Gezi

Antalya Gezilecek Yerler | Antalya’da Gezilecek 40 Yer!

Türkiye’nin turizm kalbi olan Antalya, her yıl 10 milyondan fazla turist ağırlıyor. 2020 yılında yapılan nüfus sayımına göre 2,511,700 nüfusa sahip olan Antalya, her geçen gün büyümeye devam etmektedir. 19 adet ilçesi ile Akdeniz bölgesinin en büyük şehirleri arasında yer alan Antalya, Türkiye’nin en çok yabancı turist ağırlayan şehri olarak gösterilmektedir. Hem otelleri hem eğlence mekanları hem de doğa güzellikleri ele alındığında bu kadar çok ziyaretçi çekmesinin oldukça normal olduğunu görmekteyiz. YiyeGeze olarak bu yazımız içerisinde Antalya gezilecek yerler listesi oluşturmaya çalışacağız. Türkiye’nin en kapsamlı rehberi olacak olan bu yazı belki de Antalya gezinizin uzamasına dahi neden olacaktır 🙂

Oymapınar Gölü

Antalya’da ziyaret edilecek yerler içerisinde ilk sırada Oymapınar Gölü gelmektedir. Bölge halkı tarafından Yeşil Göl olarak bilinen bu göl eşsiz bir doğa güzelliğine sahip. Bot turları ile gezilebilen bu göl içerisinde balıklarla beraber güzel bir gez deneyimi yaşayabilirsiniz.

Profesyonel rehberler eşliğinde yapılan tekne turları ile bölgeyi çok güzel keşfedebilirsiniz. Gölün çeşitli bölgelerinde verilen molalar ile suya girebilirsiniz. Bölgenin kamp yapmaya oldukça elverişli olduğunu, aynı zamanda otel ve birçok işletmenin de bulunduğunu göreceksiniz. Antalya’da birkaç günlük kaçamak için dahi bile buraya gelebilirsiniz.

Kaputaj Plajı

Antalya’nın en gizli, el değmemiş bölgelerinden birisi de Kaputaj Plajıdır. Gün içerisinde açık yeşilden başlayan plaj rengi gün sonuna doğru maviye doğru değişmektedir. Gün içerisinde plajda meydana gelen bu değişim sizi adeta büyüleyecektir. Bölgenin en temiz, en iyi plajı olmasından dolayı güvenilir bir şekilde denize girebilirsiniz. Plaja ulaşmak için yaklaşık 200 merdiven inmeniz gerekecektir.

Adres: Kaputaj Plajı Antalya’nın Kalkan ile Kaş ilçeleri arasında sahil yolu üzerinde yer alıyor.
Giriş Ücreti: Girişler ücretsizdir.
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.

Arykanda Ören Yeri

Antalya’nın binlerce yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Finike sınırları içerisinde yer alan Arykanda Ören Yeri, en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Yerleşim yerinin geçmişi M.Ö. 2000’li yıllarda başlandığı tespit edilmiştir. Dönem dönem başlayan arkeolojik kazılarda birçok değerli verilere ulaşılmıştır.  Antalya arkeoloji müzesinde buradan çıkartılmış sikkeler, çömlek, çanaklar sergilenmektedir.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık
Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30
Giriş Ücreti: Girişler ücretsizdir.

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesinin dünyaca ünlü bir şöhreti bulunmaktadır. Bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan bu şelalenin muhteşem bir görünümü bulunmaktadır. 5 metre yükseklikte bulunan falezden aşağı dökülen su yaz aylarında serinlemek için çok idealdir. Özellikle sabah erken saatlerinde gelirseniz şelale manzarasında harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Ziyaret Günü: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 07:30 – 22:00
Giriş Ücreti: 6 TL

Dim Çayı

Alanya bölgesinde gezilecek yerler arasında karşımıza ilk olarak Dim Çayı yer almaktadır. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilen bu bölgede her türlü eğlence aktivitesi bulabilmek mümkündür. Dim Çayı üzerinde restoran, piknik ve çay bahçeleri yer almaktadır. Eğlence amaçlı olarak ise rafting, bisiklet sürücü gibi aktiviteler yapabilmek mümkündür.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 23:00
Giriş Ücreti: Girişler ücretsizdir.

