Alışveriş merkezlerinden çok daha önceleri insanların ihtiyaçlarını bulmak, gezmek, yiyip içmek için İzmir’de tercih ettikleri yerin başında Konak’ta bulunan Kemeraltı geliyordu. Kemeraltı, eski cazibesini yitirmiş olsa bile hâlen yoğun bir ziyaretçi akınına sahip ve hem artılarıyla hem eksileriyle İzmir’de görülesi yerlerden birisi…

İzmir merkezde konaklama durumundaysanız oteliniz Alsancak, Basmane, Çankaya semtlerinden birisindedir. Bu semtlerin tümü merkez ilçe Konak’ın gündüz saatlerinde en yoğun olduğu alanlardır. Her ne kadar bu bölgelerin bir kısmı gecenin ilerleyen saatlerinde çokta tekin olmasa da, gündüz saatlerinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği alanlardır. İster gezmek için isterseniz de iş seyahatiniz dolayısıyla bu civarda konaklıyor olun, Kemeraltı’na bir göz atmak isteyeceksiniz.

Kemeraltı, en bilinen şekliyle ucuza alışveriş yapabilmenin doğru adresi. Pazarlık usulüyle fiyat indirimi mümkün; ancak bölgede çeşitli markaların da dükkanları açılmaya başladıkça bu özelliğini yavaş yavaş yitirmeye de başladı. Alışveriş amacı yerine gezme amacıyla Kemeraltı’na gitmek ve göze takılan bir ürünü almak belki daha doğru olacaktır. Ayrıca belirtmekte de fayda var ki okul alışverişlerinden düğün, sünnet, kına gibi tören ihtiyaçlarına kadar her yerde bulunamayan şeyler Kemeraltı’nda bulunabilir. Bina bina veya sokak sokak belli bir alanda yoğunlaşma söz konusu. Örneğin Havra Sokağı denildiğinde balıkçılar akla gelecektir.

Sırt çantanıza ve cüzdanınıza sahip çıkarak ara sokaklarda kaybolmanızı önerebiliriz. Fotoğraf tutkunları için de bir derya olduğu rahatça savunulabilir. Eski evler, şahsına münhasır oteller, sokak lezzetleri, Türk mutfağı, rengarenk aksesuarlar, her yaş ve durumdan insanlar ve çok daha fazlası. Kısacası, bir nevi minik Anadolu gibi yorumlamak mümkün…

Salepçioğlu Camii, Agora, Kızlarağası Hanı ve çok daha fazlası Kemeraltı’nın içinde veya hemen yanı başında bulunuyor. Sabah saat 10 gibi bu kapsamlı tura başladığınızda 17 gibi tamamlamanız öngörülebilir. Arada, oldukça hesaplı yemeklerin tadına varabilir esnaf lokantalarından dönercilere kadar istediğiniz yerde öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Kemeraltı, İzmir