Gezi

Ankara Havacılık Müzesi | Yer Alan Bölümler, Ulaşım ve Giriş Ücreti

Ankara Havacılık Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 1998’te Ankara’nın Etimesgut ilçesinde kurulmuştur. Müze, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in katılımı ile açılmıştır. Ayrıca Sabiha Gökçen, ilk kadın savaş pilotudur. Müze oldukça geniş bir alana (62.321 m2) kurulmuştur. Müzenin açık alanında birçok savaş uçakları sergilenmektedir. Müzenin kapalı alanında ise 17. yüzyıldan kalma Osmanlı figürleri taşıyan ve Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından ilk kez kullanılmış olan model uçaklar yer almaktadır. Müze, günümüzde THK (Türk Hava Kuvvetleri) tarafından işletilmeye devam etmektedir.

Müzede Yer Alan Bölümler

Müzeye ilk girdiğinizde heykellerle dolu bir bahçe ile karşılaşacaksınız. Müzenin bu kısmında 2-3 uçak sergileniyor olsa da ziyaretçilerin pek vakit geçirdiği yerlerden değildir. Benim bu bölümde en çok dikkatimi çeken nokta, Cengiz Topel ve Mustafa Kemal Atatürk heykelleri oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığında Kullanılmış Kıyafetler

Kapalı Bölüm: Müzenin bu kapalı bölümü iki kattan oluşuyor.

 • Alt katta başta da belirttiğim gibi Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ve Lagori Hasan Çelebi’nin uçuş deneyimlerini gerçekleştirmiş olduğu araçların maketi sergileniyor.
 • Üst kat ise kıyafetler salonu olarak tanımlanıyor diyebilirim. Bu katta Osmanlı Dönemi’nden kalma havacılık alanında kullanılan kıyafetler, kostümler sergileniyor.
 • Ayrıca anılar salonu da yine müzenin üst katında yer alıyor. Bu katta Sabiha Gökçen’e Mustafa Kemal Atatürk’ten kalma tabanca ve eşyalar sergilenmektedir. Sırf bunları görmek için bile burası ziyaret edilebilir.

Sinevizyon Salonu: Türk havacılık tarihini anlatan filmler, görseller ve kesitler sinevizyon salonunda gösteriliyor.

Açık Hava Sergi Salonu: Kapalı bölümü tamamen gezdikten sonra giriş katında bulunan bilet gişesinin yanından bahçeye çıkabiliyorsunuz. Müzenin bu kısmında yine birbirinden farklı eserler sergilenmekte. Ulaştırma uçakları, eğitim uçakları, jet uçaklar, nakliye uçakları ve arama kurtarma uçaklarını müzenin bu kısmında görebilirsiniz. Bunlara ek olarak 1 tane de helikopter yer almaktadır. Ayrıca Macaristan’dan, Bulgaristan’dan ve Pakistan’dan ülkemize bağışlanmış 3 uçak açık hava sergi salonunda yer alıyor.

Hediyelik Eşya Bölümü: Giriş bölümünde hediyelik eşya satılan bir yer bulunmaktadır. Burada yer alan eşyalar daha çok maket uçaklar, figürlerdir. Buraya geldiğinizde sevdiklerinizi mutlu edecek küçük hediyeler alabilirsiniz.

Canınız saatlerce müze gezmek istiyor ve çocuklarınızın da sıkılmamasını istiyorsanız burası tam sizin için diyebilirim. Burada yer alan uçaklardan her çocuk etkilenecektir. Özellikle çocuğunuz havacılığa meraklıysa, uçaklar ile yakından ilgileniyorsa burayı ziyaret etmelisiniz. Hatta bazı uçakların içine oturulabiliyor. Çocuğunuz için burası eşi bulunmaz bir kültürel aktivite olacaktır. Bu bakımdan hafta sonu ailenizle vakit geçirebileceğiniz, başkentin en değerli müzelerinden bir tanesidir.

Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Götürmek: Müzeye giderken yanınızda profesyonel ya da amatör kameranız varsa bunun için ayrı bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak akıllı telefonunu ile girmenin ve orada yer alan eserleri çekmenin herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Bu sebeple eğer buraya fotoğraf makinenizle gitmeyi düşünüyorsanız yaklaşık 30 TL kadar bir ücret ödemeyi göze almalısınız. Müze sebebine pek anlam veremediğim böyle bir uygulamaya gitmiş.

Müzekart: Müzekart sahibiyseniz ne yazık ki bu müzede bu kartı kullanamayacaksınız çünkü Müzekart uygulaması bu müze için geçerli değildir.

Hava Durumu: Müze oldukça büyük bir alana kurulu olduğundan gezip bitirmek oldukça zaman alacaktır. Ayrıca eserlerin büyük bir kısmı da açık havada sergilenmekte. Eğer çocuklarınızla gidecekseniz biraz daha ılık havaları tercih etmenizde yarar vardır.

Giriş Ücreti

Müzeye giriş tamamen ücretsiz değildir.

 • Öğrencilere ücretsiz,
 • 18 yaş altı ve 60 yaş üstü ziyaretçilere ücretsiz,
 • Şehit ve Gazi yakınlarına ücretsiz,
 • Askeri personellere indirimli,
 • Bu sınıflandırmaların dışında kalanlar için ise 10 TL kadar bir giriş ücreti vardır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

 • Pazartesi günleri kapalı,
 • Haftanın diğer kalan günleri açık,
 • 09.00 ile 16.30 arası ziyaret saatleridir.

Ulaşım

Toplu Taşıma Aracılığıyla;

 • Sıhhiye’den Etimesgut otobüslerinden herhangi birine binmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra Şaşmaz Kavşağı üzerindeki üst geçidi kullanıp 3 dakika yürüdükten sonra müzeye ulaşmış olacaksınız.
 • Eğer minibüsle gitmek istiyorsanız Güvenpark önündeki minibüslerden Etimesgut minibüsüne binmeniz gerekmektedir.

Özel Araç Aracılığıyla;

 • Şaşmaz Kavşağı’ndan U dönüşü yaparak Etimesgut yönünde ilerlemeniz gerekmektedir. Tabelalar sizi yönlendirecektir.

Harita ve Konum Bilgisi

12. Km İstanbul Yolu, Etimesgut/Ankara

R