Gezi

Anıtkabir | Yapımı, Bölümleri, Müzeleri, Harita ve Ulaşım Bilgileri

Yapımı 9 Ekim 1944’te başlayıp Ekim 1953’te biten Atatürk’ün eşsiz anıt mezarı Anıtkabir Atatürk’ün 15.ölüm yıldönümü olan 10 Kasım 1953’te açıldı. Ankara’ya gelen birçok kişinin ilk ziyaret alanlarından olan Anıtkabir eşsiz tasarımıyla turistlerin de dikkatini çekmekte.

Anıtkabir Yapımı ve Tarihçesi

Anıtkabir projesi bir yarışma sonucunda seçildi. Yarışmaya sadece Türkiye’den değil aynı zamanda Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan da ekipler katılmıştır. Bu yarışmayı kazanan ekip Emin Onat ve Orhan Arda olmuştur. Yer olarak da Ankara’nın kente en egemen olan tepesi olan Rasattepe seçilmiştir. 15.000 metrekarelik alanda yapılan Anıtkabir’in yapımında Çankırı’nın açık sarı ve gri travertenleri tercih edilmiştir.

Anıtkabir Bölümleri

İstiklal Kulesi

Aslanlı Yolun başlangıcının sağ tarafında bulunmaktadır.

Kulenin dışında heykel grupları yer alır. 3 kadın 3 durumu simgelemektedir. 1.kadının elinde buğday başaklarından oluşan bir çelenk bulunuyor. Bu çelenk Türkiye’nin ne kadar bereketli topraklara sahip olduğunun bir simgesi. 2.kadının elinde bir kap var ve bunu ileriye doğru uzatmış bu da Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet dilediğini simgeliyor. 3.kadın da ortada duruyor ve diğer kadın heykellerine göre geride ve eliyle yüzünü kapamış şekilde. Bu da Atatürk’ün ölümüne ağladığını simgelemekte.

Kulenin iç tarafındaysa iki eliyle kılıç tutan bir genç ve yanında kartal figürü bulunmakta. Ayrıca iç kısımda Atatürk’ün özlü sözleri ve Anıtkabir’in maketi de mevcut.

Hürriyet Kulesi

Aslanlı yolun başlangıcında hemen sol tarafında yer alan Hürriyet Kulesi İstiklal kulesinin hemen karşısındadır.

Kulenin dış tarafında erkek heykel grubu yer almaktadır. Başında miğfer ve sırtında kaput bulunan erkek heykeli kahraman Türk askerini simgelemektedir. Elinde kitap olan heykel aydınlık Türk gençliğini simgelerken yerel kıyafetlerle duran heykel de Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin efendisi olarak gördüğü Türk köylüsünü simgelemektedir.

İç kulede Anıtkabir yapımında kullanılan taşların bir örneği ziyaretçiler için sergilenmektedir. Aynı zamanda Anıtkabir’in yapılmaya başlama sürecinden Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e nakledilmesine kadar olan süreç fotoğraf ve belgelerle anlatılmıştır.

İnkılap Kulesi

Atatürk’ün giysilerinin sergilendiği bölümdür. 1993 yılında Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan bir Atatürk bal mumu heykeli de bulunmaktadır. Bu heykel Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek boyutları dikkate alınarak yapılmıştır.

Misak-ı Milli Kulesi

Anıtkabir’de düzenlenen törenlere katılanlar için özel defterlerin ve imza kürsüsünün bulunduğu alandır. Aynı zamanda Anıtkabir’de yapılan önemli törenlere ait fotoğraflar da duvarda sergilenmektedir.

23 Nisan Kulesi: Atatürk’ün 1936-1938 yılları arasında kullanmış olduğu İş Bankası tarafından hediye edilen Cadillac marka arabası sergilenmektedir.

Barış Kulesi

Atatürk’ün 1935-1938 yılları arasında Lincoln marka makam aracı ve törenlerde kullandığı araçlar sergilenmektedir.

Zafer Kulesi

Kulenin iç tarafında Atatürk’ün naaşını taşıyan top arabası bayrağa sarılı bir şekilde sergilenmektedir. Kulenin dış tarafındaysa Atatürk’ün en önemli gördüğü 3 zaferi yani Conkbayırı, Sakarya, Başkomutanlık savaşlarıyla ilgili sözleri yer almaktadır.

Mehmetçik Kulesi

Anıtkabir’in yerli ve yabancı ziyaretçiler için danışma hizmetinin verildiği alandır. Aynı zamanda hediyelik eşyalar da buradan alınmaktadır.

Aslanlı Yol

Anıtkabir’de en çok beğenilen yerlerden bir tanesidir. 260 metre uzunluğu 12 metre genişliği olan bu yolda taşlar arasında 5 santimlik boşluklar yer almaktadır. Zemin taşları da asimetrik bir şekilde yerleştirildiği için bu yolda yürüyen kişiler eğer önlerine bakmazlarsa sendelemeleri kaçınılmazdır. Bu da aslında matem havasının oluşması için bilerek bu şekilde tasarlanmıştır.

Yolun sağ tarafında 12 sol tarafında 12 olmak üzere 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Aslan heykelinin seçilmesinin sebebi aslanın Türk mitolojisinde kudreti simgelemesidir. 24 adet aslan heykeli olmasının sebebi de Türklerin 24 Oğuz boyunun bulunmasıdır.

Tören Meydanı

Aslanlı yolun bitiminde kişilerin karşısına tören meydanı çıkar. Zemin siyah-kırmızı-sarı-beyaz renkli taşlarla döşenmiştir ve tören alanının kapasitesi 15.000 kişiliktir.