Karaalioğlu Parkı

Antalya’nın en önemli mesire ve dinlenme yerlerinden birisi de Karaalioğlu Parkıdır. Yemyeşil alanları, Konyaaltı Sahili ve Beydağları manzarası ile güzel bir hafta sonu geçirmek için ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Bölge halkı için en önemli dinlenme alanlarından birisi de bu mekandır.

145,000 metrekare üzerine kurulu olan Karaalioğlu Parkı içerisinde kapalı spor salonu, evlendirme dairesi, stadyum ve Antalya Büyükşehir Belediyesine ait idari ve hizmet binaları yer almaktadır.

Adres: Kılıçarslan Park, Karaalioğlu Parkı – Muratpaşa/Antalya
Ziraat Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Giriş Ücreti: Girişler ücretsizdir.

Düden Şelalesi

Manavgat Şelalesi kadar Düden Şelalesi de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Kent merkezine 10 kilometre kadar uzaklıkta olan bu şelalenin oldukça ihtişamlı bir görünümü bulunmaktadır. 45 metre yükseklikten aşağı doğru akan su görülmeye değer bir ortam oluşturmaktadır.

Doğanın bizlere, insanlara sunmuş olduğu en güzel şeylerden birisi de Düden Şelalesidir. Aşağı ve Yukarı Düden olarak 2 kola ayrılan şelalenin Aşağı Düden tarafı Akdeniz’e dökülmektedir. Yukarı Düden Şelalesi ise bölgede bulunan mesire ve piknik alanlarına doğru akmaktadır.

Adres: Düden Başı Mahallesi Kepez/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 ile 19:00
Giriş Ücreti: 5 TL (mesire alanı için)

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın tüm dünyaya duyurduğu plajlarından birisi de Konyaaltı plajıdır. Yaz sezonu içerisinde binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Konyaaltı Plajını ziyaret edebilirsiniz. Etrafında oldukça fazla eğlence mekanı ve otelin bulunduğu bu plajın sahil kısmı yürüyüşe elverişli birçok alan bulunuyor. Denize girmeseniz bile spor ve yürüyüş ile kendinize özgü aktiviteler oluşturabilirsiniz.

Adres: Kuşkavağı Bölgesi Konyaaltı – Antalya
Giriş Ücreti: Plaja giriş ücretsizdir.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Milli Park olması ile beraber oldukça fazla turist çekmeye başlayan Alltınbeşik Mağarası, görülmeye değer eşsiz bir yapıya sahiptir. 2,200 metre derinliğe sahip olan bu mağaranın 125 metre uzunluğa sahip olduğunu görüyoruz. Milli Parkı botlar yardımı ile gezebiliyor, mağara içini su üzerinden keşfedebiliyorsunuz.

Adres: Altınbeşik Mağarası Milli Parkı İbradı Bölgesi – Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:00 ile 18:00
Giriş Ücreti: 6,5 TL

Adrasan Koyu

Dünyanın en barak, en sakin koylarından birisi de Adrasan Koyudur. Berraklığı ile ünlü olan bu koyun etrafında irili ufaklı birçok dağ yer alıyor. Son zamanlarda giderek popülerleşen koy yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Adrasan Koyu aynı zamanda Likya Yürüyüş Parkuru üzerinde yer almasından dolayı da çok fazla ziyaretçi almaktadır.

Adres: Kumluca – Antalya
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.

Aspendos Antik Kenti

Dünyanın en ünlü antik kentleri arasında yer alan Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik İlçesinde yer alıyor. Serik ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent bütünü ile Roma Mimarisi özellikleri taşımakta. Her yıl binlerce kişi Antalya’ya sadece bu antik kenti görmek için gelmekte. Günümüze kadar ulaşmayı başaran kalıntıları arasında en dikkat çekici olanı ise amfi tiyatrodur.

Adres: Sarıabalı bölgesi, Aspendos Serik/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 42 TL

Yanartaş

Antalya’da 100 yıldır aralıksız yanmakta olan bir taş bulunmakta. Bölge halkı tarafından sonsuzluk ateşi olarak da bilinen bu taşın kendiliğinden doğal bir ateş kaynağına sahip olduğu düşünülüyor. Sadece Antalya değil, Anadolu’nun da en eşsiz doğal güzelliklerinden birisidir.

