Mustafa Ayaz Müzesi ve Kültür Merkezi ya da bir diğer adı ile bilinen Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı, Ankara’nın Çankaya ilçesinin Balgat semtinde bulunmaktadır. 1720 metrekarelik bir alan üzerinde yer alan Mustafa Ayaz Müzesi’nin toplam kullanım alanı ise yaklaşık 5000 metrekaredir. Mustafa Ayaz, bu müzeyi tamamen kendi imkanları ile yapmıştır. Müzede, sanatçıya ait eserlerin sergi alanlarına ek olarak birçok sanatsal faaliyet alanları da mevcuttur.

Mustafa Ayaz Kimdir?

Mustafa Ayaz 1938 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Çocukluğu yoksullukla mücadele ederek geçmiştir. İlkokul çağlarında başlayan eğitim hayatıyla, hayatına resim girmiştir.  1963 senesinde Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’ndeki öğrenimini bitirdi. 1966 senesinde ise girdiği sınavı kazanarak Gazi Eğitim Enstitüsü Resim – İş Bölümü'ne asistan olarak işe başlamıştır. 1971 yılında ise tezini tamamlayarak Gazi Eğitim Enstitüsü Resim – İş Bölümü'nde resim öğretmeni olarak işe başladı. 1973 – 76 seneleri arasında Gazi Eğitim Enstitüsü’ne ek olarak Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de çalışmaya başladı. 1985 senesinde ise Hacettepe Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olmaya hak kazandı. 1 sene sonra bu fakülteden kendi iradesi ile emekli olarak Bilkent’te profesör olarak görev başladı. Bilkent’ten de 1 sene içerisinde emekli oldu ve tarihten sonra Ankara’da yaşamaya başladı.

Yurt içinde 60’ı aşkın resim sergisi açmıştır ve bunlardan 24 ödül kazanmıştır. Polonya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Fransa, ABD, İngiltere, Hindistan, Kuveyt, Mısır, Cezayir ve Almanya gibi birçok ülkede karma sergi ve sanat etkinliklerine katılmıştır. 400’den fazla yapıtı yabancı ülke koleksiyonlarında, 4.000’e yakını da yerli koleksiyonlarda yer almaktadır. Günümüzde çağdaş resim sanatının en tanınmış kişilerinden biridr.

Neler Var?

Müze 7 kattan oluşmaktadır ve içerisinde çeşitli kullanım olanakları mevcuttur. Müzenin en üst katında sanatçı Mustafa Ayaz’ın kişisel bir ofisi yer almaktadır. Aynı zamanda yine bu katta sanatçıya ait özel hobi alanları da mevcuttur. Müzenin ilk üç katında farklı dönemlere ait eserler sergilenmektedir. Bu eserlerin tamamına yakını Mustafa Ayaz’a aittir. Müze binası içerisinde Mustafa Ayaz’ın hocası, ustası Prof. Dr. Adnan Turani için saygı bölümü de yer almaktadır.

Ayrıca müze içerisinde galeriler, resim atölyeleri, heykel atölyeleri, kütüphane, hediyelik eşya bölümü ve müze kafe mevcuttur.

Müzenin projesi 2003 yılında hayata geçmiş, müzenin yapımı ise 4 sene sürmüştür. 2007 yılında açılan müzenin mimarları Kadri Atabaş ve Ufuk Ertem’dir. Yapının müteahhidi ise sanatçının akrabası olan Sinan Ayaz olmuştur.

Vakfın açılış amacı sadece eserlerin sergilenmesi değildir. Amaçlar olarak;

 • Çağdaş plastik sanatların gelişmesini sağlamak,
 • Yabancı sanatçıların değerli eserlerini sergilemek,
 • Sanatsal faaliyetlere öncülük etmek ve ev sahipliği yapmak,
 • Sanatsal faaliyetler üzerinde başarılı öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmak gibi ilkeler benimsenmiştir.

