Vizesiz gezilebilecek ülkeler arasında yer alan Ukrayna her yıl binlerce Türk tarafından ziyaret ediliyor. Söz konusu Ukrayna olunca birçok kişi Lviv gibi şehirleri tercih etmek ister. Ancak ülkenin başkenti Kiev en az Lviv kadar eğlenceli ve doğa dostu bir yerdir. Hafta sonu ne yapacağım diye düşünmeyin; 2 günlük hafta sonu tatilinizi Ukrayna’nın başkenti Kiev ile değerlendirebilirsiniz. Pasaport hatta vize istemeyen Ukrayna’ya yeni çipli kimlik kartlarınız ile giriş yapabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde tüm detayları ile beraber Kiev Gezilecek Yerler yazısı hazırlamaya çalıştık. 2 gün boyunca yapacak aktivitelerin yer aldığı rehberimiz işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

Kiev’de Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı yer alıyor. Maidan Nezalezhnosti olarak da bilinen bu meydan başta Kiev olmak üzere Ukrayna’nın en önemli yerlerinden birisidir. Bağımsızlık Meydanı; şehrin merkezi olarak kabul edilmiştir. Yerel halk protesto, eylem ve önemli gösterileri bu meydanda yapmaktadır.

Bağımsızlık Meydanı bizdeki Taksim Meydanı’na büyük oranda benzemektedir. Bağımsızlık Meydanının tam ortasında yer alan heykel ülkenin simgelerinden birisidir. Heykelin tam arkasında bölgenin en popüler alışveriş merkezlerinden birisi bulunmaktadır. Heykelin karşısında ise Kiev’in tarihi giriş kapılarından birisini göreceksiniz.

Bağımsızlık Meydanı Kreşatik Caddesi üzerinde yer almaktadır. Yerel dildeki anlamı Khreshchatyk olan cadde toplamda 1100 metre uzunluğundadır. Cadde üzerinde Stalin tarafından inşa ettirilmiş birçok tarihi bina yer almaktadır. Aynı zamanda sayısız kafe, restoran ve mağazanın yer aldığı bu cadde hafta sonları araç trafiğine tamamen kapatılmaktadır.  Caddeye gidecekseniz gün batımından sonra uğramanızı tavsiye ederim.

Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

Andrevski Yokuşu; Kiev’in en popüler yerlerinden bir diğeridir. Bu yokuş üst tabakanın yaşadığı yer ile alt tabakanın yaşadığı yeri birbirine bağlayan bir geçitmiş. Yokuş ilk yapıldığında sadece yayaların kullanabileceği bir yermiş. 1711 yılında yol genişletilmiş, at arabalarının da kullanabileceği bir bağlantı yolu haline gelmiş.

Podil semtinde yer alan Andrevski Spusk Arnavut kaldırımları ile kaplıdır. Yokuşun en üst noktasına çıktığınızda St Andrews Kilisesini göreceksiniz. Kilise bazı günler kapalı olurken bazı günler turistlerin ziyaretine açık oluyor.

Andrevski Yokuşu turistik bir yer olmasından dolayı bölgenin en büyük hediyelik eşya tezgahları buraya kurulmaktadır. Yokuş boyunca yürürken yan yana dizilmiş birçok tezgah arasından ne alacağınıza karar veremeyebilirsiniz. Yöresel kıyafetler, ahşap ürünler, matruşkalar, Kiev temalı ürünler, magnetler arasından istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Kurulan tezgahlarda çok enteresan ürünlerle de karşılayabilirsiniz. Sovyet döneminden kalma gerçek askeri ürünler, antika ürünler, silahlar, flamalar ve antik fotoğraf makinesi gibi ürünler yeni sahiplerini beklemektedir. Bu tezgahlarda pazarlık yapma şansınız bulunmaktadır.

Pazar günü tezgah sayısı 2 kat daha artmaktadır. Daha canlı hale gelen yokuştan daha uyguna ürünler satın alabilirsiniz. Andrevski Yokuşuna ulaşım da oldukça kolaydır.

Aziz Sofya Katedrali

Ukrayna’nın UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan bir diğer eseri de Aziz Sofya Katedrali’dir. Saint Sophia’s Cathedral olarak da bilinen bu dini yapı ismini Ayasofya’dan almaktadır. 1000 yıllık geçmişe sahip olan dini yapı geçmişte hem Ortodokslar hem de Katolikler tarafından kullanılmıştır. Günümüzde ise sadece müze olarak kullanılan yapı gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Aziz Sofya Katedralinin yapımına 1011 yılında başlanmıştır. Yapı sahip olduğu muhteşem görünümü nedeni ile 2007 yılında Ukrayna’nın 7 Harikasından birisi olarak seçilmiştir. Ukrayna hükümeti elçi karşılama töreni, taç giyme gösterilerini hep burada yapmaktadır. Katedralde bulunan freskler en az katedral kadar ünlüdür.

Katedralin girişinde göreceğiniz çan kulesi aynı zamanda bir seyir terasıdır. Buraya çıktığınızda şehrin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Çan kulesine çıkarken merdivenleri kullanmanız gerekiyor. Biraz yorucu ve terli yolculuktan sonra çan kulesine çıktığınızda harika bir manzaranın sizi beklediğini göreceksiniz.

Katedrale giriş yapmak istediğinizde önce gişeye gidiyorsunuz. Bilet satın alırken onlarca farklı bilet türü olduğunu göreceksiniz. Katedralin her bir bölümü için ayrı bilet satılmaktadır. Tavsiyem katedral içi ve çan kulesi bileti almanızdır. Her ne olursa olsun katedral içerisinden fotoğraf çekmek yasak olduğunu buradan hatırlatmak istiyorum.

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

Kiev Gezilecek Yerler yazımızın bir sonraki durağı Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykelidir. Kiev ile ilgili farklı kaynaklar okuduğunuzda buranın II. Dünya Savaşı Müzesi olarak da adlandırıldığını görebilirsiniz. 2015 yılında alınan karar sonrasında müzenin ismi Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum) olarak değiştirilmiştir.

