Gezi

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Gezilecek Yerler yazımız içerisinde bu bölgede yapılabilecek etkinlikler içerisinde balon turunu ilk sıraya yazmıştım. Güzel atlar ülkesi olarak adlandırılan Kapadokya, Türkiye’deki ilk sıcak hava balon turizmin yapıldığı yerler arasında. 1990 yılında gerçekleşen deneme uçuşları sonrasında gerekli onaylar alınmış, o tarihten itibaren havalar müsait olduğu sürece uçuşlar devam etmiştir.

Balon Turları Nasıl Organize Ediliyor?

Kapadokya’da şu an için lisanslı 25 adet sıcak hava balonu firması bulunuyor. Haksız rekabeti önlemek, hava trafik sahasını kontrol altına alabilmek için Türk Hava Kurumu 25 firma sınırı getirmiştir. Ortalama olarak her gün sabah 400 ile 500 balon havalanmaktadır. Gökyüzünden Kapadokya keyfi yaşayabilmek için öncelikle balon firmalarından bilet alman gerekiyor. Bilet satışını firmalar bizzat kendisi yapsa da Göreme ve Ürgüp başta olmak üzere bu işlemi daha çok acenteler yürütmektedir. İnternet üzerinden iletişime geçeceğin yerlerin acente olduğunu bilerek hareket et. Pazarlık edemezsen yüksek fiyatlardan balon bileti satın almış olacaksın.

Kapadokya’da bulunan her otelin de aynı zamanda bir balon şirketi ile anlaşması bulunuyor. Otel konaklaması yapacaksanız kaldığınız otel üzerinden de balon bileti satın alabilirsin. Temmuz, Ağustos gibi hareketli sezonlarda gelirsen balon rezervasyonunu çok erkenden yapman gerekiyor. Aksi halde hem bilet bulamaz hem de karaborsadan yüksek fiyatlar ile bilet almak durumunda kalabilirsin. 2019 yılı yaz aylarında karaborsada biletler 300 Euro üzerinden satılmıştı. Yaz sezonunda pazarlık yapan Türk müşterilere bilet genelde satılmıyor. O nedenle erkenden davranmalısın.

Sıcak hava balonları 5 farklı kategoriye ayrılıyor. Özel VİP uçuşların yapıldığı 2 kişilik balonlar başta olmak üzere 12 kişilik balon, 20 kişilik balon, 32 kişilik balon ve 40 kişilik balon küfeleri bulunmaktadır. Bilet satın aldığınız tarihteki yoğunluğa göre balon tercihi yapılmaktadır. Örneğin A Firmasından balon bileti satın aldınız. Uçuş ile ilgili detayların nasıl işlendiğinden de bahsetmek istiyoruz;

Sıcak Hava Balon Uçuşu

Sıcak Hava Balonu Uçuşu
Sıcak Hava Balonu Uçuşu

Kapadokya bölgesindeki balon uçuşları geçmişte tamamen serbestti. 2012 yılında Kapadokya’ya gittiğimde yaşanan balon kazaları sonucunda bu konu Türk Hava Kurumu tarafından ele alındı. 2012 yılından bu yana balon uçuş gün ve saatlerine Türk Hava Kurumu Karar vermektedir. Uçuş sabahı balon şirketleri mevsim durumuna göre 4 ile 6 gibi misafirlerini konakladıkları yerden almaktadır. Bu esnada balon hazırlıkları başlar, pistlerde balonlar şişirilmeye hazır bekletilir. Türk Hava Kurumu gün aydınlanmadan 1 saat önce uçuş durumuna karar vererek onay ya da red vermektedir. Onay alınması durumunda;

Balonlar gün doğumundan önce şişirilerek havalanmaktadır. Aynı anda 400 ile 500 adet balon kalktığından dolayı tüm işleyiş büyük bir organizasyonca yapılmaktadır. Balon pilotlarının elinde 2 adet telsiz bulunmaktadır. Bir telsiz kendi şirket içi görüşmelerini sağlarken diğer telsiz de tüm balon pilotları ile temas kurmaktadır. Uçuş; mevsimin durumuna göre 50 ile 65 dakika sürmektedir.

65 dakika süren uçuş sürecinde sıcak hava balonları 1,000 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Genellikle Göremeden kalkan balonlar sırası ile Aşk Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Güvercinlik Vadisi başta olmak üzere tüm Kapadokya’yı gezmektedir. Yeri geldiğinde çok yüksek mesafelere çıkan balonlar, yeri geldiğinde yerden birkaç metre yüksekliğe kadar alçalabilmektedir. Hava güzel ve balon uçuşuna elverişli ise uçuş 90 dakikaya kadar uzayabilmektedir. Gün doğumu ile beraber balon uçuşuna son verilir. İnişte balon yer ekibi güzel bir masa kurarak şampanya patlatmaktadırlar. Burada amaç biraz bahşiş alabilmektir.

Kapadokya Balon Ücreti

Kapadokya balon turu yapacak kişiler ücretler konusunda derin araştırmalar yapıyor. Fiyatların anlık olarak değiştiğini biliniz. 7 yıl kadar kaldığım Kapadokya’da birçok kez balona binmiş hatta balon bileti satmış birisi olarak bu konuda da bilgiler vermek istiyoruz. En ucuz balon bileti ölü sezon olarak adlandırılan kış sezonunda alınmaktadır. Özellikle Ocak ayında biletler 100 TL’ye kadar düşmektedir. Kışın balona binecekseniz binişten önce biraz kalın girmeye özen gösteriniz.

Normal sezonda ise balon fiyatlarında kim ne koparırsa onu almaktadır 🙂 Acenteler, kar payı oranlarını belirleyerek bilet satışı yapmaktadır. 2018 yaz sezonunda biletler 100 Euro civarında idi. Turizm zayıf olmasından dolayı istenilen zamanda bilet bulunabiliyordu. 2019 yaz sezonunda ise Kapadokya resmen turist patlaması yaşadı. Otellerde yer bulunmadı, balon fiyatları aylar öncesinden satıldı. 2019 sezonunda biletler 200 ile 300 Euro arasında satıldı.  Bu nedenle ziyaretinizden aylar önce balon şirketleri ile iletişime geçmeli fiyatları öğrenmelisiniz. İyi uçuşlar 🙂

P