İzmire gittiniz ve gelmişken neler yapmalıyım diye mi soruyorsunuz? İzmir kuşkusuz Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri. Birçok gezilecek yer ve yapılacak şey var. Bu listemizde sizin için İzmir'de mutlaka yapmanız gereken 10 şeyi topladık. Keyifli okumalar :)

1- Saat Kulesini Mutlaka Görün

İzmire gitmişken saat kulesini görmeden ve fotoğraf çekilmeden dönmeyin. İzmiri keşfetmeye şehrin merkezinden, konaktan başlayın. İzmir’in kalbi konaj meydanı günün her saati hareketli ve kalabalık. Meydanın tam da ortasında yer alan, şehrin simgesi İzmir Saat Kulesi, 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmış. O günden bugüne kadar da çalışıyor. 25 metre boyundaki 4 çeşmeli kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi.

2- İzmir Kordonda Gezin, Çimlerde Oturun ve Gün Batımını Seyredin

İzmire gitmişken meşhur kordonu görmeden olmaz. Kordon'da yapılacak çokça şey var. Çimlere uzanabilir, akşam yemeği yiyebilir, kordonun harika gün batımını seyredebilirsiniz.

3- Alsancak Sevgi Yolu'na Gidin

İzmir'in keyif veren noktalarından biri olan Alsancak Sevgi Yolu'nda birçok hediyelik eşya standları ve kitapçılar bulunuyor. Burayı gezmek size keyif verecektir.

4- İzmir Körfezinde Vapura Binin

İzmir'in tüm güzelliklerini denizden görmek için mutlaka bir vapur turu yapın. Göztepe-Karşıyaka veya Alsancak-Bostanlı seferine binebilirsiniz :)

5- Kemeraltı Çarşısı'nda Gezin

İzmir'in Konak ilçesinde yer alan bu tarihi çarşı şehrin alışveriş noktalarından biri. Bu çarşıda bir çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Gezinizin sonunda da yorgunluğunuzu atmak için kumda kahve içebilirsiniz :)

6- Tarihi Asansörden İzmiri Seyredin

İzmir'in ana sembollerinden biri olan tarihi asansörden tüm İzmiri seyredebilirsiniz. Özellikle gece gitmenizi tavsiye ederiz.

7- Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi'ni Görün

İzmir'in Bornova ilçesinde yer alan bu bahçede birçok bitkiyi, su kaplumbağalarını ve Japon balıklarını görebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz varsa fazlasıyla ilgisini çekecektir.

8- Teleferik Gezisine Çıkın

İzmir'in Balçova ilçesinde yer alan bu teleferik tesisinde geziye çıkmayı ve İzmir'i olabilecek en güzel şekilde görmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yukarı çıktığınızda piknik yapabileceğiniz, kendin pişir kendin ye imkanı sunan bir alanda bulunmakta.

9- Sasalı Hayvanat Bahçesine Gidin

İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan İzmir Doğal Yaşam Parkına mutlaka gidin. Özellikle çocuğunuz varsa bu parka bayılacaktır. Hayvanat bahçesinde 138 türde 2600'ü aşkın hayvan türü bulunmakta ve Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçelerinden biri.

10- Atatürk Müzesi'ni Ziyaret Edin

İzmir Alsancak'ta bulunan ve kendine hayran bırakan bu müze 1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk'e hediye edilmiş.

Bu yaptğımız listeye ek olarak sizin önerileriniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünden fikirlerinizi bizimle mutlaka paylaşın! :)

İzmire Gitmişken Yapmanız Gereken 10 Şey