Gezi

Devlet Demiryolları Müzesi | Hakkında Bilgi, İçerisinde Yer Alanlar ve Müze Ulaşımı

Devlet Demiryolları Müzesi bize göre değeri bilinmeyen müzelerden. Neden böyle dediğimizi yazının ilerleyen kısımlarında daha iyi anlayacaksınız. Müzenin bulunduğu yer zaten Ankara Garı’nın içerisinde. Bu bina 1892 yılında inşa edilmiş ve o zamanlarda Direksiyon Binası olarak kullanılmış. 1919’da da Başkomutanlık Karargâhı ve konutu olarak bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmış.

 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak restore edilmiş ve o günden itibaren ziyaretçilerini ağırlamakta. Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde bulunan özel müze statüsündeki ilk kurum müzesi olarak da bilinmekte.

Devlet Demiryolları Müzesi’nde Sizi Bekleyenler

  • Bu müze diğer müzelere göre oldukça küçük ve ziyaretçi sayısı bizce hak ettiğinden daha az. Öyle ki zaten Ankara Garı’nda bulunan bu yeri yolcular bile ziyaret edebilir. Fakat gerekli tanıtımının yapılmadığını düşünüyoruz.
  • İki katlı bu binanın ilk katı Demiryolları Müzesi olarak hizmet vermekte. Öyle ki 1856 yılından itibaren bu topraklarda demiryollarının nasıl bir değişim yaşadığını burayı gezerek çok iyi anlayacaksınız. Bunu ziyaretçilere iyi bir şekilde yansıtmak için çeşitli belgeler, hatıra madalyaları, o dönemde kullanılan makaslar, ray örnekleri, yemekli ve yataklı vagonlarda kullanılmış olan gümüş servis takımları müzenin bu alanında sergilenmekte. Cidden insan bu alanı gezdiği zaman tarihte kısa bir yolculuğa çıkıyor.
  • Bunun dışında bu katta Osmanlı döneminde kullanılan birçok materyali görebilirsiniz. Bunların arasında bu dönemlerde kullanılmış olan mühür, diplomalar, kimlik kartları, biletler, plakalar yer almakta. Ayrıca telefon ve telgraf makineleri de müzenin bu alanında en çok dikkat çeken bölüm.
  • Müzenin ikinci katı da aslında birçok kişinin bilmediği fakat cumhuriyetin temellerinin atıldığı bölüm. Çünkü cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara’da bulunduğu vakit tam olarak burada kalmış. TBMM açılış çalışmaları, savaş stratejileri ve o dönemdeki birçok tarihi kararın ilk adımları bu odada atılmış. Müzenin bu alanında Mustafa Kemal Atatürk’ün, Fikriye Hanım’ın odaları orijinal haliyle durmaktadır. Tarihi kararların alındığı makam odası da orijinal haliyle ziyaretçilerini beklemektedir. Yine Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları müzenin en değerli eşyalarındandır.
  • Ayrıca müzenin dış tarafını da mutlaka ziyaret edin. Mustafa Kemal Atatürk’ün gezilerinde kullandığı kompartıman başta olmak üzere demiryollarıyla alakalı birçok materyal dış bölümde yer almaktadır. Müzeyi ziyaret etmek için tahmini olarak 1-1.5 saatinizi ayırmanızı öneririz. Hem cumhuriyet temellerini hem de demiryollarıyla alakalı birçok şeyi bu mütevazı müzede sonuna kadar hissedeceksiniz.

Devlet Demiryolları Müzesi Ziyaret Saatleri

  • Müze hafta sonları kapalıdır.
  • Hafta içi müzeyi 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Devlet Demiryolları Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Devlet Demiryolları Müzesi Ulaşım

  • Metroyu tercih eden kişiler Dikimevi-Aşti metrosuna binip Tandoğan durağında inmeleri halinde alt geçit yardımıyla müzeye ulaşabilirler. Ayrıca Kızılay-Batıkent metrosuna binip Ulus durağında inerek de müzeye 5 dakika içerisinde ulaşabilirler.
  • Sıhhiye Köprüsü üzerinden geçerek Ulus istikametine hareket eden Siteler, Doğantepe, Hüseyin Gazi, Karapürçek, vs. otobüs veya dolmuşların herhangi birine binerek de müzeye ulaşılabilir.

Harita ve Konum Bilgisi

R