1999 yılında Bolu’dan ayrılarak il statüsüne yükseltilen Düzce’nin 2020 itibari ile 400 bin nüfusu bulunmaktadır. Önceki yıllara nazaran nüfus artış hızı yakalayan şehrin her bir bölümünün ayrı bir doğa güzelliğine sahip olduğunu görüyoruz. Doğa sporlarının en iyi yapıldığı şehirlerden birisi olan Düzce’de gidip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde sizlere Türkiye’nin şelale şehri olan Düzce hakkında Düzce Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalışacağız.

Düzce Samandere Şelalesi

Düzce kent merkezine 26 kilometre uzaklıkta olan Semandere Şelalesi, Düzce Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilen Samandere Şelalesi, tescilli bir marka olup ülkemizin ilk tescilli tabiat parkıdır. Samandere bölgesine girdiğinizde anıt ağaçlar başta olmak üzere 3 büyük şelale, Cadı Kazanı şeklinde adlandırılan bölmeler göreceksiniz. Su çok şiddetli aktığından dolayı sesi birçok yerden gelmektedir. Bol oksijene sahip olan Samandere’de güzel hafta sonu eğlencesi ve kamp etkinliklerine katılabilirsiniz.

Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin belki de en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Gölyaka ilçesine sadece 16 kilometre uzaklıkta olan bu şelalenin doğa üstü bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şelaleye ulaşım maalesef biraz zordur. Bol bol basamak çıkmanız gerekecektir. Parkurun yorucu olmasından dolayı etrafta dinlenmek için banklar bulunduğunu göreceksiniz. Meşakkatli bir yol teptikten sonra karşılaşacağınız manzarayı belki de daha önce hiç görmediniz. Oldukça yüksek bir sesle akan şelale sahip olduğu görünüm ile büyülü, efsunlu bir coğrafyaya sahip olduğunu gösteriyor. Güzeldere Şelalesi aynı zamanda ülkemizin en yüksek şelalelerinden birisidir. Su burada 50 metreden daha yüksek bir noktadan dökülmektedir.

Aktaş Şelalesi

Düzce’nin şelaleleri ile ünlü bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Akçakoca ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta olan Aktaş şelalesinde su 50 metre yükseklikten dökülmektedir. Zihninizi dinlendirmek, doğa ile baş başa kalmak istiyorsanız buranın en doğru yer olduğunu söyleyebiliriz.

Aydınpınar Şelalesi

Düzce’nin doğal güzelliklerini gezdikçe bu şehrin ne kadar da şanslı olduğunu göreceksiniz. Merkeze bağlı Aydınpınar Köyü içerisinde bulunan Aydınpınar Şelalesinde tam bir doğa güzelliği bulunduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde özel bir yürüyüş parkuru bulunan şelalenin etrafının ağaçlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Kestane, meşe, gürgen ağaçları arasında, şelale sesi ile yürümenin ne kadar keyifli olduğunu benden daha iyi biliyorsunuzdur. Şelale üzerinde bulunan alabalık tesisinden taze, lezzetli alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Eğer konaklama yapmak istiyorsanız şelale içerisinde özel bungalov evleri bulunmaktadır. Eğer çadırınız varsa kamp severlere özel alan oluşturulduğunu da göreceksiniz.

Kurugöl Kanyonu

Düzce’ye kadar gelmişken Kaynaşlı’da bulunan Kurugöl Kanyonu’na da uğramanızı öneririz. Ses ve gürülteden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyen kişiler için çok ideal olan bu kanyon kent merkezine 50 kilometre kadar uzaklıktadır. Akçokoca’dan 14 kilometre uzaklıkta olan Kurugöl Kanyonu’nda aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sülün yetiştirilip koruma altına alınmaktadır. Nesilleri tükenme noktasına gelen sülünler burada kendilerine doğal bir yaşam edinmişlerdir.

Düzce Derdin Kaplıcası

Düzce'de bir hayli şifalı termal merkez bulunduğunu da göreceksiniz. Kokusuz bir suya sahip olan Derdin Kaplıcasında su sabit olarak 42 derecelik sıcaklıktadır. Sağlık turizminin önde gelen merkezlerinden birisi olan bu kaplıcada başta safra kesesi olmak üzere mide, şeker, böbrek, deri rahatsızlıklarının tedavi edildiği söyleniyor.