Müzenin ziyarete açılma tarihi 1974’e dayanmaktadır. Buraya müze demek de doğru değildir. Burasının çok büyük bir kompleks olduğunu ancak girince anlıyorsunuz. Müzenin hem açık hem de kapalı alanları bulunmaktadır. Bu müze aslında Sovyetler Birliğinin Hitler galibiyeti sonrasında yapılmış bir galibiyet üssüdür.

Müze içerisinde Sovyet dönemine ait askeri araçlar, ekipmanlar, üniformalar, askerlerin kişisel eşyaları, o döneme ait resmi belgeler, madalyalar, Sovyet Birlikleri arasında yazılmış yazışmalar, işkence aletleri, II. Dünya Savaşını anlatan bazı özel belgeler yer almaktadır.

Müzenin üst katına çıkınca fon müziği eşlinde büyük bir fotoğraf galerisi sizleri bekliyor. Dışarı çıktığınızda ise 102 metreye yüksekliğe, 560 ton ağırlığına sahip Anavatan Heykeli sizi karşılayacaktır. Bu anıt Sovyetlerin Hitler zaferinin bir simgesidir. Anıtın üzerinde 9 ton ağırlığında ve 16 metre uzunluğunda bir kılıç, 13x8 metre ölçülerine sahip bir kalkan yer almaktadır.

Anıtın yapımına müze açılışından sonra başlanmıştır. 1981 yılında tamamlandığında kılıcın boyu Lavra hacından daha büyükmüş. Bu durumun yanlış olduğunu düşünen yetkililer kılıcın bir kısmını keserek hacdan daha kısa hale getirmiştir.

Anıtın kendisine ait müze ve seyir terası bulunmaktadır. Bilet alımı yaparken seyir terası için gerekli olan biletten almayı kesinlikle unutmayın.  Haftanın 6 günü (pazartesi tatil) 10:00 – 17:00 saatleri arasında açık olan müzeye ulaşım da oldukça kolaydır.

Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra)

1051 yılında inşa edilen Mağaralar Manastırı Ukrayna’da yer alan en popüler dini yapılardan birisidir. Pechersk Lavra bölgede bulunan Ortodoks Hristiyanlar için çok önemlidir. Manastır içerisinde irili ufaklı 18 adet kilise bulunuyor.

Kompleks bir yapı olan dini yapı içerisinde kiliseler haricinde bir de Mikro Minyatür Müzesi bulunuyor. Manastırın bu kadar ünlü, bu kadar çok ziyaret edilmesinin nedeni altında yer alan mağaralardır. UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi içerisinde yer alan Lavra’ya birkaç farklı bilet seçeneklerin kullanarak gezebilirsiniz. Bugüne kadar 50 milyona yakın insanın gezdiği Mağaralar Manastırını, Kiev Gezi Rehberi listenize kesinlikle dahil ediniz.

Altın Kapı (Golden Gate)

Kiev Gezilecek Yerler listenize yine tarihi bir yapı eklemek istiyorum. Golden Gate yani Altın Kapı olarak da bilinen bu yapının inşa edilme tarihi 1017 ile 1024 tarihi arasındadır. Yapı; Kiev Prenslik sisteminin kurucusu olan Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmıştır.

Zaman içerisine yapının büyük bir bölümü yıkılmıştır. Sovyet Yetkilileri yapının aslına uygun olarak yeniden inşa ettirilmesini istemiştir. Restorasyon 1981 yılında başlamış, 1982 yılında tamamlanmıştır.

Altın Kapı 11. Yüzyılda şehrin ana kapılarından birisi imiş. Eğer vaktiniz varsa yapının içerisini dahi gezebilirsiniz. Altın Kapının teras bölümünde seyir bölümü var. Buraya çıktığınızda öyle ahım şahım bir manzara ile karşılaşmayacaksınız. Kiev tarihine dokunmak istiyorsanız bu yapıyı gezi listenize dahil edebilirsiniz.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

St. Michael Altın Kubbeli Katedrali Kiev’in en ünlü dini yapılarından birisidir. İnşaatı 1108 ile 1113 yılları arasında olan bu dini yapının mozaik ve iç freskleri çok fazla dikkat çekmektedir. Dini yapının en tepesindeki anıt başmelek mikaile adanmıştır.

İnşa edildiği dönemlerde etrafında hiçbir yapı olmayan katedral kendisinden sonra birçok barok mimari tarzında yapının inşa edilmesini sağlamıştır. Günümüze kadar gelmesi restore ve tadilat çalışmaları ile sağlanan katedral yerel halkın da çok fazla dikkatini çekmekte.

Geçirdiği tadilatlar sayesinde modern bir görünüme sahip olan katedrali ister dolaşabilir ister bahçesinde oturup dinlenebilirsiniz. Gün içerisinde süreli kalabalık olan katedral şehrin birçok yerine yürüyüş mesafesindedir.

Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı

Kiev gezi planı listenizde kesinlikle olması gereken yerlerden birisi de Mariinsky Park’dır. Kuruluşu 1874 olan bu park şehrin en popüler yerlerinden birisidir. Şehirden uzaklaşmak, sessiz ve sakin bir şekilde yürümek istiyorsanız bu park tam da sizlere göredir.

Parkın bu kadar popüler olmasının nedeni içinde yer alan Mariyinsky Sarayı’dır. Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından 1744 ile 1752 yılları arasında yaptırılan bu saray mimarisi ile kendisini ön plana çıkarıyor. Barok mimari tarzına sahip olan saray günümüzde Cumhurbaşkanlığının resmi tören evidir. 19. YY’da birçok yangına maruz kalan saray bir dizi restorasyon çalışması sayesinde aslına uygun hale gelebilmiştir.

Tarihi saray günümüzde daha çok devletin resmi resepsiyonlarında, başkan ziyaretleri, uluslararası konferanslarda kullanılmaktadır. Özel günler dışında sarayın içini rehbererle beraber gezebilirsiniz.

