Almanya’nın en büyük dördüncü şehri olan Köln, 1 milyonluk nüfusuna rağmen her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Romalılar tarafından kurulmuş olan bu şehir II. Dünya Savaşı sırasında maalesef büyük oranda hasar görmüştür. Sanata, tarihe, gastronomiye önem veriyorsanız Köln tam da sizlere göre. Bu yazımız içerisinde Köln Gezilecek Yerler üzerine detaylı bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Ren Nehri kıyısına kurulan bu şehir Orta Çağ döneminden kalma birçok dini yapıya ev sahipliği yapıyor. Köln Gezi Rehberi içerisinde tarihi yapılar, müzeler, cazibe merkezleri başta olmak üzere oteller ve yemek kültürü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Hadi o halde, daha fazla uzatmadan rehberimize geçmek istiyoruz J

Kölner Dom (Cologne Cathedral)

Kölner Dom yani Köln Katedrali 632 yılda tamamlanarak Avrupa’nın en uzun süren ibadet merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1248 yılında başlayan inşat çalışmaları ancak 1880 yılında tamamlanabilmiştir. Her yıl milyonlarca Hristiyan hac vazifesini yerine getirmek için bu katedrale gelmektedir.

Cologne Cathedrall ziyaret ettiğinizde görkemli iki kuleye sahip olduğunu göreceksiniz. Şehrin görünümüne büyük oranda zenginlik katan Kölner Dom, bugün gezginlerin en çok uğradığı yerler arasında yer alıyor. Katedral gerek manevi gerekse mimari bakımından listemizin ilk sırasında yer almaktadır.

Kölner Dom gezmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Katedral içini belirtilen saatler içerisinde istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ancak katedralin kulesine çıkıp tüm Köln’ü izlemek istiyorsanız 4 Euro ücret ödemeniz gerekecektir.

 • Adres: Domkloster 4, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: €4
 • Web Sitesi: koelner-dom.de

Altstadt (Eski Şehir)

Kendisine özgü bir yapısı olan Altstadt tarihi bölgesi, gezginlerin en çok görmek istediği yerler arasında yer alıyor. Daracık sokaklardan geçip geleneksel evlerle karşılaştığınızda Almanya’nın bambaşka bir yüzünü görmüş olacaksınız. Şehrin tarihi merkezi olan bu bölgede birçok bira fabrikası sizin ziyaretinizi bekliyor olacaktır.

Eğer karnınız acıkır, biraz dinlenip bir şeyler atıştırmak isterseniz bölgede bulunan restoranların birisine oturarak Halver Hahn sandviçi ve Kölsch birası sipariş edebilirsiniz. Köln’de Ne Yenir? Bölümünde bu lezzetler hakkında elbette bilgiler vermiş olacağız.

Ren Nehri kıyısına kadar uzanan Altstadt bölgesinde tarihi birçok yer bulunuyor. Bunlar içerisindeki en popüleri ile yukarıda belirtmiş olduğumuz Köln Katedrali’dir. Bunun yanı sıra tarihi bölge içerisinde Köln Belediye Sarayı ve Martin Kilisesi gibi oldukça önemli yapılar da bulunmaktadır.

Eski Şehir olarak adlandırılan Altstadt bölgesini ziyaret ettiğinizde bazı özel yerleri de ziyaret etmenizi istiyoruz. Stapelhaus ve St. Alban Anıtı kalıntıları, Ludwing, Roma – Germen, Farina Parfüm, Wallraf Richartz müzelerini görmeden kesinlikle dönmeyiniz.

Römisch-Germanisches Museum

Daha önce Dionysos Mozaiğinin bulunduğu bu alan üzerine 1974 yılında inşa edilen Römisch-Germanisches Museum şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olarak gösteriliyor. Köln Gezi Rehberi oluşturduğunuz şu anlarda bu müzeyi listenize dahil etmeden devam etmemenizi istiyoruz.

Römisch-Germanisches Museum kültürel tesisini gezmeye başladığınızda, Ren Kıyısı kıyısında bir zamanlar hakimiyet kurmuş Roma Uygarlığı ile ilgili birçok eser olduğunu göreceksiniz. Limanın hemen yamacında olan müzenin etrafında antik kalıntılar bulunmaktadır.

Roma – Germen Müzesi içerisinde devasa bir Poblicius Mezarı bulunmaktadır. Müze içerisinde aynı zamanda bir dönemler Renanya’da yaşamış olan insanlara ait mücevher ve oyuncakların sergilendiğini göreceksiniz. Vaktiniz varsa 3 Euro giriş bedeli olan bu müzeye kesinlikle uğrayınız.

 • Adres: Roncalliplatz 4, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 16:30
 • Giriş Ücreti: €3
 • Web Sitesi: roemisch-germanisches-museum.de

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Katedral Köprüsünün yetersiz kalması, trafik yoğunluğunun giderek artmasından dolayı Ren Nehri üzerinde 1907 ile 1911 yılları arasında Hohenzollernbrücke Köprüsü inşa edilmiştir. Son yılların en popüler yapılarından birisi olan bu köprü günümüzde hem motorlu araçların hem de tramvay trafiğine açık haldedir.

Üç kemere sahip olan Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü) hemen yan bölümünde yaya ve bisikletlilerin kullanabileceği bir alan bulunuyor. Bu bölüm üzerinden ister karşıdan karşıya geçebilir isterseniz de köprü üzerinden fotoğraflar çekebilirsiniz.

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü), II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen bombardımanlardan hasar görmeyen tek köprü olarak biliniyor. Bu nedenle oldukça önemli olan bu köprüde vakit geçirmenin oldukça güzel ve değerli olduğunu göreceksiniz.

Köprünün tam ortasına kadar yürüyüp buradan Eski Şehir manzarasına doğru bakmanızı öneririz. En güzel fotoğraf karesi çekeceğiniz Old Town, Almanya için en güzel hatıralar edinmenizi sağlayacaktır.

