Kamp yapmak için aklımıza gelen ilk yaz ayları olsa da sonbahar ve kış ayları için de tercih edebileceğimiz kamp alanları mümkündür. Yani ille de kamp yapmak için yaz aylarını beklemek zorunda değilsiniz. Doğal güzelliğiyle, sizi sizden alacak bembeyaz görüntüsüyle, sonbahar veya kış ayında yapacağınız muhteşem bir kampa ne dersiniz? Eğer cevabınız “evet” ise Uludağ kamp alanları, içinde bulundurmuş olduğu çeşitli faaliyetlerle tam size göre diyebiliriz.

Hem kayak keyfiyle hem içinize çektiğiniz tertemiz havası ve huzur bulacağınız ormanları hatta yaylalarıyla, kampınızı kurup tatilinizi uzatabileceğiniz en güzel yerlerden biri olacaktır. Kamp yapmak en büyük keyiflerinizden biriyse, çadırınızı alıp yola koyulmanın vakti gelmiş demektir. İster kendi çadırınızda isterseniz de alanda bulunan Bungalov evlerinde konaklayabilme imkanıyla herkese hitap edebiliyor.

Uludağ’dan biraz daha bahsedecek olursak, Bursa sınırları içerisinde, 2543 metre yüksekliğe sahip olmakla beraber Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporlarının yapıldığı yerdir. Herkesi kendine hayran bırakan o genel görünümünün yanında bünyesindeki şelaleler, akarsular ve eşi benzeri bulunmayan gölleriyle de son derece göz alıyor. Yaz kış fark etmeksizin çeşit çeşit sanatçıların da yer aldığı festivaller düzenlenmektedir. Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra olmak üzere 4 yaylası vardır. Kamp alanları ise günü birlik kullanım izni olan Uludağ Milli Parkında 2, konaklama imkânı bulundurmayan diğer 2’si de olmak üzere 4 tanedir ayrıca bu alanların dışında da birçok alanda kamp yapabiliyorsunuz.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanı

Adından da anlaşıldığı gibi Çobankaya’ da yer alan bu kamp daha ilk girdiğiniz andan itibaren doğal güzelliğiyle sizi kendisine çekmeyi başaracaktır. Bursa merkeze 26km uzaklıkta ve 1700m yüksekliğe sahiptir. Bu kamp alanı Milli Parklar Müdürlüğü’ne aittir.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanında Neler Vardır?

Yaz aylarında açık olan bir kamp alanıdır. Çobankaya’ da çadır kamp alanları ve Bungalov evler bulunmaktadır. Bunlar yine bu alanda hizmet veren Kızılay aile kampındadır ve Milli Park Müdürlüğü’ne aittir. 150 çadır ve 1000 kişilik kapasiteye sahip olup Kızılay kampı bölümünde de gerekli olan ihtiyaçlarınızın teminini yapabileceğiniz, alış ve satış büfesi ile kır gazinosuna sahiptir ayrıca içerisindeki tesis alanında tuvalet hizmeti de verilmektedir.

Bu kamp alanın sunmuş olduğu diğer bir güzellik ise Kızılay aile kampının vermiş olduğu yemeklerdir. Çadırınız yok kamp kuramayacağız diye de düşünmeyin çünkü içinde bulundurduğu barakalarla da yine bir avantaj daha sağlıyor Çobankaya.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanında Neler Yapılır?

Doğanın keyfini doya doya yaşayabileceğiniz bu kamp alanında serinliği tadabileceğiniz dere ve akarsularda yüzebilir, yürüyüş parklarında doğayı içinize çekerek yürüyebilirken bunların yanında gezi programlarıyla bu kamp alanının sahip olduğu eşsiz güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Akşamları ise bedeninizi ısıttığı gibi ruhunuzu da ısıtacak ateş başı etkinliklerle de keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Uludağ Kocayayla Kamp Alanı

