Gezi

Elazığ Gezilecek Yerler | Elazığ’da Gezilecek 20 Yer!

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Elazığ, Harput Kalesinin eteklerine kurulmuş bir şehirdir. 2020 yılında yapılan nüfus sayımlarında 591,098 nüfusa sahip olduğu belirtilen şehir, son birkaç ay içerisinde deprem ve doğal afetler yüzünden büyük göç vermiştir. Elazığ yeni bir yerleşim birimi olsa da bölgenin insanlık tarihi ile hemen hemen aynı geçmişe sahip olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle Elazığ geziniz sırasında birçok tarihi ve doğa güzellikleri ile karşılaşabilirsiniz. Kentin son drece gelişmiş olduğunu, ulaşım ve sağlık hizmetlerinde iyi yerlerde olduğunu söyleyebiliriz. Kaplıcaları sayesinde sağlık turizmine de elverişli olan bu kenti adeta gezmeye doyamayabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde Elazığ gezilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Üryan Baba Türbesi

Elazığ’ın Seyitgazi ilçesine bağlı Yazıdere köyünde yer alan Üryan Baba Türbesi, bölgede ilk olarak ziyaret etmenizi önerdiğimiz yedir. Kare plana sahip olan türbenin üzerinde kubbe biçim yer almaktadır. İmaret ile beraber türbenin 1511 yılında Osmanlı döneminde inşa edildiği düşünülmektedir.

Ulu Cami

Elazığ’ın Harput ilçesinde yer alan Elazığ Ulu Cami, Anadolu’nun en eski camilerinden birisidir. Yapılış tarihi tam olarak belli olmayan bu cami tarih boyunca 3 büyük tamirat geçirmiştir. 1899, 1905 ve 1996 yılında yapılan tamiratlarda güçlendirilen cami, günümüzde hala ibadete açık durumda. İç cami, son cemaat yeri ve iç avlu olmak üzere 3 bölüme sahip olan bu caminin dikdörtgen plana sahip olduğu belirtiliyor. Yapının oldukça eski olduğunu duvarlarındaki taşlardan görebilirsiniz.

Sori Şelalesi

Alacakaya ilçe sınırları içerisinde yer alan Sor Şelalesi, ilkbaharda ziyaret edildiğinde oldukça bol bir suya sahip olduğu görülecektir. Karların erimesi ile bol miktarda soğuk su bulunan Sori Şelalesi oldukça güzel bir görüntü meydana getirmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

Anadolu’da birçok Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Elazığ’ın Harput ilçesinde yer alan bu kilisesin Anadolu’nun en eski ibadethaneleri arasında yer aldığını görüyoruz. M.S 179 yılında inşa edilen Meryem Ana Kilisesi, Süryani Kilisesi ya da Yakubi Kilisesi olarak da biliniyor. Kale kayalıkları arasında yer alan kilise ilk olarak kalede bulunan putları saklamak üzerine kullanıldığını, Hristiyanların daha sonradan bu alanı kiliseye dönüştürüldüğünü söyleyebiliriz.

Mansur Baba Türbesi

Türbede yatan kişilerin kim olduğu, hangi tarihte vefat ettiği aslında bilinmiyor. Anlatılanlara göre; Şahande adındaki bir kadın bir gece gördüğü rüyada şu an bu türbenin bulunduğu yerde Harput’un manevi büyüklüklerinden birisinin mezarı bulunduğu gösterilmiştir. şahande uyandıktan sonra rüyasını anlatmıştır. Rüyada anlatılan yer kazıldığında iki çocuk, bir kadın ve bir erkek cesedi çıkartılmıştır. Bu durum telgraf ile Şeyhülislam’a belirtildiğinde alan üzerinde türbe yapılması gerekildiği belirtilmiştir.

Keban Baraj Gölü

Elazığ’ın Keban ilçesinde bulunan Keban Barajı, bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor. 125 kilometre uzunluğu bulunan Keban Barajının toplamda 30 milyar metreküp su hacmi bulunuyoe. 635 m3/sn oranı ile Keban Türkiye’nin en büyük iknci suni gölü olarak karşımıza çıkıyor.

Kazım Efendi Türbesi

Musa Kazım Efendi Hazretlerine ait olan türbe Elazığ merkezde yer alıyor. Kubbeli bir türbe yapısına sahip olan bu mabet, 5 sütun üzerine oturulmuştur. Türbenin içerisinde yerden 20 cm kadar yükseklikte yer alan kaide üzerinde bulunmaktadır.

İzzet Paşa Cami

1866 yılında Elazığ valisi Hacı İzzet Bey tarafından yaptırılan bu cami, kent merkezinin içerisinde yer alıyor. Eski hükümet konağının tam karşısında yer alan cami, 1966 yılında çökmek üzereydi. Camiyi hayatta tutmak üzerine kurulan dernek, camiyi yıktırtarak 1967 yeniden yaptırılmaya başlanmıştır. 1972 yılında tamamlanan cami, o günden bu yana hem turistik hem de ibadethane olarak kullanılmaktadır.

Hoca Hasan Hamamı

Harput döneminden günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş nadir hamamlardan birisi de Hoca Hasan Hamamıdır.  Osmanlı mimarisine sahip olan hamamda 3 bölüm bulunuyor. Soyunma, yıkanma, ılıklık bölümlerini aktif olarak görebilmek mümkündür. Hamamın batı ve doğu olmak üzere 2 giriş kapısı bulunuyor. Batı kapısı oldukça sade olurken doğu kapısındaki süslemeler ve kubbe oldukça dikkat çekici olduğunu gösteriyor.

