Alaçatı Türkiye'de tatil denilince hemen hemen herkesin ilk aklına gelen yerlerin başında gelmektedir. Özellikle yaz döneminde nüfusu oldukça artan Alaçatı İzmir'in Çeşme ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul ve diğer büyük illere yakınlığı sebebiyle de yaz dönemi dışında da hafta sonları kafa dinlemek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Alaçatı kamp alanları açısından az ama öz alternatifler sunmaktadır.

Alaçatı ulaşım olarak da oldukça basit bir konumdadır. Dilerseniz hava yoluyla dilerseniz kara yoluyla İzmir'e gelip buradan kalkan özel araçlarla birlikte Çeşme otobüslerine binip Alaçatı'ya gelebilirsiniz. Bu servisler her yarım saatte bir kalktığı için bekleme süresi, otobüs ve uçağı bu servislere göre ayarlama gibi durumlar meydana gelmeyecektir.

Çeşmeköy Kamp Alanı

Çeşmeköy Kamp Alanı Alaçatı'da size birçok kamp alanından farklı deneyimler sunduracak güzellikte bir yerdir. Burası klasik kamp alanlarından biraz farklıdır. Özellikle doğasına gelecek olursak burası ormanlarla kaplı bir yerdir ve deniz manzarasını ayaklarınızın altına sermektedir. Çeşme ve Alaçatı'nın en güzel manzarasını en tepeden izleyeceğiniz kamp alanı size aynı zamanda oldukça organik bir ortam da sunmaktadır. Burada restoranlarda kullanılan birçok malzeme işletme tarafından üretilmektedir. Kendi üretmediği ürünleri de yerli üreticiden tedarik etmektedir. Buraya kamp yapmaya gelen kişiler mangal yakma, kendi yemeklerini yapma gibi seçeneklere sahip olmuyor. İşletmenin konsepti gereği böyle bir hizmetleri yok.

Aynı zamanda Çeşmeköy Kamp Alanı etkinlik olarak da oldukça zengin bir kamp alanıdır. Burada birçok alternatif yer almaktadır ve bu sebeple buraya sırf etkinlik yapmak için dahi gelebilirsiniz. Buranın tek dezavantajı olarak denize biraz uzak olmasını söyleyebiliriz. Denize gitmek için biraz yürümeniz gerekecektir bunun haricinde arkadaş grubunuzla, ailenizle hiçbir şüpheye düşmeden atlayıp geleceğiniz kamp alanları içinde bulunmaktadır. Kamp alanından ziyade burası bir doğal yaşam alanı eğer doğal bir yaşam alanında kamp yapmak istiyorsanız burası tam size göre.

Çeşmeköy Kamp Alanı Konaklama Hizmeti

 • Burada çadır yeri kiralayacağınız gibi çadır da kiralayabilirsiniz.
 • Deniz manzaralı, ormanın içinde odaları da bulunmaktadır. Odalarında sizin için her şey düşünülmüş durumdadır.
 • Fiyatlar sezonluk olarak değişmektedir ve genel olarak buraya gelmeden önce rezervasyon yapmanızda fayda olacaktır. Bu sebeple buraya gelmeden önce işletmeyi arayıp fiyat bilgisi de alabilirsiniz.

Çeşmeköy Kamp Alanı Hizmetleri

 • Duş, elektrik, tuvalet ve internet gibi temel hizmetler verilmektedir.
 • Yoga grupları yer almaktadır.
 • Düğün, kına, parti ve doğum günü gibi daha birçok etkinlik için hizmet vermektedirler.
 • Birçok konuda atölyelerinde etkinlik yapılmaktadır.
 • Restoranında birçok farklı çeşit yemek çıkmaktadır.

Kleopatra Koyu Kamp Alanı

Çeşme Alaçatı'da birbirinden güzel koylar bulunmaktadır. İşte bunlardan bir tanesi de şüphesiz ki Kleopatra Koyu'dur. Burası kampçıların da uğrak alanları arasında yer almaktadır. Çevre halk tarafından Güvercinlik Koyu olarak da bilinen koy genellikle sakin olmasıyla bilinir. Bu sebeple sakin, sessiz bir şekilde kamp yapmak istiyorsanız tercih edeceğiniz en iyi alanlardan bir tanesidir. Buraya gelirken hazırlıklı gelmenizde fayda olacaktır. Bunun sebebi de kamp alanında herhangi bir market ve restoran bulunmuyor bunların yanı sıra duş, tuvalet, elektrik gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar da yok. Tüm bunlar düşünüldüğü vakit Kleopatra Koyu Kamp Alanı daha çok profesyonel kampçılar tarafından tercih edilmesi gereken bir yerdir.

