Gezi

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi özellikle çocukların dikkatini çeken Çukurambar’da bulunan bir müze. 7 Şubat 1968 tarihinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde arazi çalışmaları sonucunda ortaya çıkan örneklerin sergilenmesi ve depolanması amacıyla kurulmuştur. Özellikle anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin sıklıkla ziyaret ettiğini söyleyebiliriz.

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Katları

Giriş Kat

Giriş katı daha çok çocuklara uzayı tanıtmak ve güneş sisteminde bulunan gezegenleri tanıtmak için tasarlanmıştır. Giriş katında Türkiye’nin ilk görme engellilerin de rahatlıkla faydalanabileceği bir bölüm yer almakta aynı zamanda geçici sergi salonu da bulunmaktadır. Bunun haricindeyse giriş katında çocuklara özel bir eğitim alanı da yer almaktadır.

Birinci Kat

Ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken bölümler birinci katta yer almaktadır. Burada bitkilerden hayvanlara, tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara, omurgalı ve omurgasız canlıların fosilleri yer almaktadır. Bu fosiller arasında şüphesiz en çok dikkat çeken fosil de dinozor fosilidir.

Fosillerin yanı sıra tarih öncesine de ışık tutan bir bölüm yer almaktadır. Tarih öncesi insanlarının kullanmış oldukları malzemeler sergilenirken bunun yanı sıra Türkiye’de yaşayan hayvan ve bitkilerin canlandırma vitrinleri de oldukça dikkat çekicidir. Nesli tükenen kızıl akbabalar ve Anadolu panteri burada en dikkat çekici canlandırma modeli olarak yer almaktadır. Mağara örnekleri ve resimleri de bu katta bulunmaktadır.

İkinci Kat

Bu katta başta Türkiye olmak üzere dünyadaki çeşitli yerlerden getirilen mineraller, süs taşları ve kayaç örnekleri sergilenmektedir. 6 vitrinden ve 111 örnekten oluşan bu bölümde özellikle Türkiye’de bulunan değerli mineraller, taşlar ziyaretçilerin ilgi odağındadır.

Bunun haricinde Türkiye madencilik tarihiyle ilgili de birçok materyal bu katta bulunmaktadır. Özellikle eski zamanlarda kullanılmış olan madencilik eşyaları Anadolu insanın bu konuda eskiden dahi ne kadar ilerde olduğunu gözler önüne sermektedir. Ahşaptan yapılmış olan kürekler, kazmalar ve birçok materyal o zamanın eşyalarını birebir şekilde yansıtmaktadır.

Üçüncü Kat

Açılışı 2017 tarihinde yapılan üçüncü kat yeni olmasına rağmen müzenin en çok dikkat çekilen bölümleri burada yer almaktadır. Bilim tünelinde ülkemizin jeolojik miras alanları yer alırken bunun yanı sıra Güney Afrika’daki safari parklarını görmek mümkün olacaktır. Ayrıca resiflerde gözüken harika biyolojik çeşitlilik ve çiçeklerin büyüleyici dünyası da ziyaretçileri içine çekmektedir. Aynı zamanda bu katta bir sergi alanı da yer almaktadır.

Enerji Parkı

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi alanında yer alan bir diğer bölüm de Enerji Parkı’dır. Çocuklarınızla geleceksiniz onları mutlaka bu parka da getirmelisiniz. Bu alanda çocuklara bilgi vermek için rehberler mevcut. Rehberler çocuklara enerji kaynaklarının nasıl verimli kullanılacağından üretimine birçok konuda bilgi vermekte.

Rüzgâr, güneş, jeotermal ve hidroelektrik enerjilerinin nasıl bir işleyişe sahip olduğu hem rehberler tarafından anlatılırken aynı zamanda bunların dev maketleri de Enerji Parkı içerisinde yer almaktadır.

Oldukça büyük ve kapsamlı bir müze olan bu müzeyi gezmek için en az 1.5-2 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle çocuklu ailelerin kaliteli bir zaman geçireceği bir müze olan bu müze pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 arasında ziyaretçilere açık. Otoparkı da mevcut olan MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi çocukların doğayı ve tarihi sevmesi için mutlaka görmesi gereken bir yer.

Giriş Günleri ve Saatleri

  • Pazartesi günleri kapalıdır.
  • Diğer günlerde müzeyi 09.00-17.00 arası gezebilirsiniz.
  • Daha öncesinden rezervasyon yaparak da 12:30- 13:30 saatleri arasında rehber eşliğinde Planetaryum gösterilerine katılmanız mümkündür.

Giriş Ücreti

Birçok müzenin aksine MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ulaşım Alternatifleri

  • Özel aracınızla gelecekseniz MTA Genel Müdürlüğü’nün Öğretmenler Caddesi üzerinde bulunan Yüzüncü Yıl Kapısından girmeniz halinde müze direkt solda kalmaktadır. Ayrıca araçlar için de ücretsiz otopark hizmeti bulunmaktadır.
  • Dolmuş tercih edecekler de Ulus veya Kızılay’dan Yüzüncü Yıl ve Çiğdem dolmuşlarına bindikleri vakit müzenin civarında ineceklerdir.
  • Otobüs tercih edecekler de Ulus veya Kızılay’dan EGO 132,133 otobüslerine binmeleri halinde müzeye ulaşacaklardır.

Harita ve Konum Bilgisi

Üniversiteler, Dumlupınar Blv. No:139, 06800 Çankaya/Ankara

R