Kölner Zoo (Köln Hayvanat Bahçesi)

1860 yılında kurulmuş olan Kölner Zoo, dünyada Zooloji Bahçelerinin nasıl gelişim gösterdiğini gözler önüne sermektedir. Özellikle çocuklu aileler için eğlence dolu bir ortam olan Köln Hayvanat Bahçesi dünyanın dört bir yanından getirtilmiş olan 750 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Hayvanat bahçesine giriş yaptıktan sonra ister etrafınızda bulunanları gözlemleyebilir isteseniz de beslenme saatini beleyerek hayvanat bahçesindeki hayvanların nasıl beslendiklerini görebilirsiniz. Hayvanat bahçesi tasarımı, hayvanların kendilerini doğal ortamlarında hissetmelerine olanak sağlamaktadır.

Mağribi Stil ile tasarlanmış olan Köln Hayvanat Bahçesinde fillerin özgür bir şekilde dolaştığını, cam cepheli özel alanda beslenmek için sıraya giren kedileri, Rus Bazilikası evlere sahip kuşları görebilirsiniz. Kölner Zoo içerisinde koruma altına alınmış birçok hayvan türü bulunuyor.

 • Adres: Riehler Str. 173, 50735 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €19.50
 • Web Sitesi: koelnerzoo.de

Museum Ludwig (Ludwig Müzesi)

Köln Gezilecek Yerler listenizin bir sonraki durağı Museum Ludwig olmalıdır. Şehirdeki modern sanat ürünlerinin sergilendiği ilk müze olan Ludwig Müsesi, ismini Ludwig çiftinden almaktadır. Tesis, 1976 yılında Ludwig çiftinin bağışladığı eserler ile ziyarete açılmıştır.

Birçok Pop-Art çalışmaların yer aldığı Museum Ludwig içerisinde aynı zamanda 1906 ile 1930 yılları arasında tasarlanmış Rus Avangart tablolar da bulunuyor. Wallraf – Richartz Müzesi içerisinde bulunan modern sanat eserlerinin bu müzeye aktarılması ile beraber Ludwig Müzesi koleksiyonu oldukça büyük bir hale gelmiştir.

Müzeyi gezerken özellikle incelemenizi istediğimiz bazı çalışmalar bulunuyor. Örneğin; George Segal tarafından yapılmış “Restaurant Windows”, Roy Lichtenstein tarafından yapılmış “Maybe”, Andy Warhol tarafından yapılmış “Brillo Boxes” tablolarına kesinlikle göz atmanızı öneririz.

 • Adres: Heinrich-Böll-Platz, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €11
 • Web Sitesi: museum-ludwig.de

Imhoff-Schokoladenmuseum (Chocolate Museum)

1993 yılından bu yana Ren Nehri kıyısında modern bir yapıda faaliyet gösteren Chocolate Museum elbette ismini kurucusundan yani Hans Imhoff’dan alıyor. Almanların çikolatada ne kadar başarılı olduklarını biliyorsunuzdur. Bu nedenle bu müzeyi gezmeden asla Köln’den çıkmayın.

Inhoff, hayatını çikolata üretimine adamış bir insandır. Yılların vermiş olduğu deneyim açtığı bu tesiste çikolatanın 5 bin yıllık geçmişi gözler önüne serilmektedir. Toplamda 4 bin metrekarelik alana sahip olan Imhoff-Schokoladenmuseum, çikolata ile ilgili aklınızdaki her soruya yanıt almanızı sağlar.

Köln Çikolata Müzesi ziyaretinizde ilk olarak sergi alanlarını gezmeye başlayacaksınız. Burada kakaonun tarihi sizlere ayrıntılı olarak anlatacaktır. Sergi alanında aynı zamanda Maya ve Aztek döneminde kakaoya olan bakış açısını görebilirsiniz.

Müzenin son bölümünde ise çikolata atölyesine geçebilirsiniz. Burada farklı tekniklerle çikolata üretimini görebilir hatta çikolata üretimi konusunda eğitim bile alabilirsiniz. Tabi buraya kadar gelmişken elbette lezzetli çikolatalar da satın alabileceksiniz.

 • Adres: Am Schokoladenmuseum 1A, 50678 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €12.50
 • Web Sitesi: schokoladenmuseum.de

Hohe Straße

Çikolata Müzesinden çıktıktan sonra alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Alışveriş konusunda Ren Nehri’ne paralel olarak uzanan Hohe Straße’ye doğru gidebilirsiniz. Roma Döneminden bu yana işlek olan bu cadde Köln Katedrali’nden başlayıp Schildergasse’ye kadar uzanıyor.

Modayı yakından takip ediyorsanız buranın alışveriş konusunda bir cennet olduğunu göreceksiniz. Dünyanın en popüler markaları H&M, MediaMarkt, Zero, Zara ve Mango gibi markaların dükkanları sizleri beklemektedir.

Hohe Caddesi içerisinde elbette uygun fiyatlı hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar da bulunmaktadır. Şehrin en kalabalık cazibe noktası olmasından dolayı caddede geçireceğiniz zamanın farkında olmayabilirsiniz. Eğer yorulup dinlenmek, yemek yemek isterseniz popüler restoran ve kafelere göz atabilirsiniz.

Flora und Botanischer Garten Köln

Köln Zoo’dan çıktıktan sonra hemen bitişiğindeki Flora und Botanischer Garten Köln botanik bahçeye uğrayabilirsiniz. Köln’de Nereye Gidilir? listesi oluşturuyorsanız bu yere daha da öncelik verebileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Joseph – Peter Lenne çifti önderliğinde 1920 yılında kurulmuş olan botanik bahçe toplamda 11,5 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Tesisin bahçesinde 1864 ile 1964 yılları arasında kurulmuş olan iki tesis bulunmaktadır. Daha sonradan birleştirilen tesisler, burada renk cümbüşünün oluşmasını sağlamıştır.

