etmenizi öneririz. Doğum günü çocuğu ve arkadaşları için özel bir müze turu mevcutken tasarım atölyelerinde de yaratıcılıklarını sergileyebilirler. Aynı zamanda müzenin özel kafesinde oldukça lezzetli ikramlarla şık bir doğum günü yaşanacaktır.

Toplantılar ve Davetler

Toplantı için salon arıyorsanız müzenin şık bir şekilde tasarlanmış 130 metrekarelik bir toplantı salonu bulunmaktadır. Projeksiyon sistemi olan toplantı salonu 100 kişiye misafirlik yapabiliyor.

Davetler için de nezih bir yer arıyorsanız kokteyl davetleri ve kurumsal organizasyonların için şık bir davet salonu mevcuttur. Davet salonu Divan grubu işletmektedir.

Sergi Salonu

Geçici bir sergi salonu arayanlar için de müzede modern bir şekilde dizayn edilmiş 130 metrekarelik sergi salonu da bulunmaktadır.

Rahmi M.Koç Müzesi Ziyaret Planı

  • Birçok müzede olduğu gibi bu müze de pazartesi günleri ziyaretçilere kapalıdır.
  • Hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Hafta sonu ise 10.00-18.00 arası ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

Rahmi M.Koç Müzesi Giriş Ücretleri

  • Öğrenciler için giriş ücreti 5 liradır.
  • Yetişkinler için giriş ücreti 12 lirayken 10 kişilik üzerinde bir grupla gelinmesi durumunda giriş ücreti 10 lira olacaktır.

Rahmi M.Koç Müzesi Ulaşımı

  • Özel aracınızla gidecekseniz müzenin girişinin hemen karşısında belediyeye ait bir otopark bulunmaktadır.
  • Minibüs tercih edecekler Altındağ Belediyesi önünden müze tabelalı minibüslere binebilirler.
  • Otobüs ile gidecekler de Ulus Meydanında otobüsten inip Hisar Caddesi üzerinden Ankara Kalesine doğru yürümeleri halinde kısa bir sürede müzeyi göreceklerdir.

Harita ve Konum Bilgisi

Kale, Depo Sokak No:1, 06230 Altındağ/Ankara

R