Ankara'nın Ahlatlıbel ilçesinde yer alan Jandarma Müzesi'nin açılması fikri ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkmış. Bunun neticesinde 1996 yılında çalışmalara başlanmış ve 2005 yılında Jandarma Müzesi faaliyete girmiştir. 12 Temmuz 2007 tarihinde müze Birinci Sınıf Askeri Müze olmaya hak kazanmıştır.

Müze jandarma teşkilatının tarihini tanıtmak amacıyla açılmıştır. 1839 yılından itibaren faaliyetlerine devam eden jandarma teşkilatı hakkında fikir sahibi olacağınız bu müzede yaklaşık olarak 1-1,5 saat vakit geçirmeniz yeterli olacaktır.

Jandarma Müzesi Bölümleri

Dış Bölümü

Bina dışında yer alan bu bölümde bir dönemler kullanılmış bir uçak ve bir helikopter yer almaktadır. Aynı zamanda 5 adet jandarmaların kullanmış olduğu arabalar yer almaktadır. Bu araçlarla ilgili detaylı bilgilere araçların üzerinde bulunan notlardan ulaşabilirsiniz.

Osmanlı Dönemi

1839 yılından başlayarak Osmanlı'da jandarmaların giymiş olduğu kıyafetler mankenlerle birlikte sergilenmektedir. Aynı zamanda yine bu dönemde jandarmaların kullanmış olduğu bıçaklar ve silahlar da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Cumhuriyet Dönemi

1923'ten başlayarak günümüze kadar jandarmaların tüm kıyafetleri Osmanlı Dönemi'nde olduğu gibi mankenlerle birlikte sergilenmektedir. Aynı zamanda yine bıçaklar, kılıçlar ve silahlar bu alanda yer almaktadır.

Belgeler

Osmanlı Dönemi'nden günümüze kadar jandarma teşkilatıyla ilgili birçok önemli belgenin toplanmış olduğu alandır.

Şehit Malzemeleri

Müzede insanı en çok duygulandıran bölümdür. Vatanı korumak için şehit olan jandarmalarımızın malzemeleri ve fotoğrafları bu alanda sergilenmektedir. Sergilendiği alanda vatan size minnettardır sözü yer almaktadır. Özellikle bu malzemeler arasında bulunan şehit mektupları insanı bir hayli duygulandırmaktadır.

Yabancı Kıyafetler

Diğer ülkelerdeki jandarmaların giydiği kıyafetler mankenlerin üzerinde sergilenmektedir. Bu müzenin hemen önünde üst düzey başarı yakalamış jandarma sporcularının da fotoğrafları ve başarılarının sergilendiği bir vitrin yer almaktadır.

Komutan Fotoğrafları

Müzenin son bölümünde de bu zamana kadar görev almış Türk Jandarma Genel Komutanlarının fotoğrafları yer almaktadır. Fotoğrafların altında da hangi yıllar arasında görev yaptıkları gibi birçok bilginin yer aldığı bir alan bulunmaktadır.

Jandarma Müzesi Ziyaret Vakitleri

  • Hafta içi ziyarete açık hafta sonu kapalıdır.
  • Hafta içi ziyaret saatleri 09.00-16.30 saatleri arasındadır.

Jandarma Müzesi Giriş Ücretleri

Herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir.

Jandarma Müzesi Ulaşımı

  • Kızılay'da bulunan Güvenpark'ın önündeki otobüs duraklarında bekleyip 191,192 veya 194 numaralı otobüslere binerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ulus tarafından gelecek kişiler de İncek dolmuşlarına binerek müzenin hemen yakınlarında inebilirler.

Harita ve Konum Bilgisi

Ahlatlıbel Beytepe, Incek Şht. Savcı Mehmet Selim Kiraz Blv, 06805 Çankaya/AnkaraJandarma Müzesi | Hakkında Bilgiler, Bölümleri, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Ulaşım