Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Balıkesir ülkemizin kuzeybatı kesiminde yer almaktadır. Ayrıca ülkemizin en kalabalık 17. şehridir. Büyükşehir statüsündedir ve Ayvalık, Bandırma, Bigadiç, Edremit, Erdeki Manyas, Susurluk gibi birbirinden özel ilçelere sahiptir. Balıkesir Kamp Alanları özellikle bu ilçelerde yoğunlaşmıştır. Marmara ve Ege denizi sınırlarında 22 adaya sahiptir. Ancak Cunda Adası haricinde bu adalarda yerleşim ve yaşam alanı bulunmamaktadır. Bandırma ilçesi göçmen kuşlara ev sahipliği yapmasıyla bilinir ve ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Tarihi anlamda da oldukça önemli bir yere sahip olan Balıkesir, Ayvalık ilçesi ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de girmeyi başarmıştır.

Yaz turizmi bakımından oldukça ideal bir şehir olan Balıkesir’de kamp alanları oldukça geniş bir dağılım göstermektedir. İklimin elverişli ve havasının temiz olmasından ötürü kamp severlerin en çok ilgi gösterdiği turizm şehirleri arasında yer almaktadır. Eğer muhteşem bir kamp deneyimi yaşamak, sessiz ve huzurlu bir ortamda sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek istiyorsanız Balıkesir’de yer alan bu kamp alanlarına bir göz atmalısınız.

Kapıdağ Camping

Kapıdağ Camping; Erdek ilçesinden 6 km, Bandırma ilçesinden yaklaşık 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Marmara Denizi’nin güney sahil kesiminde bulunmamaktadır. Özellikle ilkbahar mevsiminde doğanın canlanması ile birlikte binlerce çiçeğin süslediği, çeşit çeşit ağaçların gölgelediği Kapıdağ, kamp severlerin uğrak bir yeri olmaya başarıyor. Yürüyüş yapmayı seven biriyseniz burada kısa ya da uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz doğal yürüyüş parkurları oldukça hoşunuza gidecektir. Yürüyüş esnasında bir şelale ile karşılaşabilir ya da kırmızıya boyanmış bir tarla görebilirsiniz. Kapıdağ Camping’te birbirinden harika doğa fotoğrafları çekebilir ve bu zengin manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Kapıdağ Camping, yazın bunaltıcı sıcağından kaçmak için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Burada ister ormanlık alanda isterseniz de denize oldukça yakın bir noktada çadır kampı yapabilirsiniz. Çam ağaçlarının altında bulunan kamp alanı genellikle kamp meraklılarının birinci tercihi olmaktadır. Bu alan denize de yakın bir mesafede yer almaktadır. Denizi ise oldukça temiz ve berraktır. Birden derinleşmeyen yapısı, kum plajı, şezlongları ve ziyaretçi profilinin genellikle ailelerden oluşması ile oldukça ideal bir kamp alanıdır.

Kapıdağ Camping’te doğayla oldukça iç içe olmanıza rağmen kamp imkanları yine de son derece elverişlidir. Elektrik, sıcak su, Wi-Fi, tuvalet, büfe – market, yiyecek hazırlayabileceğiniz mini mutfak ve çamaşır yıkama üniteleri kamp alanının sunduğu imkanlar arasında yer almaktadır. Buraya İDO yani deniz otobüsü aracılığıyla İstanbul’dan ulaşabilirsiniz. Deniz yolculuğunuz yaklaşık 2 saat sürecektir. Bu bakımdan hafta sonu hatta günübirlik gezilere oldukça elverişlidir.

Konaklama Ücretleri

 • Çadır + 1 kişi: 40 TL (günlük)
 • Çadır + 2 kişi: 80 TL (günlük)
 • Çadır + 3 kişi: 120 TL (günlük)
 • 6 – 12 yaş çocuk: 15 TL, 0 – 6 yaş ücretsiz
 • Karavan + Kişi: 45 TL (günlük)
 • Günübirlik piknikçi ücreti yetişkin 12,5 TL, çocuk 7,5 TL’dir. Ücretler girişte peşin olarak alınmaktadır.
 • Çamaşır makinesi: 10 TL
 • Kamp yerinde karavan ile konaklama ücreti: 20 TL (günlük)
 • Konaklama giriş saati 9.00, çıkış ise ertesi gün 14.00’tür.

