Avrupa’nın en popüler şehirlerinden birisi olan Amsterdam, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Avrupa gezi planı oluşturan Türklerin en çok tercih ettiği şehirlerden birisi olan Amsterdam’ın görülmeye değer birçok tarihi ve doğa güzelliği bulunuyor. Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’ın zengin kültürel ve sosyal değerlerini keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Dünya’nın öde gelen birçok müzelerine ev sahipliği yapan bu şehirde gezip görülecek noktaları Amsterdam Gezilecek Yerler listemizde sunmaya çalıştık.

Amsterdam Kanalları

Amsterdam görkemli şehir yapısının yanı sıra büyülü kanalları ile de meşhur olan bir şehirdir. Amsterdam’a gelen kişilerin ilk uğrak yerlerinden birisi de kanallar olmalıdır. Bu kanallarda ister saatlik ister günübirlik turlara katılım gösterebilirsiniz.

Amsterdam’da bulunan Kanallar, bölgenin “Kuzey’in Vedek’i” olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Kanallar Orta Çağ döneminde şehrin savunma ve su yönetimi için inşa edilmiştir. Kanallar tüm şehrin %25’lik alanını kapsamaktadır. Kanallar üzerinde 1500 adet köprü bulunmaktadır. Aynı zamanda 100 kilometre uzunluğa sahip kanallar üzerinde 90 adet ada bulunmaktadır.

Kanalların her biri kendisine özel bir isim almıştır. Kanal isimlerinden örnek verecek olursak; Herengracht (Soylular Kanalı), Prinsengracht (Prensler Kanalı), Keizergracht (Krallar Kanalı) şeklinde adlandırılan kanalları 1 saatlik turlar eşliğinde gezebilirsiniz. Yazımızın son bölümlerinde kanal turları ile ilgili ayrı bir bölümü sizlere sunacağız.

Dam Meydanı

Amsterdam’da Gezilecek Yerler listelerinin başında Dam Meydanı gelmektedir. Şehrin tam kalbinde yer alan Dam Meydanı Amsterdam’ın şehir simgelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer şanslıysanız bu meydanda düzenlenen eğlence ve aktivelerden birisine katılım gösterebilme şansına sahip olabilirsiniz. Bazen meydan hiç olmadığı kadar sessiz ve sakin olmaktadır.

Dam Meydanı içerisinde 1655 ile 1808 yılları arasında kullanılan Amsterdam Belediye Binası da bulunuyor. Amsterdam Kraliyet Sarayı olarak adlandırılan yapının yanı sıra Nieuwe Kerk adındaki Yeni Kilise de meydan da yer alıyor. Dam Meydanına giriş yaptığınızda meydanın ortasında bir anıt göreceksiniz. Bu anıt 1956 yılında dikilmiş olup II. Dünya Savaşında hayatlarını kaybeden kişileri temsil etmektedir. Madame Tussauds Amsterdam müzesi de Dam Meydanı içerisinde yer alıyor.

Van Gogh Museum

Amsterdam’ın müzeler şehri olarak adlandırıldığını elbette biliyorsunuzdur. Şehrin Müzeler Bölgesi olarak adlandırılan sokağında yer alan Van Gogh Museum 1973 yılında açılmıştır. İçerisinde Van Gogh’a ait koleksiyonlar bulunan müze, bu alandaki en büyük müze olduğunu söyleyebiliriz. Dört katlı olan müze De Stijl mimarından Gerrit Rietveld tarafından tasarlanmıştır.

Van Gogh Müzesi içerisinde arkeolojik olarak sıralanmış 200 tablo, 500’den fazla çizim bulunuyor. Müze içerisinde bulunan tüm eserler Van Gogh’un kardeşi Theo tarafından listelenmiştir. Müze içerisinde aynı zamanda Van Gogh tarafından kardeşi Theo’ya yazılmış mektupları da görebilirsiniz.

 • Adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00 (Cuma 09:00 – 22:00)
 • Giriş Ücreti: 19 Euro (I Amsterdam Card Sahiplerine Giriş Ücretsizdir.)
 • Web Sitesi: vangoghmuseum.nl/en

Rijksmuseum (Amsterdam Devlet Müzesi)

Amsterdam’da Müzeler Meydanı bulunduğunu belirtmiştik. Bu meydanın en görkemli müzelerinden birisi de Rijksmuseum olduğunu görüyoruz. Müze ilk olarak 1800 yılında Lahey’de kurulmuştur. Ancak; Hollanda Kralı Louis Bonaparte 1808 yılında müzenin Amsterdam’a taşınmasını emretmiştir.

Rijksmuseum Müzesi, Dünya üzerindeki en büyük Felemenk Sanat Koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin bugünkü gördüğümüz hali 1876 ile 1885 yılları arasındaki tadilat sırasında oluşturulmuştur. Pierre Cuypers’un tasarımından uzaklaşılmayarak tasarlanan müze bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.

Rijksmuseum müzesi içerisinde Hollanda Altın Çağı dönemine ait birçok tablo yer almaktadır. Müzeye giriş yaptığınızda sizleri Asya Sanat Koleksiyonu da karşılayacaktır. Aynı zamanda Hollanda’nın en büyük kültürel ve tarih kütüphanesi de bu müze içerisinde yer almaktadır.

