Orta Avrupa’nın en zengin şehirlerinden birisi olan Viyana her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Avusturya’nın başkenti olan Viyana aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma unvanına da sahiptir. İçerisinde birbirinden güzel saraylar, meydanlar, sanat galerisi, müze, kilise ve caddeler barındıran bu şehri eminiz ki görmek isteyeceksiniz. Bu yazımız içerisinde Viyana Gezilecek Yerler rehberi oluşturmaya çalışacağız. Bu rehber geziniz sırasında size gerçek bir rehber olacaktır.

Habsburg Hanedanlığı tarafından yüzyıllarca ev olarak kullanılan Viyana sahip olduğu güzellikleri günümüze kadar korumayı başarmıştır. Viyana Gezi Rehberi yazımız içerisinde hem tarihi hem de doğal güzellikleri size aktarmak istiyoruz. Dolu dolu bir gezi yaşamak istiyorsanız rehberimize harfiyen uygulamanız yeterlidir.

Hofburg Sarayı

Viyana Gezilecek Yerler yazımıza Hofburg Sarayı ile başlamak istiyoruz. 13. Yüzyılda klasik bir Orta Çağ kalesi olarak inşa edilen bu yapı daha sonradan saraya dönüştürülmüştür. Habsburg Hanedanlığı tarafından kışlık konut olarak kullanılan bu saray Marie Antoinette’nin doğumuna şahit olmuştur.

İnşa edildiği ilk dönemde küçük bir yapı olan saray, Habsburg tahtına geçen hükümdarların istekleri doğrultusunda sürekli genişletilip büyütülmüştür. Günümüzde Avusturya Cumhurbaşkanlığına ait olan saray, Cumhurbaşkanının resmi konutu ve çalışma ofisi olarak kullanılmaktadır.

Hofburg Sarayının tamamını gezebilmeniz mümkün değildir. Sarayın 3 önemi bölümü müze olarak restore edilmiş, alınan bir karar sonucunda ziyarete açılmıştır. Müzelerden ilki Sisi Müzesidir. Stephan Daireleri içerisinde faaliyet gösteren bu müzede Kraliçe Elizabeth’e ait bazı şahsi eşyalar bulunuyor.

Kraliyet Daire bölümünde ise daha çok Habsburh Hanedan üyeleri tarafından kullanılan dekoratif eşyalar, mobilyalar sergilenmektedir. Sarayda ziyarete açık olan son bölüm ise tarihi ve kültürel olarak oldukça önemli bir yere sahip olan gümüş eşya koleksiyon bölümüdür.

 • Adres: ‌Michaelerkuppel, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €13,90
 • Web Sitesi: hofburg-wien.at/en/

Schönbrunn Sarayı

Habsburg Hanedanlığının şehir üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Schönbrunn Sarayı ise hanedanlığın yazılık dönemde kullanmış oldukları bir saraydır. Saray; 17. Yüzyılda İmparator I. Leopold tarafından verilen emir doğrultusunda oğlu için av köşkü olarak inşa edilmiştir.

Prens Joseph babasının ölümü sonrasında tahta çıkınca babasının kendisine av köşkü olarak yaptırdığı sarayı büyütmek istemiştir. Mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’a verilen talimatla av köşkünün imparatorluk sarayına dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Prens Joseph eşi ile oturmak için tasarlattığı bu sarayı gezmek isteyen kişilere 2 tur seçeneği sunuluyor. İlk turda sarayın 22 odasını gezebilirken ikinci tur seçeneğinde sarayın 44 odası görülebiliyor.

Schönbrunn Sarayının bu kadar ilgi görmesinin ana nedenlerinden birisi de sahip olduğu bahçelerdir. 1779 yılında halkın ziyaretine açılan bu bahçelerle ilgili ilk çalışmalar 1569 yılında başlamıştır. Zaman içerisinde bahçeleri de geliştirilen sarayı kesinlikle gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz.

 • Adres: ‌Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: €14,20
 • Web Sitesi: schoenbrunn.at/en/

Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom)

Viyana’da Nereye Gidilir? listemizin üçüncü sırasında Aziz Stefan Katedrali yer alıyor. 1147 yılında inşa edilmiş olan katedral, şehir Osmanlı kuşatmasında iken sığınak olarak kullanılmıştır.

Avusturya içerisindeki en güzel Gotik yapı unvanına sahip olan katedralde birçok önemli bölüm 1304 ile 1433 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyon ile eklenmiştir. Etrafı çok önemli caddeler ile çevrilmiş olan dini yapının içerisinde çok önemli bir koleksiyon bulunuyor.

Koleksiyon bölümüne girdiğinizde içerisinde değerli taşlardan kitaplara, ayin metinlerden çok önemli el yazması eserlere birçok eserin yer aldığını göreceksiniz. Katedrali ziyaret ettiğinizde güney bölümünde bir kule olduğunu göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa bu kuleden şehir manzarası izlemeye çalışın.

Stephansdom katedralinin 136,44 metrelik kulesinin tepesinde ismi Türk Çanı olarak adlandırılan bir çan bulunmaktadır. Bu çan; Osmanlı ordusunun şehirden ayrılırken bıraktığı metallerin eritilmesi ile yapılmıştır. 22,5 ton ağırlığa sahip olan çan II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar alınca savaş sonrasında yeniden yapılması sağlanmıştır.

 • Adres: ‌Stephansplatz 3, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: €14,90
 • Web Sitesi: stephanskirche.at

Belvedere Sarayı

Barok mimari stil ile tasarlanmış olan Belvedere Sarayı ünlü mimar Johann Lucas von Hildebrandt tarafından inşa edilmiştir. Prens Eugene için yazlık konut olarak inşa edilen saray gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kendisine ait inanılmaz güzellikte bir bahçeye sahip olan sarayın içi de yine aynı güzelliktedir. Saray tek isimle anılsa da aslında iki yapıdan oluşmaktadır. Sarayın ilk bölümü 1712 ile 1716 yılları arasında inşa edilirken ikinci bölümü 1717 ile 1723 yılları arasında inşa edilmiştir.

Sarayın her iki bölümü de günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktadır. İkinci bina içerisinde Orta Çağ döneminden günümüze çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış tablolar bulunuyor. Sarayın büyün özellikleri dikkate alındığında ziyaret etmeye değer bir yer olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: ‌Prinz Eugen-Straße 27, 1030 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €22
 • Web Sitesi: belvedere.at/en

Museumsquartier

Viyana Gezi Rehberi listenizin sıradaki durağı Museumsquartier deniken bölümlerdir. Kraliyet sarayının hemen yamacında yer alan bu bölge toplamda 60,000 metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Eskiden bu bölgede kraliyet ahırları bulunuyormuş. 1998 yılında başlatılan ve 3 yıl süren restorasyon çalışmaları sonucunda bu kültürel alan, tesis meydana gelmiştir.

Yapılan restorasyon çalışmalarına tam olarak o dönemin parası ile 150 milyon Euro para harcanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda dünyanın en büyük ve en önemli 8. Kültürel tesisi ortaya çıkmıştır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde içerisinde birbirinden önemli birçok tesis bulunduğunu göreceksiniz.

Tanzsquartier, Modern Sanat Müzesi, ZOOM Kindermuseum, Leopold, Q21, Modepalast, Architekurzentrum Wien, Kunsthalle Wien, Monochrom gibi kültürel tesisler bulunmaktadır. Hatta aralarında bulunan Modern Sanat Müzesi, Avrupa’da bulunan en çağdaş müze olarak gösterilmektedir.

 • Adres: Kunsthalle Wien Museumsquartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, Avusturya
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 18:00
 • Tur Ücreti: €6
 • Web Sitesi: mqw.at/en/

Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi, sıra dışı görünüme sahip olmasından dolayı Viyana’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor. Ünlü mimar Joseph Krawina ile sanatçı Freidensreich Hundertwasser’ın ortak çalışması ile oluşturulmuş bu evi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Yapı aslında tek bir binadan oluşmuyor. İçerisinde 4 adet dükkan, 53 adet daire ve 16 dükkan bulunan mümkün olabildiğince özgün tasarıma sahip olması sağlanmıştır. Yapının özgün kalabilmesi için terası tamamen toprakla kaplanmış ve üzerine 250 adet ağaç dikilmiştir.

Hundertwasser Evleri içerisinde hala yaşayan insanlar bulunduğundan dolayı evlerin içerisini gezmek mümkün değildir. Ancak yapıların altında bulunan 4 adet dükkanı gezebilir, hediyelik olan satılan dükkanlarda tarihin temiz havasını içinize soluyabilirsiniz.