Shevchenko Park

Kiev’de Gezilecek Yerler listemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Hem yerel halkın hem de turistlerin dinlenmek için tercih ettiği parklardan en ünlü olanı Shevchenko Park’dır. Parkın diğer parklardan ayıran öyle ahım şahım bir özelliği yoktur. Ancak akşamüzeri geldiğinizde sokak sanatçılarının performanslarını izleyebilir, sokak satıcılarından oldukça ucuz fiyatlara ürünler satın alabilirsiniz. Parkın tam ortasında büyük bir heykel göreceksiniz. Bu heykel insanların buluşmalarda ortak yer olarak kullandıkları bir yerdir.

Arsenalna Metro İstasyonu

Arsenalna Metro İstasyonu dünyadaki en derin metro istasyonu olarak bilinmektedir. 1960 yılında yapılan metro istasyonunun derinliği tam 105 metredir. Bir metro istasyonunun neden bu kadar derinde olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumun açıklaması;

O dönemler Ukrayna Sovyetler Birliği çatısı altındaymış. Metro istasyonlarının tehlike arz etmesi durumunda sığınak olarak kullanılabilmesini düşünen yetkililer, istasyonların olabildiğince derinde olmasını istemiş. Kiev’de derin noktalarda bulunan her metroda çok ama çok hızlı yürüyen merdivenler bulunmaktadır.

Arsenalna Metro İstasyonunun girişinden en dibine inmek asansör ile bile 4 dakika kadar sürmektedir. Metro kullanmayacaksanız bile dünyanın en derin metro istasyonuna en azından bir kere inip çıkmayı deneyin.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Pirogovo Açık Hava Müzesi yer almaktadır. Kiev’de köy hayatının nasıl olduğunu görmek istiyorsanız bu açık hava müzesi tam da sizlere göre.

Pirogovo Açık Hava Müzesi aynı zamanda şehirden uzaklaşmak isteyen kişilere de bir çözüm sunmaktadır. Yerel halkın Pyrohiv olarak adlandırdığı bu açık hava müzesi bir nevi gerçek köydür. Açık hava müzesi içerisinde tahtadan yapılma 300 adet ev bulunmaktadır. Aynı zamanda 70,000 eserin yer aldığı açık hava müzesinde yel değirmenler, çiftlikler, kafe ve restoranlar aktif olarak da çalışmaktadır.

Kiev’de Nerede Kalınır? Kiev Otel Tavsiyesi 

Vize istemediğinden dolayı hafta sonu birçok kişi Kiev’e tatile gitmek istemektedir. Ukrayna’ya başkentlik eden bu şehrin geçmişi 5. Y.Y’a dayanmaktadır. Oldukça hareketli bir gece hayatına sahip olan bu şehrin kendisine has oldukça lezzetli bir mutfağı da bulunuyor. Ormanları, çarşısı, pazarları ile Kiev’i bir bütün olarak düşünecek olursak tam tatil yapmalık yer olduğunu söyleyebilirim. Kiev’de tatil yapma planınız kesinleştiyse otel seçimini bir an önce tamamlamanızı öneririm. Kiev’de Nerede Kalınır? Konusunda fikriniz yoksa yazıyı okumaya devam edin :)

Söz konusu yer Ukrayna’nın başkenti ise konaklama konusunda çok fazla seçeneğinizin olduğunu göreceksiniz. 3 yıldızlı otelden 5 yıldızlı otellere kadar her bütçeye uygun seçenekler bulabilmek mümkündür. Şehirde konaklama yapabileceğiniz 5 bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler; Shevchenko, Podil, Pechersk, Solomyansk ve Nipro konaklama konusunda size birçok otel seçeneği sunacaktır. Kiev Otel Tavsiyesi konusundaki önerilerimiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Shevchenko bölgesinde bulunan ibis Kiev City Center otelinde, Podil bölgesinde bulunan Number 21 by DBI otelinde, Solomyansk ve Pecherskyj bölgesinde bulunan Hotel Asteri otelinde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı otellerin en düşük 8,2 puana sahip olduğunu düşünürsek bayağı konforlu olduklarını görebilirsiniz. 3 yıldızlı otellerin çift kişilik konaklama ücreti 50 ile 75 Euro arasında değişmektedir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Shevchenko bölgesinde bulunan City Hotel ve Khreschatyk City Center Hotel otellerinde, Podil bölgesinde bulunan Vozdvyzhensky Boutique Hotel ve Radisson Blu Hotel Kyiv Podil otellerinde, Solomyansk ve Pecherskyj bölgesinde bulunan Park Inn by Radisson Kyiv Troyitska ve Aloft Kiev otellerinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin Booking üzerinden derecelendirmeleri 8,5 ile 8,9 arasındadır. Çift kişilik odalarda bir gece konaklama ücreti ise 75 ile 120 Euro arasında değişmektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Shevchenko bölgesinde bulunan Premier Palace Hotel ve Hyatt Regency Kiev otellerinde, Podil bölgesinde bulunan Fairmont Grand Hotel Kyiv otelinde konaklayabilirsiniz. Şehirde konaklayabileceğiniz birçok 5 yıldızlı otel vardır. Ancak ziyaretçilerin konaklamaktan en çok hoşlandığı seçenek bu 2 oteldir. 5 yıldızlı otellerin ortalama derecelendirmesi ise 8,5 civarındadır. Çift kişilik odaların bir gecelik konaklama ücreti ise 150 Euro civarındadır.

Yukarıda yer alan bölgelerin yanı sıra Solomyansk ve Pecherskyj bölgelerini daha detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. Bu bölgelerde yer alan oteller hizmetlerine nazaran daha uygun ücretler talep etmektedir.

Kiev’de Ne Yapılır?  Kiev’de Yapılacak Şeyler

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e kadar gelmişken yapmanızı istediğim bazı şeyler var. Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu şehir bizlere birkaç saatlik uçak mesafesinde. Kiev tatiliniz birkaç günden fazlaysa ve boş vaktiniz varsa Kiev’de Ne Yapılır? listemize bir göz atmaya çalışın.

Kiev’in tarihi 1,500 yıl öncesine dayanmaktadır. 13. YY’da Moğollar tarafından işgal edilen şehir İkinci Dünya Savaşı sırasında da büyük hasarlar görmüştür. Savaşlar sonrasında Sovyet Yönetimine dahil olan Kiev, bağımsızlığını ilan edene kadar çok çileler çekmiştir.