Yanartaş Beydağları Milli Parkı içerisinde, denizin 230 metre yüksekliğinde yer alıyor. Yanartaş’tan yükselen alevler sahilden, denizden dahi görülebiliyor. Biraz zahmetli olan bu yolculuğu tamamlayıp Yanartaş’ı kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Rhodiapolis Antik Kenti

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan bu antik kent, geçmişte Doğu Likya’nın en önemli kentlerinden birisiydi. Oldukça yüksek bir tepede bulunan bu antik kent oldukça yoğun bir arkeolojik kazı çalışması geçirdi. Antik kentin tam ortasında yer alan tiyatronun kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Rhodiapolis Antik Kenti, Antalya’nın en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor.

Adres: Hacıveliler Mevkii Kumluca – Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
Giriş Ücreti: Girişler ücretsizdir.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya’nın en eğlenceli müzelerinden birisi de Antalya Çocuk Müzesidir. Çocuklarınızı getirip gezdirdiğiniz bu müze sizi dahi çocukluk dönemlerinize götürmektedir. En sevdiğiniz çizgi film karakterlerini bu müzede görebilir, çocukken oynadığınız oyuncakları yeniden bu müzede görebilirsiniz.

Sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de eğlenceli olan bu müze oyuncak alanında dünyanın en kapsamlı müzelerinden birisidir. Müzeye girişler elbette ücretlidir. Müze ile ilgili detaylar;

Adres: Selçuk – Muratpaşa/Antalya
Ziyaret Günleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:30
Giriş Ücreti: Öğrenci 3 TL – Yetişkin 5 TL

Side Antik Tiyatrosu

Mimarlık detayları ele alındığında Dünyanın en önemli eserlerinden birisi de Side Antik Tiyatrosudur. 20,000 kişilik bir kapasiteye sahip olan bu tiyatro Roma tiyatrolarından yapı olarak ayrılmaktadır. Romalılar genelde dağ yamaçlarına kurulmaktadır. Side Antik Tiyatrosu ise kemerli mekanlar üzerine kuruludur. 3 bölümden oluşan tiyatro üzerinden binlerce yıl geçse bile ayakta kalmaya devam etmektedir.

Adres: Side Mahallesi – Manavgat/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30

Likya Yolu

Dünyanın en iyi 50 yürüyüş yolu içerisinde yer alan Likya Yolu, konumundan dolayı görenleri kendisine aşık ediyor. Deniz, tarih ve dağın bir arada bulunduğu Likya Yolu, profesyonel yürüyüşçüler olduğu kadar amatör yürüyüşçülere de hizmet veriyor.  Her yıl düzenlenen yürüyüşler ile insanlar bu bölgeye akın edip yürüyüşlerde bulunuyor.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon 1973 yılında Milli Park olarak ilan edildi. 36,000 metrekare üzerine kurulmuş olan milli parkın 100 metreyi bulan duvar yüksekliği olmaktadır. 15 kilometre uzunluğa sahip olan kanyon, Türkiye’nin en uzun kanyonları içerisinde yer almaktadır.

Köprülü Kanyona her yıl binlerce doğa sever akın ediyor. Doğa yürüyüşü ile beraber rafting yapmak isteyen kişiler kanyonda adeta sıra bekliyor. Eğlenceli vakit geçiren kişiler, gün sonunda kamp kurabilir, balık tutabilir, piknik yapabilirsiniz. Girişler tamamen ücretsiz olup Antalya’nın en mükemmel yerlerinden birisidir.

Selge Antik Kenti

Antalya’nın tarihi geçmişi binlerce yıl geçmişe dayanıyor. Köprülü Kanyon’a oldukça yakın olan Selge Antik Kenti, dağ yolu tırmanılarak ulaşılabilen yerde yer alıyor. Üzerinde oldukça değişik yapıların yer aldığı bu antik kentte hava sıcaklığında ani değişimler meydana gelindiği görülmekte. Özellikle yaz aylarında kent merkezi ile Selge Antik Kent arasında 10 derece fark olmaktadır.