Bursa merkeze 73km uzaklıkta bulunan, Uludağ’ın en ünlü en büyük mesire ve piknik alanı olarak görülen bu kamp alanı aynı zamanda da 40 hektar büyüklüğüyle de Türkiye’nin en büyük yaylası unvanına sahiptir. Kocayayla’nın deniz seviyesinden yüksekliği ise 1200 metredir. Tam anlamıyla sizleri kendi doğasına çeken, etrafında çevrili olan karaçam ve içerisindeki zengin ağaç çeşitleriyle de sizler için bir oksijen deposu diyebiliriz. Burada yapacağınız kamp sizler için unutulması zor ve bir o kadar da sizi sizden alacak bir deneyim desek hiç de yanlış olmayacaktır. Tüm bunların yanında bir hizmet alanı arıyorsanız yine doğru yerdesiniz. Tuvalet gibi ya da diğer çeşitli ihtiyaçlarınızı da karşılayacak birçok altyapıya sahiptir.

Uludağ Kocayayla Kamp Alanında Neler Yapılır?

Doğayı tam anlamıyla hissedip sizi büyüleyici etkisi altına alan bu alanda birçok aktivite yapmak mümkündür. Yürüyüşlerinizi trekking rotaları üzerinde yapabilir bunun yanında çeşitli doğa sporlarıyla da gün içindeki eğlenceli vakitlerinize yenilerini eklemiş olursunuz. Farklı deneyimlere açık olan bu alan ağırlıklı olarak kampçılık ve çadır turizmi için en çok tercih edilmesi gereken yerlerden. Kamp deneyiminiz haziran ayına denk gelmişse eğer sunduğu bir avantaj ise hem kampınızı yapabilir hem de “Geleneksel Keles Kocayayla Şöleni” ile farklı bir kamp deneyimi sağlamış olacaksınız.

Uludağ Sarıalan Kamp Alanı

Sarıalan yaz aylarında aktif olan günübirlik kullanım alanı ve aynı zamanda kamp bölümü ile sizlere hizmet vermektedir. Bursa merkeze uzaklığı 22km olan Sarıalan 300 çadırlık kamp alanına sahiptir. Bununla beraber çadırımız yok, kamp yapmak için eksiğim çok ama farklı bir deneyime de ihtiyacım var diyorsanız yine uğrak bir alan olacaktır çünkü içinde bulundurmuş olduğu kır evlerinde konaklama imkanıyla, karavan ve motokaravan alanları ile yine her insana hitap edebilecek düzeyde bir alan.

Uludağ Sarıalan Kamp Alanında Neler Vardır?

Saydıkça yenilerine yer açacak kadar güzel aynı zamanda da unutamayacağınız anlar geçirmenizi sağlayacak kadar çok çeşitte aktivitelere yer veriyor bu alan. Sizler için kamp barakaları ve Bungalov evleri sunuyor. Kamp yaparken kendinize yine içinde bulundurduğu hediyelik eşya dükkânı ile de sevdiklerinize güzel hatıralar bırakacak. Tam anlamıyla kendin pişir kendin ye imkanıyla da hep aşina olduğunuz bir yerdeymiş hissi verecektir. Hizmet altyapısı sizler için düşünülmüş ve tercih ederken hiç şüphesiz aklınıza almanız gereken yerlerden Sarıalan. Tuvalet hatta duş imkânı sunan alanlarının mevcut olmasından tutun da büfeler ve kır gazinolarına, sağlıklı yaşam parkurlarından oyun ve spor alanlarına hatta ve hatta yamaç paraşütü imkanına kadar birçok aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz en güzel yerlerden birisi olacaktır.