Amsterdam’da Gezilmesi Gereken Yerler listelerinde yer alan bu müze sanattan keyif alanlar için biçilmez bir kaftandır. Müzeye kadar gelmişken önünde bulunan “I Amsterdam” yazılı tabelanın önünde fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

 • Adres: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 (Haftanın 7 Günü Açık)
 • Giriş Ücreti: 20 Euro (İnternetten Alınırsa 19 Euro)
 • Web Sitesi: rijksmuseum.nl/en

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)

Avrupa’nın en ünlü yerlerinden birisi olan Red Light District, Amsterdam Gezilecek Yerler listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İçerisinde yetişkinlere yönelik sınırsız eğlence bulunan bu mahalleye girmeden önce iyi bir şekilde araştırma yapıp öyle gitmenizi öneririz. Amsterdam’da genel olarak burası için De Wallen denilmektedir. Red Light District içerisine girdiğinizde sağlı sollu Sex Shop dükkanlarının sıralandığını göreceksiniz. Bunlarla beraber mahalle içerisinde bol miktarda gay bar, randevu evleri ve erotik şovların düzenlendiği gösteri merkezleri bulunuyor.

Red Light District içerisinde aynı zamanda dünyanın en sıra dışı müzelerinden birisi olan Seks Müzesi de bulunuyor. Saat 22:00’dan önce gelirseniz bölgede bir eğlence bulamayabilirsiniz. Mahalle içerisindeki eğlence daha çok gece 11 gibi başlamaktadır. Sokağın yapısını, eğlence kültürünü merak ediyorsanız 22:00 olmadan önce caddeye gelebilir, bölge sakinken rahatça dolaşabilirsiniz. Cadde üzerindeki kalabalığa fazla aldanmayın. Kalabalığın %90’ı da aynı sizin gibi burayı duyup merakından gelen turistlerden oluşmaktadır.

Vondelpark

Amsterdam’ın en büyüğü, Hollanda’nın ise en ünlü parkı Voldenpark’tır. Christiaan Pieter van Eeghen tarafından bir araya getirilmiş hayırseverler tarafından 1864 yılında inşa ettirilmiş bu parkın konumu oldukça merkezi bir yerdedir. Etrafında bol miktarda müze bulunan Vondelpark’ın ismi yapıldığı dönemin şairi Joost van den Vondek’ten gelmektedir.

Vondelpark içerisinde sayısız bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. İngiliz tipi park özelliği taşıyan Vondelpark’ta yaz ayları müzik ve dans eşliğinde düzenlenen aktivitelerle geçmektedir. Park içerisinde bulunan açık hava tiyatrosunda film gösterimleri de yapılmasından dolayı parka olan ilginin sürekli olarak arttığını söyleyebiliriz.

Haftalık, aylık özel etkinliklerin düzenlendiği Vondelpark içerisinde çocuklara yönelik özel eğlenceler de düzenlenmektedir. Park içerisinde eğer herhangi bir etkinlik ve organizasyon bulunmuyorsa sakin bir yürüyüş eşliğinde de park içerisinde vakit geçirebilirsiniz.

Anne Frank Evi

Amsterdam Gezilecek Yerler listemizin en popüler müzelerinden birisi de Anne Frank Evi’dir. Anne Frank, Amsterdam tarihine ismini altın harflerle yazdırmış bir kişidir. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilen Amsterdam’da Anne Frank bu evde saklanmıştır. Savaş bitip şehir eski haline dönmeye başlayınca Anne Frank’ın evi 1960 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Anne Frank Evi Müzesinde odalar başta olmak üzere evin tüm yapısı savaş dönemindeki gibidir. Oldukça başarılı bir şekilde korunan müzede bir kitaplık tarafından gizlenmiş oda, Anne Frank’ın odası, günlük odası, Peter’in odası ve Otto Frank’a ait odaları görebileceksiniz.

Anne Frank, II. Dünya Savaşı sırasında yazmış olduğu günlük ile tarihe geçmiştir. Savaş yıllarını anlatan günlüğün de müze içerisinde sergilendiğini göreceksiniz. Her ne olursa olsun biletinizi internet üzerinden alınız. Aksi halde müzeye girmeden geri dönmek durumunda kalabilirsiniz.

 • Adres: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00 (Kapanış 21:00, 22:00’a Kadar Çıkabilmektedir)
 • Giriş Ücreti: 10,50 Euro (Müze Şu An için Sadece Online Bilet Satın Alan Kişiler Tarafından Ziyaret Edilebiliyor.)
 • Web Sitesi: annefrank.org

Begijnhof

Begijnhof Manastırı, manastır yemini etmedikleri halde rahibe hayatı yaşayan “Katolik Kardeşler Birliğine” ev sahipliği yapıyor. Amsterdam’ın en gözde mimarilerinden birisi olan Begijnhof’un oldukça eskiye dayanan bir geçmişi bulunuyor.

Begijnhof geçmişi 14. Yüzyıla dayandığı rivayet ediliyor. Begijnhof bahçesi içerisinde Amsterdam’ın en eski evlerinden birisi olan Het Houten Huis bulunuyor. Aynı zamanda Orta Çağ Kulesi, Engelse Kerk ve 1680 yılında inşa edilmiş olan Benijnhof Şapeli de Begijnhof bahçesinde yer alıyor.