Adres: Altınkaya Mevkii – Manavgat/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Giriş Ücreti: Girişler ücretsizdir.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya daima yaz turizmi ile meşhurdur. Sıcaktan kavurulan bu şehrin kış turizmi olmadığını düşünüyorsunuz değil mi? Antalya gibi bir şehirde aynı gün içerisinde hem kayak yapabilir hem de denize girebilirsiniz. Kent merkezine 1 saat uzaklıkta olan bu kayak merkezinin ziyaretçi sayısı oldukça kalabalık olmaktadır.

Termessos Antik Kenti

Türkiye’nin belki de en iyi korunmuş antik kentlerinden birisi de Termessos Antik Kentidir. Kent merkezine 30 km uzaklıkta olan bu antik kent denizden 1,150 metre yüksekliktedir.  Bu denli korunmuş bir şekilde günümüze kadar ulaşmasındaki sır tamamen doğal güzelliklerde aklıdır. Antik kentin etrafı vahşi bitkilerce sarılmış, çam ormanları ile kaplanmıştır. Diğer antik kentlere nazaran oldukça etkileyici ve havalı bir havası bulunmaktadır.

Adres: Bayatbademleri Mevkii – Döşemealtı/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:30
Giriş Ücreti: 6 TL

Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın Aksu ilçesinde yer alan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı şehir merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Anadolu’nun doğa güzellikleri arasında ilk sırada yer alan bu şelale yaklaşık 18 metreden aşağı dökülen bir şelaleye sahiptir. Kendisine bağlı 7 gölete sahip olan bu şelalenin 2 km’lik bir kanyona da sahip durumda.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Giriş Ücreti: 7 TL

Antalya Arkeoloji Müzesi

1922 yılında dönemin öğretmenlerinden birisi olan Süleyman Fikri Erten, I. Dünya Savaşı sonrasında işgal bölgelerinde düşmanlardan kurtarılmış eserlerin koruma altına alınabilmesi için bir müze kurma fikri ortaya atılmıştır. İlk olarak Alaaddin Cami içerisine kurulan arkeoloji müzesi daha sonrasında Yivli Minare Camisine taşınmıştır. Son olarak ise yapı 1972 yılında bugün bulunduğu yere taşınmıştır.

Adres: Bahçelievler – Muratpaşa/Antalya
Ziyaret Günleri; Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:00
Giriş Ücreti: 36 TL

Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1989 yılında Hayvanat Bahçesinin temellerini atmıştır. Günümüzde Türkiye’nin en geniş alana sahip olan Antalya Hayvanat Bahçesi, hayvanların doğal alanlarında korunmalarına olanak sağlamakta. Doğal alanlarında hayvanları izlemek istiyorsanız;

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:30
Giriş Ücreti: 5 TL

Antalya Akvaryum

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yap – İşlet – Devret modeli ile Antalya’da bölgenin en büyük akvaryumunu hayata geçirmiştir. Konyaaltı kurulan bu akvaryum aynı zamanda oldukça büyük eğlence merkezidir. Hatta ünü o kadar yükselmiştir ki Türkiye’de en çk ziyaret edilen mekanlar içerisinde ilk 5 sırada yer almaktadır.

1,500 m2’lik bir alana sahip olan Antalya akvaryum, çocukların bir hayli fazla dikkatini çekmektedir. Güzel bir hafta sonu için aileniz ve çocuklarınız ile beraber sizler de bu akvaryuma gelebilirsiniz. Akvaryum yukarıda da belirttiğimiz üzere Konyaaltı’nda yer alıyor.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00
Giriş Ücreti: 65 TL

Alanya Kalesi

Alanya, turizm kadar doğa ve tarihi güzellikleri ile de ön plana çıkan bir içedir. Alanya Kalesi, denizin 250 metre yüksekliğinde, surların üzerine kurulu olan tarihi bir kaledir. 6,5 kilometre sur uzunluğuna sahip olan bu kaleden tüm Alanya manzarası ayaklarınız altında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilen kale, müze statüsü içerisinde yer almaktadır.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:30
Giriş Ücreti: 24 TL

Elmalı Müzesi

1041 yılında inşa edilen ve devrin Hükümet Konağı olan Elmalı Müzesi, bahçesinin yeniden düzenlenmesi ile günümüzdeki halini almıştır. 2,400 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan bu yapı 3 kattan oluşmaktadır. Tarihi mekan ve dairelere merakınız varsa kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Adres: İplik Pazarı Mahallesi, Eski Hükümet Konağı Elmalı/Antalya
Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açıktır.
Ziyaret Saatleri: 08:30 -18:30
Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.