 • Adres: ‌Kegelgasse 36-38, 1030 ‌Wien

Opera Binası

Viyana Gezilecek Yerler yazımıza devam ediyoruz. İmparator Frans Joseph, klasik müzikten hoşlanan inşalara eğlence olması açısından 1861 ile 1869 yılları arasında Opera Binasını inşa ettirmiştir.

Avusturya’nın şehir simgelerinden birisi olan Opera Binası, yıl boyunca bir dizi etkinlik ve organizasyona ev sahipliği yapıyor. Başta 19. Yüzyıl olmak üzere günümüze kadar dönem içerisinde üretilmiş tüm klasik müzik eserlerini misafirlerine sunan yapı II. Dünya Savaşı sırasında büyük oranda hasar almıştır.

II. Dünya Savaşı sonrasında aldığı zarardan kurtarmak için Neo-Rönesans stil ile yeniden inşa edilmiştir. Yapı içerisinde en çok ziyaret edilen bölüm ise Schwind Fuayesi, Büyük Merdiven ve Çay Salonu bölümüdür.

Kişi başı 9 Euro gibi bir ücret ödeyerek Opera Binasını rehberli tur eşliğinde gezebilirsiniz. Eğer yeterli bütçeniz varsa bu binada bir gösteriye dahil olmanızı da öneririz.

 • Adres: ‌Opernring 2, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: €9
 • Web Sitesi: wiener-staatsoper.at/en/

Viyana Belediye Binası

Viyana’da Gezilecek Yerler içerisinde belki de en önemli yapının Viyana Belediye Binası olduğunu göreceksiniz. 1872 ile 1883 yıları arasında inşa edilmiş olan bu yapı Ulusal Tiyatro ve  Parlamento Binası ile aynı alan içerisinde bulunuyor.

2,804 metrekarelik alana sahip olan belediye binası, Avrupa içerisindeki en büyük belediye binalarından birisinin. Belediye binasına ihtişam ve güzellik katan kulelerin bile 98 metre yüksekliğe sahip olduğunu göreceksiniz. İçerisinde Viyana Şehir Kütüphanesi gibi önemli yerleşkelere sahip olan belediye binasının önünde her yıl mayıs ayında Life Ball adında bir etkinlik düzenleniyor.

Her yıl kasım ayı başında ise belediye binasının ön bölümüne devasa bir noel pazarı bulunuyor. Her yıl ocak ve mart aylarında ise dünyanın en güzel buz patenini görme burada kayma fırsatına da sahip olabilirsiniz.

 • Adres: ‌Friedrich-‌Schmidt-Platz 1, 1010 ‌Wien

Karl Kilisesi (Karlskirche)

Viyana’da Gezilmesi Gereken Yerlerden birisi de Karl Kilisesi olarak adlandırılan Karlskirche dini yapısıdır. İmparator VI. Charles; şehirde bulunan bu en büyük yapıyı veba salgını sırasında hastalanan insanların bir an önce iyileşebilmesi için çalışmalarda bulunan aziz adına inşa ettirmiştir.

Kilisenin yapımına 1716 yılında başlanmıştır. Yaşanan bazı sorunlardan ötürü inşaat ancak 1737 yılında tamamlanabilmiştir. Kilisenin kuleleri cesaret ve sadakati temsil etmektedir. Dini yapının içine girdiğinizde duvar kabartmalarını ve görkemli heykelleri gördükçe şaşıracaksınız. Tasarımsal açıdan kusursuz olan dini yapı, 20 yıllık inşaat sürecinde birçok ayrıntısı düşünülerek tasarlanılmıştır.

Eğer yeterli vaktiniz varsa kilisenin dış bölümünde bulunan asansör yardımı ile 32,5 metre yüksekliğindeki platforma çıkarak çevreyi daha yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: ‌Kreuzherrengasse 1, 1040 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €8
  • Web Sitesi: karlskirche.at

Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)

Güzel sanatlara ilginiz varsa gezilecek yerler listenize Viyana Sanat Tarihi Müzesi bölümünü de eklemenizi öneriyoruz. İmparator I. Franz Joseph tarafından 191 yılında ziyarete açılan bu kültürel tesis Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında yer alıyor. Yapı; özellik bakımından dünya üzerindeki en büyük Bruegel Koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Kunsthistorisches Museum olarak da bilinen bu yapı içerisinde Rubens, Raphael, Rembrandt, Dürer ve Velazquez gibi Avrupa sanatına önemli katkılarda bulunmuş isimlere ait eserler göreceksiniz. Müze içerisindeki en önemli parçalar ise Kunstkammer Vienna adındaki bölümde sergilenmektedir.

 • Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: khm.at/en/

Graben Caddesi ve Veba Sütunu

Viyana Gezi Rehberi içerisindeki en önemli destinasyonlardan birisi de Graben Caddesidir. Aziz Stefan Katedraline oldukça yakın mesafede bulunan bu cadde Palais Equitable ile Stephansplatz arasında yer almaktadır. Cadde üzerinde yer alan yapıların çoğu 17. İle 18. Yüzyıl arasında inşa edilmiştir.

Araç trafiğine tamamen kapalı olan caddede yüzlerce mağaza bulunmaktadır. Dilerseniz bu mağazalardan alışveriş yapabilir dilerseniz kafe ve restoranlardan yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Cadde üzerinde bulunan süpermarketlerden taze ürünler de satın alabilirsiniz.

Cadde üzerinde ilerlerken karşınıza Veba Sütunu şeklinde bir eser göreceksiniz. Bu eser 1679 yılında ülkede meydana gelen Veba salgını sırasında ülkeyi terk etmek durumunda kalan İmparator I. Leopold tarafından yerleştirilmiştir.

Veba salgını sona erince imparator şehre dönmüş ve ilk olarak ahşaptan da olsa bu sütunu inşa ettirmiştir. 1683 yılına ise bugün gördüğümüz mermer sütunun inşasına başlanmıştır. 10 yıl gibi bir sürede anca tamamlanan veba sütunu, caddenin en gözde yapılarından birisi haline gelmiştir.

Albertina Müzesi

Viyana Gezilecek Yerler yazımızın sıradaki durağı Albertina Müzesidir. İçerisinde oldukça detaylı koleksiyonun bulunduğu bu müze, Dük Albert desteği ile 1766 yılında kurulmuştur. Müze içerisine girdiğinizde 1 milyondan fazla eser ve 60 binden fazla çizim sizi karşılayacaktır.

Hofburg Sarayı bahçesi içerisinde yer alan bu müzenin içerisinde hem kalıcı hem de geçici sergiler bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü sanatçılarına ait birçok çalışmayı bu müze içerisinde sergilendiğini görebilirsiniz.

Müzenin geçici sergi bölümünde dünyanın en ünlü sanatçılarına ait eserler sergilenmektedir. Eğer şanslı bir döneme denk gelirseniz Picasso, Klimpt, Rubens gibi çok önemli sanatçıların çalışmalarına görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Müzenin kalıcı sergi salonunda ise Avrupa sanat akımına son 130 yılda etki etmiş oldukça özel eserler bulunuyor.

 • Adres: Albertinaplatz 1, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €12,90
 • Web Sitesi: albertina.at/en/

Prater & Dönme Dolap

Prater, Viyana her yaş grubundan insanın eğlenebileceği oldukça güzel bir yerdir. İçerisine girdiğinizde 250’den fazla oyuncağı gördükçe buradan ayrılmak istemeyecek, nostalji dolu dünyada kaybolmak isteyeceksiniz.

Eğlence merkezinin bulunduğu alan daha önce kraliyet ailesi tarafından avlanma alanı olarak kullanılmış. 1766 yılında imparator alanı halka açık hale getirince eğlence alanlarının inşaatına başlanmıştır. Lunaparkın en simge yapılarından birisi ise Dönme Dolaptır.

İçerisinde stadyum ve fuar merkezinin bulunduğu eğlenme merkezindeki dönme dolaba kesinlikle binmenizi öneririz. Şehri manzaralı olarak görmenize olanak sağlayan dönme dolabın yanı sıra Riesenrad adında 30 vagonlu eğlence aracına da binebilirsiniz.

 • Adres: A-1020 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-01.00
 • Web Sitesi: prater.at

Naschmarkt

Viyana’da kurulan en tarihi Pazar Naschmarkt olarak gösterilmektedir. Kent merkezinde yer alan bu Pazar ilk olarak 16. Yüzyılda kurulmaya başlanmıştır. Kurulduğu ilk dönemler sadece süt ve süt ürünlerinin satıldığı bu pazarda 200’den fazla tezgah bulunaktadır. Günümüzde süt ve süt ürünlerinin yanında şarküteri, et ve sebze ile meyve satışları da yapılmaktadır.