Begijnhof ziyaretiniz sırasında ibadet eden, bölgeyi gezen insanlara saygılı olmaya özen gösterin. Sessiz bir şekilde gezeceğiniz bu manastır için en az 1 saat vakit ayırmak gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

 • Adres: 1012 Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı)

Amsterdam Çiçek Pazarı 1862 yılından bu yana her gün kurulan bir pazardır. Singel Kanalı üzerine, Muntplein ile Koningsplein arasında bulunan bu pazar hatanın her günü yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor. Kanal üzerinde yer almasından dolayı Dünya üzerinde yüzen tek çiçek pazarı unvanı Bloemenmarkt’a verilmiştir.

Burada satış yapan dükkanlar önceden tamamen kendileri tarafından ürettikleri çiçekleri satıyorlardı. Kendilerine ait teknelerle Amstel Nehri üzerinde gezen dükkan sahipleri, çiçekleri seyyar bir şekilde şehrin her yanına dağıtıyordu. Ancak; zamanla sabitleşen dükkanlar bu bölgede kendilerine bir yer edinmişlerdir.

Amsterdam çiçek pazarı bölgede bulabileceğiniz en iyi hediyelik dükkanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Pazar içerisinde çiçek soğanları, lale ve tohumlar ile beraber Amsterdam ve Hollanda’ya ait birçok yöresel ürün de satılmaktadır.

 • Adres: Singel, 1012 DH Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Hafta içi 09.00-17.30, Pazar 11.00-17.30

Oude Kerk

Red Light District anlatımını yaparken mahalle içerisinde Eski Kilisenin de bulunduğunu belirtmiştik. Amsterdam Gezilecek Yerler listenizde yer almasını özellikle istediğimiz Oude Kerk, Amsterdam’ın hem eski hem de modern yeni yaşamını gözler önüne seriyor. Giriş ücreti biraz fazla olmasından dolayı içerisini görmek istemeyebilirsiniz. Kırmızı Fener Mahallesini gezerken önünden dahi geçmek sizler için yeterli olacaktır.

Oude Kerk 20,000’den fazla kişinin ebedi istirahatgahıdır. Jacob van Heemskerck, Saskia van Uylenburg başta olmak üzere Hollanda için önemli birçok kişinin istirahatgahı burası olmuştur. Kilisenin yaşı oldukça yüksek olmasına karşın hala birçok bölümünün ayakta kaldığını görüyoruz.

 • Adres: Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00, Pazar 13.00-17.30
 • Giriş Ücreti: 15 Euro (I Amsterdam Card Sahiplerine Giriş Ücretsizdir. )

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Dam meydanı içerisinde yer alan Amstedam Kraliyet Sarayı 1648 yılında Belediye Binası olarak inşa edilmeye başlanmıştır. 1665 yılında tamamlanan yapı Roma’da bulunan kamu binalarına oldukça fazla benzemektedir. Sarayı incelerken göreceğiniz taşlar bir dönemler sarı renkte olup Almanya’dan getirilmiş.

Amsterdam Kraliyet Sarayını gezerken göreceğiniz mobilyaların tamamı Kral Louis Bonaparte döneminden kaldığını söyleyebiliriz. Orijinal dokusu bozulmayan saray oldukça özenli bir şekilde korunmaktadır. Ancak Türkiye’de, Osmanlı mimarisi ile yapılmış saraylarla kıyasladığımızda burasının biraz sönük ve özensiz olduğunu söyleyebiliriz. Bazı odalar ve mobilyalar dışında ilginizi çekecek bir bölüm maalesef ki bulunmamaktadır.

 • Adres: Dam, 1012 HG Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 10 Euro
 • Web Sitesi: paleisamsterdam.nl/en/

Heineken Experience

Heineken bildiğiniz üzere dünyanın en ünlü bira markalarından birisidir. 1867 yılında ilk üretim merkezini Amsterdam'da açan Heineken, 1988 yılına kadar faaliyetlerini bu fabrikada sürdürmüştür. Fabrikanın artık yetersiz hale gelmesi ile beraber şehir dışında daha modern daha teknolojik bir tesis inşa edilmiştir. Fabrikanın taşınması ile beraber eski fabrika boşa düşmüştür. Heineken daha sonra bu fabrikayı müzeye dönüştürmüş, bölgeye gelen turistlere eğlenceli saatler vaat etmiştir.

Heineken Experience, De Pijp adındaki bir bölgede yer alıyor. İnteraktif eğlence isteyen kişiler fabrikayı küçük turlar ile gezebilirler. Müze içerisinde firmanın en eski reklam kampanyalarına bakabilir, dünyaca ünlü biraların tadına bakabilirsiniz. Eğer burayı gezmeye niyetiniz varsa biletinizi online olarak satın almanızı öneririz.

 • Adres: Stadhouderskade 78, 1072 AE Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Perşembe 10.30-19.00, Cuma-Pazar 10.30-21.00 (
 • Giriş Ücreti: Gişede 21 Euro, Online Bilet 18 Euro
 • Web Sitesi: heineken.com

Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi)

Amsterdam’ın tarihini, dününü ve bugününü öğrenmek istiyorsanız 1975 yılında kurulan Amsterdam Museum’u gezmenizi öneririz. Müze içerisinde kültürel birçok eser sizleri beklemektedir. Müze içerisindeki The Amsterdam Gallery bölümünde Amsterdamlı sanatçılar tarafından yapılmış binlerce eseri görüntüleyebilirsiniz. En eskisi 1530 yılında yapılan eserler içerisine günümüzde de ara ara tablo eklenmektedir.