Mozole Bölümü

Anıtkabir’in en önemli bölümüdür. Yabancı devlet adamlarının Anıtkabir’e geldikleri zaman mutlaka ziyaret ettikleri bir alandır. 42 basamaklı merdivenden çıktıktan sonra mozole bölümüne gelinir. Bu bölümün sol cephesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi sağ cephesinde Onuncu Yıl Nutku yer almaktadır. İki katlı ve dikdörtgen şeklinde yapılan bu bölüm anıtın yapılışındaki ağırlık merkezi olarak hesaplanmıştır. Atatürk’ün kabri de bu sembolik lahitin altında yer almaktadır. Mezar odasında bulunan mermer sandukada Türkiye’deki bütün illerden ve Kıbrıs’tan gelen toprakların bulunduğu pirinç vazolar yer almaktadır.

Anıtkabir İçinde Gezilecek Müzeler

Atatürk Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarını ve ona verilmiş birbirinden güzel hediyeleri görmek istiyorsanız müzenin bu bölümünü kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşlarda kazanmış olduğu madalyalar, hayatı boyunca kullanmış olduğu saatler, kalemler, sigaralıklar gibi birçok eşyası burada sergilenmektedir.

Bu müzede en çok dikkat çeken eşyalar arasında altından yapılmış ve pırlantalarla süslenmiş Nutuk, TBMM tarafından atamıza hediye edilmiş altın kabartma levhalı Yeni Türk Alfabesi tabelası ve İş Bankası tarafından hediye edilen altın ve pırlanta işlemeli bir saat yer almakta.

Diğer bölümdeyse Koç grubu tarafından hediye edilmiş olan Atatürk bal mumu heykeli, Hatay devletinin bayrağı bulunmakta. Mustafa Kemal Atatürk’ün kullanmış olduğu kürek çekme aleti yine bu bölümde sergilenirken Atatürk’ün gündelik hayatında giydiği kıyafetler de burada.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Atatürk Müzesinden çıkar çıkmaz soluğu burada almalısınız. O kadar güzel tasarlanmış ki her gidildiğinde muhteşem bir maneviyat duygusu hissedeceksiniz. Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı, Büyük Taarruz’un canlandırıldığı bölüm tüyleri diken diken ediyor. Arka fonda savaşı resmen hissettiren silah sesleri ve askerlerin taarruz sesleri duyuluyor. Ön bölümde cepheler o kadar güzel bir şekilde tasarlanmış ki resmen gerçek gibi duvar bölümündeyse savaşların ayrıntılı fotoğrafları yer almakta.

Savaşların canlandırıldığı bölümden çıktıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk ve ülkemizin özgürlüğünü kazandırmış önemli isimlerin yağlı boya tabloları yer almakta. O kadar güzel bir şekilde yapılmış ki tüyleriniz diken diken olacak. Bu tabloların fotoğraflarını çekmeniz yasak. Aslında Anıtkabir’in iç bölümlerinde cep telefonu kullanmak da pek doğru karşılanmıyor eserlerin korunması açısından da bu oldukça önemli.

Yağlı boya tablolarının bulunduğu bölümden çıktığınız vakit uzun bir koridora giriyorsunuz. Bu koridorun sol tarafında yine Kurtuluş Savaşı’nın belirli sahnelerinin canlandırması ve Kurtuluş Savaşında önemli yerleri olan askerlerin ve sivil halk kahramanlarının büstü bulunmakta. Aynı zamanda bu koridorda Atatürk’ün mezar odasının canlı görüntüsünün verildiği büyük ekran müzenin en dikkat çeken bölümlerinden biri.

İsmet İnönü Lahdi

Anıtkabir içerisinde aynı zamanda Atatürk’ün en yakın silah arkadaşlarından birisi olan İsmet İnönü’nün mezarı bulunmaktadır. İsmet İnönü’nün mezarı Anıtkabir avlusu içerisinde atamızın mezarının bulunduğu binanın, tam karşısına konuşlandırılmıştır.

Anıtkabir Ziyaretçi Saatleri

Yılın her günü ziyaretçiye açık olan Anıtkabir’de ziyaretçi saatlerinin değiştiği 3 dönem bulunmaktadır.

  • 1 Şubat 14 Mayıs tarihleri arasında 09.00-16.30 saatleri arasında
  • 15 Mayıs 31 Ekim tarihleri arasında 09.00-17.00 saatleri arasında
  • 1 Kasım 31 Ocak tarihleri arasında 09.00-16.00 saatleri arasında Anıtkabir ziyaretçilere açıktır.

Anıtkabir Ulaşım

  • Ankaray’a bindiğiniz vakit Tandoğan(Anadolu) durağında inerseniz 5 dakika yürüyerek Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz.
  • Trenle gelen kişiler de Ankara Tren Garı’ndan indikten sonra Tandoğan Çarşısı boyunca Gazi Mustafa Kemal Bulvarı çıkışına kadar yürümeleri halinde 10 dakika içerisinde Anıtkabir’e ulaşacaklardır.
  • Bunların haricinde Ankara’nın göbeği olan Kızılay’dan 221-3, 220-3, 202-3, 340, 341, 330, 264, 203, 204, 264, 256, 257, 362, 366, 370,376, 410, 545, 323, 230, 285 ve 266 numaralı otobüslere bindiğiniz vakit Anıtkabir’e ulaşabilirsiniz.

Harita ve Konum Bilgileri

Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara

R