Yivli Minare Külliyesi

Antalya’nın ilk İslam eserlerinden birisi olan Yivli Minare’nin geçmişi 13. yüzyıla dayanmaktadır. Selçuklulardan kalma bir eser olan bu caminin Hamioğulları Mehmed Bey tarafından yapıldığı belirtilmektedir. 40 metrelik bir minareye sahip olan bu caminin minaresine 90 basamak çıkmak gerekmektedir.

Hadrian Kale Kapısı

Antalya’nın Kaleiçi bölgesinde birçok tarihi yapı görebilmek mümkündür. M.Ö 130 yılında dönemin İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Kale Kapısı, bölgenin en iyi korunmuş yapılarından birisidir. Kemerli, 3 kapıdan oluşan kale kapısı ayakta kalmaya devam ediyor.

Perge Antik Kenti

Geçmişi Tunç çağına kadar giden Pirge Antik Kenti, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi içerisinde yer alıyor. Roma Dönemini yansıtan en iyi eserlerden birisi olan Perge Antik Kenti, kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’da yer alan her antik kent gibi görkemli bir görünüme sahip olan bu antik kentin bakım, onarım ve koruma çalışmaları hala devam etmekte.

Adres: Perge Yolu, Barbaros Aksu/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:00
Giriş Ücreti: 42 TL

Sandland (Antalya Kum Heykel Müzesi)

Kumdan yapılmış devasa boyutlarda heykeller görenlerde büyük şaşkınlıklar meydana getiriyor. SANDLAND, sergilenen heykel sayısı başta olmak üzere katılan sanatçı sayısı, kullanılan kum miktarları gibi veriler ele alındığında Dünyanın en büyük kum heykel müzesi olma unvanına da sahip durumda. Başta Antalya Valiliği olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu müze ve etkinliklerini desteklemektedir.

Sandland içerisinde 7’den 70’e herkese hitap eden etkinlikler düzenlenmektedir. Atölyelerde ziyaretçilerinde kumdan heykeller yapması öğretilmektedir. Bununla beraber çocuk oyun alanları içerisinde çocuklara özel birçok etkinlik düzenlenmektedir. Su sporlarının yanı sıra atv safari gibi özel etkinlikler de düzenlenmektedir. Müze alanına oluşturulan sergiler ile de unutulmaz bir günü tamamlayabilirsiniz.

Adres: Güzeloba Mahallesi – Muratpaşa/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:30 – 23:00
Giriş Ücreti: 30 TL

Ters Ev Aksiyon Parkı

Antalya’nın Muratpaşa bölgesinde yer alan Ters Ev Aksiyon Parkı, bölgenin en çok ziyaret edilen yapılarından birisidir. 2016 yılınd ziyarete açılan bu yapı 300 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Ev dışarıdan olduğu gibi içerisine girildiğinde de tüm eşya ve mobilyalar tersler. Bir anda başınızı döndürebilecek bu yapı özellikle yabancı turistlerin dikkatini çek,yor.

Adres: Güzeloba Mevkii – Muratpaşa/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
Giriş Ücreti: 15 TL

Karain Mağarası

Antalya’nın 30 kilometre dışında yer alan Karain Mağarası, 19994 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine dahil edildi. Bölge halkı başta olmak üzere hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça fazla dikkatini çekmektedir. Mağara içerisinde Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar birçok kalıntı bulunmaktadır. Mağara özellikle Roma döneminde aktif olarak kullanılmıştır.

Adres: Yağca Mevkii Antalya/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 7 TL

Tazı Kanyonu

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyonun 9 km kuzey yamacında yer almaktadır. Bilgelik Vadisi olarak da bilinen Tazı Kanyonu Serik, Manavgat ve Isparta’nın Sütlüler ilçesinin tam ortasında yer alıyor. Sosyal medyanın da etkisi ile beraber popüler hale gelen Tazı Kanyonu, bölgede kamp yapılabilecek en iyi noktalar arasında gösteriliyor.