Akaleos Kamping

Akaleos Kamping hepimizin bildiği Kaz Dağları’nda yer almaktadır. Zeytinli Köyü’ne ise 3-4 km mesafede bulunmaktadır. Zeytinli Deresi’nin hemen kenarına kurulmuş, doğa harikası bir kamp alanıdır. Kaz Dağları’nda bulunması sebebiyle doğası muhteşemdir. Yemyeşil ve tertemiz doğası, sahip olduğu etkileyici geçmişi ile Kaz Dağları, Balıkesir ve Çanakkale arasında tam anlamıyla paylaşılamayan bir doğa harikası. Eski zamanlarda Yunan mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in mesken tuttuğuna inanılan bu heybetli dağlar şimdi metropol hayatından uzaklaşmak, şehir yaşamının karmaşasından kaçıp huzur bulmak ve doğanın sesine kulak vermek isteyen gezginleri güzelce ağırlıyor.  

Akaleos Kamping’te yapılacak pek çok doğa aktivitesi mevcuttur. Hepsinden önce bu eşsiz doğayla iç içe kalacak ve doğanın huzurunu tam içinizde hissedeceksiniz. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri çekmeyen şebeke elbette. Birçok gezginciyi bu durum düşündürse de aslında bazı kesimler için burayı çekici kılan asıl sebep bu. Akaleos Kamping’te dere kenarında bulunan çardaklarda dinlenebilir, dereye karşı ayaklarınızı uzatıp doğanın sesini dinleyebilirsiniz. İsterseniz derenin buz gibi suyunda kano ile gezebilir ya da gölet kısmında yüzebilirsiniz. Yüzmek suyun soğukluğu sebebiyle çok kolay olmasa da sıcak havalarda oldukça güzel oluyor. Özellikle sabahın ilk ışıklarında su oldukça berrak görünüyor. Kanoları kullanmak ise ücretsizdir.

Kamp İmkanları

Akaleos Kamping kamp imkanları bakımından oldukça elverişlidir diyebiliriz. Tuvalet ve duş imkânı mevcuttur. Ancak maalesef ki tuvaletler çok da mahrem bir yapıya sahip değildir. 2 adet kabin var ve kabinlerin alt – üst kısımları açık. Bu durum açıkçası bu kamp alanının muhteşemliğine pek yakışmamış. Ancak yine de tuvaletler temiz ve bakımı da günübirlik olarak yapılmaktadır. Kamp severlerin en çok sevdiği şeylerden biri olan ateş yakmak bu kamp alanında serbesttir. Ateş yakabileceğiniz barbekü tarzı hazır taş blokları mevcuttur. Bu alanda güvenli bir şekilde kamp ateşinizi yakabilirsiniz.

Akaleos Kamping’te kahvaltı ve yemek servisi de yer almaktır. Bu hizmetin ücreti sezonuna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak fiyatların ortalama olduğunu söyleyebiliriz. Ziyaretçiler bu hizmeti almak zorunda değiller. Dilerseler kendi yemeklerini yapabilirler. Ayrıca dışarıdan yiyecek ve içecek de getirmek serbesttir. Ziyaretçilerin buraya su getirmelerine gerek yoktur çünkü doğal bir kaynaktan gelen ücretsiz bir içme suyu vardır. Bu da oldukça önemli bir imkandır. Kamp severlerin bir diğer merak ettiği şey ise elektriktir. Burada güneş enerjisi sayesinde elektrik mevcuttur ancak çadırlara ne yazık ki özel elektrik bağlantısı çekilememektedir. Mutfak bölümünde birkaç priz mevcuttur. Buzdolapları vardır ancak bu da yine elektrik gibi çadırlara özel olarak tahsis edilememektedir. Otopark mevcuttur ve kamp alanında çadır konaklaması için günlük olarak talep edilen ücret kişi başı 40 TL’dir.

