Türkiye'de üç adet bilim merkezi bulunmaktadır. Feza Gürsey Bilim Merkezi de bu üç bilim merkezinden bir tanesidir ve Altınpark'ın içerisinde yer almaktadır. Açılış tarihi 23 Nisan 1993 olan bilim merkezinin içinde 50 parçalık deney seti yer almaktadır. Özellikle çocukların bu bilim merkezini görmesi için okullar etkinlik düzenlemektedir. Eğer okullar bu tarz bir etkinlik düzenlemezse siz bizzat çocuğunuzu alıp bu merkeze götürmelisiniz.

Feza Gürsey Kimdir?

Bilim merkezine adını vermiş olan Feza Gürsey 7 Nisan 1921 tarihinde İstanbul'da doğmuş 13 Nisan 1992 tarihinde Amerika'da hayata gözlerini yummuştur. 71 yıllık hayatında bilim olmazsa olmazdı. Çekirdek fiziği dalında uzmanlaşan Feza Gürsey yurt içi ve yurt dışında birçok ödüle layık görülmüştür.

Türkiye'de ODTÜ'de çalışmalarını yürüten Feza Gürsey Yale Üniversitesi başta olmak üzere yurtdışında da Columbia Üniversitesi başta olmak üzere birçok yerde çalışmıştır. İtalya Cumhurbaşkanı'nın Commendatore Nişanı, College de France'da konuk profesör ve College de France Madalyası, TÜBİTAK Bilim Ödülü kazanmış olduğu ödüllerden sadece bir kısmıdır.

Feza Gürsey Bilim Merkezi'nin Amacı

Bilim merkezlerinin genel amacı özellikle çocukların bu merkezlere gelerek istedikleri gibi deneyler yapması ve bilimi ilk başta eğlenceli bir şekilde anlamalarıdır. Bunun bilincinde olan Feza Gürsey Bilim Merkezi de yıldırım oluşmasından yer çekimine, uzaydan birçok konuya çocukların ve buraya gelen kişilerin deneyler yapıp eğlenerek öğrenmeleridir. Yaklaşık 50 adet deney seti bulunan Feza Gürsey Bilim Merkezi'nde ayrıca rehberler de çocuklara bu konuda gerekli bilgileri vermektedir.

Okul Gezileri

 • Anaokulundan başlayarak 12.sınıflara kadar her gün birçok grup Feza Gürsey Bilim Merkezi'ne gelmektedir. 09.00'da başlayan seanslar 1,5 saat sürmektedir. Yani seanslar 09.00-10.30, 10.30-12.00 şeklinde 18.00'a kadar devam etmektedir.
 • 20-120 kişilik gruplarla bilim merkezine gelebilirsiniz. Bu okul gezilerinde hem rehberler tarafından burada bulunan deney setleri hakkında bilgi sahibi olma aynı zamanda bunları deneme şansına da sahip olmuş olacaksınız.

Feza Gürsey Bilim Merkezi'nde Bulunan Etkinlikler

Durgun Elektrik Gösterisi: Yılın her vakti açık olan bu bölümde kıvılcımların nasıl oluştuğu, watt'ın ne demek olduğu gibi bilgiler çocuklara öğretilir. Aynı zamanda dokunduğunuz zaman saçlarınızın diken diken olduğu Van de Graaff jeneratörü de çocukların oldukça dikkatini çekmektedir.

Sıvı Azot Gösterisi: Dünyanın en soğuk maddelerinden biri olarak bilinen -196 derecedeki sıvı azotun tüm bilgilerinin ve soğuk kaynak yapımının gösterildiği etkinliktir. Randevu alınan günlerde bu gösteri yapılmaktadır.

Süt Deneyleri Atölyesi: 18 Haziran-18 Eylül tarihleri arasında pazartesi günleri açık olan bu atölyede çocuklara sütlerle ne tür deneyler yapabilecekleri gösterilmektedir.

Su Deneyleri Atölyesi: 18 Haziran-18 Eylül tarihleri arasında salı günleri açık olan bu atölyede suyla yapılabilecek deneyler çocuklara aktarılmaktadır.

Böcek Atölyesi: 18 Haziran-18 Eylül tarihleri arasında perşembe günleri açık olan bu atölyede araziye çıkan çocuklar çevredeki böcekleri toplayıp buldukları böcekleri merceklerle ve mikroskoplarla incelemektedir.