Botanik ve bahçeciliğe karşı ilginiz varsa Köln Flora ve Botanik Bahçesi sizlere iyi gelecektir. Bu tesiste dünyanın dört bir yanından getirtilmiş 12 bin adet bitki yetiştirilmektedir. Hafta içi burayı gezmek için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak hafta sonu geldiğinizde 5 Euro ücret ödeyerek rehberli turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: Alter Stammheimer Weg, 50735 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: €5 (Rehberli Tur)
 • Web Sitesi: freundeskreis-flora-koeln.de/

Köln Teleferiği

Köln Gezilmesi Gereken Yerler listemizin neredeyse ortasına gelmiş bulunuyoruz. Köln’ün mimari güzelliğini daha fazla görmek istiyorsanız Köln Teleferiğine binmenizi öneririz. Nisan ile Ekim arasında çalışan bu teleferik, şehri daha yakından tanımanıza olanak sağlamaktadır.

Köln Teleferiği 60 yıldan fazladır aktif olarak kullanılmaktadır. Ren Nehri arasında 930 metrelik mesafeyi 6 dakikada tamamlayan teleferik, Köln’e gelen gezginler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Teleferiğe binen kişiler bu 6 dakikalık yolculuktan büyük oranda keyif almaktadır.

Köln teleferiği standart biniş ücreti 4,80 Euro’dur. Köln’ü güzelliklerini farklı açılardan görmek istiyorsanız kombine bilet almanızı öneririz. Ekonomik hale gelen bu seçenek sayesinde tüm Köln’ü teleferik üzerinden görebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €4.80
 • Web Sitesi: koelner-seilbahn.de

Wallraf-Richartz Museum

1871 yılında ziyarete açılan Wallraf-Richartz Museum, yerel sanatçıların tablolarının listelendiği oldukça güzel bir müzedir. Botanik bilimi ile ilgilenen Franz Ferdinand Wallraf, yaşamı boyunca bu müzede yer alan en görkemli eserleri toplamış ve büyük bir koleksiyon haline getirmiştir. Müze içerisindeki koleksiyonlar ona ait olurken müzenin yapılmasında Johann Heinrich Richartz maddi destek sağlamıştır.

Wallraf-Richartz müzesini ziyaret ettiğinizde içerisindeki eserlerin 13. Yüzyıl ile 19. Yüzyıl arasında olduklarını görüyorsunuz. Barok, Gotik, Rönesans ve İzlenimcilik adı altında 4 bölüme sahip olan bu müze içerisinde Rembrandt, Rubens, Manet, Monet gibi usta isimlere ait eserler sergileniyor.

 • Adres: Obenmarspforten 40, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: wallraf.museum

Fragrance Museum (Duftmuseum)

Fragrance Museum, Köln Gezilecek Yerler listelerinde yavaş yavaş ön plana çıkmaya başlamış bir yerdir. Köln Belediye Binası ile karşı karşıya olan bu müze Almanya tarihinde kolonyanın yerini anlatmaktadır. Johann Maria Farina şehrin en eski, en büyük kolonya yani koku fabrikasını kurmuştur. Bu müze, koku tarihi hakkında bilgi edinmenize olanak sağlıyor.

Koku Müzesi olarak da bilinen bu müze 2001 yılında oldukça büyük bir restorasyon çalışmasına girmiştir. Johann Maria Farina’Yı betimleyen bölüm bireysel ziyaretçi kabul etmemektedir. Rehberli turlar eşliğinde gezilebilen bu bölüme isterseniz özel turlar eşliğinde de gezebilirsiniz.  

 • Adres: Obenmarspforten 21, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: farina.org

Gross St. Martin

Gross St. Martin, Roma döneminde kalma tarihi bir eserdir. Tahminlere göre 1150 ile 1250’li yıllar arasında inşa edilen bu yapı, Roma döneminde depolama tesisi olarak kullanılmıştır. Kilise uzun bir süre amacı dışında kullanılması, birçok kişiyi rahatsız etmiştir.

Belirli bir süre Benediktin Manastırı olarak kullanılan yapı, Berlin Katedrali tamamlanana kadar şehrin en görkemli yapısıymış. Yapının dış bölümünü dikkatle incelediğinizde mimarisinin gerçekten kusursuz olduğunu göreceksiniz.

Büyük Aziz Martin Kilisesi II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen bombardıman sırasında ağır hasarlar almıştır. Ancak, en dikkat çekici bölümlerini korumayı başarmıştır. Bu nedenle Berlin Gezi Rehberi listenize kesinlikle Gross St. Martin kilisesini eklemenizi istiyoruz.

 • Adres: An Groß St. Martin, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 19:30

Kölntriangle

2005 yılından bu yana gezginlerin en çok vakit geçirdiği yerlerden birisi de Kölntriangle binasıdır. Köln’ün modern yüzünü gözler önüne seren bu yapı daha çok panoramik seyir terası ile de ünlüdür.

Köln Katedraline çıkıp nehrin karşı kıyısına doğru baktığınızda oldukça kolay bir şekilde fark edebileceğiniz bu iş ve yaşam merkezinin toplamda 100 metre yüksekliği bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu iş merkezleri sayesinde Köln ekonomisine büyük oranda katkılar sağlayan Kölntriangle, gezgin ve misafirlerine de enfes bir manzara sunmaktadır.

Cam paneller bulunan seyir terası, manzarayı izlemek ve fotoğraf çekmek için özel tasarlanmıştır. Yükseklik korkunuz varsa dikkatli olmanızı, aksi halde rahatsızlaşabileceğinizi şimdiden belirtmek istiyoruz.

 • Adres: Ottopl. 1, 50679 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 12:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: €3
 • Web Sitesi: koelntriangle.de

Kölner Rathaus (Köln Belediye Sarayı)

Kölner Rathaus; Wilhelm Vernukken tarafından 1569 ile 1573 yılları arasında inşa ettirilmiş bir baş yapıt eseridir. Oldukça çarpıcı bir mimari özelliğe sahip olan belediye sarayının özellikle ön cephesi Rönesans mimari özelliği taşımaktadır.

