Adriyatik Kıyılarında yer alan Budva Karadağ’ın Bodrumu, Montenegro’nun Miamisi olarak gösterilmektedir. Nüfusu 10,000 kadar olan bu şehir her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ekonomik Balkan Turu, Balkan Tatili planlıyorsanız Karadağ’ı kesinlikle listenize dahil etmenizi öneririm. Bu yazımız içerisinde Budva Gezilecek Yerler hakkında çok güzel, ayrıntılı bir rehber hazırlamaya çalışacağız.

Karadağ’ın en çok turist çeken şehri olan Budva 2,500 yıllık bir geçmişe sahip. Küçük bir yarımada da yer alan bu şehrin yerleşim bölgeleri Old Town ve Stari Grad’dır. Daracık sokaklara sahip olan bu şehirde küçük, hediyelik eşya alabileceğiniz birçok butik mağazanın olduğunu göreceksiniz. Budva Gezi Rehberi yazımızın sonunda aklınıza takılan soruları yorum bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Stari Grad (Old Town)

Eski Budva olarak da bilinen Stari Grad, M.Ö 5 YY bu yana yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Günümüzde dahi tarihi birçok tarihi manastır, kilise ve tarihi yapılara sahip olan şehir, tarihi yönleri üzerinden oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.  Stari Grad bölgesindeyseniz herhangi bir cafeye oturup Karadağ şarabı sipariş etmenizi öneririm. Şarap içerken bir yandan cadde kalabalığını izlemek sizi rahat hissettirecektir.

Stari Grad ziyaretinizi akşamüzeri yaparsanız kalabalık gruplar arasında canlı müzik yapmaya çalışan gençleri de göreceksiniz. Modern yapıları ziyaret ettikten sonra bölgede bulunan tarihi yapıları da ziyaret edebilirsiniz.

Citadel (Hisar)

Citadel (Hisar)
Citadel (Hisar)

Budva’da Gezilecek Yerler listemizin ikinci sırasında Citadel (Hisar) yer alıyor. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olan bu hisarın M.S 6. YY’da yapıldığı tahmin ediliyor.  1979 yılında meydana gelen deprem sonrasında incelemelerde bulunan arkeologlar, Citadel’in M.S. 6. YY’da bir bazilika üzerine inşa edildiğini keşfetmişlerdir.

3,5 Euro gibi ufak bir ücret ödeyerek hisarın çatısına çıkabilir tarihi yapıdan şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Hisar çatısına çıktığınızda sağ tarafınızda denizi, sol tarafınızda ise yemyeşil büyük bir orman göreceksiniz.

Azize Maria Kilisesi

Karadağ’ın en eski kiliselerinden birisi olan Azize Maria Kilisesi M.S. 840 yılında inşa edilmiştir. Stari Grad’ın kuzeyinde yer alan kilise geçmişte manastır olarak da kullanılmış. Hatta bir dönemler şehrin en eski okulu da yine burada yer alıyormuş.

Kilisenin bahçesine girdiğinizde birçok mezarın yer aldığını göreceksiniz. Yine bir dönemler bu kilise arkeolojik eserlerin sergilendiği müze alanı olarak da kullanılmış. Bazı özel günlerde kilisede sergiler, özel konser ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Holy Trinity Kilisesi

Holy Trinity Kilisesi
Holy Trinity Kilisesi

Budva Gezilmesi Gereken Yerler listemizin bir sonraki durağı Holy Trinity Kilisesidir. 1804 yılında ibadete açılan kilise bugün hala aktif olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Aziz Sava Kilisesi

Budva’da ziyaret edebileceğiniz bir diğer kilise ise Aziz Sava Kilisesidir. Bölgede bulunan kişiler kilisenin 14. YY’da inşa edildiğini söylüyor. Ancak yapının daha eski zamanlarda inşa edildiği tahmin ediliyor. Kilisenin birçok bölümü fetihler ve depremler nedeni ile yıkılmış. Göreceğiniz bölümler günümüze kadar ulaşmayı başaran çok kısıtlı bölümüdür.