Torkul Yaylası

Düzce kent merkezine 22 kilometre kadar uzaklıkta olan Torkul Yaylası, bölgenin en büyük doğa harikalarından birisidir. Yaylanın yolu oldukça meşakkatli ve uzundur. 22 kilometrelik mesafeyi belki de 2 saatte alacaksınız. Ancak yaylaya çıktığınızda karşılaşacağınız manzaranın her şeye değer olduğunu göreceksiniz. Aslında Düzce bölgesinde bulunan tüm yaylaların bu denli güzel ve düzenli olduğunu söyleyebiliriz. Yaylada kamp yapılmasına izin veriliyor fakat içerisinde çeşmeden başka herhangi bir işletme, büfe bulunmuyor. Bazen çeşmede su kesintisi olabiliyor. Bu nedenle su dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarınızı alarak yaylaya çıkmanızı öneririm. Yaz döneminde merkeze göre buranın 13 derece kadar daha soğuk olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle polar, uzun kollu elbise almadan asla çıkmamanızı öneririz.

Efteni Gölü

Düzce Gezilecek Yerler listenize yine doğanın bambaşka bir harikasını ekleyeceğiz. Bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Efteni Gölünü kesinlikle gezilecek yerler listenize dahil etmenizi öneriyoruz. Bu gölün aynı zamanda bir başka özelliği daha bulunuyor; Kuş Cenneti olma özelliğine sahip olan Efteni Gölünde 150 çeşit kuş türü yaşıyor. Gideceğiniz döneme göre kuş sayısında azalma ve artma meydana gelebilir. Efteni Köyüne gitmek isteyen kişiler kent merkezine yakın olan Aydınpınar Köyüne gitmeleri durumunda Efteni Gölüne ulaşabilirler.

Etfeni Gölü aynı zamanda büyük bir efsaneye de sahiptir. Dillerden dile dolaşan efsaneye göre Bizans askerleri bir savaş dönüşü konaklamayı Efteni Gölü kenarında yapmıştır. Savaşın geri dönüş yolunda Prenses Eftalya’da birden değişiklikler meydana gelmiş olup ellerinde, kollarında ve yüzünde yaralar çıkmaya başlamıştır. Göl kenarında yapılan konaklama sırasında yerden sıcak su çıktığını görmüşler. Prenses Eftelya’nın burada banyo yaptıktan sonra cildinde iyileşme, güzelleşme meydana geldiği görülmüştür. Değişiklikler sonrasında Bizans İmparatoru suyun koruma altına alınması için buraya bir hamam inşa edilmesini istemiştir.

Tamamen iyileşip güzelliğine kavuşana kadar Prenses Eftelya’nın burada kalmasına izin verilmiştir. Bakıcı ile beraber bir gün sandal turuna çıkan Eftalya gölün tam karşısında daha önce gitmediği tarafta bir Osmanlı delikanlısı görmüştür. İlk görüşte birbirine aşık olan genç aşıklar sürekli birbirleri ile görüşmeye çalışıyormuş. Bir gün yine sandalı ile karşı tarafa giden Eftelya’nın sandalı batmış, bakıcı ile beraber suda boğularak ölmüştür. İşte o günden beri bu gölün Efteni Gölü olarak adlandırıldığı rivayet edilmektedir.