Astronomi Deneyleri Müzesi: 18 Haziran-18 Eylül tarihleri arasında cuma günleri açık olan bu müzede güneş sistemi hakkındaki bilgiler çocuklara eğlenceli bir şekilde aktarılmaktadır.

Güneş Gözlemi: 11 Temmuz-4 Eylül tarihleri arasında cumartesi günlerinde bu gözlem alanına gelerek güneşi en ince ayrıntısına kadar inceleyebilirsiniz. Lekeleri, akımları ve yaşanan patlamaları bu kadar detaylı incelemek sizi oldukça şaşırtacaktır.

Feza Gürsey Bilim Merkezi’nde Yapılabilecek Diğer Aktiviteler

7D Sinema Filmleri

Özenle seçilmiş filmlerle 7D keyfine hazır mısınız? Hareketli koltuklarda, rüzgâr, yağmur, kar, baloncuk, sis ve şimşek efektlerini tamamıyla hissedeceksiniz. Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de oldukça zevkli bir sinema deneyimi olacaktır.

Doğum Günleri

Çocuğunuz bilimle ilgileniyor ve ona değişik bir doğum günü konsepti mi düşünüyorsunuz? İşte Feza Gürsey Bilim Merkezi'nde bilim konseptli harika bir doğum günü organize edebilirsiniz. Bunun için önceden arayıp randevu almanız yeterli olacaktır. Böylece detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında mezuniyet, kurumsal toplantılarınızı da burada gerçekleştirebilirsiniz.

Kurslar

Robot yapımı, oyun programlama, STEM deneyleri ve birçok şeyi öğrenmek için Feza Gürsey Bilim Merkezinde yer alan kurslara katılabilirsiniz. 6 ay süren bu kurslara katılmanız durumunda 6 ay boyunca Feza Gürsey Bilim Merkezleri'ne ücretsiz giriş gibi birçok fırsattan yararlanabilirsiniz.

Öğrenci, öğretmen, indirimli, tam ve aile olmak üzere 5 paketten oluşan bu kurslarda her paketin kendisine özel avantajları mevcut. Siz de eğer bilimle dolu 6 ay geçirmek istiyorsanız bu kurslardan faydalanmanız mümkün.

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ziyaret Vakitleri

 • Haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.
 • Giriş saatleri 09.00-18.00 saatleri arasındadır.

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ücretleri

 • 0-6 yaş arası çocuklar için ücret talep edilmemektedir.
 • Yetişkinlerin bilim merkezine giriş ücreti 7 lira ve 7D sinema ücreti 7 liradır. Bilim merkezi+7D sinema ücreti 10 liradır.
 • Öğrenci, öğretmen, emekli ve 4 kişilik aileler indirimden yararlanırlar. Bilim merkezi ücreti 5 lira, 7D sinema ücreti 5 liradır. Bilim merkezi+7D sinema ücreti 7 liradır.
 • Grup ziyaretlerindeyse bilim merkezi ücreti 4 lira, 7D sinema ücreti 4 liradır. Grup ziyareti sayılması için en az 20 kişi bulunmalıdır.
 • Engelli bir kişinin yanında ona refakatçı olan kişiden de herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ulaşımı

 • Kızılay Meydanı’ndan 492, 439, 440, 447, 474 numaralı EGO otobüsleri ile Feza Gürsey Bilim Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Bu otobüslerin parka ulaşma süresi 30 ile 50 dakika aralığında sürmektedir. Parka en yakın otobüs durağı İrfan Baştuğ Caddesi durağıdır.
 • Altındağ tarafından geliyorsanız yine EGO otobüsleri olan 114, 185, 408, 440, 492 ve 474 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Altınpark durağında indiğiniz taktirde Feza Gürsey Biim Merkezi'ne kısa sürede ulaşmış olacaksınız.
 • Özel araçlarıyla gelenler de Turgut Özal 2 Bulvarı’nı kullandığınız takdirde Feza Gürsey Bilim Merkezi'ne kısa sürede ulaşmış olacaksınız.

Harita ve Konum BilgisiSanal TurFeza Gürsey Bilim Merkezi | Feza Gürsey Kimdir? Bilim Merkezi Hakkında Bilgi, Bulunan Etkinlikler, Ziyaret Vakitleri, Giriş Ücreti ve Ulaşım