Kamp alanında herhangi bir işletme olmaması sebebiyle oldukça bakir bir alan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu da güzelliğinin en önemli etkilerinden bir tanesidir. Kamp alanında ve kamp alanının yakınlarında herhangi bir market, restoran olmadığı için buraya gelmeden önce yiyecek ve içecek alışverişinizi yapmanız gerekiyor. Buzdolabı bulunmadığı için de bu yiyecek, içecek alışverişinizi makul seviyede yapmalısınız. Kleopatra Koyu'nda istediğiniz alana çadır kurabilirsiniz. Çadır yeri için ekstra bir ücret talep edilmeyecektir. Denizi ve sahilinin de oldukça temiz olduğunu söyleyebiliriz doğa severler için yine Alaçatı'da bulunan nadide yerlerden bir tanesi.

Çeşme Cenlet Vadisi Kamp Alanı

Çeşme Alaçatı'nın en güzel alanlarından bir tanesinde kurulmuş olan Çeşme Cenlet Vadisi konsept olarak oldukça başarılı bir kamp alanıdır. Geniş bir arazide yeşillikler içinde kurulmuş olan kamp alanı aynı zamanda sahile de oldukça yakın olduğu için denize girmeyi seven kampçıların da favori yerlerinden bir tanesidir. Özellikle ortak kullanım alanlarının oldukça temiz ve düzenli olduğu işletme güzel bir tatil köyünü andırmaktadır. Buraya gelen kişilerin mangal yakıp kendi yemeğimi yaparım diye düşünmemeleri gerekiyor. Çünkü kamp alanında mangal alanı mevcut değil ve yemeğinizi işletmeden karşılamanız gerekiyor bunun bilgisini verelim. Yani erzak alışveriş yaparak buraya gelmeyin.

Çocuklu aileleri de düşünen kamp alanı çocuklar için de alanlar oluşturmuş. Aynı zamanda yine birçok etkinliği yapabileceğiniz kamp alanı tatilini daha keyifli hale getirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir bir yer. Birçok kişiye konum olarak da Çeşme Alaçatı'daki en iyi yerlerden biri olan Çeşme Cenlet Vadisi yılın her döneminde ayrı bir güzeldir. Fakat geniş bir alanda kurulmuş olduğu için de yazın en işlek vakitlerinde bile çadırlar arasında sıkışma söz konusu olmuyor. Bu sebeple ailenizle geldiğiniz vakit özel alanınızdan ödün vermemiş oluyorsunuz.

Çeşme Cenlet Vadisi Kamp Alanı Konaklama Ücretleri

 • Çadır yeri kirası olarak 50 lira ücret ödemektesiniz.
 • İşletmede ayrıca çadırla konaklama hariç bungalov evler ve taş evler bulunmaktadır. Bu evlerin fiyatları sezonluk olarak değişmektedir. Gitmeden önce rezervasyon yaparken fiyat bilgisini de alabilirsiniz.

Çeşme Cenlet Vadisi Kamp Alanı Hizmetleri

 • Duş, elektrik, tuvalet ve internet gibi hizmetler verilmektedir.
 • Başta balık olmak üzere birçok farklı yemek çeşidi bulunan restoranları bulunmaktadır.
 • Belirli günlerde canlı müzik olmaktadır.
 • Spor etkinlikleri için ortak kullanım alanları mevcuttur.

Pırlanta Plajı Kamp Alanı

Doğal bir ortamda kamp yapıp aynı zamanda temel ihtiyaçlarınızı da karşılamak istiyorsanız Pırlanta Plajı'nı tavsiye edebiliriz. Pırlanta Plajı Kamp Alanı Alaçatı'ya gelen birçok kampçının tercihleri listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Burası oldukça serin bir yerdir ve sürekli bir esinti söz konusudur. Bu da sıcak yaz aylarında bile çok bunalmamanıza yol açtığı gibi aynı zamanda sivrisinek gibi geceleri rahatsız eden böcek türlerinin de burada yok denecek kadar az olmasına yol açmaktadır. Adını da plajın güzelliğinden almış. Sadece Çeşme Alaçatı'da değil Türkiye'de hemen hemen birçok noktada böylesine güzel bir plaj görmek oldukça zor olacaktır.

