Çansera Kent Bahçesi Ankara’nın Çankaya ilçesinin Çukurambar semtinde 2013 yılında kullanıma sunulmuştur. Daha sonra 2018 tarihinde Uğur Mumcu’nun ölümünün 25. Yılında ismi değiştirilerek “Uğur Mumcu Parkı” olmuştur. Ankara’nın göbeğinde yer alan bu park 90 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Park Çankaya Belediyesi Bülent Tanık’ın önderliğinde hayata geçirilmiştir. Bülent Tanık, toplumcu belediyecilik anlayışı ile faaliyetlerini sürdürmüştür.

Uğur Mumcu Parkı son derece doğa dostu bir tasarıma sahiptir. Bu parkta üretilen çiçek ve fidanlarla Ankara’daki diğer parklar da çiçekler ile donatılmıştır. Bülent Tanık bu doğa dostu parkı hayata geçirirken halk sağlığını bütün olarak dikkate aldıklarını, oksijen ve temiz hava sağlanmasının yanında, oluşturulacak mekanların ruh sağlığına da olumlu etkiler yapılacağına dikkat çekmiştir. Bülent Tanık bunlara ek sulama sistemi için yağmur suyundan, aydınlatma için de güneş enerjisinden faydalanılacağını belirtmiştir.

Neler Var?

Basketbol Sahaları

Parkın içerisinde birkaç tane basketbol sahası mevcuttur. Bu sahalarda çocuklarınız keyifli vakitler geçirebilir. Sahanın temizliği ve bakımı da düzenli olarak yapılmaktadır.

Uğur Mumcu Anıt Heykeli

Parka gelen insanları girişte karşılayacak olan Uğur Mumcu anıt heykeli 3 aylık bir çalışmanın neticesinde tamamlanmıştır. 3 metre 40 santimetre yüksekliğindeki anıt heykel 200 kilogram kadar bir ağırlığa sahiptir. Ön tarafında bulunan “Uğur’lar Olsun” yazısı ile dikkat çeken anıt heykelde, Uğur Mumcu’nun sağ ve sol yanında bulunan ve ellerinden tuttuğu bir kız ve bir erkek çocuk ile betimlenmiştir.

Kafe ve Restoranlar

Parkın içerisinde birkaç tane kafe, restoran tarzı mekanlar da mevcuttur. Sabahları hafta sonu ailenizle burada güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Parkın güzel manzarası eşliğinde sevdiklerinizle, ailenizle günün yorgunluğunu atabileceğiniz güzel alanlar mevcuttur. Lezzetli gözlemeler yapan birkaç yer de bulunmaktadır.

Pony Park

Parkta at binebileceğiniz bir alan da mevcuttur. Atlara meraklıysanız ya da farklı şeyler deneyimlemek istiyorsanız burada at binebilirsiniz. Pony Park’ta “Binicilik ve Engel Atlama Kursları” , “Midilli Atları ile Çocuk Gezintileri” , “Günübirlik Binişler” gibi aktiviteler yapılmaktadır. Bunlara ek olarak yarışma ve festivaller de düzenlenebilmektedir. Uğur Mumcu Parkı’nı ziyaret ettiğinizde mutlaka buraya da uğramanızda fayda olacaktır.

Yürüyüş ve Koşu Parkuru

Park yürüyüş yapmak için oldukça ideal parkurlara sahiptir. Koca koca ağaçların altında, doğa ile iç içe yapacağınız yürüyüşten son derece keyif alacaksınız. Özellikle bahar ve yaz aylarında Uğur Mumcu Parkı’nın harika bir havası vardır. Ayrıca bahar aylarında parkın görselliği daha bir güzel olmaktadır. Rengarenk açmış çiçekler arasında görsel bir şölene tanıklık edebilirsiniz. Kışın ise burası genellikle karla kaplanmaktadır. Eğer fotoğraf çekmeye meraklı biriyseniz burada birbirinden güzel kareeler çekebilirsiniz.

Piknik Alanı

Uğur Mumcu Parkı’na hafta sonlarında haftanın stresini ve yorgunluğunu atmak için aileniz ve sevdiklerinizle gelebilirsiniz. Piknik alanları bakımlı ve temizdir. Buraya piknik yapmaya gelen insanlar genelde oldukça saygılı, kendi halinde insanlardan oluşmaktadır. Uğur Mumcu Parkı’nda gönül rahatlığıyla keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Bu parkın tek dezavantajı ise mangal yapılamamasıdır. Buraya piknik için hazır yemek, termosta çay vs. getirmeniz gerekmektedir. Bundaki temel amaç ise hava kirliliğini önlemek olarak açıklanmıştır.

Bisiklet Parkurları

Burada bisikletinizle keyifli bir spor yapabilirsiniz. Engebeli bir alanda bulunmadığı için bisiklet sürmek pek yorucu olmamaktadır. Bisikletinizi alıp burada, serin havada saatlerce bisiklet sürebilirsiniz.

