Gezi

Gazimağusa’da Görmeniz Gereken Üç Yer

Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs’a yolu düşen gezginlerin ve turistlerin genellikle birkaç odak noktası olur. Turistler için gece hayatı ve deniz turizmi önemli birer cazibe noktası olurken gezginler için de deniz turizmi ve tarih turizmi ilgi çeken alanlardır. Kuzey Kıbrıs otellerinin önemli bir kısmı Ada’nın kuzeyinde konumlanan Girne’de yer alırken diğerleri de Gazimağusa ve Gazimağusa’nın kuzeyine düşen İskele’nin Bafra Turizm Bölgesi’nde ve ayrıca Lefkoşa’da yer almaktadır. Ada’nın batısındaki Güzelyurt ve yöresi ise otel açısından oldukça zayıftır.

Bu içeriğimizde Kuzey Kıbrıs’a giden herkes için Gazimağusa’da mutlaka görülmesi gereken üç yeri paylaşmak istiyoruz. Üçünü de aynı güne sığdırabilir ve birinden ötekine geçerken diğer turistik noktaları da ziyaret edebilirsiniz…

1. Kaleiçi

Surlar içinde kalan Gazimağusa’nın tarihi sokaklarını görmenizi tavsiye ediyoruz. Sokaklarında yürürken tarihin izlerini hissedeceğiniz inancındayız. Bölgede önemli turistik noktalar da bulunuyor. Lala Mustafa Paşa Camii bu noktaların başında gelen tarihi bir mimari örneği. Tarih, kültür, mimari ve din turizmi açısından şehrin en popüler noktası olan yapı, Aziz Nikolas Katedrali olarak 1300’lü yıllarda inşa edilmiş ve Osmanlının bölgeye gelmesiyle camiye çevrilmiştir.

Caminin hemen karşısında Namık Kemal Zindanı ve Müzesi bulunmaktadır.  1872 yılında kaleme alınan Vatan isimli eser, takip eden yıl Silistre ismiyle sahnelenmiştir. Söz konusu eseri büyük olasılıkla Vatan yahut Silistre olarak duymuş olabileceğinizi düşünüyoruz. İşte bu eserin yazarın Namık Kemal, Venedik Sarayı avlusuna inşa edilmiş bu zindanda tutulmuştur. Üç yılı aşkın Namık Kemal’i ağırlayan zindanın üst katında ise müze bulunmaktadır.

Gazimağusa’nın bu bölgesinde ayrıca Canbulat Müzesi, St. Nicolaos Kilisesi, Venedik Sarayı kalıntıları, Latinlerin St. George Kilisesi, Ermeni Kilisesi, birden fazla burç ve surlar da görülmeye değer yerler arasındadır.

Bonus: Bu noktadaki ziyaretinizde soluklanmak için önerimiz Monks Inn olurken, tatlı yiyip tatlı konuşmak için ise Petek Pastanesi’ni tercih edebilirsiniz.

2. Salamis Harabeleri

Şehrin 5-6 kilometre kuzeyinde yer alan Salamis Antik Kenti, geçtiğimiz yüzyıl gerçekleştirilen kazılarla iyice gün yüzüne çıkartılmış turistik bir yerdir. 1990’lı yılların sonundan günümüze kazılar devam etmektedir. Bilindiği kadarıyla Milattan Önce 11nci yüzyıla kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapan Salamis’i İzmir’deki Efes’le eşdeğer görmek mümkündür. Asur, Mısır, Pers, Büyük İskender egemenliğini yaşayan şehir, gymnasiumun, tiyatro, villa, sarnıç, bazilika ve agora gibi antik döneme ait kent öğelerini barındırmaktadır.

Bonus: Salamis Harabeleri’ni ziyaret etmeye karar verirseniz öğle yemeği için daha önceden bahsettiğimiz Kel’in Yeri’ni denemek isteyebilirsiniz.

3. Muratağa, Sandallar ve Atlılar Şehitlikleri

Turistik bir ziyaret değil; ancak yolu Yavru Vatan’a düşen herkesin şahit olması gereken birer detay merak ediyorsanız Muratağa, Sandallar ve Atlılar isimli köylerde yaşanan katliama göz atmanızı öneririz. Üç köy de birbirine oldukça yakın. Ağustos 1974’te gerçekleştirilen katliamlarda 16 günlük bebekten 95 yaşındaki sivile kadar tam 126 kişi öldürülmüştür. Yolunuz bu tarafa düştüğünde tarih bilginizi canlı tutmak ve masum siviller için dua etmek isterseniz zamanınızı buradaki şehitlikler için de ayırmak isteyebilirsiniz.