Burayı tercih edenlerin tercih etmesindeki bir diğer sebep de merkeze oldukça yakın olması. Öyle ki yürüyerek dahi merkeze gidip gezebilir sonrasında yine plaja kamp alanınıza gelebilirsiniz. Bu sebeple buraya gelirken öyle çok yoğun bir şekilde kamp alışveriş yapmanıza gerek yok. Aynı zamanda plajda mangal yakacağınız bir alan da mevcuttur. Bunun dışında plajın birçok uzun, gölgelik ağacı bulunmaktadır bu sebeple gölgelik yer aramakla uğraşmayacaksınız. Denizinin de sığ olması sebebiyle buraya gelen kişiler rahatlıkla yüzebilir.

Duş ve tuvalet ihtiyacı plaja yakın işletmelerden belirli bir ücrete karşılanabiliyor. Bunun dışında yiyecek ihtiyaçlarınızı da yine plaja yakın işletmelerden karşılayabilirsiniz ve dilerseniz plajın belirli bölümlerinde mangalınızı yakabilirsiniz. Deniz sporlarına ilginiz varsa Pırlanta Plajı Kamp Alanı bunun için de oldukça uygundur. Öyle ki uçurtma ve rüzgâr sörfü için burası oldukça idealdir. Bunda da burada havanın hafif rüzgârlı olmasının önemli bir payı bulunmaktadır.

Delikli Koy Kamp Alanı

Alaçatı Çeşme'de birçok güzel koy olduğunu söylemiştik. İşte bu koylardan bir tanesi de Delikli Koy. Burası da kampçılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Herhangi bir işletme olmadığı için temel ihtiyaçlarınızı kendi imkanlarınızla karşılamanız gerekiyor. Bu sebeple de buraya genellikle ailelerden daha çok arkadaş grupları 2-3 günlük doğayla baş başa bir şekilde kamp yapmak için tercih ediyor. Alaçatı'nın el değmemiş yerlerinden bir tanesi olan Delikli Koy sessiz bir şekilde doğayla baş başa kalmak isteyen kampçılar için en iyi alternatiflerden bir tanesidir. Beyaz kayaları ve masmavi deniziyle oldukça güzel bir ortam sunan Delikli Koy Kamp Alanı çadır kampı için oldukça ideal bir yerdir.

Delikli Koy Kamp Alanı'nda konaklayacak kişiler burada herhangi bir işletme bulunmadığı için istedikleri yere çadırlarını kurabilirler ve kuracakları çadırlar için de herhangi bir ücret ödemelerine gerek yok. Yine buraya gelmeden önce yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayarak gelmelisiniz. Burada sonrasında yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yer de yok. Mangalınızı güvenli bir şekilde yakıp geceleri kamp ateşiyle güzel bir ortam oluşturabilirsiniz. Alaçatı'nın genel olarak denizinin soğuk olduğu söylenir. Eğer soğuk denizden ziyade sıcak bir deniz seviyorsanız buraya kamp yapmaya gelebilirsiniz çünkü burası rüzgâr almadığı için ve konumu sebebiyle oldukça sıcak bir denize sahiptir.

Alaçatı'da Gezilecek Yerler

Alaçatı Taş Evleri

Alaçatı denilince akla gelen ilk yerlerden bir tanesi de tarihi taş evleri olmaktadır. Bu taş evleri görmeden Alaçatı turunuzu bitirmeyin. Bu evlerin tarihi geçmişe dayanmaktadır ve zamanında burada yaşamış olan Rumlar tarafından yapılmıştır. Ponza taşı kullanıldığı için evlerin yalıtımının oldukça iyi olduğu söylenmektedir. Gösterişten uzak olsa da bu evlerin kendine özel havası sebebiyle buraya gelen hemen hemen herkes bu evlerin önünde fotoğraf çekmeden gitmezler.

Evlerin önünde bahçe bulunur. Bu bahçeler birbirinden güzel çiçeklerle süslenmiştir. Bu manzarayla karşı karşıya kalan birçok kişi Alaçatı'ya sırf bu evler için bile taşınmak ister. Sadece yerli turistler tarafından değil aynı zamanda yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilen Alaçatı Taş Evleri'nin bulunduğu sokaklar oldukça dar ve arnavut kaldırımlarıyla süslenmiştir. Büyük şehirlerde yüksek binalar görmeye alışık olan gözlerimiz için burası çok ayrı bir dünyadır.

Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı'da en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında şüphesiz ki Kemalpaşa Caddesi gelmektedir. Gündüz olmasa da gece burada adım atacak yer bulamazsınız özellikle bayramlarda oldukça kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Dar ve uzun bir yola sahip olan cadde trafiğe kapalıdır zaten böylesi dar ve kalabalık bir caddenin trafiğe açık olması olmaz. Arnavut kaldırımla döşeli caddenin her iki tarafında da birbirinden güzel Alaçatı evlerinin en güzel örneklerini görebilirsiniz.