Taze ürün satın almak ve yerel halk ile iç içe olmak istiyorsanız bu pazarı ziyaret edebilirsiniz. Asıl kalabalık Cumartesi gün olmaktadır. Geri kalan günlerde 50 kadar anca tezgah kurulmaktadır. Cumartesi günü ağırlıkla köylülerin de satış yaptığını göreceksiniz.

Akşam olmaya yakın pazarı ziyaret ettiğinizde Viyana mutfağının yanı sıra Türk, Asya ve Yunan mutfaklarına özgü pişirilen yemeklerin de tadını bakabilirsiniz.

 • Adres: Wienzeile 1060 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-19.30

Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Dünyanın en eski hayvanat bahçesi Viyana’da bulunuyor. Kraliyet ailesi, misafirlerinin hoş vakit geçirebilmesi için 1752 yılında hayvanat bahçesini inşa ettirmiştir. İmparator I. Franz tarafından verilen talimat ile inşa edilen Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi her yıl 2 milyondan fazla turist ağırlıyor.

Viyana Hayvanat Bahçesitüm dünyaya adını 1906 yılında duyurmuştur. İnsanların gözetimi altında bir Afrika filinin doğumuna şahit olan hayvanat bahçesi, bir anda dünyanın gündemine oturmuştur. Bu olayın aynısı 101 yıl sonra, 2007 yılında yeniden meydana gelmiş ve aynı şartlar altında bir panda tamamen doğal yollarla dünyaya gelmiştir.

Eğer vahşi yaşama ilgi duyuyorsanız Viyana Hayvanat Bahçesi tam da sizlere göredir. İçerisinde pandadan file, kutup ayısından koalaya, gergedandan Sibirya kaplanına 700’den fazla hayvan türü bulunuyor.

Hayvanat bahçesini ziyaret ettiğinizde her hayvanın kendisine ait bir yaşam alanı bulunduğunu göreceksiniz. Modern bir tesis olsa da hayvanların kendi doğalarına ait bir yaşam alanları bulunuyor.

 • Adres: Maxingstraße 13b, 1130 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: €20
 • Web Sitesi: zoovienna.at/en

Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

İmparator I. Franz Stephan; Jean de Baillou’ya ait olan koleksiyonu satın alınca bir müzeye gereksinim olduğunu fark etmiştir. Temelleri bu sayede atılmış olan Viyana Doğa Tarihi Müzesi gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer alması gereken yerlerden birisidir.

İmparator vefat edince eşi Maria Theresa 30 bin parçadan oluşan oldukça kıymetli bir koleksiyonu devlete bağışlamıştır. Herkese açık olarak sergilenmesini istediği bu koleksiyon içerisinde çok nadir fosiller, değerli taşlar ve mercanlar yer alıyor. Bugün müzenin faaliyet gösterdiği bina ise İmparator I. Franz Joseph tarafından inşa ettirilmiştir.

Müzeler Bölgesi içerisinde yer alan Naturhistorisches Museum içerisinde 20 milyondan fazla objenin sergisi yapılıyor. Müze içerisinde en çok ilgi gören eser ise 1908 yılında müzeye getirilmiş olan Willendorf Venüsü isimli heykeldir. 29,500 yaşında olduğu tahmin edilen bu heykel çok fazla ilgi görmektedir.

Müzenin Dinozor Salonu isimli bölümüne girdiğinizde ise tarihi öncesi dönemlerde yaşamış devasa canlılara ait iskeletlerin sergilendiğini göreceksiniz. Salon içerisinde toplamda 1,100 adet tarih öncesi hayvanın iskeleti sergileniyor. Müzenin Meteor Odası bölümüne girdiğinizde ise uzaydan gelen cisim ve meteorların sergisi yapılıyor.

 • Adres: Burgring 7, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: nhm-wien.ac.at/en

Kärntner Caddesi

Viyana’da Nereye Gidilir? listenize şehrin en önemli caddelerinden birisi eklemek istiyoruz. Viyana’nın eski kent bölümünde yer alan Kärntner Caddesi alışveriş yapılacak birçok mağaza ve yeme-içme mekanları ile doludur. Bu caddenin geçmişi Roma İmparatorluğu dönemine kadar gitmektedir.

Karlsplatz ile Stephansplatz arasında bulunan bu yaya yolunun günümüzdeki görünümü 19. Yüzyılda oluşmaya başladığını görüyoruz. II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar alsa da ayakta kalmayı başarmış, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar alan cadde 1974 yılında yenilenmiş, modern hale getirilmiştir. Cadde içerisine girdiğinizde ulusal ve yerel markaların yan yana dizildiği mağazaları göreceksiniz. Cadde içerisinde ister alışveriş yapabilir isterseniz de kafelerde oturup kahve içerek etrafı izleyebilirsiniz.

Avusturya Parlamento Binası

1874 ile 1883 yılları arasında inşa dilmiş olan Avusturya Parlamento Binası, Neo-Klasik mimarinin en güzel örneklerinden birisidir. Theopil Hansen tarafından inşa edilmiş olan parlamento binası toplamda 13,500 metrekarelik alana sahiptir.

Günümüzde birçok resmi toplantılara ev sahipliği yapan parlamento binasında aynı zamanda ulusal gün konuşmaları ve cumhurbaşkanlarının yemin töreni de düzenlenmektedir. Oldukça etkileyici olan bu yapının önünde ünlü tanrıça Athena’nın tasvir edildiği bir çeşme bulunmaktadır.

Parlamento binasını detaylı olarak gezmek istiyorsanız ücretsiz olarak düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Yıl boyunca özel gün ve etkinlikler hariç gezebileceğiniz parlamento binasını kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Adres: Dr.-Karl-Renner-Ring 3, 1017 Wien

İspanyol Binicilik Okulu

Hofburg Sarayı içerisinde yer alan İspanyol Binicili Okulu 1729 ile 1735 yılları arasında inşa edilmiştir. İçerisinde Lipizzan türü atların yetiştirildiği binicilik okulunda oldukça güzel gösteriler düzenlenmektedir. Kuruluş tarihi ele alındığında Dünya üzerindeki en eski ve günümüzde aktif kalmayı başarabilmiş tek binicilik okulu olarak gösterilmekte.

Barok mimari stil ise tasarlanan okulun mimari Joseph Emanuel Fischer’dır. İçerisinde yer alan atlar İber Yarımadasından getirtildiği için okulun ismine İspanyol adı verilmiştir. Sabah erken saatlerde okulu ziyaret ederseniz halka açık eğitim programını izleyebilirsiniz. Yaz ayında ise profesyonel biniciler tarafından düzenlenen biniş gösterilerini de izleyebilirsiniz.

 • Adres: Michaelerplatz 1, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: €18
 • Web Sitesi: srs.at/en/

Burggarten ve Mozart Heykeli

Viyana’da Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Burggarten ve Mozart Heykeli yer alıyor. Eğer bahar ve yaz ayında Viyana’yı ziyaret edecekseniz yorulduğunuzda çimlere uzanıp dinlenmek en doğal hakkınızdır. Burggarten yemyeşil çimleri ve huzurlu ortamı ile her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Genelde birçok kişi Albertina Müzesine giden kısayol için bu bölgeden geçmektedir. 1863 yılında genişletilme çalışmalarının uygulandığı bu park 1919 yılından bu yana aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

38,000 metrekarelik bir alana sahip olan parkın etrafında yine birçok tarihi yer bulunuyor. Kelebek Evi, Ring Bulvarı, Palmiye Evi ve Ring Bulvarı parkın etrafında bulunan güzelliklerden sadece birkaçıdır.

Parkı ziyaret ettiğinizde tasarımında birazcık İngiliz esintilerinin bulunduğunu göreceksiniz. Parkın tam ortasında ise 1896 tasarlanmış Mozart Heykeli bulunduğunu göreceksiniz.  Heykel II. Dünya Savaşından sonra yani 1953 yılında dikilmiştir.

 • Adres: Josefsplatz 1, 1010 Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-22.00

Viyana’da Nerede Kalınır? Viyana Otel Tavsiyesi

Viyana ile ilgili rehberimizin ikinci bölümünde Viyana’da Nerede Kalınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Avusturya’ya başkentlik eden bu şehir son 20 yıldır birçok kültür turunun gözdesi haline gelmiştir.

Viyana’nın geçmişine baktığımızda 9 yıl üst üste en yaşanılabilir şehir seçildiğini göreceksiniz. Viyana’ya gitmeye karar verdiyseniz ya paketli turlar alabilir ya da seyahat planınızı kendiniz hazırlayarak özgür bir tura çıkabilirsiniz. Bizim önerimiz tabii ki ikinci seçenek olan özgürce gezmektir. Özgürce gezmek isteyen kişiler için en büyük sorun ise konaklamadır.