Sapadere Kanyonu

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Sapadere Kanyonu, Alanya kent merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kanyon içerisinde belki de yeşilin tüm tonları yer alıyor. Kanyonu gezmeye başladığında şelalenin akıntıları arasında, tahta köprülerden yürüyerek doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Kanyon içerisinde yer alan Cüceler mağarası mola vermek için oldukça idealdir. Kanyon içerisinde yer alan özel işletmede köy kahvaltısı, köy yemekleri yiyerek huzuru bulabilirsiniz.

Adres: Sapadere Mevki – Alanya/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
Giriş Ücreti: 12 TL

Dim Mağarası

Alanya’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden birisi de Dim Mağarasıdır. 15 metre genişliği, 400 metre uzunluğu bulunan Dim Mağarası, karstik ve doğal bir görünüme sahiptir. Mağara, yağmur ve kar sularının kireçleşmesi sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir.

Adres: Kestel Mevkii – Alanya/Antalya
Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
Giriş Ücreti: 25 TL

Damlataş Mağarası

1948 yılında Alanya İskelesi çalışması sırasında kazara keşfedilen Damlataş Mağrası, Alanya Merkeze sadece 1 km uzaklıkta yer alıyor. Bölge halkı bu mağaranın birçok hastalığa iyi geldiğini iddia etmektedir. Mağara içerisinde karbondioksit ve nem oranının yüksek olmasından dolayı astım hastalarına çok iyi geldiği belirtiliyor. Alanya merkezden oldukça kolay bir şekilde Damlataş Mağarasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 6,5 TL

Suluada

Antalya’da sessiz, sakin, huzur dolu bir tatil mi istiyorsunuz? Suluada bu konuda biçilmiş adete kusursuz kaftan! Geçmişte Adrasan’a gelen kişilerin tekneleri ile uğrayıp tatil yaptıkları bu ada günümüzde tam bir tatil merkezi olmuş durumda. Adanın ortasından çıkan tatlı su, denizin berrak görünmesine katkı sağlamıştır. Bu bölgede tatil yapma imkanınız olmasa bile tekne turu yaparak ziyaret etmenizi öneririz.

Myra Antik Kenti

Antik Likya Kentlerinden birisi olan Myra Antik Kenti, Demre İlçe merkezi içerisinde yer alıyor. Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Antik kent içerisinde büyük sırlar barındırıyor. Antik kente giriş yaptığınızda geçmişe doğru yolculuğa çıkarak kendinizi bambaşka bir dünya içerisinde bulabilirsiniz.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:30
Giriş Ücreti: 36 TL

Kaleiçi

Antalya’daki Antik çağ kalıntılarını görmek istiyorsanız bir de Kaleiçi semtine uğramanızı öneririz. Bölgenin en önemli turizm yerlerinden birisi olan Kaleiçi Osmanlı mimarisinin en net görülebildiği yerlerden birisidir. Muazzam bir mimari yapısı bulunan Kaleiçi, konaklama konusunda da tercih ettikleri yerlerden birisidir.

Folklorik Yörük Parkı

Antalya’nın Yörük geleneklerine bağlı olduğunu dile getirmiştik. 1982 yılında Milli Park ve Devlet Ormanları Statüsünde kurulan Yörük Parkı, Folklor müzesi işlevine esas alınarak inşa edilmiştir. Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan bu parkı günün herhangi bir zamanında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Günleri: Haftanın 7 günü açık.
Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
Giriş Ücreti: 3 TL

Antalya Tarihi Saat Kulesi

Antalya’nın sembolleri arasında yer alan Tarihi Saat Kulesi, şehrin dış surları üzerinde yer ahmaktadır. Saat Kulesinin kim tarafından ne zaman ve ne amaçla inşa edildiği ise bilinmemekte. Antalya’da gün batımını izleyebileceğiniz en iyi noktalardan birisi de Tarihi Saat Kulesidir.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya ülkemizde ulaşımı en kolay şehirler arasında yer almaktadır. Hem karayolu hem de havayolu ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolu konusunda otobüs tercih edecek kişiler Türkiye’nim 81 ilinden Antalya’ya aktarmasız otobüs bileti bulabilirler. Bunun yanı sıra Antalya havalimanı ülkemizin en aktif hava sahalarından birisidir.  Yılın her dönemi Antalya’ya ekonomik uçuşlar bulabilirsiniz.  Antalya’ya kişisel aracınız ile gelecekseniz;

 • Antalya – İstanbul arası mesafe 700 kilometredir. Bu seyahat ortalama olarak 8 saat sürmektedir.
 • Antalya – Ankara arası mesafe 465 kilometredir. Bu seyahat ortalama olarak 6 saat sürmektedir.
 • Antalya – İzmir arası mesafe 460 kilometredir. Bu seyahat ortalama olarak 6 saat sürmektedir.
 • Antalya – Adana arası mesafe 600 kilometredir. Bu seyahat ortalama olarak 8 saat sürmektedir.