Kemalpaşa Caddesi'ne gelen birçok kişinin tercih ettiği yerlerden bir tanesi de şüphesiz ki 1941 yılından beri hizmet veren ve doğallığını hiçbir şekilde bozmayan İmren Pastanesi'dir. Bu pastanede Türkiye'nin diğer bölgelerinde göremeyeceğiniz yöresel lezzetler bulunmaktadır. Buraya gelen kişilerin en sık tercih ettiği tatlı çeşidi de genellikle sakızlı tatlılar olmaktadır. Caddede birçok yerde hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda caddenin mavi ve beyaz ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz bu da Ege'de olduğunuzu sonuna kadar hissettiriyor.

Hacımemiş Mahallesi

Kemalpaşa Caddesi demiş olduğumuz gibi oldukça kalabalık bir caddeydi. Fakat siz daha sessiz, sakin bir şekilde gezi istiyorsanız işte o zaman size Hacımemiş Mahallesi'ni öneriyoruz. Burası da çok tenha bir yer değil fakat Kemalpaşa Caddesi'ne oranla çok daha sessiz bir yer. Yine Alaçatı'nın evlerinin en güzel örneklerini göreceğiniz mahalle birçok kafe ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Günün yorgunluğu buralarda atabilirsiniz.

Hacımemiş Mahallesi'nde ayrıca birçok antika dükkânı, galeri ve atölyeler yer almaktadır bunlara ilginiz varsa saatlerinizi bu yerlerde harcayabilirsiniz. Hacımemiş Mahallesi'ne gelen birçok kişinin en uğrak yerlerinden bir tanesi de Dutlu Kahve'dir. Meydanın simgesi olan dut ağacının altında olan bu mekânın adının Dutluk Kahve olduğuna bakmayın alkollü içecekler ve birbirinden lezzetli mezeler de bulunmaktadır. Aynı zamanda dibek kahvesini de denemeden buradan gitmeyin onun da ayrı bir tadı var.

Alaçatı Değirmenleri

1850 yılından kalma 4 adet taş yel değirmenleri Alaçatı'nın sembollerinden bir tanesidir. Öyle ki Ankara, İstanbul gibi bazı büyük şehirlerde kumrucu işleten dükkanların simgesi yel değirmenleridir. Özellikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Özellikle gün batımını burada izlemenin tadı farklı olacaktır. Küçük bir tepenin üstüne kurulmuş olan Alaçatı Değirmenleri yalnız yerli değil yabancı turistlerin de Alaçatı'ya geldikleri vakit ziyaret ettikleri alanların başında gelmektedir.

Alaçatı Değirmenleri'ne gelip gün batımını izleyip fotoğrafınızı çektikten sonra değirmenlerin yanında bulunan kafede bir şeyler yiyip, içip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Oldukça şirin ve konsepte uygun olan kafede fiyatlar da oldukça uygundur.

Alaçatı Çarşısı

Alaçatı gezinizde görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Alaçatı Çarşısı olacaktır. Alaçatı denilince akla dar sokaklar ve iki tarafında da evler, dükkanlar bulunan bir yer geliyor. İşte Alaçatı Çarşı da aynı bu şekildedir. Arnavut kaldırımları ve hiçbir şekilde dokunulmayan taş evleriyle birlikte Alaçatı Çarşı da bu tarz doğal güzellikleri seven kişiler için ideal yerlerin başında gelecektir.

Birçok güzel fotoğraf yakalayacağınız Alaçatı Çarşı'da aynı zamanda birçok hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Bu dükkanları ziyaret ederek kendiniz ve sevdikleriniz için Alaçatı gezinizin sembolü olacak hediyeler alabilirsiniz. Aynı zamanda çarşıda bunun dışında el işi satan birçok tezgâh da bulunmaktadır. Bu tezgahlarda hiç aklınızda olmayan bir şeyi beğenip onu dahi alabilirsiniz. Restoran ve kafeleri de Ege'nin en güzel yöresel yiyecek ve içeceklerini sunmaktadır.

Alaçatı kamp alanları açısından size çok bir alternatif sunmasa da mevcut kamp alanlarının oldukça yeterli ve doğayla iç içe olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak koy ve plajlarda kendi imkanlarınızla kamp yaptığınız Alaçatı doğası gereği rahatlıkla tercih edeceğiniz ve bir kez geldikten sonra bir daha gelmek isteyeceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

Alaçatı Kamp Alanları | En İyi Kamp Alanları, Konaklama Hizmetleri, Ücretleri, Gezilecek Yerler ve Ulaşım