 • Adres: Kalverstraat 92, 1012 PH Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 15 Euro (I Amsterdam Card’a Sahiplerine Giriş Ücretsiz)
 • Web Sitesi: amsterdammuseum.nl

Madame Tussauds Müzesi

Dünya’nın birçok bölgesinde bulunan Madame Tussauds Müzesi'nin Amsterdam’da da bir şubesi bulunuyor. Dam Meydanına giriş yaptığınızda sizleri ilk olarak Peek & Cloppeburg Alışveriş Merkezi karşılayacaktır. Alışveriş merkezi içerisine girdiğinizde zemin katta tüm ihtişamı ile müzenin sizi karşıladığını göreceksiniz.

Madame Tussauds Müzesi tamamen Klasik Balmumu Heykel Sanatı ile doludur. Başta İngiliz Kraliyet Ailesi olmak üzere ünlü isimlerden sanatçılara, sporculardan bilim insanlarına kadar birçok kişinin balmumu heykeli müze içerisinde sergilenmektedir. Bunlara ek olarak müze geziniz sırasında sizlere Amsterdam tarihi hakkında dahi bilgiler verilmektedir.

Ana merkezi Londra olan Madame Tussauds Müzeninin birçok ülkede buna benzer şubeleri vardır. (Türkiye'de, İstanbul'da da şubesi bulunmaktadır.) Ancak daha önce bir şubesini gezdiyseniz buraya girmenize kesinlikle gerek yoktur. Buraya harcayacağınız zamanı kanallarda tekne gezintisine ayırabilirsiniz. Bilet kuyruğunda çok fazla sıra beklemek istemiyorsanız kesinlikle biletinizi online olarak satın almanızı öneririz.

 • Adres: Dam 20, 1012 NP Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00 (Pazartesi Günleri Kapı Açılışı 10:00’dır)
 • Giriş Ücreti: 19,50 Euro
 • Web Sitesi: madametussauds.com/amsterdam/en/

Stedelijk Museum

Amsterdam’da Gezilecek Yerler listelerinin ağırlıkla müzelerden oluştuğunu göreceksiniz. Temelleri 1890 yılında atılan Stedelijk Museum’un bir kuruluş hikayesi bulunmaktadır. Sophia de Bruyn kişisel koleksiyonunu müze merkezine hediye etmesi ile beraber bu müzenin temelleri atılmıştır.

1938 yılında yapımı biterek ziyarete açılan müze içerisinde modern birçok sanat eseri sergilenmekedir. Başta Picasso ve Van Gogh olmak üzere Matisse gibi ünlü birçok kişinin tabloları müze içerisinde yer almaktadır.

 • Adres: Museumplein 10, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri:10.00-18.00 (Cuma Günleri 10:00 – 22:00)
 • Giriş Ücreti: Müze Girişinde 18,50 Euro, Online Satın Alımda 17,50 Euro (I Amsterdam Card Sahiplerine Giriş Ücretsizdir)

Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Yeni Kilise anlamına gelen Nieuwe Kerk, Amsterdam’ın en eski kiliselerinden birisidir. 14. Yüzyılda yapılmış olan kilise Dam Meydanının merkezinde yer alıyor. Oude Kerk tam kapasitesine ulaşıp bölge ihtiyacını karşılayamadığından dolayı bu kilisenin yapılmasına karar verilmiştir.

1979 yılına kadar faaliyetlerine devam eden Nieuwe Kerk’in kültür merkezine dönüştürülmesine karar verilmiştir. Günümüzde Yeni Kiliseye gittiğinizde içerisinde birçok sergi, müzik resitalleri, kraliyete ait törenler yapıldığını göreceksiniz. Kiliseye girişin biraz pahalı olmasından dolayı girmek istemeyebilirsiniz.

 • Adres: Gravenstraat 17, 1012 NL Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti:18 Euro (I Amsterdam Card’a Sahiplerine Giriş Ücretsiz)
 • Web Sitesi: nieuwekerk.nl/en/

Rembrandt Evi Müzesi

Dam Meydanı’nın Doğusuna doğru gittiğinizde Jodenbreesraat denilen bölge sizleri karşılayacaktır. Bu bölgeye girdiğinizde yine Hollanda için önemli ressamlardan birisi olan Rembrandt’ın altın renkli evini göreceksiniz. 1606 yılında yapılan bu evin tarihi bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Rembrandt 1639 ile 1660 yılları arasında bu evde kalmıştır.

1911 yılında müzeye dönüştürülen bu evde Rembrandt’a ait birçok eserin bulunduğunu göreceksiniz. Ressam’ın çalışmaları, hayatı ve sanat severliğine dair birçok detayın yer aldığı ev aynı zamanda kongre merkezi olarak kullanılıyor.