Antalya’ya Ne Zaman Gidilir?

Antalya turizm sektörünün bel kemikleri arasında yer almaktadır. Bu kentte yılın 12 ayı tatil sezonunun açık olduğunu görüyoruz. Deniz, kum, güneş ve eğlence sektöründen yararlanmak istiyorsanız Haziran – Ekim arası bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Ancak biraz önce de belirttiğimiz üzere bölgede turizm yılın 12 ayı aktiftir.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Antalya, Türk turizm sektörünün gelişmesine olanak sağlayan en büyük paydaşlardan birisidir. Her yıl milyonlarca kişi yılın 12 ayı Antalya’ya tatil yapmak için gelmektedir. Belki de Türkiye’de en fazla 5 yıldızlı otel bu şehirde yer almaktadır. Oteller genelde Belek bölgesinde olsa da online tatil ve otel rezervasyon sitelerinden bütçe ve bölge seçeneklerinize göre tatil planı oluşturabilirsiniz.

Antalya’da Ulaşım Nasıl Yapılır?

Antalya gezilecek yerler listesinin oldukça kabarık olduğundan dolayı ulaşımın nasıl yapılacağını da merak etmiş olabilirsiniz. Şehir içi ulaşım altyapısı bakımından Antalya’nın oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Gezilecek yerlere olan ulaşımlar halk otobüsü, deniz otobüsü, tramvay ve taksi ile gerçekleştirilmektedir. Kişisel aracınız ile oldukça rahat ederek gezilecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Antalya’da Ne Yenir?

Antalya her yıl milyonlarca yerli ve yabancı misafire kapısını açmaktadır. Yiyecek ve içecek konusunda ülkemizin tüm yöresinden lezzetler bulabilmek mümkündür. Deniz mahsulleri bakımından iddialı olan bu şehirde kaliteli kebapçılarda bulabilmek mümkündür. Buna ek olarak yöresel lezzetler ise;

 • Alanya Bohçası
 • Gökçesu Pilavı
 • Laba Dolması yenilmesini önerebiliriz.

Antalya’da Alışveriş Nerede Yapılır?

Antalya Yörük kültürünün hala devam ettiği bir şehirdir. Yöreye özgü ürünlerin satıldığı bir yer arayışındaysanız Kaleiçi sizler için çok doğru bir seçenek olacaktır. Burada yöreye özgü onlarca hatta yüzlerce çeşit ürün satılmak üzere sergilenmektedir. Deriye merakınız varsa Antalya’da orijinal, %100 deriden hazırlanmış ayakkabı, mont, çanta, cüzdan gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Antalya Kaç Günde Gezilir?

Yukarıda sizlere sunduğumuz destinasyonlar arasındaki mesafelerin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Antalya’yı doğa ve tarihi güzelliklerini gezmek için geldiyseniz en az 1 hafta gibi bir süre ayırmanızı öneriyoruz. Deniz tatilini de işin içine girdiğinde ayırmanız gereken sürenin uzunluğu 2 haftaya çıkabilecektir.

Antalya’da Denize Nerede Girilir?

Antalya gezilecek yerler rehberimizin son sırasına deniz ve koyları eklemek istedik. Antalya’da hala keşfedilmeyi bekleyen koylar olduğunu göreceksiniz. Çevre faktörlerinden uzak olacak şekilde huzurlu bir tatil için aşağıdaki koyları ziyaret edebilirsiniz;

 • Andrea Doria Koyu – Finike
 • Kaputaş Plajı – Kaş
 • Kleopatra Plajı – Alanya
 • Olimpos Plajı – Kumluca
 • Phaselis Plajı – Kemer
P