Lozan Parkı 2006 yılında Çankaya Belediyesi tarafından açılmıştır. Açıldığı tarihten sonraki zamanlarda da genişletilen ve yenilenen Lozan Parkı'nın birkaç defa daha bu sebeple açılışı meydana gelmiştir. Dönemin Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve vatandaşlar tarafından açılışı gerçekleştirilirken Lozan Parkı'nın ismi de Muzaffer Eryılmaz’a göre "Cumhuriyet'i savunanların hangi günlerden geldiklerini unutmaması için parka "Lozan" ismini verdik. Bu park bir ömür boyu yaşatılacaktır. Tüm Ankaralı Cumhuriyet yanlılarını bu parka bekliyoruz" denilerek açıklanmıştır.

Parkın açıldığı alan öncesinde de yeşil bir alandaydı. Fakat parkın açılışı sırasında 6000 yeni bitki parka kazandırıldı ve parkın günümüzdeki görüntüsüne kavuşuldu. Park şu an için bile Ankara'nın gözde parklarından bir tanesidir fakat Çankaya Belediyesi'nin parkı geliştirmek için projeleri vardır ve gelişmeye devam edecektir.

Lozan Parkı'nda Yapılabilecekler

 • Yürüyüş: Oldukça büyük bir yürüyüş alanı yer almaktadır. Sabah, akşam burada birçok kişiyi yürüyüş yaparken görebilirsiniz. Yeşillik olarak da oldukça zengin olan bu parkta yürüyüş yapmak diğer sıradan parklara göre çok daha zevkli. Yürüyüş parkı da tamamen yeşillikler içerisinde.
 • Çocuklar İçin Oyun Alanları: Zaten birçok parkta çocuklar için oyun alanı mevcut. Fakat bu oyun alanları ya eskimiş bir biçimde ya da özensiz. Buradaki oyun alanlarında klasik salıncaklar, kaydıraklar olduğu gibi modern ve çocukların oynarken zevk alacağı oyuncaklar da mevcut. Çocuk oyun alanına ciddi anlamda özenildiğini görüyorsunuz. Aynı zamanda çocukların bisiklet, scooter sürmesi için yeterli alanla da mevcut. Çocuklu aileler için her şey düşünülmüş durumda.
 • Kitap Okumak: Eğer çimlere yayılıp kitap okumayı seven birisiyseniz bu park bunun için de oldukça uygun bir park. Seğmenler Parkı'nda olduğu gibi çimlere yayılmanız mümkün. Şehrin göbeğinde bu kadar yeşil alan bulunan ve yeşil alanları bu kadar müsait olan bir park bulmak oldukça zor.
 • Tenis Oynamak: Burada güzel bir tenis alanı da mevcut. Fakat bu tenis alanı özel bir işletmeye ait olduğu için burayı kullanmak için belirli bir ücret ödemeniz gerecektir.
 • Spor Alanı: Belediye birçok parkta yapmış olduğu gibi bu parkta da güzel bir spor alanı oluşturmuş. Havaların güzel olduğu vakitlerde bu tarz parklarda spor yapmayı seven kişiler için tüm spor aletleri mevcut. Aynı zamanda isteyenler için kapalı spor alanı da mevcuttur.
 • Piknik Yapmak: Piknik severler de düşünülmüş ve yeşilliklerin ortasında güzel bir piknik alanı oluşturulmuş. Fakat bu piknik alanında mangal yapmak ve semaver yakmak maalesef yasak. Bunun yerine yanınızda yiyecek, içecek getirerek sevdiklerinizle güzel bir piknik yapabilirsiniz.
 • Futbol Sahası ve Basketbol Sahası: Tenis sahasının yanı sıra futbol sahaları ve basketbol sahalarını da kullanabilirsiniz.
 • Okçuluk: Çankaya Okçuluk İhtisas Spor Kulübü’nün de çalışmalarını yürüttüğü 8000 metrekare alanı yer almaktadır. Bunların yanı sıra kapalı atış poligonu ve okçuluk teorik eğitim merkezi de yine parkın içerisinde yer almaktadır.

Cafe Bahçede

 • Lozan Parkı içerisinde bulunan bir kafe. Genellikle belediye parklarında bulunan kafelerden üst düzey bir hizmet beklenmemekte. Fakat buranın hizmetinin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yazları bahçesinde oturup parkın yeşilliklerine dalmak, kışın parkı beyazlar altında izlemek oldukça zevkli.
 • Aynı zamanda bu kafe içerisinde alkol servisi de bulunmaktadır. Bunun dışında pizza, makarna ve birçok yiyecekleri de oldukça lezzetlidir. Sabah kahvaltısı için bir mekân arıyorsanız yine burayı tercih edebilirsiniz. Serpme kahvaltıları oldukça başarılı ve çeşitli.
 • Aynı zamanda haftanın belirli günlerinde canlı müzik hizmeti de bulunmaktadır. Canlı müzik grubu da oldukça iddialı ve bizce bu kafeyi özel günleriniz için dahi tercih edebilirsiniz.

Lozan Parkı Ulaşım

 • Lozan Parkı'na gitmek için Kızılay'da bulunan Güvenpark otobüs duraklarında beklemelisiniz.
 • 408 numaralı otobüsler Lozan Parkı'na gitmektedir.
 • Aracıyla gelecekler için de yüzlerce araç kapasiteli parka özel bir otopark yer almaktadır.

Harita ve Konum Bilgisi

Sanal Tur

Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Lozan Parkı | Hakkında Bilgi, Yapılabilecekler, Cafe Bahçede ve Ulaşım