Aziz Ivan Kilisesi

Aziz Ivan Kilisesi
Aziz Ivan Kilisesi

Budva halkı tarafından Aziz John Kilisesi olarak bilinen bu yapıyı daha önce kartpostallarda kesinlikle görmüşsünüzdür. Aziz Ivan Kilisesi 13. YY inşa edilmiş olmasına karşın sürekli restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 19. YY’da önüne eklenen saat kulesi ile kilisenin güzelliği daha da artmıştır. Oldukça iyi korunan kilisede görmeye değer birçok detay da bulunuyor. Kilisenin freskleri, içerisinde yer alan anıt ve resimler görülmeye değer güzelliklerden birisidir.

Arkeoloji Müzesi

Budva’da ziyaret edebileceğiniz kültürel yerlerden bir diğeri ise Arkeoloji Müzesidir. 1962 yılında ziyarete açılmış olan Budva Arkeoloji Müzesi içerisinde 2,500’den fazla eser yer almaktadır. Müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız Old Town’un doğu kanadına doğru gitmeniz yeterlidir.

Dans Eden Kız Heykeli

Budva Gezilecek Yerler listenizde sadece bir yer olacaksa bu yer Dans Eden Kız Heykeli olabilir. Şehrin kültürel simgelerinden birisi bu heykel gün içerisinde hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Dans Eden Kız Heykeline ulaşabilmek için Stari Grad bölgesinden çıkıp Mogren Plajıa doğru ilerlemeniz gerekiyor. Kayalıkları geçip oyulmuş yol patikaya girdiğinizde 50 metre kadar ilerinizde heykelin yer aldığını göreceksiniz.

Tüm Karadağ ele alındığında ülkede en çok fotoğrafı çekilen eserin Dans Eden Kız Heykeli olduğunu göreceksiniz. Heykelin yanına gittiğinizde birçok kişinin heykel ile ilgili farklı farklı hikayeler anlattığını göreceksiniz.

Efsaneye göre ülkenin en ünlü jimnastik sporcusu bu kayalıklar üzerine gelerek denize girmek istemiş. Denize atlarken ayağı kayıp kayalıklara çarparak ölen sporcu için bu heykelin inşa edilmesine karar verilmiş. Bu hikayedeki jimnastikçinin kim olduğu ise henüz bilinmiyor.

Bir efsaneye göre ise Budva’da dans eden bir kızın denizci bir sevgilisi varmış. Kız her gün sevgilisinin seferden gelmesini beklermiş. Bir gün kız öldüğünde kızın bu fedakârlığı için anısına bu heykelin yapılmasına karar verilmiştir.

Son efsane ise birbirine aşık iki genç heykelin bulunduğu bu alanda denize giriyormuş. Bir gün yine beraber denize giren aşıklardan kız sahile çıkmayı başarmış. Ancak erkek maalesef bir köpekbalığı tarafından yenmiştir. Bu olaya inanmayan kız her gün kayalıklara gelip sevgilisinin denizden çıkmasını beklemiş. Ölümünün sonuna kadar burada sevgilisini bekleyen kız için bu heykelin yapılmasına karar verilmiştir.

Heykelin sırrı, hikayesi nedir gerçekten kimse bilmiyor. Ancak Budva’ya kadar gitmişken heykeli görmeden kesinlikle dönmeyin. Birçok turistin kayalıklarda dolaştığını göreceksiniz. Bu durumun çok tehlikeli olduğunu, kayalıklara takılıp ölen birçok turistin olduğunu da bilmenizi isterim.

Podostrog Manastırı

Budva çevresinde tarihi olarak kabul edilen birçok manastır bulunmaktadır. Bunlar içerisinde turistlerin en çok ziyaret ettiği ise Podostrog Manastırıdır. Manastır 1350 yılında yapılmış olmasına karşın Karadağ Kraliyet ailesi 1630 yılında manastırı restore ederek buranın yazlık konut olmasını sağlamıştır. Kraliyet ailesinin yıkılması ile beraber manastır yine eski görünümüne kavuşmuştur.