 • Adres: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 14 Euro (I Amsterdam Card’a Sahiplerine Giriş Ücretsiz)
 • Web Sitesi: rembrandthuis.nl/en/

Rembrandtplein

Amsterdam’ın ufak ama bir o kadar da hareketli meydanlarından birisi de Rembrandtplein’dir. Genelde ekonomik konaklama arayan kişilerin tercih ettiği bu meydanın etrafında bol miktarda motel, bar ve kafe bulunmaktadır.

Rembrandtplein Meydanında 19. Yüzyılda kadar pazarlar kuruluyordu. Bu pazarlarda tamamen organik tereyağları satılıyordu. 1876 yılında meydanın ortasına Rembrandtplein heykeli dikilmesinden sonra meydan ressamın adı ile anılmaya başlandı. Akşamları bu cadde içerisinde çok hareketli ortamlar meydana geldiğini görebilirsiniz :)

 • Adres: Rembrandtplein, Amsterdam, Hollanda

Kalverstraat

Kalverstraat, Dam Meydanı ile Muntplein arasında yer alıyor. İstanbul’daki İstiklal Caddesi ile benzer özelliğe sahip olan Kalverstraat, Amsterdam’ın en kalabalık noktalarından birisidir. Orta Çağ döneminde şehrin savunma sistemi inşa edilikten sonra bu caddenin inşa edilmesine karar verilmiştir.

Kalverstraat inşa edildiği ilk dönemde hayvan pazarı olarak kullanılmış. 200 yıldan uzun süredir hayvan pazarı olarak kullanılan Kalverstraat günümüzde daha çok zenginler tarafından ziyaret edilen alışveriş dükkanları ile dolu.

Unutmadan sizlere şu bilgiyi vermek istiyoruz; Amsterdam’da mesai saatleri oldukça sıkıdır. Başta Kalverstraat olmak üzere şehir içerisindeki tüm mağazalar ve dükkanlar 18:00’e kadar açıktır. 18:00’den sonra alışveriş yapacağınız bir yer bulamazsınız.

Amsterdam Arena

Amsterdam Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Amsterdam Arena yer alıyor. Hollanda’nın en büyük stadyumu olan Amsterdam Arena 1993 ile 1996 yılları arasında inşa edilmiştir. 140 milyon dolar bütçe ile inşa edilen Amsterdam Arena’nın 54 bin kapasitesi bulunmaktadır.

Genellikle Ajax’ın maçlarını izlediğimiz Amsterdam Arena’nın modern bir tasarımı bulunuyor. Futbol dışında müzik etkinlikleri ve organizasyonların düzenlendiği stadyumda çok eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Amsterdam Arena maç günleri dışında ziyaret edilebiliyor. 30 dakikadan oluşan turlar sırasında soyunma odası, çim zemin, klüplerin başarı odaları ve müzeleri gezebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Futboldan hoşlanan birisi iseniz burada oldukça kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 • Adres: ArenA Boulevard 1, 1101 Amsterdam, Hollanda
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-16.30 (Her 30 Dakikada bir Grup Ziyaretçi)
 • Stadyum Turu Ücreti: 16,95 Euro

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

Amsterdam'da Gezilmesi Gereken Yerler listemiz sona erdiğine göre biraz da detaylara girelim: Amsterdam’da Nerede Kalınır sorusu için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Amsterdam’da konaklayabileceğiniz işletmeler genel olarak Kanallar Bölgesi, Müzeler Bölgesi, Tarihi Merkez, Jordaan, De Pijp ve Oud West içerisinde yer alıyor.

Amsterdam’da merkezi bir konumda konaklamak istiyor fakat uygun fiyatlı otel arıyorsanız bunun için de önerimiz bulunuyor. Tren Garının hemen yamacında yer alan Hotel İbis Amsterdam Center 3 yıldızlı otel olup oldukça konforludur.

Alternatif olarak 4 yıldızlı bir otelde kalmak istiyorsanız Hotel Estherea ile Radisson Blu Hotel otellerini önerebiliriz. İyi bir bütçeniz varsa 5 yıldızlı ultra lüks NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky otelini tercin edebilirsiniz.

Amsterdam’a Kaç Gün Ayırmalı

Amsterdam Gezilecek Yerler kısa gibi görünse de içeriğinin oldukça zengin olduğunun farkındasınızdır. Amsterdam'ı gezmek için kendinize 5 gün kadar ayırmanız yeterli olacaktır. Bu sürenin 2 gününü Amsterdam’ı tanımak, şehrin ritmini görmek için harcayabilirsiniz. Geri kalan 3 günde ise şehrin kültürünü tanımak için kullanabilirsiniz.

Amsterdam’da Neler Yapılır?

