Adana Ulu Cami, Adana Seyhan’da bulunan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş bir tarihi eserdir. Özellikle bu cami, Adana’nın en önemli tarihi eserlerinden biridir. Sabancı Cami diğer ismiyle Merkez Cami açılana kadar Adana’da bulunan en büyük camidir. Cami 1541 yılında hizmete açılmıştır. Adana’ya gidecek olan kişilerin mutlaka bu tarih kokan ve mimari harikası olan bu camiyi görmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizin için Adana Ulu Cami hakkında bilgiler ve etrafında gezilecek yerler hakkında ufak ipuçları verdik.

Adana Ulu Cami Tarihçesi

Adana Ulu Cami diğer bir ismiyle Ramazanoğulları Cami Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. 1509 yılında inşaatına başlanan cami, 1541 yılında tamamlanmıştır. Cami tamamıyla 16. yüzyıl mimarisinin belirli örneklerini göstermektedir.

Adana’nın en büyük ikinci camisi olan Adana Ulu Cami Ramazanoğlu Halil Bey ve Piri Mehmet Paşa tarafından yapılmıştır. Caminin güneydoğu bölgesinde bulunan türbede Piri Mehmet Paşa ve Piri Mehmet Paşa’nın çocukları yatmaktadır. 1998 yılında olan depremde hasar gören cami onarılarak, 2004 yılında tekrar ibadete açıldı.

Adana Ulu Cami Mimari Özellikleri

Adana Ulu Cami Yapı Tasarımı ve Motifleri

Adana Ulu Cami mimarisi Selçuklu, Memlük ve Osmanlı mimari motifleri taşımaktadır. Özellikle kapı tasarımları, dış mekan tasarımları ve içerisindeki hat tasarımları tamamen Osmanlı motiflerinden esinlenerek yapılmıştır. Özellikle içerisinde bulunan motifler tamamen kendi yüzyılını yansıtmaktadır.

Adana Ulu Cami Avlusu

Adana Ulu Cami içerisinde bulunan avlu özellikle o dönemin taş ustaları tarafından üretilen, mermerlerle döşenmiştir. Cami oldukça sadece ve bunun yanı sıra kaliteli malzemeler ile donatılmıştır.

Özellikle avlu içerisinde gezerken kişilerin en çok dikkatini çeken unsur ise batı ve doğu cephesinde bulunan kapılardır. Bu kapılardan avlulara giriş yapabilirsiniz, kapılar üzerinde bulunan işlemeler ve kemerinde bulunan renkli taşlar oldukça göz alıcı durmaktadır.

Adana Ulu Cami Minaresi ve Çinileri

Adana Ulu Cami minaresi aslında klasik olan bir çok minareye göre farklı bir şekilde tasarlanmıştır. Camiye ilk defa giden kişilerin oldukça dikkatini çeken bu minare Memlük mimarisine göre tasarlanmıştır.

Cami bahçesinde ve içerisinde bulunan çini eserleri ise İznik çinilerinden yapılmıştır. Çiniler 16. yüzyılda caminin inşaatı sırasında konulmuştur ve o yıldan beri hiçbir şekilde yapısı bozulmamıştır.

Adana Ulu Cami Etrafında Bulunan Eserler

Adana Ulu Cami etrafında türbe, medrese, mescit ve hamam bulunmaktadır. Kişilerin geldiğinde rahatça vakit geçirebilmesi için caminin etrafına medrese avlusu inşa edilmiştir. Kişiler burada çay veya kahve içer ağaç gölgeliği altında rahat bir şekilde vakit geçirebilirler.

Adana Ulu Cami Etrafında Gezilecek Yerler

Tarihi Büyük Saat Kulesi

Adana Tarihi Büyük Saat Kulesi, Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. Ulu Cami’nin 200 metre yakınında bulunan bu saat kulesi, 1881 yılında Vali Ziya Paşa tarafından inşaatı başlamıştır. İnşaat 1882 yılında ise Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanmıştır.

Özellikle Adana’da geziye çıkacak olan kişilerin mutlaka bu tarihi kuleyi görmesi gerekmektedir. Kulenin en büyük mimari özelliği ise kesme taştan yapılmış olmasıdır ve kulenin uzunluğu 32 metredir. Kule kare prizma şeklinde tasarlanmıştır ve yapı olarak özellikle Osmanlı motifleriyle yapılmıştır.

Adana Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı, Adana’nın tarihi çarşısıdır. Bu çarşı tahmini olarak 500 yıl önce kurulmuştur ve Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşaatına başlanmıştır. Çarşı içerisinde kazanlar, bakır ürünler, kalaycılık ve ahşap işlemeleri yapılmaktadır. Bununla beraber kişilerin kullanması için tabak ve çanak işleri de yapılmaktaydı. Bundan dolayı ismi Kazancılar Çarşısı olarak belirlenmiştir.

Adana’nın en meşhur yemeği olan kebap ise yine ilk olarak bu çarşı içerisinde yapılmaya başlamıştır. Günümüzde hala aktif olarak içerisinde işletmelerin bulunduğu bu çarşı içerisinde ölmeye yüz tutmuş meslekler, Adana’ya özgü çeşitli eşya dükkanları ve yöresel yemeklerin satıldığı lokantalar bulunmaktadır.

Ramazanoğlu Konağı ve Medresesi

Ramazanoğlu Konağı 1945 yılında inşa edilmiştir ve günümüzde aktif olarak içerisine ziyaretçi kabul etmektedir. Ulu Cami ziyaretinde bulunacak olan kişiler, hemen dibinde bulunan bu konağa giderek ufak bir gezi yapabilirler. Konağın içerisine girmek isteyen herhangi bir ücret ödemeden gezilerini sürdürebilirler.

Konak özellikle devlet işleri için tasarlanmış ve belirli dönemlerde padişahlar tarafından kullanılmıştır. Konağın içerisinde selamlık bölümü bulunmaktadır ve halen evin iç kısmında ailenin yaşadığı haremlik bölümü belirli bir şekilde gözükmektedir. Evin üst katında teras ve havuz bulunmaktadır.

Adana Tarihi Taş Köprü

Adana Tarihi Taş Köprü, Seyhan Nehrinin üzerinde bulunmaktadır ve Ulu Cami’nin 350 metre ilerisindedir. Köprü Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir ve günümüzde hala sağlam bir şekilde durmaktadır.

Köprü zaman içerisinde belirli ekler alarak Adana Kalesi ile birlikte bir araya getirilmiştir. Zaman içerisinde köprü birçok tadilat görmüştür. Köprünün son onarımı 1949 yılında yapılmıştır. Toplamda 319 metre uzunluğunda olan bu köprü su üzerinden 13 metre yüksekliktedir. Dünya üzerinde hala kullanılan eski köprülerden biridir.

Adana Ulu Cami Ulaşım Bilgisi

  • Adana Ulu Cami’ye toplu taşımayla gidecek olan kişiler 142 numaralı otobüsle ve 8-B numaralı otobüsle ulaşımlarını sağlayabilirler.
  • Metro ile ulaşımını sağlamak isteyen kişiler 1 numaralı metro ile ulaşımını sağlayabilirler.
  • Havalimanından gelecek olan kişiler dış hatlar terminali durağından 159 numaralı otobüse binerek, ulaşımlarını sağlayabilirler.

Harita ve Konum BilgisiSanal TurAdana Ulu Cami ve Külliyesi | Tarihçesi, Mimari Özellikleri, Etrafında Gezilecek Yerler ve Ulaşım Bilgisi