Viyana’da konaklama merkezleri şehrin 6 bölgesinde bulunmaktadır. District 1 (Innere Stadt), District 4 (Wieden), District 3 (Landstrasse), District 7 (Neubau), District 2 (Leopoldstadt) ve Diğer Bölgeler (District 5 (Margareten), District 6 (Mariahilf) ve District 19 (Döbling gibi diğer bölgeler) otel seçimi yapabileceğiniz yerlerdendir. Konuyu daha fazla uzatmadan Viyana Otel Tavsiyesi bölümüne geçmek istiyoruz.

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: District 1 (Innere Stadt) bölgesinde bulunan Hotel Austria – Wien ve Hotel Kärntnerhof otellerinde, District 4 (Wieden) bölgesinde bulunan Drei Kronen Hotel Wien City otelinde, District 2 (Leopoldstadt) bölgesinde bulunan MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi ve Das Capri otellerinde, Diğer Bölgelerde bulunan Ibis Wien Mariahilf ve Ibis Styles Wien City otellerinde konaklayabilirsiniz. Viyana’da bulunan 3 yıldızlı otellerin oldukça lüks ve konforlu olduklarını göreceksiniz. Booking üzerinden 9 puana yakın değerlendirme dereceleri bulunan oteller genelde tüm gezginlerden olumlu yorum almayı başarmışlardır.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: District 1 (Innere Stadt) bölgesinde bulunan Mercure Wien Zentrum ve Austria Trend Hotel Europa Wien otellerinde, District 4 (Wieden) bölgesinde bulunan Hotel Kaiserhof Wien ve Hotel Erzherzog Rainer otellerinde, District 3 (Landstrasse) bölgesinde bulunan Austria Trend Hotel Savoyen Vienna, Mercure Grand Hotel Biedermeier Wien ve Eurostars Embassy otellerinde, District 7 (Neubau) bölgesinde bulunan 25hours Hotel beim MuseumsQuartier, IntercityHotel Wien ve Ruby Marie Hotel Vienna otellerinde, District 2 (Leopoldstadt) bölgesinde bulunan Novotel Wien City ve Hotel Stefanie otellerinde, Diğer Bölgelerde bulunan Leonardo Hotel Vienna ve Austria Trend Hotel Anatol Wien otellerinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otel sayısı gerçekten fazladır. Her birinin diğerine nazaran daha lüks ve konforlu olması seçim yapmanızı güçleştirebilir. Booking üzerinden 9 ve üzeri puana sahip olan bu otellerin tarihi ve turistik yerlere de yakın olduğunu göreceksiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: District 1 (Innere Stadt) bölgesinde bulunan Hotel Sacher Wien otelinde, District 4 (Wieden) bölgesinde bulunan Pakat Suites Hotel otelinde, District 3 (Landstrasse) bölgesinde bulunan Hilton Vienna otelinde, District 7 (Neubau) bölgesinde bulunan Hotel Sans Souci Wien otelinde, District 2 (Leopoldstadt) bölgesinde bulunan SO/ Vienna otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı otel sayısı oldukça fazladır. Ancak; Booking üzerinden alınan yorumlara baktığımızda en güvenilir, en temiz otellerin bunlar olduğunu söyleyebiliriz.

Viyana’da Ne Yapılır? Viyana’da Yapılacak Şeyler

Birbirinden güzel saray, kilise ve katedrallerin yer aldığı Viyana, Avrupa’nın en kültür dolu şehirlerinden birisidir. Yeme ve içme kültürü oldukça başarılı olan Viyana, sosyal ve tarihi açıdan da oldukça zengindir.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu şehirde gezilecek destinasyonları yukarıda listelemeye çalıştık. Eğer şehirde hala zamanınız varsa eğlenceli ve keyifli etkinlikleri Viyana’da Ne Yapılır? bölümünde listelemeye çalıştık.

Schonbrunn Sarayı’nı Gezin

Avrupa’da bulunan şehirleri gezmeye başladığınızda yapıların birçoğunun Barok, Art Nouveau ve Rönesans stili ile inşa edildiğini göreceksiniz. Viyana’ya girdiğinizde Avrupa’daki yapılardan daha görkemli yapıların yer aldığını göreceksiniz.

Şehri gezmeye başladığınızda birçok tarihi yapının yan yana olduğunu göreceksiniz. Şehirde ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılardan en önemlisi ve en popüleri Schönbrınn Sarayı ve Schönbrunn Bahçeleridir.

Habsburg Hanedanlığının yazlık konut olarak inşa ettirdiği bu saray zamanla imparatorluk sarayı haline gelmiştir. İçerisinde 1411 oda bulunan bu saray uzunca bir süre ülkenin yönetim merkezi haline gelmiştir. İmparator ve kraliçelerin kaldığı bu sarayın yanınca görülmeye değer bahçeler de bulunmaktadır. Sarayı gezmek oldukça vakit alacaktır. Bu nedenle buraya biraz fazla vakit ayırmanızı öneririz.

Ringroad’da Yürüyün

Viyana kent merkezine indiğinizde Innerstradt Bölgesine uğramanızı öneriyoruz. 19. Yüzyılda şehri çevreleyen kent surları yıkılınca Ringroad yapılmasına karar verilmiştir. Günümüzde tramvay yolunun geçtiği tarihi bu yol üzerinde büyüleyici bir yolculuk yapmanızı istiyoruz. Yolculuğunuzu ister yürüyerek ister tramvay ile yapınız. Her iki seçenekte yolun güzelliğini görmeniz için yeterlidir.

Az Bilinen Dini Yapıları Keşfedin

Viyana’da Yapılacak Şeyler listenize dini yapıları da eklemenizi öneriyoruz. Saraylar kadar dini yapıların da bu şehir için önemli olduğunu söyleyebiliriz. St Jerome Kilisesi, Capuchin Kilisesi ve St Peter Kilisesi Viyana’da çok az bilinen ancak çok güzel detaylara sahip kiliselerdir.

Viyana Müzelerini Gezin

Viyana’da müze kültürünün oldukça gelişmiş olduğunu göreceksiniz. Müzik başta olmak üzere birçok alanda kurulan müzeler, gezginlere çok iyi seçenekler sunmaktadır. Viyana’da her ilgi dalına yönelik müze bulabilmeniz mümkündür.

Viyana Ulusal Tarih Müzesi arkeolojik kalıntılar başta olmak üzere değerli taş, fosil, meteor, iskelet gibi oldukça değerli ürünlerin sergilendiği güzel bir müzedir. Sigmund Freud Müzesi ünlü psikoanalist Sigmund Freud’a ait evin 1971 yılında müzeye dönüştürülmesi ile ortaya çıkmış bir yapıdır. Bu müze içerisinde ünlü ismin hayatını, çalışmalarını, eserlerini, yaşadığı evi, yaşadığı dönemi yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Ünlü besteci Mozart’a ait olan evin de müzeye dönüştürüldüğünü göreceksiniz. 2006 yılında ziyarete açılmış olan Figarohaus Mozart’ı yakından tanımanıza olanak sağlayacaktır. Son olarak ise Leopold Müzesi ve Kuntsthistoriches Müzesini gezebilirsiniz. Bu müzede oldukça güzel resim ve heykellerin sergilendiğini göreceksiniz.

İspanyol Binicilik Okulunu Ziyaret Edin

Viyana’da Ne Yapılır? listenize İspanyol Binicilik Okulunu eklemek istiyoruz. Habsburg Hanedanlığının şehre bıraktığı en büyük miraslardan birisi olan bu binicilik okulunun hem eğlenceli hem de sıra dışı bir aktiviteye sahip olduğunu göreceksiniz.

Spanish Riding School olarak da bilinen binicilik okulunda uzman eğitmenler tarafından eğitilmiş atları görebilirsiniz. Misafir olarak okulu ziyaret ettiğinizde eğitmenlerin gösterilerini inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Binicilik okulu tarafından düzenlenen atlı gösterilere katılım gösterebilirsiniz. Kişi başı 40 Euro ücret ödeyerek yaklaşık 1,5 saat süren gösterilerde Lipizzaner Atlarının müzik eşliğinde nasıl etkileyici işlere imza attıklarını görebilirsiniz.

Dünyanın En Eski Hayvanat Bahçesini Görün

Dünyanın en eski hayvanat bahçesi tahmin edebileceğiniz üzere Viyana’da bulunuyor. İmparator I. Francis, 1752 yılında Tiergarten Hayvanat Bahçesinin açılması üzerine talimat veriyor. İçerisinde deniz aslanları başta olmak üzere dev pandaların bulunduğu hayvanat bahçesinde toplamda 750 tür hayvan bulunuyor.