Her yüzyılda muhakkak bir saldırıya uğrayan Kiev her saldırıdan sonra eskisinden daha güçlü bir şekilde ayağa kalmıştır. Şehri gezmeye başladığınızda tarihin bıraktığı derin izlerden bazılarını canlı olarak görebilirsiniz. Kiev’de Yapılacak Şeyler şehri keşfetmenize büyük oranda yardımcı olacaktır.

Kiev’in Merkezinde Yürüyüş Yapın ve Tarihi Yapıları Seyredin

Kiev’de Yapılacak Şeyler listemizin ilk sırasında Kiev merkezde yürüyüş yer almaktadır. Kiev’in merkezine inerek Kiev Opera Binası, The House with Chimeras, St Michael Altın Kubbeli Katedral, St Volodymyr Katedrali, Mariyinsky Sarayı, Motherland Heykeli, St Sophia Katedrali ve St Andrew’s Kilisesi gibi tarihi yapıları kesinlikle görmeden dönmeyin.

Mağaralar Manastırı’nı (Pechersk Lavra) Görün

Kiev tatilinizde boş bir gününüz olması durumunda yatmayın, dışarı çıkın ve Kiev güzelliklerini görmeye çalışın. UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesi içerisinde yer alan Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) Kiev’de kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

11. YY.’da inşa edilmiş olan Mağaralar Manastırı bölgede bulunan en eski Ortodoks ibadethanesidir. Burayı tam olarak gezmek istediğinizde 5 saat gibi bir süreniz gidecektir. Manastırın çan kuleleri, içerisindeki kiliseler ve yer altı mağaraları tam anlamı ile görülmeye değerdir. Rehber ile gezerseniz seyahatten çok daha fazla tat alabilirsiniz.

Khreshchatyk’te Alışveriş Yapın

Kiev’in en popüler caddelerinden birisi de Khreshchatyk Caddesidir. Gün içerisindeki yorgunluğunuzu bu caddeye alışveriş yaparak atabilirsiniz. Caddeye giriş yaptığınızda dünyanın önde gelen tüm zincir mağazalarını görebilir, yerel butik mağazalarda yöresel ürünlere göz atabilirsiniz. Aynı zamanda cadde üzerinde yer alan cafe ve restoranlarda dinlenebilir, yerel halkın cadde üzerindeki etkinliklerini izleyebilirsiniz.

Hryshko Ulusal Botanik Parkı’nda Dinlenin

Doğayı seviyor, Kiev’e aileniz ve çocuklarınız ile beraber geldiyseniz Hryshko Ulusal Botanik Parkını ziyaret edebilirsiniz. Yönetimi Ukrayna Ulusal Bilim Akademisine ait olan botanik park tam çocuklara göre bir yer.

Botanik Park içerisine girdiğinizde içerisinde 13 binden fazla ağaç ve bitkinin bulunduğunu göreceksiniz. Ulusal Bilim Akademisi kurallara uyulması dahilinde botanik park içerisinde piknik yapılmasına bile izin vermekte!

Besarabsky Pazarı’nda Dolaşın

Kiev’de Ne Yapılır? listenize yöresel bir etkinlik eklemek istiyorum. Khreshchatyk Caddesinde yer alan Besarabsky Pazarı belki de şehrin en eski, en popüler pazarlarından birisidir. Pazar içerisinde girdiğinizde Kiev’e ait organik ve yöresel lezzetlerin sunulduğunu göreceksiniz. Herhangi bir şeye ihtiyacınız olmasa bile Kiev günlük hayatını izlemek için bile bu pazarı ziyaret edebilirsiniz.

Arsenalna İstasyonu’ndan Metroya Binin

Metro konusunda ilk olarak Londra, Paris, New York akıllara gelmektedir. Ancak; Kiev’in metro konusunda çok özel bir durumu vardır. Dünya üzerindeki en derin metro ağı bu şehirde yer almaktadır. Yerin 105 metre aşağısında yer alan Arsenalna İstasyonu 1960 yılında kullanıma açılmıştır. İstasyonun başından metroya iniş asansörle dahi 4, 5 dakika sürmektedir.

Metro ile hiç işiniz yoksa bile istasyondan en derin noktaya inin. Bu yolculuk esnasında Kiev’in günlük hayatını tanıyacak, insanların nelerle karşı karşıya olduklarını göreceksiniz. Metro istasyonuna kadar inmişken birkaç duraklık kısa bir seyahat yapmak hiç de kötü olmaz.

Ukrayna Lezzetlerini Tadın

Ukrayna’nın kendisine has oldukça özel bir mutfağı vardır. Kiev’e kadar gitmişken Ukrayna mutfağının tadına bakacağınızı umuyoruz. Banush, Kiev tavuğu, Vareniki, Holodet, Patatesli Pancake gibi yerel lezzetlerin tadına kesinlikle bakmanızı öneriyorum. Rehberimizin sonunda 16 adet Kiev lezzetini ayrıntıları ile anlattık. Damak tadınıza uygun olabileceklerin tadına kesinlikle bakın.

Günübirlik Gezilerle Kiev’in Çevresini Keşfedin

Kiev’de Yapılacak Şeyler listemizin son sırasında günübirlik gezi yer almaktadır. Hafta sonu 2 günlük bir tatille bu şehre gelen kişiler başından sonuna her yerini rahatlıkla gezebilir. Eğer tatiliniz 2 günden fazla ise boş zamanlarınızı Kiev’in çevresini keşfetmekle harcayabilirsiniz. Çernobil Nükleer Santrali, Cossack Village ve Mezhyhirya Residence günübirlik gezip görebileceğiniz yerlerdendir.

