Gezi

Ankara Kalesi Gezilecek Yerler, Tarihçesi, Öneriler ve Uyarılar

Ankara Kalesi Ankara’yı tepeden en ince ayrıntısına kadar görebileceğiniz tarih kokan ve herkesin en az bir kere gezmesi gereken bir yer. Yerli halkın sık sık ziyaret ettiği Ankara Kalesi’ne yabancı turistlerin de ilgisi bir hayli büyüktür.

Ankara Kalesi Tarihçesi

Galatya’nın Roma tarafından işgal edildiği tarihe kadar yerli halkın Ankara Kalesi’nin içinde bulunduğu söylenmektedir. Roma işgali sonrasında kent büyüdüğü için insanlar kale dışına çıkmaya başladı. İlk onarımı Roma imparatoru Caracalla tarafından M.Ö. 217’de gerçekleşti. Dış kalenin yapımı M.S 668’de dönemin Bizans İmparatoru II. Justinianos tarafından gerçekleştirilmiştir. 1073 yılında Selçukluların eline geçerek ilk defa Türklerin eline geçen kale 1101-1227 yılları arasında tekrar Haçlıların eline geçse de 1227 yılından itibaren Türklerin elindedir. Osmanlı döneminde 1832’de Kavalalı İbrahim Paşa tarafından onarımdan geçilen kalenin dış duvarları da o tarihte geliştirilmiştir.

Ankara Kalesi’nde Gezilecek Yerler

Kaleiçi

Burası Ankara Kalesi’ne gelindiği vakit ilk ziyaret edilmesi gereken yerdir. Kaleiçi’nin giriş kısmındaki restorasyon çalışmaları tamamen tamamlanmıştır. Eski Ankara evlerinin bulunduğu bu bölümde resmen zamanda yolculuk yapacaksınız. Bu eski Ankara evlerinin yanı sıra yine mimarisi bozulmamış turistik dükkanlar bulunmaktadır. Buralara girmeden Ankara Kalesi ziyaretinizi tamamlamayın. Burada birbirinden güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra restoranlar, sanat evleri ve kafelerin yanında oteller de Kaleiçi’nde bulunmaktadır.

Restorasyonun tamamlandığı alanı gezdikten sonra önünüze harabe, yıkık evler bulunmakta. Bu kısımları ziyaret etmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü buralar pek tekin değil ve gezilecek alanlar da bulunmuyor.

Pirinç Han

Ankara Kalesi’ne gelip de Pirinç Hanı’na uğramamak yanlış olacaktır. Burası Ankara’nın bilindik en eski hanlarından bir tanesidir. Buradaki dükkanların hepsi birer tarih ve içerisinde birçok eski eşya bulunmakta. Antikaya ilgi duyuyorsanız buradaki dükkanlara mutlaka uğramalısınız. Bez bebeklerden, antika saatlere, dekoratif objelere birçok antika ürün Pirinç Hanı’nda yer alıyor.

Aynı zamanda özellikle sıcak günlerde buranın avlusunda oturup bir şeyler yiyip içmek oldukça zevkli. Sıcaktan bunalan insanı bu avlu oldukça rahatlatıyor.

Ankara Kalesinde Fotoğraf Çekmek

Fotoğrafçılığa özel bir ilginiz varsa mutlaka Ankara Kalesini ziyaret etmelisiniz. Kalenin zaten her yeri farklı bir tarih ve burada bulunan eski Ankara evlerini fotoğraflayabilir, yokuş manzaralarını çekebilirsiniz. Fotoğraf koleksiyonu için çok iyi fotoğrafları burada yakalayabilirsiniz.

Bunun yanında şehrin kuşbakışı görüntüsünün en güzel çekileceği yerlerden bir tanesi de Ankara Kalesi’dir. Kalenin çıkabileceğiniz en yüksek yerine çıktığınız zaman fotoğraf makineniz, cep telefonunuzla Ankara’nın en güzel manzaralarını yakalayacaksınız.