Köln Belediye Sarayı ile ilgili araştırma yaptığınızda herkesin burayı başyapıt olarak adlandırdığını göreceksiniz. Bu yapı halkın soylu yönetiminden kurtularak demokrasiye geçmek için gerçekleştirilen anayasa hazırlığına şahit olmuştur.

Köln Belediye Sarayında yürütülen kazı çalışmaları sırasında çok enteresan bulgulara ulaşılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sırasında belediye binası yapılmadan önce bu alanda çok ama çok eskiden yapılmış Roma Praetoryumu olduğu görülmüştür.

Gerekli restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile beraber Köln Belediye Binası kullanıma açılmıştır. Kazı çalışmaları sırasında çıkarılan 130 parça eser ve heykel yapının etrafına dizilmiştir. Belediye sarayının içini gezdiğinizde çok enteresan bir mimari olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Rathausplatz 2, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 16:00

Belçika Mahallesi

Gezginler genel olarak dinlenmek, huzur bulmak için Belçika Mahallesini ziyaret etmektedir. Köln’ün daha çok iç kısmında yer alan bu bölge, şehirdeki en iyi yerleşim bölgelerinden birisidir. Mahalle içerisindeki sokaklara Belçika’da bulunan şehir isimleri verilmesinden dolayı bölgeye Belçika Mahallesi adı verilmiştir.

Belçika Mahallesini gezerken Fransa – Prusya Savaşı’na atıfta bulunan birçok sokak sanatı ve sokak isimleri ile karşılaşacaksınız. Sokakta yer alan kuyumcuların hemen hemen tamamı el yapımı ürünler satmaktadır. Aynı zamanda yerel halkın ağırlıkla takıldığı pub, kafe, restoran ve barlar yine bu bölgede yer almaktadır.

Cologne Central Mosque (Köln Merkez Camii)

Köln’de Nereye Gidilir? listenize Klasik Osmanlı mimarisi bir eser eklemek istiyoruz. 2005 yılında ibadete açılmış olan Cologne Central Mosque; Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından yaptırılmıştır.

17 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Köln Merkez Camii’nin yapımı toplamda 20 milyon Euro’ya mal olmuştur. Birbirinden zarif iki minareye sahip olan dini yapı içerisinde aynı zamanda bir kütüphane ve bir de etkinlik salonu bulunuyor.

Tasarımı Paul Böhm’e ait olan cami yıl boyunca bir dizi eğitim çalışmasına ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde bulunan sergiler, gün boyunca istenilen zaman ziyaret edilebilmektedir. Her Çarşamba ve Cuma günü öğeden sonra 15:00 gibi cami içerisinde ücretsiz ses rehberli turlar düzenlenmektedir.

 • Adres: Venloer Str. 160, 50823 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Web Sitesi: zentralmoschee-koeln.de

Kolumba Müzesi

Köln Gezilecek Yerler listenizde muhakkak olması gereken bir yer sunacağız. Şehirdeki en eski tesislerden birisi olan Kolumba Müzesi 1853 yılında Hristiyan Sanat Topluluğu önderliğinde kurulmuştur.

Kurulduğu ilk dönemlerde Piskoposluk Müzesi olarak faaliyetlerini yürüten bu tesis içerisinde antik çaplardan başlayarak günümüze kadar geçen süreçte dini değer taşıyan her eserin sergilendiğini göreceksiniz.

Müze içerisine girdiğinizde Stefan Lochner’ın Madonna with the Violet eseri başta olmak üzere Hermann Ida Haçı ve Paul Thek’ın  Shrine çalışmalarını göreceksiniz. Müze içerisindeki eserlerin arkeolojik ya da herhangi bir sıralamaya bağlı olmadan karışık bir şekilde sergilendiğini göreceksiniz.

Kolumba Müzesi, 2007 yılına kadar Katedral yakınında bir binada bulunuyormuş. Günümüzdeki bina ise 2003 ile 2007 yılları arasında Peter Zumthor taraşından tasarlanarak müzeye teslim edilmiştir. Sadelik ön planda olacak şekilde tasarlanan binanın oldukça güzel bir görünüme sahip olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Kolumbastraße 4, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 12:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: kolumba.de

Schnütgen Museum

1906 yılında kurulan Schnütgen Museum Almanya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisidir. Müzeyi ziyaret ettiğinizde içerisinde Orta Çağ döneminden günümüze kadar ulaşmayı başarmış dini sanat eserleri ile dolu olduğunu göreceksiniz.

Kültürel tesise ilk bağışta bulunan kişi Alexander Schnütgen’dir. Bu nedenle müzeye onun adı verilmiştir. İlk kurulduğunda farklı bir yerde bulunan müze, 1956 yılında St Cacilien Kilisesi içerisine taşınmıştır.

St Cacilien Kilisesi, Romanesk mimari tarzı ile 881 yılında inşa edilmiştir. Oldukça hoş bir aydınlatma sistemine sahip olan kilise, oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir. İçerisine girdiğinizde dini birçok sanat eseri ile karşılaşacaksınız.

Müze içerisinde sadece dini sanat eserleri bulunmuyor.  Aynı zamanda birçok usta tarafından şekillendirilmiş taş heykeller, ahşap işlemeler ve kuyumculuk işlemlerinin en nadide parçaları sergileniyor.

 • Adres: Cäcilienstraße 29-33, 50667 Köln
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: museum-schnuetgen.de

Schildergasse

Köln Gezilmesi Gereken Yerler listemizin son sırasında Schildergasse Caddesi yer alıyor. Alışveriş tutkunlarının akın ettiği bu cadde de her bütçeye uygun alışveriş seçenekleri sunuyor. Sadece bu cadde değil, caddeye bağlantılı her sokakta da alışveriş konusunda zengin seçenekler sunulduğunu göreceksiniz.

24 saat araç trafiğine kapalı olan Schildergasse şehrin en eski alışveriş noktalarından birisidir. Bu bölgede alışverişin Roma Dönemine kadar dayandığını, o dönemde bile tüccarların burada mal sattıklarını söyleyebiliriz.