Hayvanat bahçesini ziyaret ettiğinizde içerisindeki yapıların Barok döneminden kalma büyüleyici binalardan oluştuğunu göreceksiniz. Hayvanat bahçesi gezmek bazı kişiler için keyifli bazı kişiler için üzüntülü bir durum olabilmektedir. Dünyanın en eski hayvanat bahçesini gezerken hayvanların doğal ortamlarında bulunduğunu göreceksiniz.

Geleceğin Klasik Müzik Sanatçılarını Keşfedin

Dünyadaki en başarılı sahne sanatçısı ve müzisyen yetiştiren okullardan birisi de Viyana’da bulunmaktadır. University of Music and Performing Arts Vienna sadece ve sadece alanındaki en iyi öğrencileri kabul ederek onları yetiştiriyor.

Şehirde birçok sahnede performans ve konser etkinlikleri düzenleyen okul neredeyse kapalı gişe gösterim yapıyor. Viyana ziyaretiniz sırasında geleceğin klasik müzik sanatçılarından müzik dinlemek istiyorsanız okulun internet adresini ziyaret ederek program ve biletler hakkında ön araştırma yapmanız gerekiyor.

Dünyanın En İyi Klasik Müzik Orkestralarını Dinleyin

Viyana klasik müziğin doğduğu şehirlerden birisidir. Schubert, Mozart ve Beethoven gibi isimlerin doğduğu bu şehirde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de klasik müzik dinlemek olacaktır.

Viyana Opera Binasını ziyaret ederek Viyana Devlet Opera ve Bale gösterilerinden birisini izlemeden asla geri dönmeyin. Opera Binası içerisinde yine aynı zamanda klasik müzik dinletileri de bulunmaktadır. Viyana’dan dönmeden önce klasik müzik dinlemek, yapabileceğiniz en güze aktivitelerden birisi olacaktır.

Prater Park’ın Tadını Çıkarın

Viyana’da Yapılacak Şeyler listesinin oldukça kabarık olduğunu göreceksiniz. Danube Kanalı kıyısına indiğinizde Peter Eğlence Parkı’nın bulunduğunu göreceksiniz. Eğlence parkı içerisine girdiğinizde sizleri bambaşka bir dünyanın karşıladığını fark edeceksiniz.

Çarpışan arabalardan dönme dolaba, roller coaster’dan atlıkarıncaya birçok aktivite bulunduğunu göreceksiniz. Burada hem genç hem de yetişkinlere yönelik eğlence araçları bulunmaktadır.

Özellikle dönme dolaba bindiğinizde en tepeden nefes kesici bir şehir manzarası sizleri karşılayacaktır. Bunun yanı sıra dönme dolabı kullanarak birçok tarihi ve turistik yeri görme fırsatına da sahip olacaksınız.

Viyana’yı Donauturm’dan Seyredin

Viyana Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Az katlı yapılardan oluşan bu şehre görkem katan bir yapı bulunuyor. 252 metre yüksekliğe sahip olan Donauturnm, sahip olduğu gözlem kulesi üzerinden muhteşem bir şehir manzarası izleme keyfi bulunuyor. Viyana’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de buradan şehri izlemek olacaktır. Kulede eğer cesaretiniz varsa bungee jumping de yapabilirsiniz.

Viyana Lezzetlerini Tadın

Viyana tarih boyunca birçok medeniyetin etkisi altında kalmış bir şehirdir. Bu nedenle oldukça güzel bir damak tadı ve mutfak kültürü olduğunu göreceksiniz. Çevre şehirlerden etkilendiği lezzetleri kendi kültürüne adapte eden Viyana, ortaya oldukça değişik lezzetlerin çıkmasını sağlamıştır.

Viyana’da Ne Yenir? Bölümünde Viyana lezzetlerini çok detaylı bir şekilde anlattık. Ancak; burada da bazı lezzetlere değinmek istiyoruz. Viyana’nın spesiyal lezzetlerinden Sachertorte, Goulash ve Schnitzel gibi lezzetlerin tadına bakmadan asla geri dönmeyin.

Vyana’da uygun fiyatlı atıştırmalıklar tatmak istiyorsanız Naschmarkt pazarına uğramanızı öneririz. Daracık sokaklarda kurulan bu pazarda birbirinden ekonomik fiyatlı tezgahlardan yiyecek ve içecek satın alabilirsiniz.

Yakın Şehirlere Günübirlik Gezi Yapın

Viyana’da Ne Yapılır? listemizin son sırasında yakın şehirlere günübirlik gezi yer alıyor. Eğer dolu dolu bir gün yaşamak istiyorsanız yakın şehirleri de uğramanızı öneririz. Viyana’ya yakın şehirler arasında Bratislava, Hallstatt, Budapeşte ve Salzburg yer alıyor.

Bu şehirleri ayrı ayrı gezmek istediğinizde binlerce Euro para ve haftalarca vakit ayırmanız gerekecek. Oysa; Viyana’da iken sadece 1 gününüzü ayırmanız durumunda tüm bu şehirleri yüzeysel olarak gezebilir, çok da para harcamazsınız.

Örneğin kişi başı 120 ile 150 Euro ücret ödeyerek Viyana’dan Budapeşte’ye her şey dahil turlara katılabilirsiniz. Yine aynı ücreti ödeyerek günü birlik Salzburg turuna katılabilirsiniz. Yakın şehirleri ziyaret etmek tatilinizin daha anlamlı hale gelmesine olanak sağlayacaktır.

Viyana Alışveriş Rehberi | Viyana’da Ne, Nereden Alınır?

Viyana’ya yapacağınız turistik ziyaretin bir bölümünü elbette alışverişe ayırmanız gerekmektedir. Hangi şehre giderseniz gidin dönüşte sevdiklerinize, ailenize hediyelik bir şeyler almak istersiniz. Viyana bu konuda ziyaretçilerine çok güzel seçenekler sunan bir şehirdir.

Viyana Alışveriş Rehberi içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü detayı sizlere belirtmeye çalışacağız. Bu sayede bu büyüleyici şehri gezerken kendinizi asla yabancı gibi hissetmeyeceksiniz. Konuyu daha fazla uzatmadan Viyana’da Ne Alınır? Konusuna değinmek istiyoruz.

Viyana’da Alışveriş Hakkında Bilgiler

Viyana’da alışveriş yapacaksanız ne gibi bilgilere ihtiyaç duyacağınız ile konuya giriş yapmak istiyoruz. Viyana’da alışverişe çıkmadan önce kısaca şehrin alışveriş kültürünü öğrenmeniz gerekiyor. Viyana’da Alışveriş Hakkında Bilgiler notlarınız arasında kesinlikle ilk sıralarda yer almalıdır.

Para Birimi: Viyana bildiğiniz üzere Avusturya’nın başkentidir. Avusturya, Avrupa Birliği’ne dahil olmasından ötürü para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Seyahate çıkmadan önce döviz bozdurma işlemini ülkemizden halletmeye özen gösterin.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM: Viyana halkı bizler kadar olmasa da kredi kartı kullanan bir topluluktur. Şehir içerisinde hemen hemen tüm mağaza, cafe, restoran ve süpermarketlerde kredi kartı geçmektedir. Elbette şehir içerisinde kredi kartı geçmeyen işletmeler de bulunmaktadır.

Visa ve MasterCard oldukça yaygındır. Ancak; Viyana’da kredi kartı ile alışveriş yapmadan önce MaterCard ya da Visa’nın geçerli olup olmadığını sorun. Viyana, Avusturya’nın hem en büyük şehri hem de başkentidir. Bu nedenle önünüze çıkan her sokak ve caddede ATM görmeniz muhtemeldir. Eğer yanınızda nakit para taşımayı sevmiyorsanız ATM’leri kullanarak Euro çekimi yapabilirsiniz. Gereksiz maliyetten kurtulmak için kendinize önce bir Euro hesabı açıp o hesaba para yüklemenizi tavsiye ederiz.

KDV Muafiyeti (Tax Free): Viyana, aynı bizde olduğu gibi alışveriş ürünlerinden %20 oranında KDV almaktadır. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, Viyana’da yaptıkları alışverişlerde ödedikleri KDV ücretini Tax Free kapsamında geri alabilirler.

Şehir merkezinde bulunan tüm mağazalar Tax Free kapsamındadır. Ödediğiniz vergi ücretini geri alabilmek için en az 75 Euro değerinde alışveriş yapmanız gerekiyor. Alışveriş yaptıktan sonra ilgili mağazadan Tax Free formu alıp gerekli şekilde doldurduktan sonra forumu fişiniz ile beraber Tax Free ofislerine teslim etmeniz gerekiyor. Hem şehir merkezinde hem de havalimanında Tax Free ofisleri bulunmaktadır.