Amsterdam turunuz sırasında çeşitli aktiviteler ile de karşılaşacaksınız. Amsterdam geziniz sırasında neler yapmanız gerektiğinizi bilmiyorsanız bu konuda da sizlere bilgiler vereceğiz. Şehir içerisinde aslında çok fazla yapılabilecek aktivite bulunmaktadır. Amsterdam'da Neler Yapılır? konusunda arayışlarınız varsa artık buna son verebilirsiniz :)

Bisiklet Turu

Bisiklet kültürünün en yoğun olduğu bölgelerden birisi de Amsterdam’dır. Düz bir coğrafyaya sahip olan Amsterdam’da motorlu taşıtlardan daha fazla bisiklet sürücüsü bulunuyor. Üzerinde vites dahi bulunmayan bu bisikletler ile kendinizi yormadan tüm şehri gezebilirsiniz. Bisikletler için özel yolun bulunduğu Amsterdam’da ilk işiniz bisiklet kiralayarak tüm şehri keşfetmek olmalıdır. Bisiklet kiralamanın yolu ise;

 • Macbike üzerinden bisiklet kiralamak istiyorsanız TIKLAYIN
 • Discount Bike Rental üzerinden bisiklet kiralamak istiyorsanız TIKLAYIN
 • Rentbike4u üzerinden bisiklet kiralamak istiyorsanız TIKLAYIN
 • Yellowbike üzerinden bisiklet kiralamak istiyorsanız TIKLAYIN
 • Rent A Bike Harleem üzerinden bisiklet kiralamak istiyorsanız TIKLAYIN

Tekne Kiralayın

Amsterdam’ın en çok tercih edilen aktivitelerinden birisi de Tekne Turlarıdır. Burada tekneleri saatlik ya da günlük olarak kiralayabilir, denizde geziyormuş hissine kapılabilirsiniz. Tekneler taka tarzı olsalar da akülü olduklarından dolayı yavaş gitmektedirler. Amsterdam kanalları genelde labirente benzediğinden dolayı Navigasyon açmadan asla ilerlememenizi öneriyoruz. Şehir merkezinde tekne kiralayabileceğiniz birçok işletme bulunuyor.

Biranın Tadına Bakın

Hollanda biranın başkenti olarak gösteriliyor. Amsterdam’da yer alan birahanelerin çoğu kendi birasını kendi imal ediyor. Oldukça ekonomik olan bu biralardan farklı tatlarda alabilirsiniz. Genelde akşam 8’e kadar açık olan birahaneler turistler için özel tadım tekneleri kurmaktadırlar.

Coffeshop’ları Gezin

Coffeshop’lar Amsterdam’ın dört bir yanında bulunmaktadır. Amsterdam’da Neler Yapılır listesine burayı dahil etmemizin nedeni tamamen görsellikten dolayıdır. Ancak; Coffeshop’lardan kahve içmemenizi öneririz. Amsterdam’da uyuşturucu kullanımı yasal olmasından dolayı kahveler içerisinde az miktarda uyuşturucu bulunmaktadır.

I Amsterdam Önünde Fotoğraf Çekinin

Amsterdam’ın şehir simgelerinden olan I Amsterdam tabelası önünde kesinlikle fotoğraf çekinmenizi öneririz. 2 metre yüksekliğe sahip olan bu tabelanın 25 metre genişliği bulunuyor. Günde binlerce kişinin fotoğraf çektirdiği bu tabela Rijksmuseum önünde bulunduğunu göreceksiniz. Sıranızı bekleyerek burada fotoğraf çekinmeden geri dönmeyin.

Amsterdam’da Ne Yenir?

Hollanda’ya ilk kez gelen kişilere bu bölümde Amsterdam’da Ne Yenir hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yüzyıllarca yıllık bir geçmişe sahip olan Amsterdam’da zengin bir mutfak kültürünün oluştuğunu görüyoruz. Ana yemeğinden tatlısına, çorbasından atıştırmalıklarına kadar her kategoriden yiyecekler bulabilirsiniz. Bu bölümde sizlere Amsterdam yemek kültürünü ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız.

NOT: Birazdan belirteceğimiz yiyecekler içerisinde Domuz eti ya da Domuz eti yağı bulunabilir. Bulabileceğiniz sığır etlerinin ise helal kesim olamayacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle yetkililer ile görüşerek içeriklerini öğrendikten sonra sipariş vermenizi öneririz.

Bitterballen

Bitterballen daha çok kafe ve restoranlarda meze olarak sunulan bir yiyecektir. Dışı çıtır çıtır olan bu mezenin içi oldukça yumuşaktır. Genelde krokete benzeyen Bitterballen Amsterdam’da oldukça yaygın tüketilmektedir.

Bitterballen kıyılmış dana ya da sığır etinden hazırlanıyor. Bunların yanına tereyağı, et suyu, maydanoz, koyulaştırılmış un, biber ve tuz eklenerek top haline getirilen Bitterballen yağda kızartılarak pişiriliyor.

Kaas

Hollanda bölgesinin en yaygın tüketilen yiyeceği peynirdir. Kaas yani bizim dilimizde olan peynir Hollanda’daki her restoranda bulabileceğiniz bir yiyecek türüdür. En yaygın tüketilen peynir türleri ise Gouda, Edam ve Parrano’dur. Amsterdam’a kadar gelmişken bu 3 peynir türünün de tadına bakmanızı öneririz.

Patat

Amsterdam’ın en çok tüketilen atıştırmalıkları arasında yer alan Patat, bol kalorili olması ile tanınmaktadır. Oldukça doyurucu olan Patat zamanı olmayıp hızlı bir şekilde karnını doyurmak isteyenlere önerilmektedir.

Patat dediğimiz şey Amsterdam’da aynı zamanda Vlaamse Frites olarak da biliniyor. Temelde patates kızartması olan Patat’da servis kağıt külahlar içerisinde yapılıyor. Soslar, mayonez ve ketçap eşliğinde patates kızartmasını kağıt külahlar içerisine koyan Hollandalılar aynı zamanda içerisine peynir, zeytinyağı, yer fıstığı, sarımsak da ekliyor.

