Dondurması ile adını dünyanın dört bir yanına duyuran Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşının da kilit cephelerinden birisi olmuştur. Akdeniz bölgesinde yer alan şehrin 11 adet ilçesi ve 1 milyon 145 bin nüfusu bulunmaktadır. Akdeniz turu sırasında birçok kişinin yolu Kahramanmaraş’a düşmektedir. Bu bölgeye ilk kez gelen kişiler için bu yazımız içerisinde güzel bir gezi rehberi sunmaya çalışacağız. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listemiz; 

Hurman Kalesi

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Hurman Kalesi yer almaktadır.  Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Marabız köyünde bulunan bu kale oldukça sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur. Çıkarken zorlanacağınızı ancak zirveye çıktığınızda çok güzel bir ortam ve manzara ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.  

Mavigöl Şelalesi 

Mavigöl Şelalesi, Kahramanmaraş’ın gizli doğal güzelliklerinden birisidir. 15 metre yükseklikten akan şelale, çevresinde bulunan insanların serinlemesini sağlamaktadır. Şelalenin yakın çevresinde yer alan mesire alanında piknik yapabilir, su akışını seyredebilirsiniz. Eğer yüzme biliyorsanız şelalenin tepesinde yer alan atlama yerlerinden şelaleye atlayabilirsiniz.  

Kendisini doğal ortamda gizleyen şelale, ilk bakışta ziyaretçileri kendisine hayret bıraktırmaktadır. Buraya kadar gelmişken ayaklarınızı suya sokmanızı ve bol bol fotoğraf çekmenizi öneriyoruz. Bu bölgeye maalesef sadece kişisel araçlar ile sağlandığını, toplu ulaşımın bulunmadığını söyleyebiliriz. 

Yavşan Yaylası

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listemizin henüz daha başındayız. Bu bölgede gezip görülmeye değer birçok yer olduğunu göreceksiniz. Kahramanmaraş’a kadar gelmişken Yavşan Yaylasına çıkmayı deneyiniz. Bu yaylada tüm yorgunluğunuzu üzerinizden atacak şekilde dinlenebilir, piknik yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Kent merkezine 40 kilometre kadar uzaklıkta olan yavşan Yaylası ülkemizin 39. Tabiat parkıdır.  

Tekir Yeşilgöz

Tekir Yeşilgöz bölgesinin resmine bakmak bile ruhunuzu dinlendiriyor değil mi?  Çam ağaçları arasında yer alan tertemiz suya sahip bir göl olduğunu düşünün. Kuş cıvıltıları eşliğinde oturabileceğiniz bu ortam sizlere doğanın tüm güzelliklerini sunmakta. Tekir Yeşilgöz etrafında bulunan alabalık tesislerinde taze balık yiyebilirsiniz. Balık tutmaya maalesef izin verilmemektedir. 

Fırnız Mesire Yeri

Kahramanmaraş halkının hafta sonu akın ettiği bu mesire yeri Göksun karayolu üzerinde yer almaktadır. Akan dere üzerinde yer alan oturma yerlerinde piknik yaptığınız bu mesire yeri stresten anında sizleri uzaklaştırmaktadır. Buraya defalarca gelseniz bile her gelişinizde bir kere daha aşık olabilir, yeniden gelmek isteyebilirsiniz. Gezi turunuz sırasında mola vermek, dinlenmek için buradan daha iyi bir yer bulamazsınız. 

Döngel Mağarası

Kahramanmaraş’ın en çok ziyaretçi alan yerlerinden birisi de Döngel Mağarasıdır. Çevresindeki doğa güzellikleri ile herhangi bir bağı, benzerliği bulunmayan Döngel Mağarası fantastik bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Bu mağaraya geldiğinizde kendinizi dünya dışında bir gezegende bile hissedebilirsiniz. 

7 Güzel Adam Edebiyat Müzesi

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listemizde sizlere çok özel bir müzeden bahsedeceğiz. 170 yıl önce yapılan Maraş Lisesi, tarihin en önemli lise okullarından birisi olmuştur. Eğitim ve öğretim bu binada sona erince restore edilmesine karar verilmiştir. Müze olarak restore edilen müzeye Cahit Zarifoğlu’nun eseri, 7 Güzel Adam adı verilmiştir. 

Türk Edebiyatına dair binlerce kaynağın yer aldığı bu müze Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt,  Nuri Pakdil gibi birçok sanatçının anısına açılmıştır. Kitap kokuları arasında harika bir gün geçirmek istiyorsanız sizleri de Kahramanmaraş'ta bulunan 7 Güzel Adam Müzesine davet ediyoruz. 

Adres: Gazi Paşa, 46030 Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş 
Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 
Giriş Ücreti: Ücretsiz 

Dondurma Müzesi 

Kahramanmaraş denildiğinde akla ilk Maraş Dondurması gelmektedir. Bu nedenle Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listenize Dondurma Müzesini de eklemenizi öneririz. Kent merkezi içerisinde yer alan Dondurma Müzesi, dondurmanın yapılış aşamaları başta olmak üzere tüm hikayesini anlatmaktadır. Müzenin dört bir yanı görsellerle dolu olduğu için dondurmanın nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

Adres: Kurtuluş, Belediye Cd. No:12, 46100, 46100 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş 
Ziyaret Saatleri: 08:00-20:00 
Giriş Ücreti: Ücretsiz 

Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesi

Maraş bölgesi, Kurtuluş Savaşı döneminde çok yoğun bir saldırının kurbanı olmuştu. Hayatlarına rağmen düşmanlara aman vermeyen kahraman Maraş halkı, şehri tek başına savunmuştur.  Bugün yaşadığımız bağımsızlık ve özgürlük hissinin ne şartlarla meydana geldiğini göstermek isteyen Kahramanmaraş Belediyesi, 2014 yılında Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesini açmıştır. Genç nesillere Kurtuluş Savaşının kronolojik sırası ile anlatan müze, manevi olarak insanlarda derin bir etki meydana getirmektedir. 

Adres: Ekmekçi Mahallesi, 46100 Merkez/Onikişubat/Kahramanmaraş 
Ziyaret Saatleri: 08.00-12.00 / 13.00-17.00 
Giriş Ücreti: Ücretsiz 

Kahramanmaraş Kapalıçarşı 

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Kahramanmaraş Kapalıçarşı yer almaktadır. Kültür Cenneti olan bu şehirde yöresel kültürü en iyi yaşayabileceğiniz yerlerden birisi de Kapalıçarşı ortamıdır. Günümüzde hala faaliyetlerine devam eden Kapalıçarşı içerisinde birbirinden güzel eş içliği ile yapılmış halılar, bakır ürünleri alabilir, yöresel Maraş lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Kapalıçarşı içerisinde yer alan esnaflar, şehirden dışından gelen misafirler ile sohbet ederek Kapalıçarşı hakkında bilgiler vermektedir. 

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler | Kahramanmaraş’da Gezilecek 15 Yer!