Mağaza Açılış Saatleri: Viyana’da bulunan mağazaların büyük bir bölümü Pazar günleri hizmet vermemektedir. Ancak turistik merkezlerde bulunan bazı mağazaların açık olduğunu görebilirsiniz. Pazar günü hediyelik eşya satın almak istiyorsanız dükkanların kapalı olduğunu görebilirsiniz.

Hafta içi günlerde ise dükkan açılışları saat 10:00 gibi olmaktadır. Kapanış saatleri ise bölgeden bölgeye göre değişse de genellikle 18:00 ile 21:00 arası olmaktadır. Cumartesi günleri ise açılış ve kapanış saatlerinin değiştiğini görebilirsiniz.

Pazarlık: Çok katlı AVM, mağazalar ve butiklerde pazarlık şansının “0” olduğunu belirtmek istiyoruz. Özellikle barkod sisteminin kullanıldığı yerlerde pazarlık yapma şansınız bulunmuyor. Ancak; pazarlar, pazarlık yapabileceğiniz yerler arasında yer almaktadır.

Viyana’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Viyana dönüşünde ihtiyacınız olan ürünleri satın almak için alışveriş yapılacak yerleri araştırmak isteyebilişiniz. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hediyelik ürünler satın almak istiyorsanız doğru yerlere gitmeniz gerekiyor. Kısıtlı zamanınızda özgürce alışveriş yapmak istiyorsanız gideceğiniz yerleri kesinlikle iyi bilmeniz gerekmektedir.

Viyana Alışveriş Rehberi içerisinde alışveriş caddelerinden devasa alışveriş merkezlerine, sokak pazarlarından tezgahlara aklınıza gelebilecek her yer için sizlere önerilerde bulunmaya çalışacağız.

Viyana Alışveriş Caddeleri

Viyana’da alışveriş caddesi kültürünün hala devam ettiğiniz söyleyebiliriz. Lüks mağazalardan ekonomik butiklere, gastronomi mağazalarından araç galerilerine, antika dükkanlarından sokak mağazalarına kadar her telden ürünler satıldığını göreceksiniz.

Viyana Alışveriş Caddeleri araç trafiğine kapatılmıştır. Bu caddelerde hem keyifli hem de güvenli bir şekilde dolaşabilir, istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için ürün satın alacaksanız popüler caddelere uğramanızı öneririz.

Grarben Caddesi: 13. Yüzyıldan bu yana Viyana’nın en popüler alışveriş caddelerinden birisi olan Graben Caddesi 1974 yılında araç trafiğine tamamen kapalı hale gelmiştir. Dev mağazalardan küçük tasarımcılara, butiklerden lüks mağazaların yer aldığı bu caddede hazır giyim ve ayakkabı dükkanlarının yan yana olduğunu göreceksiniz. Caddenin ruhunu dahi hissetmek sizlere iyi gelecektir.

Mariahilferstrasses: Viyana’nın en kalabalık, en popüler, en hareketli ve en canlı caddesine gitmek istiyorsanız adresiniz Mariahilferstrasses olmalıdır. Aklınıza gelebilecek he türlü ürünün satıldığı bu pazardan elinizin boş dönmesi neredeyse imkansızdır.

Kohlmarkt: Viyana’nın en popüler alışveriş caddelerinden birisi de Kohlmarkt caddesidir. Araç trafiğine tamamen kapalı olan bu caddede daha çok hazır giyim ve mücevher üzerine dükkanlar bulunduğunu göreceksiniz. Tiffany, Cartier, Gucci, Chopard, Burberry, Zegna ve Ermenegildo gibi markalardan alışveriş yapmak istiyorsanız bu cadde tam da sizlere göre.

Landstraber: Viyana Alışveriş Caddeleri içerisinde son olarak Landstraber caddesi yer alıyor. Şehrin en uzun ikinci cadde olarak gösterilen bu cadde dünyanın en popüler markalarına ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden kaliteli restoran ve cafelerin yer aldığı bu cadde ister yürüyüş yapabilir ister yemek yiyebilir isterseniz de kahve içebilirsiniz.

Viyana’daki AVM’ler

Viyana’da elbette alışveriş merkezi bulunmaktadır. Ancak bizdeki gibi çok fazla yaygın ve gelişmiş değildir. Şehir merkezinde elbette birkaç adet AVM bulunuyor. Diğer AVM’ler maalesef şehir dışında bulunmaktadır. Viyana’da AVM gezmek isteyen kişilere birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Viyana’daki AVM’ler konusundaki listemiz;

Ringstrassen Galerien: Viyana kent merkezinde yer alan Ringstrassen Galerien 19. Yüzyılda yapılmış tarihi bir bina içerisinde bulunuyor. Hem yerel hem de global 60’a kadar mağazanın bulunduğu bu alışveriş merkezinden lüks ürünler de ekonomik ürünler de satın alabilirsiniz.

Lugner City: Viyana’nın batısına doğru ilerlemeye başladığınızda Lugner City alışveriş merkezini göreceksiniz. İçerisinde 100’den fazla mağaza fitness salonu, restoran ve eğlence seçeneklerine sahip olan bu merkezde ekonomik alışverişler yapabilmeniz mümkündür.

Viyana Sokak Pazarları

Sokak alışverişleri, gerçek alışveriş tutkunlarına kaliteli, eğlenceli ve zengin seçenekler sunmaktadır. Ziyaret ettiğiniz şehrin günlük hayatını, rengini, alışveriş kültürünü öğrenmek istiyorsanız pazarları ziyaret etmeniz gerekiyor. Zira pazarlar size göremediğiniz birçok ayrıntıyı sunmaktadır. Viyana Sokak Pazarları;

Brunnemarkt: Viyana’da görebileceğiniz en büyük sokak pazarı Brunnemarkt sokak pazarıdır. Ottakringer Strasse ile Thalistrasse arasına kurulan bu pazarda 200 ile 25 arasında tezgah bulunmaktadır. Sebze ve meyve başta olmak üzere yiyecek konusunda her türlü ürünün bulunduğu bu pazarda el sanatları ürünlerinin de satıldığını göreceksiniz.

Cumartesi günü kalabalık bu Pazar yerinde haftanın 6 günü sadece 50 kadar tezgah açılmaktadır. Viyana ve şehirde bulunan Türklere yönelik ürünlerin satıldığı bu pazarda Türk yemeklerinin de pişirildiğini göreceksiniz.

Naschmarkt: Viyana’da kurulan en ünlü turistik pazarın Naschmarkt olduğunu göreceksiniz. Bu pazarın geçmişi yüzlerce yıl geçmişe dayanıyor. Çok eski zamanlarda Viyana çevresinde yaşayan insanlar, bu bölgeye gelerek gıda ürünlerinin satışı yapıyormuş. Kurulduğu ilk günlerden beri kaliteli ürünlerin satıldığı bu pazarda günümüzde dahi çok lezzetli ve taze ürünlerin satıldığını görebilirsiniz.

Pazarda alışveriş yapmadan önce baştan sonra şöyle bir dolaşın. Eğer yorulur ya da karnınız acıkırsa atıştırmalık ürün ve sandviç alabilirsiniz. Pazarda dolaşırken sevdikleriniz için satın alabileceğiniz onlarca ürün olduğunu göreceksiniz.

Viyana’dan Ne Alınır? Viyana’dan Alınacak Şeyler

Avrupa’nın tam ortasında yer alan Viyana’nın gastronomisi kadar alışveriş kültürünün de gelişmiş olduğunu göreceksiniz. Viyana’dan Ne Alınır? Listenize hem şehre özgü hem de Orta Avrupa’ya özgü ürünler ekleyeceğiz. Bir kısmı ekonomik olurken bir kısmı da oldukça pahalı ürünlerden oluşmaktadır. Konuyu daha fazla uzatmadan Viyana’dan Alınacak Şeyler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kek ve Kurabiyeler

Viyana’dan Ne Alınır? Listemizin ilk sırasında Kek be kurabiyeler yer alıyor. Viyana halkının kahve yanında zengin bir tatlı tüketme kültürünün bulunduğunu söyleyebiliriz. Kahvenin yanında genel olarak kek ve kurabiye gibi ürünler tüketilmektedir. Bu nedenle Viyana’da oldukça güzel bir kek ve kurabiye kültürü bulunmaktadır.