Akaleos Kamping’e gitmişken burada bazı turistik mekanları da görmenizde yarar vardır. Bunlar; Kaz Dağları Milli Parkı, Sarıkız Türbesi, Ağlayan Şelale, Hasanboğuldu Şelalesi, Sütüven Şelalesi, Şahinderesi Kanyonu, Mıhlı Çayı Mesire Alanı, Başdeğirmen Köprüsü.

Hızır Kamp

Hızır Kamp, Balıkesir’in Zeytinli Köyü’nde yer alan bir konaklama kamp alanıdır. Kirişlik Vadisi’nin eteğinde yer alan bu kamp alanı çok ideal bir dinleme yeridir. Doğanın içinde keyifli bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler için burası bulunmaz bir nimet olacaktır. Kaz Dağları’nın eşsiz doğasında yürüyüş, koşu yapmak burayı tercih edenler için vazgeçilmez bir aktivite olacaktır.

 Hızır Kamp daha çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Çünkü ziyaretçiler yazın sıcağından kaçıp buranın serin, temiz doğasının tadını çıkarmak istemektedir. Üç değişik konaklama alternatifi vardır. Bunlardan bir tanesi taş ve ahşap evlerdir. Bu evlerin içerisinde tuvalet ve banyo imkanı mevcuttur. 4 mevsim kullanıma elverişlidir ancak sıcak bir zamanda giderseniz burayı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü yaz aylarında bu evlerin içi oldukça serin ve ferah olmaktadır. Bir diğer konaklama seçeneği ise ağaç evlerdir. Bu ağaç evler 2 – 3 kişilik konaklamalar için uygundur. Evlerin içerisinde yatak, dolap, başucu masası, kabak lambalar yer almaktadır.

Son konaklama seçeneği ise en çok tercih edilen çadır konaklamasıdır. Kişiler buraya kendi çadırlarını getirerek doğayla iç içe muhteşem bir kamp deneyimi yaşayabilmektedir. Hızır Kamp’ta çadır kiralanabilecek ya da satın alınabilecek herhangi bir işletme mevcut değildir. Çadır kampı yapmak isteyenler buraya kendi çadırlarıyla gelmek durumunda kalacaklardır. Çadır kampı için oldukça hoş, sessiz ve huzur dolu bir alan vardır. Özellikle yaz sezonunda oldukça yoğun olabilmektedir. Bu sebeple gelmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmamanız gerekmektedir.

Ücretler

 • Ocak – Mayıs arası ahşap ve taş evler: 275 TL
 • Ocak – Mayıs arası ağaç evler: 195 TL
 • Ocak – Mayıs arası çadır konaklama: 145 TL
 • Haziran – Aralık arası ahşap ve taş evler: 325 TL
 • Haziran – Aralık arası ağaç evler: 235 TL
 • Haziran – Aralık arası çadır konaklama: 175 TL

Kişi başı gecelik konaklama fiyatlarına kahvaltı ve akşam yemeği dahildir. Ödemeler yalnızca nakit olarak alınmaktadır. Rezervasyonsuz ziyaretçi kabulü bulunmamaktadır.

Ayvalık Çamlık Kamping

Ayvalık Çamlık Kamping, konumu nedeniyle Balıkesir’in en çok ziyaret edilen kamp alanları arasında gelmektedir. Ayvalık ve Sarımsaklı ilçelerinin ortasında yer alan Ayvalık Çamlık Kamping bu iki yere de yaklaşık olarak 3 km’lik bir mesafede yer alıyor. Çadır kampı meraklılarının en çok dikkat ettiği şeylerden biri kamp alanının deniz manzaralı olup olmadığıdır. Bu kamp alanının manzarası denize baktığından ziyaretçiler burayı çok seviyor.

