Gezi

Eymir Gölü | Tarihçesi, Yapılabilecekler, Ulaşım ve Giriş

Ankara gibi büyük illerde bu tarz doğayla iç içe yerler mutlaka olmalı. Eymir Gölü de her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bir yer. ODTÜ arazisinde yer alan Eymir Gölünde birçok etkinlik yapabilirsiniz. Bu etkinliklerden en çok tercih edileni de göl etrafında bisiklet sürmek oluyor.

Eymir Gölü Tarihçesi

Eymir Gölü 1930’lardaki seyahat notlarında bilgilerin ışığında kıraç bir bölge halindeydi. Gölün etrafında yeşillik yok denecek kadar azdı. Eymir Gölü’nün bugünkü halini almasında Kemal Kurdaş büyük bir rol oynamıştır. 1960’lı yıllarda dönemin ODTÜ rektörü Kemal Kurdaş kendi çabalarıyla gölün çevresini ağaçlandırmıştır. Bu sayede Eymir Gölü bugünkü halini almış ve Ankara insanının yeşillik deyince akla gelen ilk yeri olarak hafızalara kazınmıştır.

Eymir Gölü Girişi

Eymir Gölü’ne araçla girmek isteyen kişilerin ODTÜ’den göl giriş kartına sahip olması gerekmektedir. Bu karta sahip olmayan kişiler araçlarıyla Eymir Gölü’ne giremeyeceklerdir. Bu sebeple de yaklaşık olarak 15-20 dakika yürümek durumunda kalacaklardır.

Fakat bisiklet sahipleri için herhangi bir kısıt yoktur. Bisiklet sahibiyseniz Eymir Gölü’ne bisikletinizle girebilirsiniz. Eğer bisiklet sahibi değilseniz ve bisiklet sürmek istiyorsanız da doğu girişinden girmeniz halinde saatlik olarak bisiklet kiralayan yerler bulunmaktadır.

Eymir Gölü’nde Yapılabilecekler

  • Bisiklet Sürmek: Kendi bisikletinizle gelebileceğiniz gibi burada da bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisikletin kiralaması saatlik ortalama 15 liraya gelmekte. Ankara gibi büyük şehirlerde henüz her yerde bisiklet yolları mevcut olmadığı için burada bisiklet sürmek çok akıllıca bir aktivite olacaktır. Gelenlerin zaten büyük bir çoğunluğu da doğanın ortasında bisiklet sürmek için gelmektedir.
  • Koşu-Yürüyüş: Koşu ve yürüyüşün Ankara’da yapılacak en güzel yerlerinden bir tanesi de Eymir Gölü. Tamamen doğal ortamda yapılan bu koşu ve yürüyüş sayesinde spor yapmak için çok daha istekli olacaksınız. 12 kilometrelik parkur boyunca yürümek özellikle şehir içinde pek mümkün olmuyor fakat burada mümkün. Yürüyüş sırasında yorulduğunuz zaman dinlenmeniz için de doğanın ortasında dinlenme tesisleri de mevcut.
  • Kahvaltı: Güne güzel başlamak için iyi bir kahvaltı iyi gider. Hem de bu kahvaltı doğanın ortasında olursa tadından yenmez. Dilerseniz kendiniz evden kahvaltınızı getirip göl manzarasında ördek sesleri eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz gibi aynı zamanda burada bulunan kafelerde de kahvaltınızı yapabilirsiniz seçim size kalmış. Kafelerde açık büfe kahvaltı seçenekleri de yer almaktadır.
  • Kafeler: Kafeleri de oldukça şık olan Eymir Gölü’nde farklı talepleri olan kişiler için birbirinden farklı kafeler bulunmaktadır. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak bir içecek içip gölün manzarasını izlemek oldukça zevkli olacaktır.

Eymir Gölü Ankara’da bulunan nadir doğa bölgelerinden olduğu için birçok kişinin de hafta sonu etkinlikleri için ilk tercih olmaktadır. Özellikle havaların güzel olduğu günlerde hafta sonları epey yoğun olan Eymir Gölü hafta içinde de bir o kadar kalabalıktır. ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı’nın çalışmaları da Eymir Gölü’nde gerçekleşmektedir.

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri

  • Yılın her günü ziyaretçilere açıktır.
  • Ziyaret saatleri 05.00-22.00 arasındadır.

Eymir Gölü Giriş Ücreti

  • Herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.
  • Fakat araçla girmek isteyen kişiler giriş kartı çıkarabilir. Bu giriş kartı için ödenecek ücreti ODTÜ Döner Sermayesi belirlemektedir.

Eymir Gölü Ulaşım Alternatifleri

  • Yakın zamana kadar Eymir Gölü’ne direkt giden herhangi bir dolmuş ve otobüs bulunmamaktaydı. Fakat artık EGO ile Eymir Gölü’ne gitmek mümkün. Ulus-Kızılay-Eymir güzergahında bulunan duraklardan haftanın her günü 07.00-21.00 saatleri arasında 2 saatte bir EGO 112’ye binerek ulaşabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra Oran’da bulunan TRT binasına otobüs ve dolmuşla giderek oradan taksiye binmeniz halinde taksi 15-20 lira arası yazacaktır. Yine Gölbaşı otobüs ve dolmuşlarla Haymana kavşağında inerek taksiye binebilirsiniz. 

Harita ve Konum Bilgisi

Eymir Gölü, Oran, 06450 Çankaya/Ankara

R