Cadde üzerinde en ucuzundan en lüksüne kadar her bütçeden ürünler satıldığını göreceksiniz. Alman yerel mağazaların yanı sıra H&M, Peek & Clooenburg, Galeria Kaufhof başta olmak üzere birçok zincir mağazanın ürün sattığını göreceksiniz.

Köln Gezilecek Yerler listemizin sonuna üzülerek gelmiş bulunuyoruz. 20 adet lokasyon güzel bir gezi planı hazırlamanız için yeter de artar. Bütünü ile Köln rehberi hazırlayacağımız için bu yazı içerisinde aklınıza takılan tüm detaylar hakkında bilgiler bulunacaktır.

Köln’de Nerede Kalınır? Köln Otel Tavsiyesi

Köln Gezilecek Yerler ile rehberimizin sona erdiğini düşünmeyin. Köln ile ilgili detaylı bir rehber hazırladığımızdan ötürü konaklama konusunda da bilgi vermeye çalışacağız. Almanya’nın en büyük dördüncü şehri olan Köln, tarihi geçmişinden ötürü her yıl milyonlarca konuğunu etkiliyor. Modern mimari ve eğlence olanakları bakımından oldukça zengin olan şehir, lüks oteller ile de meşhurdur.

Köln’de Nerede Kalınır? Konusunda sizlere 4 bölgeden bahsedeceğiz. Köln’e kadar gelen kişiler konaklamalarını Altstadt Nord, Altstadt Süd, Neustadt (Nord & Süd), Deutz bölgelerinde bulunan otellerde yapabilirler. Köln’e doğru yola çıkmadan önce otellerini ayarlamak isteyen kişiler, Köln Otel Tavsiyesi listemizden kendilerine uygun bir otel seçebilirler.

3 Yıldızlı Otel Önerisi: Altstadt Nord bölgesinde bulunan Motel One Köln-Neumarkt ve Eden Hotel Früh am Dom otellerinde, Altstadt Süd bölgesinde bulunan Holiday Inn Express – Cologne – City Centre ve Motel One Köln-Waidmarkt otellerinde,Neustadt (Nord & Süd) bölgesinde bulunan Motel One Köln-Mediapark otelinde konaklayabilirler. Oteller 3 yıldızlı olsa da içerisindeki konfor ve lüksün en az 4 yıldızlı oteller kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz. İsterseniz Booking üzerinden oteller ile ilgili yorum ve derecelendirmelere bakabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Altstadt Nord bölgesinde bulunan Courtyard by Marriott Cologne ve Hotel Santo otellerinde, Altstadt Süd bölgesinde bulunan Mercure Hotel Severinshof Köln City ve art’otel Cologne by Park Plaza otellerinde, Neustadt (Nord & Süd) bölgesinde bulunan NH Collection Köln Mediapark ve Steigenberger Hotel Köln otellerinde, Deutz bölgesinde bulunan Radisson Blu Hotel Köln ve Hotel Stadtpalais otellerinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden 9 ve üzeri derecelendirme puanına sahip olan bu oteller, hem güvenilir hem de temizdir. Yeterli bütçeniz varsa 4 yıldızlı bu otellerde konaklamanızı öneririz.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Altstadt Nord bölgesinde bulunan Hilton Cologne otelinde, Deutz bölgesinde bulunan Hyatt Regency Köln otellerinde konaklayabilirsiniz. Koskoca Köln’de 2 adet 5 yıldızlı otel mi var diye sorabilirsiniz. Köln’de birçok 5 yıldızlı otel vardır. Ancak aralarında en yüksek derecelendirmeye sahip otel sayısının sadece 2 adet olduğunu söyleyebiliriz.

Köln’de Ne Yapılır? Köln’de Yapılacak Şeyler Listesi

2000 yıllık geçmişe sahip olan Köln, 1 milyon nüfusu ile Almanya’nın en büyük dördüncü kentidir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu şehir, gezginlere oldukça fazla fırsatlar sunulmaktadır. Almanya’ya doğru yola çıkacaklar için baştan sonra bütünü ile Köln’de Ne Yapılır? Hakkında bir liste hazırlamaya çalıştık. Köln’e kadar gitmişken yapmanız gerekenleri sizlere liste halinde sunmaya çalıştık.

Almanya’nın en eski şehri olan Köln, II. Dünya Savaşı sırasında maalesef büyük oranda tahribat görmüştür. Hatta birçok kişi bu savaş sırasında Köln’ün bütünü ile yıkıldığından bahsetmektedir. Birçok ve mimari, II. Dünya Savaşı sonrasında yapılmıştır. Köln’de Yapılacak Şeyler Listesi sizlere bu şehir ile ilgili birçok ipucu verecektir.

Tarihi Köln’ü Keşfedin

Köln’de Ne Yapılır? Listemize şehrin geçmişi ile başlamak istiyoruz. Tarihi ve turistik yapılar arasında güzel bir yürüyüş yapmak bedeninize ve ruhunuza iyi gelecektir. Old Town olarak adlandırılan Tarihi Köln sokaklarında dolaşırken birçok tarihi yapıyı görme fırsatına sahip olacaksınız.

Köln Katedrali, Romano-Germanic Müzesi, 12 Romanic Churches, Rathaus şehrin eski olarak adlandırılan bölümünde görebileceğiniz bazı tarihi yapılardandır. Dar sokaklar arasında yürürken etrafınızdaki yapıların fotoğrafını çekebilir, 2000 yıllık sokak arasında geçmişe doğru yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu bölgede 3 saat vakit geçirmek oldukça iyi gelecektir.

Köln Katedrali’nden Şehri Seyredin

Gotik mimarinin en güzel örneklerinden birisi olan Köln Katedrali 1248 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Yapımı 1880 yılında biten katedral, Almanya’nın en çok ziyaret çeken yerlerinden birisidir. Dışarıdan bakıldığında bile oldukça ihtişamlı olan katedralin içini görmek için sabırsızlanabilirsiniz.

