Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevgili annesi Zübeyde Hanım’ın ebedi istirahatgâhı, İzmir’in Karşıyaka ilçesindedir…

1857 yılında hayata gözlerini açan Zübeyde Hanım'ın Fatma, Ömer ve Ahmet isimli evlatları çok küçük yaşta yaşamını yitirmiştir. 1881 yılında Dünya tarihine adını altın harflerle yazacak olan Mustafa’yı kucağına alan Zübeyde Hanım’ın 1885 yılında Makbule ismini vereceği kızı ve 1889’da da Naciye ismini vereceği kızı dünyaya gelmiştir. Naciye’nin ölümünü 1888’de eşi Ali Rıza Efendi’nin ölümü takip etmiş ve aradan geçen uzun yılların sonunda Selanik’ten İstanbul’a göç etmek durumunda kalmıştır.

1919 yılından 1922’ye dek görmediği oğlu Mustafa Kemal’le Adapazarı’nda buluşan Zübeyde Hanım Ankara’ya taşınmıştır. Aralık 1922’de ise İzmir’e taşınıp Latife Hanım Köşkü’nde yaşamaya başlamıştır.

14 Ocak 1923 tarihinde, 66 yaşındayken hayata veda eden Zübeyde Hanım Karşıyaka’ya defnedilmiş ve 1940’ta kabri anıt mezara dönüştürülmüştür. Ferik Osman Paşa Camii’nin avlusunda yer alan kabri yerinde ziyaret etmek için takip edebileceğiniz rotalar ise şöyledir:

  • Vapur: Karşıyaka Vapur İskelesi'nde inip 900 metrelik bir yürüyüş sonunda ulaşmanız mümkündür. Karşıyaka Çarşıyı takip edip Karşıyaka Adliyesinin arka sokağından (Zübeyde Hanım Caddesi) ulaşabilirsiniz.
  • İZBAN: Alaybey İstasyonu’nda inip Hidayet Erzeybek Sokak’tan kuzeybatı yönüne 550 metre, yani 7 dakika yürüdüğünüzde ulaşabilirsiniz.

Latife Hanım Köşkü Anı Evi

Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesine ait olan köşk, Zübeyde Hanım’ı da ağırlamış olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. 2008’de aslına uygun bir şekilde restore edildikten sonra kapılarını açmıştır. Karşıyaka’da Bahriye Üçok Bulvarı üstünde (Karşıyaka İstasyonu yanı) bulunan köşkte hem balmumu heykeller hem de bazı eşyalar sergilenmektedir. Pazartesi günleri dışında haftanın altı günü ziyarete açıktır.

Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, Karşıyaka, İzmir