William Dreghorn, yaşamının son yıllarını Kuzey Kıbrıs’ta geçirmiş bir bilimadamıdır. Bu bilimadamı aynı zamanda da bir resim tutkunudur ve aktarılanlara göre Yavru Vatan’da geçen yıllarında hemen her gün erkenden kalkıp camilerden kiliselere, çeşmelerden eski evlere kadar gördüğü yapıları resmetmiştir. Bu özelliğiyle, bilimden öte sanatla anılmıştır adı ve Kıbrıs Türkleri için önemli bir ressamdır. Vefatının ardından adı Gazimağusa’daki bir sokağa verilmiştir. Bu sokak Kaleiçi’nde 70 metre kadar bir uzunluğa sahip olan bir noktadır ve yeri de tam olarak Lala Mustafa Paşa Camii’nin ardına düşmektedir. Bu sokaktaki huzura eşlik etmeniz için bir önerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz: Monks Inn Coctail Bar.

Monks Inn, sahibi ve işletmecisi bir İngiliz’e ait olan ve gerçek anlamda kendinizi filmlerden aşina olunan yerlerde bulabileceğiniz ender yerlerden birisi. Tek başınıza olduğunuzda bile asla sıkılmayacağınız işletmeye dair tek olumsuz görüşü peşinen paylaşmak isteriz: Yeni yıla girerken ve ayrıca Cadılar Bayramı’nda aşırı doluluğa sahip. Farklı yerleri değerlendirmeniz daha isabetli olacaktır.

Gelelim artılarına… İşletme, yaz kış sakin bir ortama sahip. Dingin bir ortamda sohbet edip içeceklerinizi yudumlamak isterseniz, doğru adresin burası olduğunu rahatlıkla iddia edebiliriz. İşletmenin arka girişinde ücretsiz otopark mevcutken sokağa bakan ön girişi günün belli saatlerinde kapanıyor ve müşteriler için masalar bulunuyor. Özellikle yaz mevsiminde ağaçlık altında oturup enfes tatları deneyimlemenizi isteriz.

Fiyatlar genel olarak değerlendirildiğinde orta ve üst seviyede bulunuyor. Buna karşın ne KKTC’de ne de Türkiye’de daha iyi kokteyl deneyemeyeceğinizi de belirtmek isteriz. Hem bilindik ve sevilen kokteylleri deneyebilirsiniz hem de menünün açıklamaları sayesinde aradığınız aromaları bulup sadece işletmeye özgü olanların keyfini çıkartabilirsiniz.

Monks Inn, Gazimağusa, KKTC