Hamamın ılıklık adı verilen bölümü tamamen yıkılmıştır. Bu bölümü geçtikten sonra yıkanma yani ana hamam bölümüne ait detayları görebilirsiniz. Soyunma bölümü ise en sağlam bölümlerden birisi olan kare planlı, üzeri kubbe ile çevrilmiş bölümdür.

Hazar Gölü

Kent merkezine 26 kilometre uzaklıkta olan Hazar Gölü, Elazığ – Diyarbakır karayolu üzerinde yer almaktadır. Karayoluna paralel olan göl tektonik göl statüsünde yer almaktadır. Denizden 1,250 metre yükseklikte yer alan Hazar Gölünün 22 kilometre uzunluğu bulunmaktadır. Uzunlamasına doğru giden gölüm genişliği 6 kilometre kadardır. 86 kilometrekare olan yüzölçümü bulunan gölün en derin noktası 250 metre kadardır.

Hazarbaba Dağı

2,347 metre yüksekliği ile adeta ayaklarınızı yerden kesen Hazarbaba Dağı, üzerinde yer alan Kayak Merkezi ile misafirlerine her alanda hizmet vermeye çalışıyor. Zirve noktada yer alan kayak pisti ve telesiyej ile günü kar ve eğlence dolu bir şekilde geçirebilirsiniz. Konaklama, restoran konusunda da zirve noktada işletmeler bulunmakta.

Harput Kalesi

Hakkında onlarca, yüzlerce efsaneler anlatılan Harput Kalesi, Elazığ gezi rehberi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Bazı kişiler bu kalenin yapımı sırasında harcı içerisine su yerine süt katıldığını söyler. Bu nedenle kale yerel halk tarafından süt kalesi olarak da bilinmektedir.  Oldukça detaylı restorasyon çalışmaları geçiren kale, bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Golan Kaplıcaları

Elazığ’ın sağlık turizmine de elverişli bir kent olduğunu dile getirmiştik. Elazığ’ın Karakoçan ilçesine 18 kilometre kadar uzaklıkta yer alan bu kaplıcaların turizm açısından oldukça iyi bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Her yıl yüzbinlerce kişiyi misafir eden Golan Kaplıcaları romatizma başta olmak üzere cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, kırık, çıkık, nevrit gibi birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Kaplıcadan çıkan sular birçok bilim merkezinde incelenmiştir. Madensel sular bakımından oldukça zengin olan Golan Kaplıcalarında güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Hem eğlenmek hem de dinlenmek için bölgenin en iyi, en başarılı yerlerinden birisidir.

Demirkapı Han

Elazığ’ın Alacakaya ilçesindeki tek tarihi ve turizme değer olan eserin Demirkapı Han olduğunu söyleyebiliriz. 2dönümlük bir arazi üzerinde yer alan bu Han 1638 yılında 4. Murad tarafından verilen talimat doğrultusunda hazırlanmıştır Bağdat seferine giden Osmanlı birliklerinin konaklaması için tasarlansa da ilerleyen dönemlerde kervanların da konaklayabilmesi için de kullanılmıştır.

Buzluk Mağarası

Ara ara kapanık tekrardan ziyarete açılan Buzluk Mağarası, her yıl oldukça fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte. 1990 yılında Mağaranın turizme kazandırılabilmesi için orijinal yapısına zarar verilmeden iniş basamakları ve aydınlatmalar eklenmiştir.

Mağaranın yeraltı yapısında oldukça iyi bir hava akımı mevcuttur. Bu nedenle kış aylarında sıcak olan mağara, yaz aylarında oldukça serin olmaktadır. Hatta yazın en sıcak günü mağaraya girdiğinizde mont giymek durumunda kalabilirsiniz.

Belek Gazi Anıtı

1964 yılında yapılan Belek Gazi Anıtı, Sultan Alparslan’ın kumandanları arasında yer yer alan Artuk Bey torunu Behram Bey’in oğlu Belek Gazi Bey adına yaptırılmıştır. İhtişamlı görünümünden dolayı burayı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm.

Elazığ Kapalı Çarşı

2013 yılında tarihi yapısı bozulmayacak şekilde yeniden restore edilen Elazığ Kapalı Çarşı, bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi haline gelmiştir. Kapalı Çarşıya girdiğinizde yöreye has baharat çeşitleri, peynir çeşitleri, pekmez gibi onlarca kategoriden binlerce ürün yer almaktadır.

Çirçir Şelalesi

Keban Barajının su kaynakları arasında yer alan Çirçir Şelalesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinin adeta can damarıdır. Bölgenin tarım konusundaki su ihtiyacını karşılayan bu şelale aynı zamanda balık üretim ve avcılığı konusunda da destek alınmaktadır.

Çirçir Şelalesinin turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar oldukça mükemmel bir yerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Şelale üzerinde yer alan işletmelerde oturabilir, ayaklarınızı uzatarak şelale sesi ve doğanın yeşilliği arasında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Şefik Gül Kültür Evi

Ulu Caminin hemen yanında yer alan Şefik Gül Kültür evi, bölgede ziyaret edilecek son ziyaret noktasıdır. Elazığlı yerli işadamı olan Şefik Gül, kendi adına yaptırdığı bu evi halkın ücretsiz olarak gezebileceği bir müzeye dönüştürülmüştür.

P