Güvenpark artık tüm Ankaralıların buluşma noktası haline gelmiştir. Öyle ki Kızılay'da buluşacak birçok kişi buluşma yeri olarak Güvenpark'ı seçmektedir. Kızılay Avm'nin hemen karşısında yer alan Güvenpark 1930 tarihinde açılmış tarihi oldukça eskiye dayanan bir parktır. Eskiden arazisi daha da büyüktü fakat dolmuş, otobüs durakları ve metro çalışmaları sonucunda arazisinin bir kısmını duraklara kaptırmıştır.

Güvenpark Tarihçesi

Güvenpark'ın mimari Clemens Holzmeister'dir. Clemens Holzmeister sadece Güvenpark'ın değil aynı zamanda Ankara'da bulunan birçok yapının da mimarıdır. Bu yapılar arasında en ünlüleri arasında günümüzde de kullanılan meclis gösterilebilir. Çankaya Köşkü, Ankara Harp Okulu, Türkiye Cumhuriyet Bankası ve bazı bakanlıkların da mimari Clemens Holzmeister'dir. Bu sebeple Ankara için önemi oldukça büyük olan bir mimardır.

Clemens Holzmeister aynı zamanda bu park içerisinde anıt çalışmaları da yapmıştır. Güvenpark Anıtı'nın yapımı 1934'de tamamlanmıştır ve günümüzde hala Kızılay'ın sembollerindendir. Mermer ve bronzdan yapılan Güvenpark Anıtı'nın tasarımcıları da Anton Hanak ve Joseph Thorak'tır. Bu iki isim de Clemens Holzmeister gibi Avusturyalıdır.

Güvenpark Anıtı

Anıtın ismi güvenden gelmektedir. Bu güven de Türk ulusunun polis ve jandarmaya olan güvenidir. Anıtın ön kısmında bulunan heykeller bunu simgelemektedir. Anıtın diğer köşelerinde Atatürk ve savaşlarda, inkilaplarda yanında yer alan arkadaşları, çiftçilerin tarım çalışmalarının kabartmaları yer almaktadır.

Kaidenin ön tarafında da Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk, Öğün, Çalış, Güven cümlesi yer almaktadır. Güvenpark Anıtı genel olarak polis ve jandarmalara adanmış bir anıttır.

Güvenpark'ta Yapılabilecekler

Semaverde Çay: Özellikle akşam saatlerinde park içerisinde semaverde çay yapan çaycılar yer almaktadır. Kızılay'ın ortasında semaverde çay keyfi yapmak istiyorsanız Güvenpark tam size göre.

Güvercin Besleme: Güvercinler de Güvenpark'ın sembolü haline gelmiştir dersek yanlış söylemiş olmayız. Özellikle Güvenpark Anıtı'nın önünde güvercinler toplu halde bulunmaktadır. Kuş yemi, simit, ekmek atarak güvercinleri besleyebilirsiniz.

Bankta Oturmak: Buraya gelip banklarda oturup Kızılay'ın o kalabalık ortamını seyredebilirsiniz. Dilerseniz parkın girişinde bulunan havuzun oradaki banklarda isterseniz parkın iç taraflarında oturmanız mümkün. Merkezi bir yer olduğu için büfeye, marketlere oldukça yakın. Birçok kişi bu banklarda içeceklerini, çekirdeklerini alıp Kızılay'ın gürültüsünden kendilerini koruyorlar.

Fotoğraf Çekmek: Güvenpark'a gelmişken fotoğraf çekmemek olmaz. Anıtın önünde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz güvercinler de güzel bir arka plan oluşturacaktır. Aynı zamanda park eski bir park olduğu için ağaçlar da oldukça hoş görünüyor ve ağaçları da fotoğraflamak isteyebilirsiniz.

Evden bir şeyler getirip ya da marketten bir şeyler alıp saatlerce piknik yapabileceğiniz bir alan değil. Fakat küçük atıştırmalıklar alıp bankta yarım saat bir saat oturabileceğiniz bir park.

Güvenpark Eleştirilen Yönleri

  • Parkın genel olarak bakımsız olduğu söylenmekte. Özellikle havuzu maalesef bazı dönemlerde temiz olmadığı için kötü bir koku oluşturuyor.
  • Seyyar satıcılar oldukça fazla ve maalesef bazıları olması gerekenden fazla ısrarcı. Özellikle 5-10 dakikada bir çiçekçi tarafından rahatsız edilebilirsiniz.
  • Geç saatlerde tek başınıza parkın iç kısmını pek tercih etmemenizi önerebiliriz. Bu saatlerde pek tekin olmuyor.
  • Otobüs, dolmuş duraklarına yakın olması sebebiyle biraz da çok sesli bir park. Bu sebeple uzun süre durmak için ideal bir yer değil.

Güvenpark Ulaşımı

  • Ulaşımı belki de en basit yerlerden bir tanesidir.
  • Dolmuş, otobüs tercih edecek kişiler Kızılay'da indikleri takdirde zaten parkı karşılarında göreceklerdir.
  • Metro tercih edecekler de Kızılay durağında inip Güvenpark tarafından çıkmaları durumunda park hemen karşılarında yer almaktadır. Zaten bu kadar merkezi olduğu için buluşma noktasıdır.

Harita ve Konum BilgisiSanal TurGüvenpark | Tarihçesi, Anıtı, Parkta Yapılabilecekler ve Ulaşım