51,550 hektar üzerine kurulu olan Kaçkar Dağı Milli Parkı, kış ayının gelmesi ile beraber yeniden güdeme gelmeye başladı. Doğu Karadeniz bölgesinin en güzel tonlarını gözler önüne seren bu bölge, adeta saklı bir cennetin var olduğunu gözler önüne seriyor. 1994 yılında milli park statüsüne yükselten Kaçkar Dağı tam olarak Rize, Artvin ve Erzurum'un ortak kesişim bölgesinde yer alıyor.

Yemyeşil ve bir o kadar da görkemli ormanları, sarp vadileri ve hırçın dereleri bulunan Kaçkar Dağı, akıntı hızıyla meşhur Fırtına ve Hemşin derelerine de ev sahipliği yapıyor. Karadeniz bölgesinin en yüksek dağı olan Kaçkar Dağı, bazı mevsimlerde cidden özel bir güzellik gözler önüne seriyor.

Kaçkar Dağı Milli Parkı Hakkında Genel Bilgi

Karadeniz Bölgesi bildiğiniz üzere ülkemizin en fazla yağış alan bölgesi. Durum böyle olunca ortaya oldukça mükemmel doğal güzellikleri çıkabiliyor. Ayder Yaylası ile komşu olan Kaçkar Dağı, çevresinde birçok doğa güzelliğine sahip durumda. Akarsu ve yeraltı su kaynakları bakımından oldukça zengin olan milli park, bölge halkı tarafından da oldukça önemli kabul ediliyor.

Kaçkar Dağı Milli Parkı, Türkiye'de buzul etkisinin oldukça nadir görüldüğü bölgeler arasında yer alıyor. Milli park içerisinde 100'den fazla tamamen buzul göl ve buzul vadiler bulunuyor. Biraz önce de belirttiğimiz üzere dünyaca ünlü Ayder Yaylası bu milli park içerisinde yer alıyor. Ayder Yaylasında yapılan etkinlik ve organizasyonlar Kaçkar Dağı Milli Parkının da ünlenmesine katkı sağladı.

Kaçkar Dağı Milli parkını yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz. Genellikle kışın kamp yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bu bölgede zirve tırmanışı, doğa fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler oldukça popülerdir. Kış aylarında düzenlenen etkinlikler için Kaçkar'ı ziyaret etmek isteyen kişilere ulaşımın nasıl sağlandığını da anlatacağız.

Kaçkar Dağı Milli Parkına Nasıl Gidilir

Yukarıda eklediğimiz harita konumunu navigasyon olarak kullanmanız durumunda oldukça kolay bir şekilde Kaçkar Dağına çıkabilirsiniz. Karadeniz bölünmüş sahil yolu üzerinden Çamlıhemşin'e doğru girdiğinizde milli parka doğru giden yolu görebilirsiniz. Trabzon, Erzurum havalimanlarına inen gezginler, birden falza aktarma yaparak yine bu bölgeye ulaşabilirler.

Milli Park Statüsünde olan Kaçdar Dağına girişler ücretlidir. Otomobiller için 10 TL, minibüsler için 25 TL, otobüsler için ise 95 TL giriş ücreti bulunmaktadır.

Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Kaçkar Dağı Milli Parkı: Nerede? Nasıl Gidilir?