Uludağ Misi Köyü Kamp Alanı

Misi köyü Bursa’nın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmekle beraber eski evleri, tarihi yapılarıyla da turistler tarafından fazlaca ilgi görmüş bir yerdir. Nilüfer ilçesine bağlı olan Misi köyü 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir ve Bursa merkezden 12km uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi değerler taşıması dolayısıyla sizi adeta içine çekecek büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bu köydeki manastırın kalıntısının civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inandıkları için Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi özellikleriyle ön planda olsa da kamp veya mesire alanlarıyla da oldukça dikkat çekmeyi başarmıştır. İçerisinde barındırdığı karavan tesisi ile 46 araç kapasitesi, yoğun günlerde ise 85-90’ı bulan bu sayıyla da yeterince iyi bir imkân sağlamaktadır. Bunlarla beraber 30-40 adet kamp çadırı kapasitesi de vardır.

Uludağ Misi Köyü Kamp Alanında Neler Yapılır?

Bu alanda bulunan tuvalet ve duş imkanıyla beraber soğuk ve sıcak su imkânları da kesintisiz olarak devam etmektedir. En güzel avantajlarından birisi de mutfak ve araç atık boşaltma yerleri aynı zamanda elektrik ve çamaşır yıkama bölümleri de hizmet vermektedir. Alanda sosyal tesis ve tesisin etrafında yeşil bitkilerle ayrılmış bölüm buradan da acil durumlar için ayrılmış acil çıkış kapısı bulunmaktadır.

Uludağ Karabelen Kamp Alanı

Bursa merkeze 22km olan bu kamp alanı Milli Park sınırının başladığı ve giriş gişelerinin bulunduğu yakın bir alandadır. Yaz kış fark etmeksizin şenliklere ev sahipliği yapan bir alandır. Yaz aylarında “Hem şehri” derneklerinin şenlikleriyle de ruhunuza hitap edecek bir yanı olduğunu söyleyebiliriz. Burası da günübirlik kullanım imkânına sahiptir. 1500 kişilik kapasiteye sahip olan bu alan aileniz ve sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz, yürüyüş alanlarında yürüyebileceğiniz bir yer. Tuvalet ve çeşme imkânları da bulunmaktadır.

Uludağ Bakacak Kamp Alanı

Bursa’nın en güzide yerlerinden birisi olan bu alanda Bursa manzarasını seyredip huzur bulacağınız yerlerden. Hatta ve hatta açık havalarda Bursa ve Marmara denizinin seyredilebildiği önemli bir noktadır diyebiliriz. Eğer Uludağ’a araçla geliyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir alan hâline gelmiştir. Oteller bölgesinden aracınızla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir alandır. Burada manzaranın seyir noktasının sol tarafında yer alan TV verileri ve radyo rolleri de bulunmaktadır. Çadır kurabileceğiniz, patikadan aşağı doğru 200 metre yürüdüğünüzde çok güzel noktalara erişebilirsiniz. Seyir tepesine çıktığınız zaman hem Bursa’yı izleyip hem de burada anılar bırakabileceğiniz eşsiz fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Uludağ Alaçam Şelalesi Kamp Alanı

Uludağ’ın güney yamacında, Kestel ilçesinden ortalama 10km uzaklıkta bulunan yer eski bir Gürcü köyüdür. Yaz aylarında piknik ve kamçıların akınına uğramaktadır. Bahar aylarında kar sularının erimesi ile buradaki şelalede şu seviyesi daha da artarak görsel bir şölen yaratmaktadır. Bu eşsiz güzelliğin yanında kamp yapacak olmak da tarifi olmayan bir doğa harikası olacaktır. Özellikle aileniz ve sevdiklerinizle beraber uğrayabileceğiniz şelalenin yakınlarında bulunan alabalık restoranlarında yemek yemeden de kesinlikle ayrılmayın.

Uludağ Alaçam Şelalesi Kamp Alanında Neler Yapılır?

Bu alanda bulunan kanyon ve şelalesi ile doğaseverler ve dağ sporu ile ilgilenenler için muhteşem bir tercih olacaktır. Patika yolları kullanarak yemyeşil bir doğada trekking yapabilir, yürüyüş gezilerine de katılarak verimli zamanlar geçirebilirsiniz.

Uludağ Kamp Alanları | En İyiler, Hakkında Bilgiler, Yapılabilecekler ve Ulaşım