Bu kamp alanının geçmişi 1960’lı yıllara dayanmakta ve tesis olarak da 1983 yılından beri aynı kişilerce işletilmektedir. Deniz ve ormanın iç içe olduğu bu kamp alanında muhteşem bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Kamp yeri olarak alternatifleriniz çoktur. İsterseniz tarihi Rum evlerinin orada daha merkeze yakın yerlerde; isterseniz de doğa ile iç içe, insan karmaşışından biraz daha uzak yerlerde kamp yapabilirsiniz. Sakin ortamlardan, sessizlikten hoşlanıyorsanız dağın eteklerinde kamp yapabileceğiniz harika yerler mevcuttur. Oralara da göz atmanızda fayda olacaktır. Bu bölgenin tek dezavantajı kamp alanlarının çok dağınık bir şekilde dizilmiş olmasıdır. Ayvalık Çamlık Kamping kamp imkanları arasında; Wi-Fi, plaj, buzdolabı, mangal yerleri, oyun alanı, ücretsiz otopark, lavabo, banyo, elektrik, güvenlik vardır.

Ücretler

 • Kişinin kendi çadırı ile 1 günlük konaklaması: 50 TL
 • Tesisin sunduğu çadırlar 3 kişiliktir, fiyatlar değişkenlik göstermektedir.
 • Bungalov evler 3 kişiliktir, fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

İnek Obası Çadır Kamp

Kaz Dağları’nın eteklerinde Kızılkeçili Köyü’nün üst tarafında yer alan İnek Obası Çadır Kamp’a çam ve zeytin ağaçları arasında geçen bir yolculuk ile kolayca ulaşabilirsiniz. Kızılkeçili Köyü’nden 2,5 km uzaklıkta yer alan bu tesisin yolu asfalt ve sorunsuzdur. Navigasyon ile gelmeniz durumunda ilk önce Akçay’ı seçin daha sonra konumumuzu Google haritalardan işaretleyin. Bu sayede tesise daha kolay ve en kısa sürede ulaşmış olacaksınız.

Bu tesis yalnızca çadır kampı olarak hizmet vermektedir. İster kendi çadırınızı getirin isterseniz de tesisten bir çadır edinin. Çadır dışında konaklayabileceğiniz bungalov ev, taş ev ya da ahşap ev gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Karavanla gelmeyi düşünüyorsanız öncesinden tesisi aramanızda yarar olacaktır. Bazı dönemlerde çok kalabalık olduğundan karavanlarda yer sıkıntısı yaşanabilmektedir. Bu tesis kamp için oldukça idealdir. Elektrik imkânı mevcuttur. Tesis elektrik ihtiyacını güneş panelleri ve jeneratörler yardımıyla sağlamaktadır. Kamp alanında yer alan enerji panelleri sayesinde telefonunuzu ya da başka bir cihazınızı rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Çadırlara özel olarak elektrik çekmek mümkün değildir.

Kamp severlerin en sevdiği şeylerden biri de kamp ateşi yakmaktır. Bu kamp alanında kamp ateşi yakabilir, ateş etrafında hoş sohbetler edip şarkı söyleyebilirsiniz. Tesis, doğal kaynaklardan su elde etmektedir. Bu sayede su kesintisi asla yaşanmamaktadır. Tuvalet ve duşlar her gün temizlenmektedir. 4 adet WC bulunmaktadır. Bu WC’lerden 1 tanesi kadınlara, 1 tanesi engellilere diğer 2 tanesi de ortak kullanıma tahsis edilmiştir. Bu tesiste organik ve doğal ürünlerle bezenmiş açık büfe ve serpme kahvaltı her sabah bulunmaktadır. Kendi hazırladıklarınızı pişirip yiyebileceğiz ücretsiz barbekü alanları da yer almaktadır.