Günübirlik Çernobil Turu: 26 Nisan 1986 tarihinde Çernobil Nükleer Enerji Santralinin 4. Reaktöründe büyük bir patlama meydana gelmiş, dünyanın en büyük nükleer olayı ortaya çıkmıştır. Bu olay sonucunda yüzbinlerce kişi ölmüş, bir o kadarı da radyasyondan etkilenmiştir. Milyonlarca ton nükleer atığın ortaya çıktığı bu olay verimli arazilerin binlerce yıl kullanılamamasına neden olmuştur. Bugün nükleer santralin olduğu yer hala radyasyon ile doludur. Bireysel olarak santrale giriş yapmak kesinlikle yasaktır. Gruplar halinde gezilen Çernobil Nükleer Santralinde uymanız gereken bir dizi kural bulunmaktadır. Kiev seyahatiniz sırasında aksiyon dolu bir gün yaşamak istiyorsanız Çernobil turuna katılabilirsiniz.

Kiev’den Ne Alınır? Kiev Alışveriş Rehberi 

Kiev tatilinin en eğlenceli yanlarından birisi de alışveriştir. Doğal ve tarihe güzelliklere sahip olan bu şehrin kendisine has özel bir alışveriş kültürü de vardır. Ekonomik krizler yaşadığımız şu dönemlerde uygun ve hesaplı ürünler görmek, satın almak az da olsa iyi geçektir.

Kiev modern bir şehir olmasına karşın geleneksel kültürünü de korumayı başarmıştır. Şehri gezmeye başladığınızda çok zengin ürün çeşidi olduğunu göreceksiniz. Rastgele alışveriş yapmak istemiyorsanız Kiev’den Ne Alınır? Bölümüne özellikle göz atmanızı istiyorum.

Kiev’de Alışveriş Hakkında Bilgiler

Kiev’de alışverişe çıkmadan önce bilmeniz gereken bazı özel bilgiler bulunmaktadır.

Para Birimi: Ukrayna’ya bağlı olan Kiev’de Uluslararası geçerli olan Ukrayna Grivnası (UAH) kullanılmaktadır. Ağustos 2021 itibari ile 1 UAH karşılığı 0,31 TL’dir.

Döviz Bozdurma: Yanınızda Ukrayna Grivnası olmadan yola çıkmış olabilirsiniz. Kiev’de indiğiniz gibi döviz büroları, banka ve ATM’ler üzerinden çok rahat bir şekilde döviz bozdurabilirsiniz.

Tabi yanınızda TL bulunmaması gerekiyor. Türkiye’den çıkmadan önce paranızı Dolar veya Euro’ya dönüştürmenizi öneririm. Döviz büroları sadece Euro ve Dolar üzerinden para dönüşümü yapmaktadır. TL veya GBP gibi para birimlerini dönüştürmek istiyorsanız banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Her ülkede ve şehirde olduğu gibi Kiev’de de döviz bozumu yaparken belirli oranda komisyon ödemesi yapmanız gerekiyor.  Döviz bozdurma işleminden önce ne kadar komisyon aldıklarını sorun.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: MasterCard ve Visa logosuna sahip kredi kartı ve banka kartlarınızı Kiev’de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu kartlar ile ATM’lerden Grivna olacak şekilde para da çekebilirsiniz. Kredi kartlarınızı popüler mağaza ve marketlerde kullanabilirsiniz. Pazar yeri veya küçük dükkanlarda maalesef geçerli olmayabiliyorlar.

KDV Muafiyeti (Tax Free): KDV Muafiyeti yani Tax Free hizmeti Kiev’de mevcut değildir. Normalde yurtdışında ödediğiniz KDV ücretlerini   o ülkeden çıkarken geri alırsınız. Bu kural Kiev’ de geçerli değildir.

Mağaza Açılış ve Kapanış Saatleri: Kiev’de mağaza açılış ve kapanış saatleri sektörlere göre değişmektedir. Genelde birçok mağaza açılışlarını 10:00 gibi yapmaktadır. Kapanışlar ise 18:00 ile 20:00 arasında değişmektedir.

Pazarlık: Bizde olduğu gibi alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda pazarlık etme şansı neredeyse sıfıra yakındır. Üzerinde fiyat etiketi bulunmayan küçük dükkanlarda pazarlık etme şansınız vardır. Fiyatını yüksek bulduğunuz ürünler için pazarlık etmeyi deneyebilir, %15 ile %20 oranında daha uyguna alabilirsiniz.

Kiev’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Kiev misafirlerine sunduğu zengin alışveriş seçenekleri sayesinde Avrupa’nın yeni merkezi haline geldi. Alışveriş konusunda başa sokaklar ve pazarlar olmak üzere mağazalar ve alışveriş merkezleri turistleri beklemektedir. Kiev’de Alışveriş Yapılacak Yerler konusunda kısa bir özet geçecek olursak;

Khreshchatyk Caddesi: Bu cadde bizdeki Bağdat Caddesine çok fazla benzemektedir. Cadde üzerinde orta segment ve lüks markalara ait birçok mağaza bulunmaktadır. Bunun yanı sıra butik mağazaların yer aldığı caddede her bütçeye uygun seçenek bulabilirsiniz. Cadde üzerinde aynı zamanda AVM’ler de bulunmaktadır.

Globus Mall ve Mandarin Plaza cadde üzerinde yer alan en büyük alışveriş merkezleridir. Tamamen lüks markaların yer aldığı bu AVM’de eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ocean Plaza: Kiev’in en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Ocean Plaza, Antonovycha caddesinde yer alıyor. İçerisinde 400’den fazla mağaza, sinema, restoran ve eğlence merkezleri barındıran bu AVM’de hem hoş zaman geçirebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz.

Sky Mall: Hanerala Vatutina caddesi üzerinde yer alan Sky Mall hem orta düzeye hem de üst segmete yönelik hizmet veriyor. İçerisinde 250’den fazla mağazanın yanı sıra restoran, sinema ve eğlence merkezleri barındıran bu alışveriş merkezinde güzel ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Kiev’de gezerken Türk markalarıyla, Türk mağazalarıyla da sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Hem uygun hem de modaya yakın bir şeyler arıyorsanız pazarlara gidebilirsiniz. Petrivka Metro İstasyonu yakınlarına kurulan sokak pazarı, Expocenter ve Bessarabsky Rynok pazarından bedavadan biraz pahalı ücretle alışveriş yapabilirsiniz.

Kiev’den Ne Alınır?