Duljevo Manastırı

Budva’da gezip görülecek birçok manastır olduğunu göreceksiniz. Kentin doğusunda yer alan Guljevo Manastırı da bu manastırlardan birisidir. 14. YY’da inşa edilen manastır günümüzde hala aktif olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Aktif dini bir yapı olmasından dolayı turistik ziyaret yapılamıyor. Ziyaretçiler manastırın sadece bahçesine giriş yapabiliyor.

Manastır bahçesi yemyeşildir. Oldukça huzurlu bir ortama sahip olan bu alandan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Manastırın bahçesinde manastır çalışanları tarafından üretilen bal, doğal meyve suyu gibi ürünlerden satın alabilirsiniz. Manastıra ulaşım sadece özel araçlarla sağlanmaktadır.

Praskavica Manastırı

Sveti Stefan’a doğru giderken yolunuzun üstünde Praskavica Manastırının yer aldığını göreceksiniz. Manastırın geçmişi 1050’li yıllara kadar dayanıyor. Ancak buranın dikkat çeken yönleri 17. YY’da yapılan fresklerdir. Freskler oldukça kaliteli olduğundan dolayı her gün yüzlerce kişi manastırı ziyaret ediyor.

Sveti Stefan Adası

Budva Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle olması gereken yerlerden bir diğer yer ise Sveti Stefan Adasıdır. Kartpostalları aratmayan bir görünüme sahip olan bu ada küçük bir kara parçası ile anakaraya bağlanmıştır. Ada ülke için her zaman önemli bir konumda yer almıştır. Bir dönem silah deposu olarak kullanılan ada 1900’lü yıllarda yıkılmış yeniden inşa edilmiştir. Ada içerisinde lüks olarak değerlendirilebilecek birçok otel bulunmaktadır.

Adada sadece Aman Resorts otelleri bulunuyor. Normalde otel müşterisi olmayan kişilerin adaya girme şansı bulunmuyor. Adaya kadar gittiğinizde denizin güzelliğini izleyebilir, serin sulara kendinizi bırakabilirsiniz. Adaya girmek için kesinlikle otel müşterisi olmanız gerekiyor.

Sveti Nikola Adası

Budva’dan 1 kilometre uzaklıkta yer alan Sveti Nikola Adasının aslında bir çekiciliği yok. Üzerinde öyle tarihi bir yapının yer almadığı adada ufak taştan yapılma bir restoran bulunuyor. Ziyaretçilerin bu adaya gitme sebebi ise sahip olduğu plajdan dolayıdır. Burada denize girmenin konforu ve tadı diğer adalardan bulamayacaksınız. Adaya ulaşım marinadan her 30 dakikada bir kalkan tekne aracılığıyla sağlanıyor. Ulaşım ücreti ise kişi başı 3 Euro olarak belirlenmiş durumda.

Petrovac

Budva geziniz sırasında şehirden az da olsa uzaklaşmak istiyorsanız Petrovac’a gidebilirsiniz. Kent merkezinden araç ile 30 dakika uzaklıkta olan bu kasaba tarihin en eski dönemlerinden bu yana tatil bölgesi olarak kullanılıyormuş.

Petrovac’ı ziyaret ettiğinizde çok özel bir kitlenin orada tatil yaptığını göreceksiniz. 600 metre kum plajına sahip olan kasabada hem lüks hem de orta bütçeli otellerin yer almakta. Küçük ana bir o kadar güzel restoranlarında lezzetli yemekler yiyebilir, sessiz ve sakin bir ortamda deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

Budva Plajları Tekne Turu

Budva Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Budva Plajları Tekne Turu yer alıyor. Budva’ya gittiğinizde masmavi bir denizin sizi karşıladığını göreceksiniz. Budva’da deniz keyfi yaşamak istiyorsanız bazı özel plajlara gitmeniz gerekiyor.