Ankara Kalesinde Yeme İçme

Tarihi bir yer olduğu için de yeme içme konusunda ayrı bir yere sahiptir. Özellikle soğuk kış günlerinde kalede bir kafede oturup pirinç bardakta bol tarçınlı salep içmek içinizi ısıtıp güzel bir nostalji etkisi yaratacaktır.

Bilindiği üzere Ankara et döneriyle meşhurdur. Sırf et döner yemek için dahi Ankara Kalesi’ne gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra yöresel yemekler de buraya has sunumuyla servis edilmekte. Zaten Ankara Kalesi’ni tam anlamıyla gezmeniz 2-3 saatinizi alacaktır. Yokuşları da çok olduğu için karnınız acıkır bu sebeple burada mutlaka güzel bir yemek yemenizi tavsiye ederiz.

Ankara Kalesi’ne Geleceklere Öneriler ve Uyarılar

 • Yollar Arnavut kaldırımı olduğu için bebek arabalarını kullanmanız epey zor. Bunun yerine alternatif düşünün.
 • Surlara çıkarken ve çıktıktan sonra dikkatli olun surların dibine fazla yaklaşmayın.
 • Nostalji seviyorsanız mutlaka Ankara Kalesi’nde bulunan Gramofon Cafe’yi ziyaret edin. Burada hem eski albümler, plaklar vs.… satılırken aynı zamanda gramofonda çalan eşsiz müzikler eşliğinde sıcak bir içecek içebilir bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 • Ankara’yı tepeden görmek için Hatipoğlu Konağı’na uğramalısınız. Buranın terasının manzarasını başka bir yerde bulmak oldukça zor. Yemekleri de oldukça lezzetli ve akşamları fasıl eşliğinde akşam yemeği yiyebilirsiniz. Aynı zamanda özel günler, toplantılar için de rezervasyon yapmanız mümkün.
 • Kınacızade Konağı da mutlaka uğramanız gereken bir mekân. Öyle ki özel günleriniz için burayı kullanmanız mümkün. Bunun dışında yemekleri de oldukça lezzetli ve burası 1800’lü yılların sonlarında yapılmış tarih kokan bir yer. Bunun yanı sıra hem restoran hem müze olarak kullanılıyor aynı zamanda kütüphanesi de mevcut. Müzeler ise;
 • Prof.Dr.Halil İnalcık Akademisyenler Odası
 • Jülide Gülizar Gazeteciler Odası
 • Yurdusev Arığ Müze Odası

Ankara Kalesi Çevresinde Ziyaret Edilecek Yerler

 • Ankara Kalesi’nin hemen yakınında bulunan iki tane müze vardır. Bunlar girişin hemen karşısında bulunan Rahmi Koç Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesidir. Bu iki müzede de zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.
 • Aynı zamanda Azize Tereza Kilisesine de 14.00-17.00 saatleri arasında gitmeniz mümkün.
 • Samanpazarı Ankara’nın en eski alışveriş yeri olarak bilinir. Hala birçok kişi alışverişini özellikle düğün, nişan alışverişlerini burada yapmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir ve Ankara Kalesi’ne yürüme mesafesindedir. Hala nostaljik görüntüsünü kaybetmemiştir. Burayı gezdiğiniz zaman kendinizi Ankara Kalesi’nde olduğu gibi zaman içerisinde yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz. 

Ankara Kalesi Ulaşım

 • Samanpazarından yürüme mesafesinde olan Ankara Kalesi Ulus merkez, Dikimevi metrosu, Sıhhiye merkez gibi yerlerden de taksiyle 5 dakikada gidebileceğiniz bir yer.
 • Tam önünden geçen bir toplu taşıma aracı maalesef yok.
 • Özel araçla gidiyorsanız kale girişinin yan bölümünde belediyeye ait otopark bulunmaktadır.

Ankara Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaretçi Saatleri

 • Ankara Kalesi’ne giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 • Yılın her günü ziyaretçilere açık olan Ankara Kalesi’ni 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Harita ve Konum Bilgisi

Kale, 06240 Altındağ/Ankara

R