Survivor Parkuru

Park içerisinde çocukların eğlenebileceği, çeşitli engellerden geçebileceği bir oyun alanı mevcuttur. Siz kitabınızı okurken ya da dinlenirken çocuğunuz bu parkurda saatlerce zaman geçirip eğlenebilir.

Uğur Mumcu Parkı’na Dair Notlar

 • Bu parka günde binlerce kişi geliyor. Çoğu da uzun saatler boyunca burada zaman geçiriyor. Tüm bunlara rağmen parka bir mescit yapılmaya ihtiyaç duyulmamış. Burayı ziyaret edenlerin en çok yakındığı noktalardan birisi mescidin olmamasıdır. Parka gitmeden önce bu durumu bilmenizde yarar olacaktır.
 • Burası Çukurambar – 100. Yıl civarında yer almaktadır. Normalde bu kesimler çok serin olmaz ancak park için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Park, çevresine göre oldukça serin kalıyor. Yaz aylarında bile burada üşümek mümkün. Mayıs başı ya da Ağustos sonlarında buraya gelecekseniz eğer yanınızda mutlaka bir hırka bulundurmalısınız.
 • Burada pek çok kafe, restoran tarzı mekân mevcuttur. Fakat fiyatlar çevreye göre biraz pahalıdır. Eğer park içerisindeki bir mekânda yemek yemeyi ya da kahvaltı yapmayı düşünüyorsanız mekân fiyatlarını biraz araştırmanızda yarar olacaktır.

 • Park içerisinde bir otopark mevcuttur. Ancak park gün içerisinde binlerce ziyaretçi aldığından otoparkta yer bulmak oldukça zorlaşıyor. Otoparkının biraz daha genişletilmesinde fayda olacaktır ancak yine de bir müddet beklediğinizde mutlaka bir araç çıkıyor ve yer buluyorsunuz.
 • Parkta alkol kullanmak yasak ancak istediğiniz kadar nargile içebiliyorsunuz. Bu durum ziyaretçilerin parkta en çok eleştirdiği noktalardan biri oluyor. Öyle ki bazen yaz aylarında park, nargile dumanından zor gözükür hale geliyor.
 • Çimlerde yer alan fıskiyelerin çalışma saatlerinde kesinlikle bir düzenlemeye gidilmeli. Akşam 7-8 civarında fıskiyeler otomatikman devreye giriyor ve her yer ıslanıp çamur halini alıyor.
 • Burası serin ve rüzgârlı bir konumda olduğundan uçurtma için oldukça idealdir. Yılın bazı dönemlerinde burada uçurtma uçuran çocuk ve gençler oluyor. Eğer uçurtma meraklısı iseniz buraya uçurtmanızı alıp gelebilirsiniz.

Çevrede Gezilebilecek Diğer Yerler

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

 Bu müze genellikle çocuklara hitap ediyor gibi gözükse de her yaştan insanın keyifle ziyaret edebileceği bir müzedir. Müze içerisinde çok -sayıda iskelet ve fosil örneği var. Ayrıca 6-7 yaş grubundaki çocukların güneş sistemi, gezegenler ve dünya hakkında bilgilenmesini sağlayacak interaktif görseller de yer almaktadır. Giriş ücretsizdir. Uğur Mumcu Parkı’ndan yürüyerek 800 metre uzaklıkta yer alır.

ATO Congresium

Congresium Ankara ya da bir diğer bilinen adıyla ATO Congresium, Ankara’nın en popüler konferans merkezlerinden bir tanesidir. Şimdiye kadar pek çok konser, start-up, imza günü, kitap fuarı ve çeşitli konferanslara ev sahipliği yapmıştır. Bu yapı Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından bu gibi sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri organize etmek amacıyla yapılmıştır. Uğur Mumcu Parkı’ndan yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alır.

Ulaşım

 • Gazi Üniversitesi Hastanesi’nden 104-2 ya da 157-3 numaralı EGO otobüslerinden bir tanesine bininiz. 4 durak sonra Ufuk Üniversitesi Hastanesi durağında ininiz. Buradan da 482-7 ya da 411-7 numaralı EGO otobüslerinden bir tanesine bininiz. 5 durak sonra Öğretmenler Parkı’nda ininiz. Uğur Mumcu Parkı buradan yaklaşık 500 metre uzaklıkta yer almaktadır.
 • Kızılay – Güvenpark önündeki duraklardan yine 482-7 ya da 411-7 numaralı EGO otobüslerden bir tanesine bininiz. Öğretmenler Parkı’nda ininiz. Uğur Mumcu Parkı buradan yaklaşık 500 metre uzaklıkta yer almaktadır.
 • Balgat’tan Çukurambar – Kızılay dolmuşlarına binerek park girişinin hemen önünde inebilirsiniz.

Giriş Saatleri ve Günleri

 • Haftanın her günü açıktır.
 • Parka girişler 24 saat boyunca mümkündür.

Harita ve Konum Bilgisi

Çukurambar, 06510 Çankaya/AnkaraSanal TurÇansera Kent Bahçesi / Uğur Mumcu Parkı | Hakkında Bilgiler, Park İçeriklerinde Neler Var, Çevresinde Gezilebilecek Yerler ve Ulaşım