Pannekoeken

Amsterdam yerel halkının kahvaltıda en yaygın tükettiği ürünlerden birisi de Pannekoeken’dir. Yumurta, un ve süt kullanılarak hazırlanan bu ürünü aslında ülkemizde de bol miktarda tüketiyoruz. Ancak Amsterdam’da farklı olarak krepler üzerinde ek olarak şurup dökülmektedir. Yanında sebzelerden elde edilen karışım da ilave edildiğinde krepler oldukça lezzetli hale gelmektedir.

Falafel

Amsterdam’da Ne Yenir sorusuna aslında sadece Falafel örneğini bile verebiliriz. Lezzeti Amsterdam’dan çıkıp Avrupa’ya, Avrupa'dan Orta Doğuya, oradan da dünyaya yanılan Falafel’i yemeden asla geri dönmeyiniz. Genelde geceleri tüketilen Falafel’in sokak lezzetleri içerisinde ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz.

Falafel’in ana maddesi aslında nohuttur. Bu nedenle dünya çapında vejetaryenlerin en lezzetli atıştırmalığı olmuştur. Nohut sarımsak ve soğal eşliğinde yoğurulur. İçerisinde maydanoz ve baharatların elde edilmesi ile karışım tamamlanır. Elde ettiğiniz karışımı top haline getirdikten sonra yağda pişirdiğinizde Falafel lezzetinin tadına bakabilirsiniz. Amsterdam’da geceleri her sokakta Falafel satıldığını göreceksiniz.

Ossenworst

Amsterdam sofralarının vazgeçilmezlerinden birisi de Ossenworst’dur. Ossenworst; 17. Yüzyıldan günümüze kadar Amsterdam’da yapılan bir sosis türüdür. Sığır etinden yapılan bu sosisin içerisinde sarımsak, karabiber gibi aroma veren baharatlar bulunmaktadır.

Amsterdam’a kadar gelmişken Ossenworst’un tadına bakmanızı öneriyoruz. Ekmek arasında sunulduğu gibi patates kızartması ya da tek başına da sunulmaktadır. Ayrıca çorba ve birçok yemeğin içerisine lezzet versin diyerek de Ossenworst ilave edilmektedir.

Rookworst

Amsterdam’da sosis kültürünün oldukça yaygın olduğunu göreceksiniz. Rookworst adı verilen bu sosis türünün domuz eti kullanılarak hazırlandığını görüyoruz. Ancak son yıllarda bazı marketler için hindi etinden olan çeşidi de sunulmaya başlanmıştır. Amsterdam’a kadar gelmişken en azından hindi etinden olan çeşidini almanızı öneririz.

Hutspot

Amsterdam’ın geleneksel yemeklerinden birisi olan Hutspot’un kesinlikle tadına bakmanızı öneririz. Bu yiyecekte haşlanmış patates içerisine soğan ve havuç eklenerek püre haline getirilmektedir. Püre servis edilirken yanına kısık ateşte saatlerce pişmiş sığır eti ilave edilmektedir. Kış aylarının vazgeçilmezlerinden birisi olan Hutspot 15. Yüzyıldan bu yana tüketiliyor.

Broodje Haring

Bulunduğunuz bölgedeki yöresel lezzetleri merak ediyor musunuz? Broodje Haring büfelerden restorana her yerde karşınıza çıkabilecek bir lezzettir. Ekmek arası içerisinde Ringa Balığı çiğ bir şekilde konulmaktadır. Balığın üstüne soğan ve turşu ilave edilerek servis edilir. Amsterdam’da bu yiyeceğe özel ilgi duyulmaktadır.

Appelgebak

Amsterdam’da yiyebileceğiz tatlı türleri içerisinde ilk sırada Appelgebak yer alıyor. Orta Çağdan günümüze gelen bu lezzetin elma kullanılarak hazırlandığını söyleyebiliriz. Mevsimin durumuna göre elmalar taze, kurutulmuş ya da konserve şeklinde olabiliyor. Elmalı turta şeklinde olan bu lezzetin tadına kesinlikle bakmanızı öneririz.

Hagelslag

Amsterdam’da Ne Yenir bölümün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Hemen hemen tüm süpermarketlerde göreceğiniz Hagelslag çikolatadan hazırlanıyor. Beyaz çikolata, bitter, sütlü ve bitter çikolatadan hazırlanan bu lezzet bir nevi pasta süsüne benziyor. Genelde kahvaltıda, ekmek içerisine konularak tüketilir.

Amsterdam’dan Ne Alınır?

Amsterdam’da Ne Alınır bölümü ile Amsterdam Gezilecek Yerler yazımızı bitiriyoruz. Amsterdam’da alışveriş konusunda da bol bol seçenekler sizleri bekliyor. Şehrin hemen hemen her noktasında hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. İster sokaklardan ürünler satın alabilirsiniz isterseniz alışveriş merkezi içerisinden.

Amsterdam’dan Ne Alınır konusu özellikle seyahat öncesi merak ediliyor. Şehri güzelce gezerken bir yandan da sevdiklerinize ne alacağınızı merak edebilirsiniz. Sokaklarda gezerken Amsterdam’a özgü birçok ürün bulunduğunu göreceksiniz. Yukarıda anlatımını yaptığımız Çiçek Pazarı içerisinde aklınıza gelebilecek her kategoriden ürünler bulabilirsiniz.

