Siz hiç boyoz yediniz mi? Eğer Dostlar Fırınında yemediyseniz daha önce hiç yemediğinizi iddia ediyorum.

Boyoz mayasız hamurdan yapılan evde yapılması zor ve ustalık gerektiren bir hamurişi. 1983 ten bu güne Alsancak Kıbrıs Şehitlerinde nesilden nesile ustalıklarını sergileyen Dostlar Fırını ailesine bizleri bu lezzetten mahrum bırakmadığı için teşekkür ediyoruz.

Günün hangi saatinde giderseniz gidin sıcacık ve taptaze boyozlar sizi bekliyor olacak. Zor olan kısım bu boyoz çeşitliliği arasından hangisini yiyeceğimize karar verebilmek. Sade, tahinli, ballı, peynirli, patlıcanlı, enginarlı, pırasalı, çikolatalı, zeytinli, mercimekli... İlk kez gidiyorsanız klasiklerden başlamanızı tavsiye ederim. öyle bir taneyle karnınız doymaz. sade, ballı ve tahinli birer boyoz yanında da fırında pişmiş yumurtamızı aldıktan sonra masamıza geçiyoruz. Boş bulduğunuz herhangi bir sandalyeye oturup İzmir'in sıcak insanlarının sohbeti eşliğininde yanına da bir çay alıp boyozlarımızı afiyetle yiyebiliriz.

Boyozun tarihçesinden bahsedecek olursak; 1492 yılında İspanya'dan kaçan Musevilerin İzmir'e yerleşmesiyle boyozla tanışmış olduk. İspanyolca adı bollos iken dilimize boyoz olarak yerleşmiştir. Hamurunun en önemli malzemesi tahindir.

İşletme hakkında ilginç bir bilgi, adisyon tutmuyorlar. Ne yediğinizi unutmayın. Hesabı ödemeye kalktığınızda güler yüzlü bir beyefendi size ne yediğinizi soracak. yediklerinizle sınırlı kalmayıp fırından çıkan boyozları görünce dayanamayıp onları da yanınıza paket yaptıracağınıza eminim.

Adres: Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Cd. No: 120, 35220 Konak/İzmir
Çalışma Saatleri: 06:30 - 19:00
Telefon: (0232) 421 92 02Siz hiç Dostlar Fırınında boyoz yediniz mi? Yediyseniz en sevdiğiniz boyozun hangisi olduğunu yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz :)

Dostlar Fırını İzmir, Alsancak