Viyana halkı kahve kültürleri ile gereğinden fazla övünmektedir. Kahve yanında sunulan kek ve kurabiye ürünlerini isterseniz paketli ürün olarak satın alabilir, sevdiklerinize hediyelik olarak götürebilirsiniz.  Sachertorte, Manner Schnitten, Mozartkugel ve Mini Praline satın alabileceğiniz ürünlerden sadece bazılarıdır.

Viyana Şarapları

Şarap denildiği zaman akla ilk olarak Fransızlar gelmektedir. Bunun yanı sıra İspanya, İtalya ve Şili gibi ülkeler gelmektedir. Ancak bu listeye girmeyip girenlerden daha lezzetli bir şarabın bulunduğunu söyleyebiliriz. Viyana Şarapları sahip olduğu lezzetten ötürü dünyanın en iyi şaraplarından birisi olarak gösterilmektedir.

Kendinize ve sevdiklerinize Viyana Şarabı alacaksanız oldukça şanslısınız. Fiyatları 10 Euro’dan başlayan fiyatlarla birbirinden güzel, lezzetli ve kaliteli şaraplar satın alabilirsiniz. Viyana’da 200’den fazla şarap üreticisi olduğu için her zaman kaliteli şaraplar bulabilir ve hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Kayısı Reçeli

Viyana’dan Ne Alınır? Listenize kayısı reçelini de eklemenizi öneriyoruz. Viyana’da kayısı üzerine yapılmış birçok lezzet bulunmaktadır. Kayısı reçelinin doğal ve lezzetli halini gördükçe hem kendiniz hem de sevdikleriniz için güzel kayısı reçelleri satın alabilirsiniz.

Balkabağı Tohumu Yağı (Pumpkin Seed Oil)

Orta Avrupa bölgesinin en çok tüketilen besinlerinden birisi de balkabağıdır. Yemeklerden tatlılara, çorbalardan hamur işlerine her yerde görebileceğimiz balkabağı, Viyana’da bir kültür haline gelmiştir. Viyana’ya özgü bir gastronomi ürünü satın almak istiyorsanız balkabağı tohumu yağı satın almanızı öneririz.

Sevdiklerinize de getirebileceğiniz bir ürün olan balkabağı tohumu yağını daha çok sebze ve salata içerisinde kullanabilirsiniz. Viyana’yı gezerken tüm süpermarket ve gastronomi mağazasından bu yağı temin edebilirsiniz.

Kar Küresi

Hemen hemen her evde görmeye alışık olduğumuz kar kürelerinin ana vatanı Viyana’dır. Kar küreleri, Perzy tarafından 1900’lü yıllarda ameliyat aracı olarak icat edilmiştir. Kar kürelerinin geçmişi ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler, 17. Bölgede bulunan Snow Globe üretim merkezi ve müzesini gezebilirler.

Müzeyi gezdikten sonra müzeye ait hediyelik eşya mağazasından hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hediyelik kar küreleri satın alabilirsiniz. Kar küresi mağazasına giriş yaptığınızda 300’den fazla kar küresi bulunduğunu göreceksiniz. Ürünlerin fiyatları oldukça ekonomik olduğundan bol bol satın almak isteyeceksiniz.

Augarten Porselenleri

Viyana’da bulunan birçok popüler cafede ve Schonbrunn Sarayında bulunan porselenler dikkatinizi gerçekten çekecektir. Avrupa’nın bu alandaki en büyük 2. Porselen üretimi Viyana’da yapılmaktadır. Augarten Porselenleri o kadar ünlü ki Viyana’nın şehir sembollerinden birisi haline gelmiştir.

1718 yılından bu yana üretilen bu porselenlerin oldukça zarif, kaliteli ve özgün ürünler olduklarını göreceksiniz. Viyana’dan Ne Alınır? Listenize porselenleri kesinlikle eklemenizi öneriyoruz. Sevdiğiniz insanlara hediyelik ürün alacaksanız porselen satın alabilirsiniz.

Augarten Porselenlerinden yapılan objeler gezginler tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Ancak; en basit ürünün bile 20 Euro’dan başladığını göreceksiniz. Bu ürünlere bu kadar para verilir mi diye düşünebilirsiniz. Şehre özgü bir hediye almak istiyorsanız kesinlikle değeceğini görebilirsiniz.

Klimpt

Viyana’dan Ne Alınır? Listenize sanat dolu bir ürün daha eklemek istiyoruz. Dünya üzerinde sanat ve kültürün önemli temsilcilerinden ressam Klimpt’i duymuşsunuzdur. Ona ait Öpücük eserini muhakkak bir yerlerde görmüşsünüzdür.

Klimpt sanat hayatının en zirve döneminde olduğunda bu eseri hayata geçirmiştir. Bu eser üzerinde yer alan renklerin sanatçıyı temsil ettiği düşünülmüştür. Bu nedenle şehir içerisinde her yerde Klimpt’e ait renk ve desenlerle dolu ürünler göreceksiniz. Flip Flop terlikler, t-shirt, biblo, şemsiye, tabak, manget, fincan, kupa gibi birçok ürünler Klimpt’i görebilirsiniz.

Klimpt’i temsil eden ürünlerin basit, sıradan olduklarını göreceksiniz. Bu nedenle fiyatları sadece birkaç Euro’dur Bazı ürünler Viyana imalatı olurken bazı ürünlerin dışarıdan geldiğini görebilirsiniz. Satın alacağınız ürünler tamamen sizin zevkinize bağlıdır.

Beethoven

Mozart, Beethoven, Strauss, Schubert Viyana’da klasik müziğin gelişmesine aracılık etmiş önemli isimlerdendir. Şehirde gezintiye çıktığınızda hemen hemen her yerde bu ustaların resimleri bulunan ürünler göreceksiniz.

8 yıl bu şehirde yaşamış olan Beethoven, Viyana’da çok önemli işlere imza atmıştır. Beşinci ve Altıncı senfoninin düzenlendiği The Beethoven Pasqualati House evini ziyaret ettikten sonra Beethoven’i temsil eden ürünler satın alabilirsiniz.

Geleneksel Viyana Giysileri

Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa Viyana’dan dönerken Geleneksel Viyana Giysileri satın almanızı öneririz. Oldukça özgün olan bu hediye türünün yereldeki adı tracht olarak da bilinmektedir. Geleneksel giysiler insanların maddi, sosyal ve medeni durumlarına göre değiştiğini göreceksiniz.

Geleneksel giysilerin giyildiği dönemde bekar ve evli insanların giydikleri kıyafetler faklıymış. Bu sayede sokakta gezen birisinin bekar ya da evli olduğu oldukça kolay bir şekilde anlaşılıyormuş.

Geleneksel ürünler şu an maalesef giyilmiyor. Yani bu kıyafetlerle sokakta gezen birileri bulmanız asla mümkün değildir. Ancak bazı festivallerde gelenekleri yansıtmak, ve balolarda boy gösterişi yapmak için giyildiği görülmektedir. Sevdiklerinize güzel bir Viyana ürünü almak istiyorsanız bu giysilerden satın alabilirsiniz.

Manner Gofret

Viyana’dan Ne Alınır? Listemizin son sırasında Manner Gofret yer almaktadır. Avrupa’dan dönerken gofret mi alınır demeyin! Manner, Viyana’nın en popüler gastronomi ürünlerinden birisidir. Viyana içerisinde sadece bu ürünü satmak üzerine kurulan dükkanlar bile bulunmaktadır.

Bizde bulunan 9 kat gofretlerinin büyük büyük dedesi olan Manner Gofret, 1898 yılından bu yana üretilmektedir. Havaalanı başta olmak üzere şehirde bu ürünü satan dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Viyana’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Viyana’da Ne Yenir? Bölümü ile artık rehberimizin yavaş yavaş sonuna gelmiş bulunuyoruz. Viyana mutfağının tarihi ve turistik yerlere nazaran biraz göz ardı edildiğini görüyoruz. Ancak en az Fransız ve İtalyanlar kadar lezzetli yemek kültürüne sahip olan Viyanalılar, komşu şehirlerden de etkilenmiştir.

Viyana kültüründe Osmanlı esintilerinin hala devam ettiğini de görebilirsiniz. Örneğin Osmanlı askerlerinin bu şehre getirmiş olduğu kahve, tüm dünyanın kahveyi tanımasına öncülük etmiştir. Birçok lezzetin bulunduğu bu şehirde ne yiyeceğinize karar veremediyseniz doğru yerdesiniz. Viyana’da Yenilecek Şeyler listemiz;

Viyana Sosisi ve Bosna

Viyana’yı gezmeye başladığınızda adım başı sosisçi olduğunu göreceksiniz. Hemen hemen tüm kafe ve barlarda wirstels adı ile satılan sosisler hem doyurucu hem de ekonomik olmaları ile ön plana çıkmaktadırlar.