Amsterdam’da mağazalar sadece 10:00 ile 18:00 arasında açıktır. Bu saatler dışında alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Bununla beraber pazartesi günleri 12:00 ile 20:00 arası çalışan dükkanlar da bulabilmeniz mümkündür. Amsterdam’dan alabileceğiniz hediyelik ürünler şunlardır;

Tahta Ayakkabı

Amsterdam bölgesinde satın alabileceğiniz en otantik, en orijinal ürün tahta ayakkabılardır. Amsterdam’ın her köşesinde bulabileceğiniz tahta ayakkabıların her boyutta bulabilirsiniz. İster normal ayakkabı şeklinde isterseniz de anahtarlık şeklinde satın alabilirsiniz.

Tahta Ayakkabıların rengarenk olduğunu göreceksiniz. Bu ayakkabıları ister kendiniz için isterseniz sevdiklerinize hediyelik olarak alabilirsiniz. Ancak en güzel hediyelik eşyaların Çiçek Pazarı içerisinde olduğunu göreceksiniz.

Peynir

Amsterdam’da Ne Yenir bölümünde de sizlere Peynirden bahsetmiştik. Amsterdam peynirini hem yeme ve içme listenize dahil edebilir hem de hediyelik alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Hollanda’nın en çok bilinen peynir türleri Parrano, Edam ve Gouda’dır. Özellikle Gouda’nın oldukça güçlü bir aromaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu peynir türleri dışında yüzlerce farklı peynir türünün bulunduğunu göreceksiniz.

Amsterdam’da peynir alabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Özellikle Kalverstraat caddesinde bulunan Cheese & More dükkanında binbir çeşit peynir satın alabilirsiniz. Bunun dışında Damrak Caddesinde bulunan Peynirciler Alışveriş Merkezi içerisinden de peynir satın alabilirsiniz.

Şehir içerisinde peynir alabileceğiniz en iyi yer ise De Kaaskamer’dir. 200’den fazla peynir türü bulunan bu dükkanda peynirin yanı sıra zeytin ve şarap satışı da yapılıyor.

Seramik ve Porselen Ürünler

Amsterdam’dan Ne Alınır sorusuna kaliteli ürün arayan kişilere seramik ürünleri önerebiliriz. Amsterdam’ı gezerken çok fazla porselen ve seramik satışı yapan yer olduğunu göreceksiniz. Aralarında en iyi, en kaliteli olanların Delft sertifikalı ürünler olduğunu söyleyebiliriz.

Delft aslında Amsterdam’ın bir kasabasıdır. Tüm dünya 17. Yüzyılda Çin ürünlerine talep gösterince Amsterdam Delft’e 40’a yakın seramik fabrikası kurmuştur. Bu fabrikalarda yöreye özgü birçok renkte porselenler üretilmektedir.

Lale Soğanı & Tohum

Amsterdam denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak Lale gelmektedir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hollanda’ya hediye edilen Lale Tohumları bugün şehrin ana gelirini oluşturmaktadır. Bahar ayında tüm ülkenin dört bir yanı lalelerle donatılmaktadır. Bu mevsimlerde Amsterdam’a gelirseniz hediyelik eşya olarak lale soğanı ve tohumu satın alabilirsiniz.

Lale Soğanları sanıldığının aksine biraz büyüktür. İster tekli istersenizde 5 ve 10’lu paketler şeklinde satın alabilirsiniz. Satın aldığınız ürünler içerisinde tohumları nasıl kullanacağınıza dair anlatımlar bulunmaktadır. Lale tohumu Amsterdam’dan alabileceğiniz en güzel hediye olabilir.

Bira

Bira konusunda dünyanın en iyi ürünleri Hollanda’da bulunuyor. Amsterdam’a kadar gelmişken alkol tüketen sevdiklerinize hediye olarak bira da götürebilirsiniz. Grolsch, Heineken ve Amstel markalarının yanı sıra onlarca markadan biraların tadına bakabilir, hediyelik olarak ürün satın alabilirsiniz.

Amsterdam’da bira alabileceğiniz en iyi yer De Bierkoning dükkanıdır. Bu dükkan içerisinde biraya dair her türlü ürün satıldığını görebilirsiniz. Hatta dünya üzerindeki en iyi cin “Jenever” yine bu dükkanda satılmaktadır.

Ajax Ürünleri

Amsterdam Arenayı gezerken Ajax’ın başarılarını görmüşsünüzdür. Dünyanın en ünlü futbol takımlarından birisi olan Ajax’ın evini turlar eşliğinde geziyorsunuz. Gezinizin son bölümünde sizleri gerçek, orijinal Ajax Store karşılayacaktır. Bu mağazadan Ajax resmi ürünlerini satın alabilir, sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Bu yazımız içerisinde Amsterdam ile ilgili ihtiyacınız olan her bilgiyi verdiğimizi düşünüyoruz. Daha önce Amsterdam’ı gezen okuyucularımızdan seyahat deneyimlerini yorum bölümünde paylaşmalarını istiyoruz :)

Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam’da Gezilecek 20 Yer