Zincirli Cami 17.yüzyılın ortalarında veya sonlarında yapıldığı tahmin edilen Ulus'ta Anafartalar Caddesi üstünde bulunan bir camidir. 1879–1880 yıllarında Ankara Valisi Hurşit Paşa tarafından camide bakım ve onarım yapıldığı cami içerisinde yer alan levhadan anlaşılmaktadır.

Zincirli Cami Tarihçesi

Caminin tarihçesi bazı kayıtlarla ortaya çıkmıştır. Bu kayıtlara göre camiyi yaptıran kişi Şeyhülislam Mehmed Emin'dir. Şeyhülislam Mehmed Emin Hasan Paşa Hamamı'nı satın almış ve sonrasında bu hamamı yıktırmıştır. Bu hamamın yerine camiyi yaptıran Şeyhülislam Mehmed Emin iç ahşap süslemesi için dönemin ünlü isimlerinden Nakkaş Mustafa ile çalışmıştır.

Geçmiş dönemlerde caminin avlusunda iki katlı ahşap medrese yer alsa da günümüzde bu yapı yıkılmıştır. 1937 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarıldığı da bilinmektedir.

Zincirli Cami Genel Mimarisi

Taş kaideli, tuğla gövdeli çatısı kiremitli, tek minareli klasik Osmanlı camilerinden bir tanesidir. İç tasarımında da ahşap kullanılmıştır. Bu camide namaz kıldığınız vakit maneviyat duygusunu en keskin şekilde hissediyorsunuz. Bu tarz tarihi ibadet yerlerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Özellikle cuma namazları ve teravih vakitlerinde caminin günümüzde de dolduğunu ve insanların dışarıya taştığını söyleyebiliriz. Küçük bir cami olarak tasarlandığı için dönem dönem genişletme çalışmaları gündeme gelse de tarihi dokusunu koruması açısından buna pek yaklaşılmamıştır. Bu sebeple caminin restore çalışmalarında herhangi bir şekilde kapasite artımına gidilmemiştir.

Zincirli Cami Çevresindeki Diğer Tarihi Camiler

Hacı Bayram-ı Velî Camii

1428 yapımı cami Ankara'nın en eski ve en turistik camilerinden bir tanesidir. Zincirli Cami'ye olan uzaklığı yalnızca 300 metredir. 6000 kişinin ibadeti kapasitesine sahip olan bu camiyi de ziyaret edebilirsiniz. Hacı Bayram Cami Ulus denilince akla gelen ilk yapılardandır ve özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Hallaç Mahmut Cami

16.yüzyıl yapımı olan Hallaç Mahmut Cami de Zincirli Cami'nin sadece 200 metre uzaklığında bulunmaktadır. Minaresiz olan cami başlarda mescit olarak kullanılmış olsa da sonrasında minber eklenmesiyle cami görevini görmeye başlamıştır. Kapasite ve tasarım olarak da Zincirli Cami'ye oldukça benzemektedir.

Şeyh İzzettin Cami

Zincirli Cami'ye 600 metre uzaklıkta bulunan bu caminin içinde Şeyh İzzettin türbesi de yer almaktadır. Oldukça küçük olan bu camiyi kişiler genellikle Şeyh İzzettin türbesini görmek için ziyaret etmektedir.

Zincirli Cami Ulaşımı

  • Cami merkezi bir yerde olduğu içim ulaşımı oldukça kolaydır.
  • Metro kullananlar Ulus durağında inmeleri halinde 2-3 dakika yürüyerek müzeyi ziyaret edebilirler.
  • Dolmuş ve otobüs kullanacak kişiler için de Ulus Meydanı’nda inmeleri yeterli olacaktır.

Harita ve Konum BilgisiZincirli Cami | Tarihçesi, Genel Mimarisi, Çevresindeki Diğer Camiler ve Ulaşım