Şehir merkezden 45 dakika süren tekne yolculuğu ile Slovenska Plajına gidebilmeniz mümkündür. Tekne turları aracılığıyla ziyaret edebileceğiniz birçok plaj bulunuyor. Budva limanda yer alan işletmeler ile iletişime geçerek hangi plajlara turlar düzenlendiğini öğrenebilirsiniz.

Budva’da Nerede Kalınır? Budva Otel Tavsiyesi

2,500 yıllık geçmişe sahip olan Budva, Karadağ’ın Bodrumu olarak bilinmektedir. Tarihi açıdan oldukça zengin bir geçmişe sahip olan bu şehir kristal berraklığında bir denize sahiptir. Tatilcileri uzun plaj ve güneşin beklediği bu şehir her açıdan kendisini göstermektedir. Yazımızın bu bölümünde Budva’da Nerede Kalınır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Budva’da konaklama yapabileceğiniz birçok bölge bulunuyor. Otel seçimlerinizi Old Town (Stari Grad), Gospostina (Budva Şehir Merkezi), Maini & Velji Vinogradi ve Becici Plajı bölgesinde bulunan otellerden yana kullanabilirsiniz. Budva Otel Tavsiyesi konusundaki listemiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town (Stari Grad) bölgesinde bulunan Sailor House butik otelinde, Gospostina (Budva Şehir Merkezi) bölgesinde bulunan Alex Apartments ve Guest House Vucicevic otelinde, Becici Plajı bölgesinde bulunan Hotel Obala otelinde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı otellerde iki kişilik odaların gecelik konaklama ücretleri 40 ile 70 Euro arasında değişmektedir.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town (Stari Grad) bölgesinde bulunan Apartment Autentico v Apartments Aleksic Old Town otellerinde, Gospostina (Budva Şehir Merkezi) bölgesinde bulunan City Apartments, Apartments Krug, Hotel Adria ve Lux Beach Apartment otellerinde, Maini & Velji Vinogradi bölgesinde bulunan Crystal Apartment 2, Lux Apartments Kristina, Hotel Bracera otellerinde, Becici Plajı bölgesinde bulunan Viola Di Mare Apartments otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı oteller oldukça lüks olup kaliteleri ile ön plana çıkmaktadır. 4 yıldızlı otellerin 2 kişilik odalarında gecelik konaklama ücreti 100 ile 180 Euro arasında değişmektedir.

Budva’da 5 yıldızlı otel ya da Ibıs, Hilton, Ramada gibi zincir oteller bulunmuyor. Bu nedenle tercihlerinizi 4 yıldızlı otellerden yana kullanmalısınız.

Budva’da Ne Yapılır? Budva’da Yapılacak Şeyler

Budva Gezilecek Yerler yazımızın bu bölümünü aktivite ve etkinliklere ayırmak istiyoruz. Karadağ Bodrumu olarak bilinen Budva’da turistleri eğlendirecek birçok aktivite bulunuyor. Bazı turistler için deniz, kum, güneş yeterli değildir. Farklı, kültürel etkinlikler arıyorsanız tam da doğru yerdesiniz. Budva’da Ne Yapılır? listemiz her kesme yönelik etkinlik içermektedir.

Bütçeniz kısıtlı ya da özgür olabilir. Her tatilcinin tatilden beklentileri farklıdır. Tarih, doğa, deniz, Akdeniz mutfağı gibi birçok etmenden istediğiniz ile tatilinizi daha renkli hale getirebilirsiniz. Budva’da Yapılacak Şeyler bölümü aslında tatillere farklı bakış açısı ile bakmanızı sağlayacaktır.

Stari Grad’da Yürüyün

Budva’da Ne Yapılır? listemizin ilk sırasında Stari Grad yer alıyor. Çevresi surlarla kaplı olan bu bölgede sokakların oldukça dar olduğunu göreceksiniz. Daracık sokaklarda kurulan hediyelik eşya dükkanları arasında kaybolacak, meydanlara girdikçe birbirinden güzel tarihi yapılar arasında dolaşacaksınız. Aynı zamanda birbirinden güzel cafe ve restoranların bulunduğu bu bölgede karnınızı da rahatlıkla doyurabilirsiniz.