Kiev Alışveriş Rehberi bölümünün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kiev’e kadar gelmişken hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hediye almayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Hem ekonomik hem de güzel olan bu ürünlerin bazıları şunlardır;

Horilka

Ukrayna’nın yerel ve milli içkisi olan Horilka 16. YY.’dan bu yana üretilmektedir. Aslında kendisi bir votka türü olan bu içeceğin içerisinde %40 oranında alkol bulunmaktadır. Horilka’yı diğer votka türlerinden ayıran en büyük özelliği içerisinde kırmızı biber ile beraber bal bulunmasıdır. Acımsı ama bir o kadar da yumuşak bir tada sahip olan Horilka Kiev’de bulunan tüm marketlerde satılmaktadır.

Horilka’nın şişesi 5 ile 10 Dolar arasında satılmaktadır. En iyi Horilka üreten marka ise Hetman ve Nemiroff’dur. Ukrayna hatırası bir ürün arıyorsanız Horilka satın alabilirsiniz.

Petrikivka Desenli Seramikler

Petrikivka isimli şehirden ismini alan bu boyama sanatı Ukrayna’nın resmi el sanatlarından birisi haline gelmiştir. İlk başta seramik ürünleri Petrikivka sanatı ile boyayan yerli halk daha sonra birçok objeyi bu şekilde boyayarak satmaya başlamıştır.

Petrikivka boyama işliği UNESCO Kültür Mirasları listesinde de yer almaktadır. Etrafınızda renkli desenli çiçek işlemeli ürünler satılıyorsa bunların Petrikivka olduğunu biliniz, ona göre pazarlık yapınız.

Pysanka (Desenli Paskalya Yumurtaları)

Paskalya Yumurtaları çok çok eski dönemlerden beridir hayat, sevgi ve güneşi temsil etmektedir. Oldukça hassas olan Pysanka çok özel bir el işçiliği ile tasarlanmaktadır. Yumurtalar üzerindeki desenler bize anlamsız gelebilir. Ancak bu desenler Ukrayna için büyük anlamlar ifade etmektedir.

Yumurtalar ahşaptan yapılmadır. Üzerinde yer alan boyalar suya dayanıklıdır. Tanesi 3 ile 5 dolar arasında değişen desenli paskalya yumurtaları en ekonomik hediyeliklerden birisidir.

Babushka (Matruşka)

Matruşka bebeklerini bilirsiniz. Rusların ülke sembollerinden birisidir. Sovyetlere komşu olan Ukrayna’da da matruşka bebekler meşhurdur. Rengarenk desenlere sahip olan bu ahşap bebekler en popüler hediyeliklerden birisidir. Babushka, Ukrayna’nın kendisine özel tasarladığı bir matruşka türüdür. 5 Dolar gibi bir ücretle kendinize ve sevdiklerinize bu minik tahta bebeklerden satın alabilirsiniz.

Vinok

Ukrayna yöresel giyiminin en önemli parçalarından irisi de Vinok adı verilen taçlardır. Kiev’den dönerken yanınızda birkaç çeşit hediye olmasını istiyorsanız Vinok satın alabilirsiniz. Vinok tacı içerisinde kiraz çiçeği, papatya, şakayık, krizantem, civanperçemi başta olmak üzere 12 adet çiçek bulunmaktadır. Yerel halk bazen kıyafetlerine kombin olması için Vinok’u normal hayatlarında da kullanırlar.

Sopilka

Kiev’den Alınacak Şeyler listenize çok özel bir ekipman eklemek istiyoruz. Çevrenizde müzik ile ilgilenen bir tanıdığınız varsa ona Sopilka hediye edebilirsiniz. Ukrayna’nın en eski müzik ekipmanlarından birisi olan bu enstrüman tahtadan tasarlanmaktadır. 10 delikli olan bu Sopilka üflemeli çalgılar statüsünde yer almaktadır. Etrafınızda müzik ile ilgilenen yoksa kendiniz için de satın alabilirsiniz.  

Didukh

Ukrayna’da bereket, refah ve sağlığın simgesi Didukh bitkisidir. Yerel halk bu bitkiyi evlerine noel öncesi asmaktadır. 19 Ocak’a kadar evlerinde bu bitkiyi barındıran yerel halk sağlık, refah ve bereketli bir yıl geçireceklerini düşünürler. Yılın her dönemi satılan bu bitkiyi satın alıp sevdiklerinize hediye olarak sunabilirsiniz.

Bulawa

Bulawa bir çeşit silahtır. Uzun yıllar boyunca insanlar güç ve otoritelerini Bulawa ile güçlendirmiştir. Geçmişte Kazaklar tarafından kullanılan bu silahı günümüzde süs eşyası olarak kullanabilirsiniz. Metal veya ahşap olarak satılan Bulawa daha çok üst düzey yöneticilere hediyelik olarak verilmektedir. Oldukça anlamlı olan bu hediyeyi sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Bal

Kiev’den Ne Alınır? Listemizin son sırasında Bal yer alıyor. Ukrayna; Avrupa’nın en büyük doğal bal üreticisi ve ihracatçısıdır. Bu nedenle Kiev’den dönerken sevdikleriniz için doğal bal satın alabilirsiniz. Bal dünya üzerindeki en sağlıklı, en lezzetli gıdalardan birisidir. Ülkemiz de bal üretimi konusunda başarılıdır. Kiev’de üretilen doğal balların da en az bizdekiler kadar lezzetli olduklarını söyleyebilirim.

Kiev’de Ne Yenir? Kiev’de Yenilecek Şeyler

Kiev tatilinin belki de en güzel bölümü yemek yenilen bölümdür. Doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olan bu şehrin oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatı bulunuyor. Uzun yıllar Sovyet etkisi altında kalsa da Ukrayna’nın kendisine has bir mutfağı, kültürü vardır. Keyifli bir yolculuğa çıkmadan önce Kiev’de Ne Yenir? bölümünü okuyarak Kiev ile ilgili dolu bilgiler edinin.

Chicken Kiev (Tavuk Kievski)

Kiev’de Ne Yenir? Bölümüne Chicken Kiev ile başlamak istiyoruz. Ukrayna mutfağının en önemli, en vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan bu lezzet aslında şnitzele az da olsa benzemektedir.