Mustafa Ayaz Sanat Kursu

Müze içerisinde bir de sanat kursu programı yer almaktadır. Bu sanat kursunda eğitim alan genç ve yetişkinlere atölyelerde birbirinden farklı eğitimler verilebilmektedir. Güzel sanatlar okulu için hazırlık eğitimleri, resim dersleri, heykel dersleri, seramik içerikli sanat eğitimleri gibi kurslar verilmektedir. Mustafa Ayaz Sanat Kursu; sanata eğilimi olan, sanatı seven, sanatla yaşayan insanların eğitimini geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Yetişkinlere özel olarak açılan; Heykel, Seramik ve Hobi grupları çarşamba ve pazar günleridir. Saatler değişkenlik gösterebilmektedir. Hafta içi engeli olan insanlara hafta sonu için bazı alternatifler de sunulmaktadır.

Çocuklara özel olarak açılan kurslar ise iki gruptan oluşmaktadır: 7 – 12 yaş grubu ve 12 – 15 yaş grubu. Bu yaşlar aralığında bulunan çocuklar cumartesi ve pazar günleri belirli saatlerde kurslara katılabilmektedir.

Bunlara ek olarak Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girmek isteyenler için sınavlara yönelik eğitimler de verilebilmektedir. Bu kurslar pazartesi günleri dışında haftanın her günü verilebilmektedir.

Çevredeki Diğer Müzeler

Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Anıtkabir içerisinde yer almaktadır. Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Şeref Salonu’nun altındadır. 21 Haziran 1960’ta ziyarete açılmıştır. Burada en dikkat çeken eserlerden biri Mustafa Kemal Atatürk’ün köpeği Foks’un doldurularak sergilenen bedenidir. Mustafa Ayaz Müzesi ve Kültür Merkezi’ne yaklaşık 2,5 km uzaklıkta yer alır.

MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

Türkiye’nin en büyük ve ilk tabiat tarihi müzesidir. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde 1968 tarihinde kurulmuştur. Kuruluş amacı arazi çalışmalarında bulunan örneklerin sergilenmesi ve depolanmasıdır. Fosil, kayaç, maden ve mineral örnekleri sergilenen eserler arasında yer almaktadır. Görme engelli vatandaşlar için hazırlanan bir bölüm de mevcuttur. Bu uygulama Türkiye’de bir ilktir. Mustafa Ayaz Müzesi ve Kültür Merkezi’ne yaklaşık 3,5 km uzaklıkta yer alır.

Ulaşım

Toplu Taşıma;

 • Kızılay metro istasyonundan Çayyolu istikametine giden metroya bininiz. 2 durak sonra Milli Kütüphane durağında ininiz. Mustafa Ayaz Müzesi ve Kültür Merkezi buradan yaklaşık 500 m uzaklıkta yer alır.
 • Kızılay – Güvenpark önündeki duraklardan 481 ya da 263-7 numaralı EGO otobüslerine bininiz. 5 durak sonra yer alan Milli Piyango durağında ininiz. Mustafa Ayaz Müzesi ve Kültür Merkezi tam karşınızda olacaktır.

Özel Araç;

 • Mevlâna Bulvarı’ndan İsmet İnönü Bulvarı istikametine gidilir. Ziya Bey cd. takip edilir. Milli Piyango binasından müzeye varılır.

Giriş Saatleri ve Günleri

 • Pazartesi günleri hariç her gün açık.
 • Ziyaret saatleri 10.00 – 18.00 aralığında.

Ücret

 • Öğrenciler için indirimli giriş ücreti 5 TL’dir.
 • Tam bilet ise 10 TL’dir.
 • 12 yaş altı ücretsizdir.

Harita ve Konum BilgisiMustafa Ayaz Kimdir? Mustafa Ayaz Müzesi ve Kültür Merkezi İçeriği, Sanat Kursu, Çevresinde Gezilebilecek Yerler ve Ulaşım