Eski Budva olarak da bilinen Stari Grad birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Aziz Sava Kilisesi, Azize Maria Kilisesi, Citadel ve Aziz Ivan kilisesi, Holy Trinity Kilisesi bölgenin en etkileyici tarihi yapılarından sadece bir kaçıdır. Bunun dışında şehirde yapılabilecek diğer aktiviteler;

Budva Plajlarında Yüzün

Budva’da Yapılacak Şeyler listenizin ikinci sırasında Budva plajları yer alıyor. Türkiye’ni Bodrum sahilleri ne kadar meşhursa Karadağ’ın da Budva sahilleri de o kadar meşhurdur. Deniz keyfi yaşamak istiyorsanız bölge ziyaretinizi Haziran ile Eylül ayı arasında yapmanızı öneririz. Nisan, Mayıs ayı gibi ziyaret etmeniz durumunda maalesef deniz keyfi yaşayamazsanız. Google’dan Budva Plajları diye yazdığınızda yakınınızda bulunan plajları ayrıntıları ile beraber görebilirsiniz.

Hawaii’ye Giden Bir Tekneye Atlayın

Sveti Nikola Adası Budva’nın Hawaii adaları olarak bilinmektedir. Ziyaretçilerini her alanda etkileyen bu ada kent merkezine sadece 1 kilometre uzaklıkta! Şehir merkezinden her saat adaya tekne seferi bulabilmek mümkün. Üstelik gidiş dönüş biletleri sadece 3 Euro kadardır. Tertemiz denize girmemek için kendinizi tutamayacak, serin sulara gömüleceksiniz.

Sveti Stefan Adası’nı Görün

Budva’nın simgelerinden birisi de Sveti Stefan Adası’dır. Geçmişte oldukça popüler olan bu adanın üzerinde şimdilerde Aman Resorts adında lüks bir otel yer alıyor. Normalde adaya otel müşterisi olmayanların girmesi yasak. Turistler kişi başı 4 Euro ücret ödeyerek adayı ziyaret edip fotoğraflarını çekebilir.

Yamaç Paraşütü Yapın

Budva denizi ve sahilleri ile meşhur bir bölgedir. Şehre giriş yaptığınızda bir tarafın dağlarla diğer tarafının ise denizle kaplı olduğunu göreceksiniz. Yemyeşil dağlar yamaç paraşütü yapmaya en elverişli yerlerdir. Cesaretiniz varsa ve şehri gökyüzünden izlemek istiyorsanız Brajici Tepelerine çıkarak yamaç paraşütü deneyimine katılabilirsiniz.

Yamaç paraşütü yapmak basit ve eğlenceli gibi görünse de riskli bir aktivitedir. Bu nedenle masraftan kaçmamalı tecrübeli bir pilot ile atlayış yapmanızı öneririm. Atlayış yapmanız ile beraber Budva’yı gökyüzünden görecek, sahilleri üzerinde kuşlar gibi süzüleceksiniz.

Turistlerden Uzaklaşın

Budva’da Yapılacak Şeyler listemiz herkese uygun olmayabilir. Bazen kalabalıktan uzaklaşmak, yalnız kalmak istersiniz. Kalabalık turist topluluğu ile gezmekten sıkıldıysanız Budva’da çok özel bir yerden bahsedeceğim. Krapina bölgesinde bulunan Zip-Line deneyimini yalnız başına yaşamak size çok iyi gelecektir. Bunun yanı sıra Rustovo Manastırı ve Podmaine Manastırınıda gezebilirsiniz. Bu bölgede çok fazla turist olmayacağından dolayı kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Aquapark’ta Çocuklar Gibi Eğlenin ya da Çocuklarınızı Eğlendirin

Budva gezinizi aileniz ile beraber yapıyorsanız onları da eğlendirecek aktivitelere katılmanız gerekiyor. Aquapark aileniz ile beraber tüm gün eğlenebileceğiniz tek seçenek olarak karışınıza çıkacaktır.