Köln Katedralinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi de ikiz kuleleridir. 509 basamak çıkılan ikiz kuleler muazzam bir şehir manzarasını misafirlerine sunmaktadır. 150 metre yüksekliği ile Köln’ün en yüksek ikinci yapısı olan katedralin sadece kuleye çıkış bölümü için ücret talep edilmektedir.

Müzelerden En Az Birini Görün

Köln’de Ne Yapılır? Diye düşünmenize aslında hiç gerek yok. Eğer müzelere karşı ilginiz varsa Köln’de ilk olarak müze gezisine çıkabilirsiniz. Başta sanat olmak üzere arkeoloji, bilim, tarih ve kültürel değerler, aklınıza gelebilecek her kategoriden müze bulabilmek mümkündür. Köln’de ziyaret edebileceğiniz müzelerden bazıları;

 • Ludwig Müzesi: Ludwing Müzesi, Picasso başta olmak üzere dünyanın önde gelen birçok resim ve heykel sanatçısının eserlerinin sergilendiği bir müzedir.
 • WallrafRichartz Müzesi: 20. Yüzyıl empresyonist akımı başta olmak üzere Rönesans sanatının öncesi ve sonrası bu müze içerisinde sergilenmektedir.
 • Kolumba Müzesi: Genç antik dönemi başta olmak üzere günümüze kadar dini anlamda yapılmış tüm eserler bu müze içerisinde sergilenmektedir.
 • RomanoGermanic Müzesi: Roma Uygarlığı ile ilgili eserler barındıran bu müze, Köln’ün en çok ziyaret edilen müzelerinden birisidir.
 • Angewandte Kunst Köln Müzesi: Köln’de ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerinden birisi olan Angewandte Kunst Köln Müzesi, dekoratif sanat ürünlerinin sergilendiği oldukça başarılı bir müzedir.
 • Imhoff  – Schokoladenmuseum: Çikolata üretimi konusunda oldukça başarılı olan bu müze, çikolata yapımında dünyanın en iyi, en başarılı müzelerinden birisi olarak gösterilmektedir.
 • Fragrance Müzesi: Koku müzesi olarak da bilinen Fragrance Müzesi, Köln’de kolonyanın nasıl icat edildiği, üretimin hangi aşamalardan geçerek karşımıza çıktığı, en eski kolonya fabrikasında kurulu olan bu müzede sergilenmektedir.
 • Schnütgen Müzesi: Orta Çağ mimarisi başta olmak üzere din ve tarih mimarilerinin bir arada sunulduğu bu müze, ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerden birisidir.

Bohem Belgian Quarter Sokaklarında Dolaşın

Köln’de bulunan gençlerin ağırlıkla ziyaret ettiği Bohem Belgian Quarter gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Friesenplatz Meydanı ile Aachener Caddesi arasında yer alan bu bölgede Belçika izleri bulabilmek mümkündür.

Bölgeye girdiğiniz zaman sokak isimlerini oldukça seveceksiniz. Antwerp, Liege, Gent gibi Belçika’nın en ünlü şehirlerinin isimlerinin verildiği sokakların bar, kafe, canlı müzik dinleyeceğiniz mekanlar ve mağazalar ile dolu olduğunu göreceksiniz.

Köln’de el yapımı ürün, vintage eşyalar ya da herhangi bir aksesuar satın almak istediğinizde adresiniz Bohem Belgian Quarter olmalıdır. Bu bölgeye gelmeniz ile beraber önce sokakları dolaşmakla bakmayın. Akabinde hangi dükkan ve işletmeye girmeye karar verirsiniz.

Schildergasse Caddesi’nde Vitrinlere Bakın

Alışveriş yapmaya bayılıyorsanız Köln’de alışveriş yapabileceğiniz birçok mekan ve işletme bulunuyor. Schildergasse Caddesi alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Köln’ün en eski ikinci caddesi olan bu yer, kurulduğu günden beri alışveriş odaklıymış. Roma Döneminden başlayarak tüccarlar, ellerinde bulunan ürünleri bu caddede satarlarmış.

Araç trafiğine kapalı olan Schildergasse Caddesi, her sınıftan insana hitap ediyor. Bu caddede düşük, orta, orta üstü ve lüks segmentli ürünler satın alabileceğiniz mağazalarla doludur. Alışveriş yapmasanız bile caddede gezmek oldukça iyi gelecektir.

Parfüm ya da Kolonya Alın

Kolanya, tarihte keşfedilmiş ilk parfüm ürünüdür. Köln’de Ne Yapılır? Listesi oluşturuyorsanız ilk sıraya kolonya üretim merkezlerini eklemenizi öneriyoruz. Köln’den dönerken hatıra olarak sevdiklerinize ya da kendinize kolonya satın alabilirsiniz.

Parfümün öncüsü olarak kabul edilen kolonya tarihte ilk kez Köln’de üretilmiştir. Glockengasse Caddesi içerisinde bulunan imalathane merkezlerinde üretilen kolonya burada tüm dünyaya dağılmıştır. Napolyon, Köln’ü fethettikten sonra bu cadde üzerinde bulunan tüm evlere kapı numarası vermiştir. Kolonya üretimi yapan atölyelerin kapı numarası ise 4711 olarak kaydedilmiştir.

Eau de Cologne 4711 markasının çıkışı da tam da bu zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde hala üretilmekte olan bu kolonya dünyanın en popüler, en iyi ürünü olarak gösteriliyor. Kolonya almak için 4711 House of Fragrances dükkanına gidebilirsiniz. Hala Fransız Milli Marşı’nın çaldığı bu mağaza, koku üretiminin tarihi hakkında birçok ipucu vermektedir.