Chicken Kiev yapabilmek için tavuk filetosunu önce panelemeniz gerekmektedir. Daha sonra üzerine sarımsak, tereyağı, taze ot koyup sarınız. Dışı çıtır çıtır olan tavukların bu sayede içi hem yumuşak hem de lezzetli olmaktadır.

Dışarıdan bakıldığında şnitzel gibi görünen bu tavuklar özel sosları ile kendisini belirli etmektedir. İlk lokmayı ağzınıza attığınızda tavuğun lezzeti ile beraber sosun güzelliği gelecektir. Kiev’de bulunan tüm restoranlarda bu yemeği rahatlıkla bulabilirsiniz.

Varenyky (Vareniki)

Görünüm itibari ile mantıya benzeyen Varenyky aslında bir börek çeşididir. Yarım daire şeklinde olan hamur içerisinde et, mantar ve mevsim sebzeleri yer almaktadır. Bazı bölgelerde içerisine vişne de konulmaktadır. İçi hazırlanan Varenyky buharda veya tuzlu suda güzelce pişirilmektedir. Güzelce pişen Varenyky krema ile beraber servis edilmektedir.

Borsch (Borç Çorbası)

Kiev’de Yenilecek Şeyler listemizin üçüncü sırasında Borsh yani bizim dilimizdeki anlamı ile Borç çorbası yer alıyor. Çorba dahi olsa bu lezzet ülkenin en popüler yemeğidir. İçerisinde oldukça fazla malzeme bulunan bu çorba ağırlıkla kök sebzeler, et ve defne yaprağı bulunmaktadır.

Çorbanın kendisine has oldukça güzel bir rengi bulunmaktadır. İçerisinde ekşi krema olmasından dolayı tatlı bir ekşiliği bulunan çorba şehirdeki tüm restoranlarda bulunmaktadır.

Deruny

Deruny daha çok kahvaltıda tüketilen bir besindir. Türk mutfağındaki mücvere büyük oranda benzeyen bu lezzet kahvaltılık en iyi alternatiflerdendir. İçerisinde patates, un, yumurta, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatlar bulunan Deruny, köfte şekline getirilerek pişirilmektedir. Kiev’e özgü kahvaltılık mekanlarında bu lezzete sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Okroshka

Ukrayna’nın en ünlü çorbalarından bir diğeri de Okroshka’dır. Bu çorbayı standart çorbalardan ayıran çok önemli bir farkı bulunmaktadır. İçerisinde kvas veya kefir bulunmasından dolayı soğuk olarak servis edilmektedir. Aslında bir nevi bizdeki cacığa da benzemektedir.

Okroshka içerisinde sayısız sebze bulunmaktadır. Turp, havuç, salatalık, patates, soğan en sık rastlanan sebzelerdir. Bunun yanı sıra et ve yumurta da görebilmek mümkündür. Bu çorbayı daha çok yaz sıcağının olduğu günlerde tüketilmesi öneriliyor.

Syrniki

Kiev’de Ne Yenir? Listenize çok güzel bir tatlı eklemek istiyorum. Pancake’e büyük oranda benzeyen Syrniki hem kahvaltı da hem de çay molalarında tüketilebilen bir tatlı türüdür. Ağızda kolay bir şekilde dağılabilen bu lezzet çok da kolay hazırlanmaktadır.

İçerisinde un, yumurta, şeker ve quark peyniri bulunan Syrniki kendisine özel soslarla servis edilmektedir. Sos olarak reçel, ekşi krema ve şerbet başta olmak üzere onlarca çeşit sizi beklemektedir.

Holodets

Holodets ağırlıkla kutlamalarda hazırlanan bir yemektir. Hazırlığı büyük bir emek ve zahmet gerektirdiği için her zaman yapmak zor olmaktadır. Holodets yapılışında haşlanmış daha sonra tiftilmiş et kullanılmaktadır. Et ile beraber sebze, yumurta ve otlarla harmanlanan Holodets,  jöle kıvamına getirilip dondurulmuş et suyuyla servis edilmektedir.

Holodets jölesi içerisinde domuz bacağı yer almaktadır. Bu nedenle yemeğin kokusu, tadı ilk başta hoş gelmeyebilir. Domuz etine karşı hassasiyetiniz varsa bu yemeği es geçebilirsiniz.

Kiev Cake (Kiev Pastası)

Kiev’de Yenilecek Şeyler listenizde olması gereken bir diğer lezzet ise Kiev Cake olarak bilinen Kiev Pastasıdır. Her restoran, pastane bu pastayı farklı malzemeler ile hazırlayabiliyor. Ancak; temel maddesi tereyağı ve çikolata olan bu tatlıyı lezzetlendirmek için pastaneler fındık ve krema dolgusu kullanmaktadır.

Bazı restoran ve kafeler daha lezzetli, daha güzel Kiev Cake oluşturabilmek için farlı meyve ve aromalar kullanmaktadır. Gideceğiniz kafe ve restoranın tadacağınız lezzete büyük oranda etki edeceğini hatırlatmak istiyoruz.

Kutia

Ukrayna’da Noel arifelerinde tüketilen yemeklerden birisi de Kutia’dır. Akşam yemeği yenmeden önce midenin rahatlamasına yardımcı olacak olan bu puding benzeri tatlının içinde buğday başta olmak üzere çeşitli tahıllar yer alıyor.

Kutia 12. YY’dan bu yana tüketilen bir lezzettir. İçerisinde bal, şeker, kuru üzüm ve çilek bulunan bu lezzet içerisinde aynı zamanda fındık ve haşhaş tohumu da bulunmaktadır. Turist olarak Noeli beklemenize gerek yok. Kafeler her gün taze olarak Kutia hazırlayıp servis etmektedir.

Nalisniki

Nalisniki daha çok kahvaltılarda tüketilen, tatlı veya tuzlu olarak hazırlanan bir krep türüdür. Nalisniki içerisine istediğiniz her lezzeti ekleyerek sarabilirsiniz. Kiev halkı daha çok kuru üzüm ve süzme peynir ile bu lezzeti tüketmektedir.