Viyana Sosisi hem yerel halk hem de turistler tarafından oldukça yaygın tüketilen bir yiyecektir. Sade versiyonu sıklıkla tüketildiği gibi hardal, peynir ve diğer soslarla tüketilen versiyonları da çok sevilmektedir. Genelde bira ile tüketildiği için oldukça lezzetli gelmektedir.

Bosna ise oldukça doyurucu bir sandviç türüdür. Bosna içerisinde ise Viyana sosisi, köri ve soğan ile beraber birkaç malzeme daha bulunmaktadır. Gece hayatında sabaha kadar eğlenen kişiler evlerine dönmeden önce bu Viyana sosisi ve Bosna tüketirler.

Laberkase

Laberkase, domuz eti ile hazırlanan bir lezzettir. Eğer domuz etine karşı hassasiyetiniz varsa bu yiyeceği direkt atlamanızı öneririz. Sosis kıvamında olan bu et domuz etinden yapılıyor olsa da et ile hazırlanan versiyonları da bulunmaktadır.

Laberkase içerisinde domuz etinin yanı sıra soğan, peynir ve acı biber bulunmaktadır. Sade olarak tüketildiği gibi omletle beraber de tüketilmektedir. Bazen turşu ile beraber sandviç olarak da tüketildiği görülmektedir.

Dürüm

Viyana sokaklarında gezerken hızlıca tüketebileceğiniz yiyeceklerden birisi de Dürüm lezzetidir. Şehirde oldukça fazla Türk popülasyonu olmasından dolayı bizim kültürümüzden yaygın yiyecekler oldukça fazla göreceksiniz. Şehrin ana sokaklarında ve caddelerinde Türkler tarafından açılmış onlarca dürümcü, dönerci olduğunu göreceksiniz. Viyana’da satılan dönerlerin en azından ülkemizdekiler kadar lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Schinitzel

Viyana’da Ne Yenir? Listemize Avusturya Mutfağının en popüler yiyeceklerinden birisini eklemek istiyoruz. Viyana Schnitzel ya da diğer adı ile Wiener Schnitzel dana etinden yapılıyor olmasından dolayı oldukça lezzetli ve doyurucudur. Domuz eti ile yapılmadığından dolayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

İnce bir biftek etinin fırınlanması ile elde edilen Schinitzel, hazır hale geldikten sonra ince bir limon ve patatesten hazırlana püre ile servis edilmektedir. Viyana’da tüketebileceğiniz en güzel en doyurucu ve en güzel lezzetlerden birisi olduğunu göreceksiniz.

Tafelspitz

Biftek eti tüketiminin Viyana’da oldukça popüler olduğunu göreceksiniz. Haşlanmış lezzetli bir biftek etinin birbirinden güzel baharatlar ile harman edilip seviş edildiğini düşünün. Avusturya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan Tafelspitz, hem eti hem de suyunun keyifle tüketildiği yemeklerdendir. Ülkemizde göremeyeceğiniz bir lezzet olmasından dolayı kesinlikle denemenizi öneririz.

Goulash

Orta Avrupa bölgesinin en çok tükettiği yemeklerden birisi de Goulash yemeğidir. Viyana’da Ne Yenir? Listenizde olmasını istediğimiz bu yemeğin orijinal vatanı da Macaristan’dır. Diğer yemeklere nazaran biraz ağır olan bu yiyeceğin baharat ağırlıklı olduğunu göreceksiniz. İçerisinde Noodle ve domates sosu bulunan bu lezzet şehrin hemen hemen her restoranında bulunmaktadır.

Tarifine baktığınızda aslında çok basit bir lezzet olduğunu görebilirsiniz. Ancak ne kadar lezzetli ve doyurucu olduğunu gördükçe bu yemeği çok ama çok seveceksiniz.

Geröstete Knödel Mit Ei

Bizde olduğu gibi Viyana halkında da akşam yemeğinde bazen kahvaltı yapmak vardır. Geröstete Knödel Mit Ei kahvaltı benzeri oldukça doyurucu ve güzel bir akşam yemeğidir. İçerisinde yumurtadan yapılmış küçük böreklerin, soğan, maydanoz ve patates püresinin bulunduğu bu yemek genellikle salata ile tüketilmektedir. İçerisinde bulunan malzemelere bakıldığında bu lezzetin çok ucuz olduğunu göreceksiniz.

Cordon Bleu

Viyana’da Ne Yenir? Listenize çok güzel bir lezzet eklemek istiyoruz. Viyana’da tüketebleceğiniz en ekonomik ve en doyurucu lezzetlerden birisi de Cordon Bleu yemeğidir. Oldukça büyük bir Schnitzel’in arasında peynir bulunduğunu düşünün. Piştiğinde oldukça güzel bir görüntünün çıktığı bu yemeğin çok ağır ve sağlıksız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak doyuruculuğu düşünülünce kesinlikle tatmak isteyebilirsiniz. Porsiyon büyük olacağı için iki kişi olarak da tüketebilirsiniz.

Ördek Eti (Gansl)

Viyana’da ördek eti tam da bu zamanlar tüketebilmektedir. Sezonu Kasım ayı ile Aralık ortası olan ördek, Viyana’nın en özel spesiyallerinden birisidir. Viyana’ya özgü bir lezzet yemek istiyorsanız Gansl tüketebilirsiniz. Kendi yağı ile pişirilen ördek eti bazı kişilere oldukça ağır gelebilmektedir.

Nar gibi kızarmış ördek etlerinin yanında ekmek, lahana ve patates servis edilmektedir. Bu lezzeti Viyana dışında bulabilmeniz pek mümkün değildir. Ördek etinin bu kadar lezzetli olmasının nedeni ise pişirilmesi sırasında uygulanan teknikte gizli olduğunu söyleyebiliriz.

Apfelstrudel

Avustralya’ya kadar gelmişken ülkenin en popüler tatlılarından birisini de tatmanızı öneririz. Apfelstrudel; kuru üzüm, tarçın, elma ve şeker ile hazırlanan oldukça güzel ve hafif bir tarttır. Avusturya’nın geleneksel lezzetlerinden birisi olduğu için hemen hemen her cafe ve restoranda bu lezzete rastlayabilirsiniz.

Daha önce bu kadar lezzetli ve hafif bir tartı hayatınız boyunca tüketmemişsinizdir. Dondurma ile servis edildiğinde bambaşka bir boyuta gelen Apfelstrudel daha çok sıcak servis edilmesi durumunda lezzetini göstermektedir.

Sachertorte

Viyana’da tadabileceğiniz spesiyal tatlılardan bir diğeri ise Sachertorte çikolatalı kekidir. Öyle bir çikolatalı kek düşünün ki kayısı reçeli ve dondurma ile süslenip servis edildiğini düşünün. Ülke genelinde her yıl 5 aralık Ulusal Sachertorte Günü olarak kutlanmaktadır. Özel bir güne sahip olan bu tatlının ne kadar lezzetli ve popüler olduğunu düşünün. Herhangi bir cafeden bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Kaiserschmarrn

Franz Joseph gibi imparatorların bile düşkün olduğu Kaiserschmarrn, yerel dilde İmparator Tatlısı olarak bilinmektedir. Standart bir pankek gibi adlandırılsa da bu pankek içerisinde fındık, fıstık, elma ve kuru üzüm bulunuyor.

Elde edilen karışımın güzelce pişirilmesinin ardından puda şekeri ile servis edilen bu lezzetin tadına kesinlikle bayılacaksınız. Şehir merkezinde bulunan cafelerde bu lezzetin de tadına bakabilirsiniz.

Gugelhupf

Gugelhupf Viyana’da tadabileceğiniz en güzel keklerden birisidir. İçerisinde meyve sosu bulunan keklere nazaran birazcık kuru gibi kalsa da kuru üzüm ve bademin keke oldukça güzel bir lezzet verdiğini göreceksiniz.

Zwetschgenknödeln

Viyana’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında Zwetschgenknödeln yer alıyor. Adını telaffuz etmek oldukça zor farkındayız. Ancak tadına baktığınızda bu lezzetin çok ama çok hafif olduğunu göreceksiniz. İçerisinde erik marmelatlarının bulunduğu bu lezzetin tadını asla unutamayacaksınız.

Siz okurken biz hazırlarken oldukça yorulduk. Ama ortaya çıkan Viyana Gezilecek Yerler yazımızın çok detaylı ve güzel olduğunu fark ettik. Rehberimizin detaylı olmasına bakmayın. Kısa süreli, birkaç günlük gezileriniz için yazımız içerisinden kendinize güzel bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler: Viyana’da Gezilecek 20 Yer