Hohenzollern Köprüsü’nden Geçin

Köln Katedrali ziyaretiniz sonrasında Rhine Nehrini birbirini iki yakadan birbirine bağlayan Hohenzollern Köprüsünü göreceksiniz. Köln’ün şehir simgelerinden birisi haline gelen köprü 20. Yüzyılın henüz başlarında iken inşa edilmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında büyük oranda hasa görüp yıkılan köprü günümüzde ayrı bir öneme sahiptir. Köprü üzerindeyken Rhine Nehri, St. Martin Kilisesi ve Köln Katedrali çok iyi bir şekilde görülmektedir. Köprü üzerinde yürürken farklı farklı renkte, farklı boyutlarda, ağırlığı 2 tona ulaşan asma kilitleri göreceksiniz.

Köln yerel halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilen Hohenzollern Köprüsü, turistlerin de yeni gözde yeridir. Şehri gezerken satın alacağınız asma kilidi köprü ziyaretinizde boş bir yere asabilirsiniz.

Şehrin Graffiti ve Sokak Sanatlarını Görün

Köln, sokak sanatları konusunda oldukça başarılı bir şehirdir. Sokaklarda dolaşarak hiçbir ücret ödemeden renkli renkli graffitileri ve duvar yazılarını görebilirsiniz. Özellikle şehrin batı bölümünde bulunan Ehrenfeld Bölgesine gittiğinizde tüm galeri ve atölyelerin duvarlarında yazılar ve graffitilerin olduğunu göreceksiniz.

Graffiti ve duvar sanatına karşı ilginiz varsa şehrin kuzeyinde yerin alan Nippes ve Mülheim bölgelerini ziyaret etmenizi öneririz. Unutmadan, beğendiniz, çiziminden hoşlandığınız sokak sanatlarının önünde fotoğraf çektirmeyi asla unutmayın.

Noel Pazarları’nda Dolaşın

Köln ziyaretinizi Kasım ayı ile Ocak ayı arasında yaparsanız çok şanslı olduğunuzu göreceksiniz. Bu dönem arası Köln’ü ziyaret ettiğinizde şehrin dört bir yanında Noel Pazarı kurulduğunu göreceksiniz.

Sokaklara indiğinizde meydanların baştan sona noel temalı tezgahlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Rengarenk, ışıklandırılmış, süslenmiş, kalabalık tezgahlarla dolu olan sokaklarda atmosferin etkisi altına bile girebilirsiniz. Noel zamanı inancı olmayan Alman halkı bile sokağa inmektedir.

Botanik Bahçesi’nde Dinlenin

Köln ziyaretiniz sırasında yorulacak, dinlenecek yer arayacaksınız. Kafanızı dinlemek istiyorsanız sizlere tavsiyem bir sonraki durağınız Botanik Bahçe olmalıdır. Rhine Nehri batısında yer alan Botanik Bahçe, şehrin en eski ve en popüler parklarından birisidir.

Botanik Bahçe içerisinde 10 binden fazla bitki, çiçek ve ağaç türü bulunuyor. Bazı bitki türler uygun iklim ortamı olmamasından ötürü cam seralar içerisinde yetiştiriliyor. Burası dinlenme alanı gibi görülebilir. Ancak; botanik bahçe içerisinde bulunan cam saray içerisinde yılın belirli dönemlerinde konser, etkinlik ve fuarların düzenleniyor olmasıdır.

Tekne Turu Yapın

Köln’de Yapılacak Şeyler içerisinde tekne turu yapmanın oldukça popüler bir etkinlik olduğunu söyleyebiliriz. Rhine Nehri üzerinde düzenlenen tekne turları ile bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz. Gündüz düzenlenen tekne turları ile gece düzenlenen tekne turlarının oldukça farklı keyifler meydana getirmektedir.

Tekne turu başlangıç noktası Hohenzollern Köprüsü altından olmaktadır. Old Town bölgesinden başlayarak Rodenkirchen devam eden tekneler, Mülheim bölgesine doğru devam etmekteler. Şehrin önemli birçok noktasından geçen tekne, tarihi birçok noktanın görülmesine de olanak sağlamaktadır.

Yerel Lezzetleri Tadın

Köln’de yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de yerel lezzetlerin tadına bakmak olacaktır. 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Köln, kendisine has bir yemek kültürüne sahip olmayı başarmıştır. Almanya kültüründen esintilerin de olduğu Köln’de yöresel lezzetlerin tadına bakmadan asla geri dönmeyin.

Kent merkezine giriş yaptığınızda sayısız restoranın olduğunu göreceksiniz. Bunlar içerisinde en çok Halve Hahn Sandviçi ve Rievkooche yemeğinin oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Köln’de Ne Yenir? Bölümünde yerel lezzetlerin ne olduğu, içlerinde neler bulunduğu ve nasıl hazırlandığı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Alman Biralarını Tadın

Dünyadaki en lezzetli biraların üretildiği birkaç ülkeden birisi de Almanya’dır. Almanya’da ise en lezzetli biralar Köln’de üretilmektedir. Köln’de üretilen yerel biralardan bazıları Kölsch ve Pilsener’dir. Hemen hemen tüm bar ve pub’da görebileceğiniz bu biraların bizdeki biralardan daha lezzetli olduklarını göreceksiniz. Özellikle Kölsch buğdaydan hazırlanarak damıtma yolu ile hazırlanmaktadır.

Gece Hayatını Keşfedin

Güzel bir gün geçirdikten sonra akşam ne yapacağım diye düşünebilirsiniz. Yanınızda bulunan kişilerle eğlenip birkaç kadeh alkol tüketmek istiyorsanız Köln’de bulunan gece kulüplerine gidebilirsiniz. Köln’de 100’den fazla bar ve gece kulübü bulunmaktadır.

Köln bölgesinde gece kulüpleri Luzemburger Caddesi ve Zülpicher Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Hatta bu bölge yerel dilde “parti bölgesi” anlamına gelen Kwartier Latang ismi verilmektedir.

Yukarıdaki bölgelerin yanı sıra Alteburger Caddesi, Belgian Quarter ve Chlodwigplatz Meydanı çevresinde de gece külüpleri bulunmaktadır. Eğlence yapınıza uygun bir yer bulduktan sonra sabaha kadar eğlence sizleri beklemektedir. 