Çevrede Bulunan Diğer Kamp Alanları

 1. Göktur Kamping: Göktur Camping, İstanbul’a iki buçuk saatlik uzaklıkta yer almaktadır. Erdek ilçe merkezine uzaklığı 3 km, Bandırma merkeze uzaklığı ise 18 km’dir. Ücretsiz otopark, lavabo, buzdolabı, mutfak gibi imkanlar mevcuttur.
 2. Ant Camping: Ant kamping, Marmara denizinin güney sahilinde, Erdek körfezinde yer alır. Erdek'e 6 Km. mesafededir. Elektrik, 7-24 sıcak su, buzdolabı, mutfak, Wi-Fi, çamaşır yıkama üniteleri kamp alanı imkanları arasındadır.
 3. Cumhuriyet Camping: Cumhuriyet Camping Erdek, denize ve plaja 100 metre mesafede bulunuyor. 26 yatak kapasiteli, toplamda 10 odası olan pansiyon, plaj, şezlong, şemsiye, bahçe, hamak, ortak mutfak ve mangal imkanlarına sahip.
 4. Ada Camping Otel: Burası, Cunda adasının midilliye bakan sahilindedir. Özel kumsal plajıyla Cunda Tabiat Parkı’nın ve yeşilliklerin içinde doğayla ve denizle bütünleşmiş bir yapıdadır. Odaların tümü plaj kenarındadır. Rezervasyonsuz ziyaretçi kabul edilmemektedir.
 5. Askar Camping Güre: Çanakkale yolu üzerinde, Akçay’ın 4 km uzağında yer almaktadır. Çeşitli hastalıklara şifa olan 64 derecedeki kaplıca suyu ile ünlüdür. Kamp alanında isteyebileceğiniz tüm imkanlara sahiptir.
 6. Murat Reis Çamlık Camping: Murat Reis Çamlık Camping doğa ile oldukça iç içe bir alandır. Sayısız çam ağaçlarını bulunan bu kamp alanı aynı zamanda Orman Bakanlığı’na bağlı bir bölgedir.

Balıkesir’de Görülmesi Gereken Yerler

 • Antandros Antik Kenti

Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde yer alan bu antik kent önemli bir Troas kentidir. Bu şehrin adı Troya Savaşı’nda da geçmektedir. Roma dönemine ait birçok mozaiği burada görmek mümkündür.

 • Kaz Dağları

Kaz Dağları mitolojide geçen adıyla İda Dağları adeta ziyaretçileri büyülüyor. Kaz Dağları’nın zirve noktası 1774 metre yükseklikte yer alan Karateş Tepesi’dir. Birçok ağaç ve kuş türüne ev sahipliği yapan alan ormanlarla kaplıdır. Yunan mitolojisinde buranın adı sıklıkla geçmektedir. Milli Park statüsünde olan Kaz Dağları’nı görmeden Balıkesir’den ayrılmamalısınız.

 • Koca Saat – Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi halk arasında bilinen adıyla Koca Saat, Belediye Parkı’nın içerisinde yer almaktadır. 20 metre yüksekliğe sahip olan bu saat ayrıca 5 katlı olarak inşa edilmiştir.

 • Cunda Adası

Ayvalık sınırları içerisinde yer alan bu ada, Balıkesir’in yaşam olan tek adasıdır. Ayrıca Ege Denizi’nin dördüncü büyük adası olması özelliğiyle de önemli bir yere sahiptir. Bir diğer bilinen adı ise Alibey Adası’dır. Yüzlerce yıl önce Rumlara ev sahipliği yapmıştır. O dönemden birçok manastır ve kilise kalmıştır. Özellikle buralara yaz aylarında büyük bir talep gösterilmektedir. Ayrıca adada birçok restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Balıkesir’e kadar gelmişken bu muhteşem adayı görmeden dönmemelisiniz.

Kısaca Balıkesir Kamp Alanları bu şekildedir. Kamp yapılacak birçok alan mevcuttur. Burayı ziyaret ettiğiniz taktirde isteğinize uygun bir yer bulmakta güçlük çekmeyeceksiniz.

Balıkesir Kamp Alanları | Konaklama İmkanları, Ücretleri, Ulaşım Bilgileri ve Çevrede Gezilecek Yerler