Toplis Tepesinde yer alan Aquapark hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik hizmet veriyor. Dalga havuzu, su kaydırakları ve su oyunları 7’den 70’e her yaş grubuna hizmet ediyor.

Günübirlik Tekne Turuna Çıkın

Budva küçük bir sahil kasabası olmasına karşın çok uzun bir sahile sahiptir. Budva’da Ne Yapılır? listenize oldukça eğlenceli bir etkinlik eklemek istiyoruz. Bu şehirde yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de tam gün olarak düzenlenen tekne turlarıdır. Her gün düzenli olarak kalkan teknelerle denize açılabilir, teknede biraz dinlenirken denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Tam gün olarak düzenlenen tekne turlarının kişi başı katılım ücreti 25 Euro civarındadır. Slovenska Plajı ve Stari Grad yakınlarında bulunan marinadan tekne tur biletleri satan birçok yer bulabilirsiniz. Standart olarak düzenlenen tekne turlarında sadece yüzme ve eğlenme vardır. Yüzme dışında içi kültürel etkinlik dolu bir aktiviteye katılmak istiyorsanız;

Budva merkezden her gün düzenli olarak Boka Körfezine körfez turu düzenlenmektedir. Tur 10 saat kadar sürmekte olup her türlü eğlence ve hizmeti içeriyor. Eğer farklı bir tekne turu ihtiyacınız varsa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz

Budva’nın Gece Hayatını Deneyimleyin

Budva’nın nüfusu 10,000 olabilir. Ancak bölgenin en hareketli sahil kasabalarından birisi olduğunu gittiğinizde göreceksiniz. Turizme yönelik bir bölge olmasından dolayı gece hayatı da oldukça renkli durumda. Günün sona ermesi ile beraber Stari Grand çevresinde yer alan tüm barlarda gece hayatı başlamaktadır. 01:00 gibi çoğu barda eğlence sona ermektedir. 01:00’dan sonra eğlenmek istiyorsanız bölgenin dışında bulunan 5000 kişilik Top Hill Clup gece kulübüne gidebilirsiniz.

Günübirlik Gezilerle Karadağ’ı Keşfedin

Budva’da Ne Yapılır? listemizin son sırasında günübirlik gezilerle Karadağ’ı Keşfedin yer alıyor. Bazı kişiler kalabalığı severken bazı kişiler tatilde yalnız takılmayı sever. Kabalıktan hoşlanan bir grupsanız Karadağ’ı keşfetmek tam da sizlere göre! Gruplarla beraber katılabileceğiniz turlardan bazıları;

Durmitor, Tara ve Ostrog Manastırları Turu: Budva’dan bir günlük dahi olsa uzaklaşmak istiyorsanız size harika bir tur önerimiz var. Karadağ’ın tüm güzellikleri görebileceğiniz bir tur seyahatinizi daha eğlenceli, daha renkli hale getirecektir. Bu tur Niksic şehrinden başlayıp Dormitor Dağı, Dormitor Ulusal Parkı, Durdevica Tara köprüsü, Zabljak Kasabası, Siyah Göl ve Ostrog Manastırında sona eriyor.

Lovcen Ulusal Parkı Turu: Budva’da iken katılabileceğiniz son günübirlik tur Lovcen Ulusal Parkı Turudur. Tam gün süren bu tur kapsamında Karadağ’ın tüm güzelliklerini görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Ulusal Park Turunda birçok tarihi yapıyı ziyaret edecek, doğayı en saf hali ile göreceksiniz. Budva’yı ziyaret eden turistlerin birçoğu bu tur gezisine çıkmaktadır.

Budva Gezilecek Yerler yazımızın maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Karadağ’ın 10 bin nüfuslu bu minik sahil şehrinde hayallerinizde yer alan tatili yapabilmeniz mümkündür. Tatil planınız ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Budva Gezilecek Yerler: Budva’da Gezilecek 15 Yer