Bizlerdeki krep ile Nalisniki’yi birbirinden ayıran farklar vardır. Bizdeki krepe göre daha incedir. Bu nedenle kahvaltının yanı sıra kahve ve çay yanında da tüketilebilmektedir. Tatlı bir atıştırmalık arayışındaysanız bu lezzete kesinlikle şans vermenizi öneririm.

Salo

Salo; Ukrayna kültürünü, zengin misafirperverliğini gösteren oldukça özel bir üründür. Meze kategorisi içerisinde yer alan salo aslında bir çeşit iç yağdır. Domuz yağının islenerek salamura hale getirilmesi ile hazırlanan bu yemek domuz eti tüketmeyenlere uygun değildir.

Salo servis edilmeden önce birkaç baharat ile lezzetlendirilir. Servis edilirken taze otlar ve çavdar ekmeği ile sunulan bu lezzet biraz önce de belirttiğimiz üzere meze kategorisindedir.

Paska

Kiev’de Ne Yenir? Listenize olması gereken bir diğer lezzet ise Paska’dır. Kiev yerel halkının da oldukça severek tükettiği bu lezzet aslında paskalya çöreğinin büyükçe halidir.  Yumurta, süt, şeker ve tereyağı ile hazırlanan Paska bir nevi ekmektir.

Paska sadece Ukrayna’ya özgü bir lezzet değildir. Doğu Avrupa bölgesinde yer alan birçok ülkede Paska olduğunu göreceksiniz. Avrupa’da daha çok doğum günü ve özel günlerde tüketilmektedir.

Golubtsy

Türk mutfağı ile Ukrayna mutfağı birbirine benzemektedir. Golubtsy Türk mutfağında yer alan lahana sarmasına büyük oranda benzemektedir. Et kullanılarak hazırlanan bu yemeğin kendisine has oldukça özel bir tadı bulunmaktadır.

Bazı yerlerde tahıllı ve patatesli versiyonları bulunan bu yemeği Borç çorbasından sonra tüketirseniz dört dörtlük bir lezzet olduğunu göreceksiniz.

Banush

Banush hakkında bilgi vermeden önce ufak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Bu lezzet domuz eti kullanılarak hazırlanmaktadır. Domuz eti tüketimine karşı bir hassasiyetiniz varsa diğer lezzetleri denemenizi öneririz. Domuz pastırması, peynir, mısır kullanılarak hazırlanan bu lezzet bir nevi mısır lapasıdır.

Mısır lapasının üstü standart bir Banush’da peynir ve domuz pastırması ile süslenmektedir. Bazı restoranlar süsleme esnasında farklı malzemeler de kullanılmaktadır. Yemeği sipariş etmeden önce süslemede neler kullandıklarını sorabilirsiniz.

Kiev’de bazı restoranlar Müslüman müşterileri için domuz eti alternatifi sığır eti ve mantar süslemeli Banush hazırlamaktadır. Bu şekilde hizmet veren restoranları bularak Banush lezzetini deneyimleyebilirsiniz.

Penovani

Penovani, Kiev’de tüketilen bir börek çeşididir. Dışarıdan bakıldığında peynirli pizzaya benzese de tadına baktığınızda gerçek bir börek olduğunu göreceksiniz. Kiev yerel halkının severek tükettiği bu lezzetin kökeni aslında Gürcü mutfağıdır. İncecik olarak hazırlanan hamur üzerine tereyağı ve peynir eklendikten sonra fırında pişirilerek servis edilmektedir.

Kiev’de çok lezzetli Penovani tüketmek istiyorsanız kaliteli bir Gürcü restoranına gitmeniz gerekmektedir. Zira Gürcüler haricinde bu lezzeti iyi yapan bir yer bulamazsınız. Kiev merkezde yer alan Mama Manana Pivdenna bu konuda bir numaradır.

Kapusniak

Kiev’de Yenilecek Şeyler listemizin son sırasında Kapusniak yer alıyor. Lahana Ukrayna mutfağının vazgeçilmezlerinden birisidir. Bu yemeğin de başrol oyuncusu lahanadır. Bu yemek bizim yemek kültürümüzde yer alan kapuskaya oldukça fazla benzemektedir. Kapusniak, kapuskaya nazaran daha sulu hazırlanmaktadır. Yemeği sipariş ettiğinizde çorba olarak tüketildiğini göreceksiniz.

Kapusniak genelde lahana ile hazırlanmaktadır. Ancak bazı restoranlarda domuz eti ile hazırlanan versiyonları da bulunmaktadır. Domuz eti tüketimine karşı hassasiyetiniz varsa garson ile önceden görüşüp bu konu hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

Kiev Gezilecek Yerler yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ukrayna geziniz sırasında size lazım olacak her bilgiyi sunmaya çalıştık. Rehberimiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümü üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Kiev’e ulaşım

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’e direkt ulaşım sağlamak oldukça kolay. Türk vatandaşlarından vize ve hatta pasaport bile istemeyen Ukrayna, bu kolaylık sayesinde Türkler tarafından tatil için çok tercih edilen bir ülke. Yeni kimlik kartı olanların sadece uçak bileti alarak gidebilmesi nedeniyle çok sayıda uçuş düzenleniyor ve böylece bilet fiyatları da oldukça uygun fiyatlı olabiliyor. Başkent Kiev’de iki tane havalimanı bulunuyor. Zhulhany Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta ve buraya birçok hava yolu aktarmalı uçuşlar düzenliyor. Bu havalimanından şehre minibüs ve troleybüs seçenekleri ile ulaşım sağlanıyor. Boryspil Havalimanı ise merkezden 45 dakikalık bir yolculuk kadar mesafede. İstanbul Kiev uçak bileti aldığınızda genelde Boryspil Havalimanı’na iniş yapıyorsunuz. Havalimanından merkeze ulaşmak için Sky Bus adı verilen otobüsler kullanılıyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları, Kiev’e düzenledikleri uçuşlarda sıklıkla kampanyalar yapıyorlar. Bu kampanyaları takip ederek uçak biletinizi indirimli alabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler: Kiev’de Gezilecek 10 Yer