Türk mutfağında kebapların ve köftelerin yeri tartışılmaz bir yere sahiptir. Türkiye’nin hemen her köşesinde bu iki üründen birinin yerel versiyonu rahatlıkla bulunabilir. Kebaplarda Adana ve Urfa nasıl ön planda yer alıyorsa, köftelerde de Tekirdağ, Tire, İzmir, Akçaabat gibi köfteler ilk akla gelen ürünlerdir. Çoğunlukla da yapıldıkları veya tercih edildikleri yerle anılırlar. Anadolu mutfağının çokta bilinmeyen köftelerinden biri ise Manisa’nın Salihli ilçesiyle özdeşleşen odun köftedir…

İzmir – Ankara otoyolu üstünde kurulu olan ve termal tesisleriyle de oldukça yoğun yerli turist ağırlayan bu ilçenin hemen her köşesinde odun köfte deneyimi yaşayabilirsiniz. Her ne kadar seçenek bol olsa da, ilk akla gelen işletme Azaklar isimli restoran. İzmir’den Ankara yönüne giderken ilçe girişinde sağda kalan bu tesisi kaçırmanız durumunda yolunuzu değiştirmenize gerek yok; çünkü yol üstünde farklı seçenekler sizi bekliyor. Hatta zamanınız varsa ilçenin içine girip daha makul fiyatlarda servis sunan restoranlarda da deneyebilirsiniz.

Köftenin “odun” olarak anılmasının nedeni, pişirilmesinde kullanılan meşe odunları. Koyun veya kuzu kıymasından yapılan odun köfte, bir miktar un ve çeşitli baharatları içeriyor. Şişlere sarılarak odun ateşinde pişirilen köfteler genellikle közlenmiş domates ve biber ile kıyılmış soğanla masaya getiriliyor. Yağ kokusu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta hem kıyı hem de iç Ege yöresinde denenebilecek en iyi küçükbaş etinden yapılan köfte olduğu da iddia edilebilir.

Odun Köfte, Salihli, Manisa