Bundesliga Maçlarından Birini Seyredin

Köln’de Ne Yapılır? Listemizin son sırasında Bundesliga yer almaktadır. Özellikle ülkemizden birçok kişi Almanya Birinci Ligini yani Bundesliga’yı çok yakından takip etmektedir. Futbol konusunda oldukça başarılı olan Almanya, oldukça heyecanlı maçlara ev sahipliği yapmaktadır.

Köln’e kadar gitmişken herhangi bir Bundesliga maçına gitmenizi öneriyoruz. Özellikle 45 bin kişilik stadyumda taraftarları ile iç içe maçlar yapan FC Köln takımının maçlarını izlemenizi öneriyoruz. Holiganlık, taraftarlık ülkemizden daha fazla olduğunu göreceksiniz.

Köln’de Ne Yenir?

Köln Gezilecek Yerler rehberimizin son bölümünü gastronomi bölümüne ayırdık. Köln’ü gezerken elbette karnınız acıkacak, bir şeyler yemek isteyeceksiniz. Türk nüfusunun oldukça fazla olduğu bu şehirde aç kalmayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Köln’de Ne Yenir? Üzerine hazırlayacağımız bu bölümde Türk restoranlarından bahsetmeyeceğiz. Dünya mutfağı başta olmak üzere Alman mutfağına ait en popüler yemekleri sunmaya çalışacağız. Köln’de yiyebileceğiniz yemeklerden bazıları;

Soorbrode Sauerbraten

Soorbrode Sauerbraten adı verilen bu yemek at eti ve sığır eti kullanılarak hazırlanmaktadır. İçerisinde aynı zamanda klossun, kırmızı lahana ve üzüm sirkesi bulunan bu yemek Köln’de bulunan restoranların hepsinde oldukça başarılı bir şekilde servis edilmektedir. Köln’e özgü bir yemek arıyorsanız Soorbrode Sauerbraten tam da size göre.

Rievekoochen Reibekuchen

Rievekoochen Reibekuchen Almanların en çok tükettiği akşam yemeklerinden birisidir. Elma sosu ve patates ile beraber pişirilen domuz sosisi kentin simge yiyeceklerinden birisi haline gelmiştir. Restoranlar dışında hangi eve girerseniz girin bu yemeğin piştiğini görebilirsiniz. Restoranlar, lezzetlendirme konusunda oldukça başarılıdır.

Halver Hahn Röggelchen

Köln’de Ne Yenir? Listenize geleneksel hale gelmiş bir lezzet eklemek istiyoruz. Halver Hahn Röggelchen aslında oldukça lezzetli bir peynir çeşidi olan Halver Hahn ile hazırlanan sandviç türüdür. Köln’de yaşayan Almanların kahvaltıda tüketmekten oldukça keyif aldığı bu peynir, aperatif yiyecekler konusunda ilk sıraya yükselmiştir. Kahvaltı ve öğlen tüketilen bu yiyecek, akşamları çok fazla bulunamamaktadır.

Himmel und Ad Mit Flönz

Himmel und Äd mit Flönz yine Almanların en çok tükettiği akşam yemeklerinden birisidir. Bu et yemeği ise kızarmış soğan, elam sosu ve patates püresi ile hazırlanmaktadır. İlk kez bu yemeği tadan kişiler, yemeğin oldukça lezzetli olduğundan bahsetmektedir. Açıkçası ilk denediğimizde bizlerin de hoşuna gitmişti.

Rievekoochen

Köln yerel halkının en çok tükettiği akşam yemeklerinden birisi de Rievekoochen yemeğidir. Aslında patates mücveri olan bu yemek her evde baskın olarak pişirilmektedir. Bu lezzeti deneyimlemek isterseniz şehirde bulunan birçok restoranda başarılı bir şekilde pişirildiğini göreceksiniz.

Eisbein

Eisbein Alman mutfağının en meşhur, en lezzetli yemeklerinden birisidir. Kısık ateşte saatlerce pişirilen domuz bacağı daha önce hazırlanmış patates ve lahana turşusunun bulunduğu tabağa eklenir. Et kısık ateşte piştiği için oldukça lezzetli hale gelmektedir. Almanların bayılarak yediği bu yemeğin aynı zaanda Avusturya’da da oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Schwarzwalder Kischorte (Karaorman Pastası)

Almanya’da tadabileceğiniz en güzel tatlılardan birisi de Schwarzwalder Kischorte yani Karaorman Pastası’dır. Kırmızı meyvelerden hazırlanan bu pastada mayhoş meyveler muhteşem bir krema ile birleştirilmektedir. Sünger keki ile de tüm dikkatleri üzerine çeken Karaorman Pastası ülkemizde de popüler hale gelmeye başlamıştır.

Weissbier (Beyaz Bira)

Köln’e kadar gitmişken Weissbier denemeden dönmek asla olmaz. Beyaz Bira anlamına gelen Weissbier, buğday ile yapılmasından dolayı oldukça lezzetlidir. Damıtma yolu ile yapılmasından dolayı bulanık bir görüntüye sahip olan bu biranın görünümü diğer biralardan oldukça farklıdır. Denediğinizde tadının da oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Kölsch

Köln’de Ne Yenir? Konusundaki son önerimiz ise Kölsch olacaktır. Weissberg dışında Köln’ün kendisine has bir birası olduğunu göreceksiniz. Şehre ait yerel bir lezzet olmasından dolayı biranın ismi Kölsch J şehrin hemen hemen her noktasında bulabileceğiniz bu biranın tadı gerçekten çok güzeldir.

Köln Gezilecek Yerler rehberimiz umarım hoşunuza gitmiştir. Rehberimiz güzel bir Köln gezisi için ihtiyacınız olan her detaya sahiptir. 1 haftalık gezi için ideal olan bu rehberi yakın zamanda oldukça genişletmeyi planlıyoruz.

Köln Gezilecek Yerler: Köln’de Gezilecek 20 Yer