Gezi

Kapadokya ATV Turu

Kapadokya, ülkemizin en popüler, en trend turizm yerlerinden birisidir. Her yıl 3 milyondan fazla yerli ve yabancı turist ağırlayan bu bölge, adeta aktivite merkezi haline dönüşmüştür. Kapadokya’da yapılacak şeyleri Kapadokya Gezilecek Yerler yazımız içerisinde dile getirmiştik. Ancak; Kapadokya ATV Turu etkinliğinin çok fazla merak edilmesi üzerine bu konuyu ayrı bir şekilde ele almak istedik.

Kapadokya, vadi ve dereleri ile de meşhur olan bir coğrafya. Özellikle bu bölgedeki vadileri en ince ayrıntısına kadar merak ediyorsanız ATV turu oldukça güzel bir tercih olacaktır. ATV turu ile ilgili detaylara geçmeden önce şunu hatırlatmak istiyoruz. Bu tür etkinliklerde çamur, toz ve kirlenmekten korkmamanız gerekiyor. Aksi halde tat alabilmeniz mümkün değildir. Belki sıcak hava balonuna binecek cesaretiniz yok. Bölgeyi keşfetmek için ATV turundan destek almak istiyorsanız;

Kapadokya ATV Turu Hakkında Genel Bilgiler

Kapadokya ATV turu, bölgenin eşsiz vadileri, tarihi güzellikleri ve peribacaları arasında yapılmaktadır. Göreme’de bulunan acenteler ile anlaşma yaparak bölgeyi ATV ile keşfetmeye başlayabilirsiniz. Ancak; ATV turu için Adrenaline katlanabilmeli, tozu ve toprağı sevmelisiniz. Aksi halde bu seyahat deneyimi sizin için çekilmez hale gelebilecektir. ATV Turu düzenleyen acenteler, genellikle sabit rotalar üzerinden ilerlemektedir. ATV turları 1 saat, 2 saat, 3 saat ve 4 saat olacak şekilde düzenlenmektedir. Tercih edilen rotaya göre günün en iyi saati belirlenerek yola çıkılır.

ATV kullanmak için ehliyet sahibi olmanız ya da daha önce bu motorlu aracı sürmüş olmanıza gerek yoktur. Hatta daha önce hiç motorlu araç sürmemiş, bisiklete dahi binmemiş bile olsanız sorun yoktur. Tura çıkmadan önce 10 dakika kadar kısa bir eğitim alarak ATV’nin nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Saatte 60 km hıza ulaşabilen bu araçlar, hemen hemen tüm arazi tiplerinde sürülebilmektedir.

Kapadokya ATV Turu Nerede Düzenlenir?

ATV Turu düzenleme konusunda acentelerin büyük bir kısmı Göreme’de yer almaktadır. Bununla beraber Uçhisar, Çavuşin, Avanos, Ürgüp gibi bölgelerde de acentelere rastlamak mümkündür. Rotalar genellikle sürelere göre değişiklik göstermektedir. Saatlik turlar olduğu kadar 2 saatlik, 3 saatlik, 4 saatlik hatta yarım gün ve tam gün olacak şekilde rotalar çizilmektedir. ATV’ler ile Kılıçlar Vadisinden başlayıp sırası ile Kızılçukur Vadisi, Güllüdüre Vadisi, Çavuşin Kasabası, Paşabağı, Zelve, Aşk Vadisi, Uçhisar, Güvercinlik Vadisi Dervet Vadisi gibi bölgeyi tamamı ile gezebilirsiniz.

ATV’lere ister tek isterseniz de çift olarak binebilirsiniz. Genelde binişler gün batımına doğru yapılmaktadır. Güneş batımına doğru güzel bir rotasyon belirleyen tur ekibi misafirlerine Kapadokya şarabı bile ikram edebilmektedir. Bölgenin bütünü ile ATV kullanmaya elverişli olduğunu, istemeniz durumunda turlardan bağımsız olacak şekilde kendi özgür planlamanız ile ATV gezisi yapabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

Kapadokya ATV Turu Fiyatları

Söz konusu Kapadokya olunca sabit fiyat verme konusunda gerçekten sıkıntı çekiyoruz. Sezona göre, müşteri yoğunluğuna göre fiyatlar gerçekten değişebiliyor. Biz arkadaşlarımız ile Kasım ayı gibi 1 saatlik tura katılmıştık. Ödediğimiz ücret ATV başı 35 TL’idi. Aynı dönem yaz aylarında fiyatlar bir anda 100 TL’ye kadar çıkabiliyor. Saatlik turlarda fiyatlandırmalar Euro üzerinden yapılıyor. 50 Euro’dan başlayan fiyatlar talep edilen saatlik tura göre değişiklik gösterebiliyor. Ödenen ücret içerisinde rehber ve yakıt ücretinin de dahil olduğunu bu nedenle yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 2020 yaz sezonunda saatlik ücretlerin minimum 300 TL’den başlayacağını tahmin ediyoruz.

P