Kardüz Yaylası

Denizden 1,700 metre yükseklikte yer alan Kardüz Yaylası genelde kamp yapmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Eğer kamp yapmak için bu yaylaya çıkacaksanız bazı uyarılara kulak asmanız gerekmektedir. Yayla içerisinde market, büfe ya da restoran bulunmuyor. Bu nedenle kamp öncesinde tüm malzemelerinizi alıp öyle çıkmanızı öneririz. Yayla içerisinde sadece içme suyunuzu karşılayabileceğiniz bir çeşme bulunuyor. Kamp yapımı için oldukça geniş bir alan ayrıldığını göreceksiniz. Doğada, insanlardan uzak bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız buranın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Pürenli Yaylası

Düzceye geldiğinizde ziyaret etmenizi istediğim yerler içerisinde sanırım en özeli Pürenli Yaylası olacaktır. Gölyaka ilçe sınırları içerisinde olan Pürenli Yaylası, ilçe merkezine 24 kilometre uzakken Düzce kent merkezine sadece 28 kilometre uzaklıktadır. Yaz ayının en sıcak günü bile gelmek isteyen kişilerin yanına mont ya da uzun kollu bir kazak almaları önerilir. Düzce Gezilecek Yerler listesine aslında burayı almak çok istemedik. Çok fazla bilinmesi, tanınması buranın doğasına ilerleyen zamanlarda zarar verecektir. Yaylanın yolu oldukça zor, engebeli ve kayalıklarla doludur. Araç çıkışının olmamasından dolayı genelde birçok kişi yaylaya çıkmaktan vazgeçerek geri dönmektedir.

Pürenli Yaylasına çıktığınızda zirvede sizi orta hallice bir gölet karşılayacaktır. Yaylanın kendisine özgü doğal renklerinin göl üzerine yansıması ile çok güzel manzara fotoğraflarının çıktığını söyleyebiliriz. Birçok kişi yayla fotoğraflarından dolayı buraya gelmek, görmek istemektedir. Yaylanın her bir bölümü masal, hikâye tadında olduğunu siz kendiniz geldiğinizde göreceksiniz. Yaylaya ister günü birlik isterseniz de konaklamalı olarak gelebilirsiniz.

Yaylanın bir bölümü kamp yapmak isteyen kişilere ayrılmıştır. Gölün hemen yan bölümünde bulunan kamp alanında çadır kurmak tamamen ücretsizdir. Kamp alanının yanında bulunan çeşmeden içme su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yaylaya çıktığınızda yanan semaverleri, mangalda pişen etleri görebilirsiniz. Yayla içerisinde market, büfe tarzında bir yer maalesef bulunmuyor. Bu nedenle hazırlıklı olarak gelmenizi tavsiye ederiz. Bilinçsiz kişiler nedeni ile etrafta çok miktarda çöpün doğaya atıldığını görebilirsiniz. Ağustos ayı ile beraber yöre halkının Pürenli Yaylasında düzenlediği etkinliklere katılabilir, kendinize ufak bir tatil seçeneği dahi oluşturabilirsiniz.

Akçakoca Plajları

Düzce Gezi Rehberi hazırlıyorsanız içerisine elbette Akçakoca Plajlarını da ekliyorsunuzdur. Belki de binlerce kilometre yol katlederek buraya geldiniz. Düzce’ye kadar gelmişken Akçakoca’da bulunan bu tertemiz sulara girmenizi öneririz. Limoncuk Plajı, Çayağzı Plajı, Karaburun Plajı, Değirmenağzı Plajını ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz. Burada Ege ve Akdeniz’in dışında daha güzel bir ortam, deniz ve kum ile tanışabilirsiniz.

Fakılı Mağarası

Akçakoca ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan bu mağara yoğun damlataşı içeriği ile dikkat çekiyor. Genelde astım, bronşit ve nefes darlığı çeken kişiler tarafından tercih edilen Fakılı Mağarasını gezi listenize eklemenizi öneririz.

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Düzce Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Akçakoca Ceneviz Kalesi yer alıyor. Akçakoca ilçe merkezine 3 kilometre kadar uzaklıkta olan bu kale adından da anlaşılacağı üzere Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. Düzce'de doğa ile tarihin bir araya geldiği nadir yerlerden birisi olan Ceneviz Kalesin'de piknik yapabilir, kale önünde bulunan plajda denizin serinliğine kendinizi bırakabilirsiniz.

Yetmedi mi? :) Ayrıca aşağıdaki yazıdan da düzce'de birbirinden efsana 65 gezilecek yere göz atabilirsiniz:

Düzce Gezilecek Yerler | Düzce’de Gezilecek 13 Yer!