Midye dolma, Kıyı Ege ile özdeşleşmiş bir deniz ürünüdür. Orijinalinde midyenin iç pilavla doldurulması esasken, özellikle sokak satıcılarında ve diğer birçok restoranda gerçek tarifin bulunması neredeyse imkânsızdır.

Gerçek midye dolmanın getirdiği maliyet, satış fiyatını da önemli ölçüde artıracağı için midye severlerin de anlaşıldığı kadarıyla bu yönde bir talebi bulunmuyor. Hatta kuru soğan, dereotu, fıstık ve kuş üzümü gibi ürünlerle yapılan bir pilavla doldurulmuş midyenin talibinin azalması da ihtimal dahilindedir.

İzmir’de yolunuz Karşıyaka civarına düşerse alışılageldik midyenin en iyisini A’dan Z’ye Midye’de deneyebilirsiniz. Farklı boyutlara göre farklı fiyatlarla sunulan midye dolmalar, genel olarak hem İzmir’in hem de Karşıyaka’nın en iyileri arasında gösterilebilir. Gece geç saatlere kadar hizmet sunan işletme, Karşıyaka Vapur İskelesi’nden Bostanlı yönüne giderken sağda kalıyor.

Ek olarak bir noktaya da dikkat çekmek isteriz. Türkiye’den çıkartılan deniz midyelerinin önemli bir kısmı dış pazara sunulmaktadır. İhracat kalemi olan bu ürünlerden geri kalanlar ise yurtiçi piyasada tüketilmektedir. Haliyle yurtiçi pazara sunulan midyeler, ihraç edilenlere göre daha düşük kalitededir.

Ayrıca deniz midyelerinin civa bakımından oldukça zengin olduğu ve bunun da insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği ile ilgili birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Bu konuya dikkat ederseniz, doyasıya değil de tadımlık yemeniz gerekmektedir ve mümkün olduğunca az sayıda...

Midye dolma yerken, açtığınız her midyeye en azından üç dört damla kadar limon sıkmanızı da öneririz. Böylece yemesi kolaylaşacak ve asitliği artıp tadı da daha iyi olacaktır.

A’dan Z’ye Midye, İzmir