Kapadokya turunuza eklenmesi gereken harika bir doğal güzelik.

Volkanik bir dağ olan Hasan dağından püsküren lavlar Peribacalarını oluştururken aynı zamanda oluşan tektonik hareketlere bağlı çökme sonucu Ihlara Vadisi oluşmuştur.

14 kilometre uzunluğundaki vadi hem doğal hem tarihi güzellikleri bir arada bulunduruyor.

Vadiye girişte sizi karşılayan 380 basamaktan oluşan merdivenler gözünüzü korkutmasın. Aşağı indikçe iklim bozkırdan akdeniz iklime dönüşecek, bu oksijen dolu ortamda kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz .

Her basamakta durup harika manzaraların fotoğrafını çektikten sonra sizi aşağıda Melendiz Çayı karşılayacak. Vadini diğer yakasına geçmek için çayın üzerindeki köprüleri kullanabilirsiniz. Vadi boyunca büyük küçük birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaralarda bulunan kiliseleri mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Vadi zaman zaman keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildikleri yer, zaman zamanda savaşlardan kaçanların sığınma yeri olmuş

Bu gizli cennetin eski sahipleri hakkında fikir veren 105 dini yapıdan zamanla oluşan göçüklerden dolayı 14 tanesi gezilebilecek kadar ayakta kalabilmiş.

Vadinin bulunduğu Aksaray, Hristiyanlığın doğuşunda çok önemli bir merkez konumundaymış. Kayserili Basilus, Nazianos’lu Gregorius gibi önemli mezhep kurucuları 4. Yüzyılda bölgeye gelmiş ve Yunan – Slav sistemli bir manastır hayatı kurmuş. Mısır ve Suriye’deki manastır hayatının tam tersine, dünyayla ilişiklerini kesmeden farklı diller konuşan insanlar arasında dinlerini yaymaya çalışmışlar. Bu hareketin ilk merkezi ise Ihlara Vadisi duraklarından Belisırma Köyü olmuş.

Latinceyi bilmeyen bölge halkına Hristiyanlığı anlatmak için, kiliselerin içleri İsa’yı, İncil’den sahneleri ve azizleri çizdikleri fresklerle döşenmiş. 14 kilometrelik vadi tabanındaki bu oluşumun izlerini taşıyan kiliselerin çok azında freksler günümüze gelene kadar canlılığını koruyabilmiş. 

BELİSIRMA KÖYÜ

Vadiden çıkmadan bir şeyler yiyebileceğiniz, Melendiz Çayı kenarında oturup dinlenebileceğiniz tesislerin olduğu küçük şirin köy.

Köyün eski sahipleri olan Rumlar buraya ‘hoş manzara’ anlamına gelen peristirema adını takmışlar. Manzaranın hoş seyri değişmese de, köyün adı zamanla Türkçeleşen telaffuzuyla Belisırma olarak anılmaya başlamış.

Ihlara vadisini gezerken tavsiyelerim ;

Bir gününüzü sadece Ihlara Vadisine ayırın görülecek çok yer var.

Yanınıza mutlaka su alın. Vadi içindeki tesisler arası mesafe fazla.

Vadi merdivenlerinden güneşin batışını izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

NASIL GİDİLİR

Ihlara Vadisi Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde yer alıyor

Aksaray’a mesafesi 40, Nevşehir’e mesafesi 100, Kayseri’ye mesafesi ise 148 km.

Aksaray'dan belirli saatlerden kalkan turlara katılabilirsiniz

Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 19:00, Kasım – Mart ayları arasında 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.Ihlara Vadisi, Aksaray