Fırın yemekleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de fırında bütün tavuk yemeğidir. Ancak bu yemeği leziz bir şekilde hazırlamak için de bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle hangi malzemelerin kullanılması gerektiği ve fırında yemeğin pişme süresi, lezzette de belirleyici unsurlar arasında bulunuyor. İlk olarak kullanılması gereken malzemeleri listeleyelim.

Malzemeler

Tereyağı, kırmızı toz biber, limon, tuz, karabiber ve biberiye mutlaka kullanılması gereken malzemelerdir. Aynı zamanda elma dilim kesilmiş kuru soğan, defne yaprağı, büyük boy patates ve zeytinyağına da ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra yapılış aşamasına geçebilirsiniz. Ancak hazırlığa geçmeden önce içerisine arzunuza göre farklı malzemeler de ekleyebileceğinizi belirtelim. Bu malzemelere de şu örnekleri verebiliriz:

  • Kereviz
  • Havuç
  • Pancar
  • Kök bitkiler

Elbette bu malzemeleri kullanmadan da gayet leziz bir fırın yemeği yapmanız mümkün olacaktır. Yapılış aşamasını da hemen sizlere aktaralım.

Bir kap içerisinde toz biber, tereyağı, limon suyu, tuz, karabiber karıştırılmalıdır. Baharatların aromasını vermesi için karıştırma işlemini bir süre devam ettirin. Ardından fırına tavuğu sürmek için kullanacağınız tepsiye tavuğu koyun ve hazırladığınız bu karışımı da tavuğun üzerine dökün. Tavuğu bir süre bu karışım ile ovmanız da gerekiyor.

İçerisine kullanacağınız soğan, patates gibi diğer malzemeleri de ekleyin. Malzemelerin tamamını ekledikten sonra defne yaprağı ve taze biberiyeyi de fırın tepsisine koyun ve son aşama olarak tüm karışımın üzerine zeytinyağı gezdirin. İşte bu kadar kolay! Yemeğimiz artık birkaç aşamada pişmeye hazır.

Fırında Bütün Tavuk Yemeği Kaç Dakika Pişmeli?

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birinin pişme süresi olduğundan söz etmiştik. Fırında bütün tavuk yemeğinin önceden ısıtılmış fırına koyulması gerektiğini eklemekte fayda var. Önceden ısıttığınız fırında 180 derece sıcaklıkta yaklaşık olarak 45 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Ancak fırını önceden ısıtmayı unuttuysanız bu durumda 50 ila 55 dakika kadar pişirmeniz de gerekebilir. Eğer hangi malzemeleri hangi oranda kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız Yemek.com adresindeki fırında bütün tavuk tarifi size yardımcı olacaktır. Bu yemeğin tüm püf noktalarını öğrenmek için de siteyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Fırında Bütün Tavuk Nasıl Yapılır?