Karadeniz Bölgesinde yer alan Zonguldak, 2019 yılı itibari ile 600 bin nüfusa sahiptir. Tüm Türkiye’ye maden üretimleri ile adını duyuran Zonguldak, taş kömürünün başkentidir. Türkiye’nin en zengin taş kömürü ocaklarının bulunduğu Zonguldak çok eski, çok köklü bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyet tarafından ele geçiren Zonguldak'ta doğal güzelliklerin de ön plana çıktığını göreceksiniz. Bu yazımız içerisinde sizlere Zonguldak Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalışacağız.

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Maden Müzesi yer alıyor. Zonguldak kent merkezinde, Çınartepe Mahallesinde yer alan bu müze, Zonguldak’ın en büyük geçim kaynağı olan Taş Kömürü Madenciliği hakkında bilgiler veriyor. 2016 yılında ziyarete açılan bu müzede taş kömürü madenciliğinin nasıl yapıldığı, maden işçilerinin yaşadığı zorluk ve fedakarlıklar gözler önüne seriliyor. Müze içerisinde aynı zamanda toplantı salonları, fuaye, depo, teşhir salonları, idari birim odaları yer alıyor.

Gazi Alemdar Gemisi Müzesi

Zonguldaklı vatansever gençler Kurtuluş Savaşı sırasında Alemdar adı verdikleri bu gemiyi kaçırmışlardır. Bu durumdan haberdar olan Fransız askerleri Alemdar gemisini ele geçirmek istemiştir. Bu hamlenin gerçekleşmemesini isteyen vatansever askerler, gemiyi Zonguldak’ı Ereğli limanına kadar getirip burada karaya oturtmuşlardır. Bu durumdan rahatsız olan Fransızlar öçlerini almak için Ereğli’yi işgal etmek istemiş ancak bu konuda da amaçlarına ulaşamamışlar. Hatta birçok Fransız asker ve komutan halk tarafından esir alınmıştır. Anlaşma yapmak durumunda kalan Fransızlar, milli Kuruluş Hükümetinin tüm isteklerini kabul etmek durumunda kalmıştır. Yapılan bu anlaşma, Kurtuluş Savaşı sırasında yapılan ilk anlaşmadır. Anlaşmanın tüm kanıt ve görselleri bu gemide yer almaktadır.

Gökgöl Mağarası

Zonguldak girişinde bulunan Gökgöl Mağarası, kentin en çok ziyaret edilen noktalarından birisidir. Mağara üzerinde yapılan araştırmalarda buradaki havanın astım hastalarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Gökgöl Mağaralarını ziyaret ettiğinizde içinde bol miktarda damla taş, dikit sütun, sarkıtların yer aldığını göreceksiniz. Görünüşü dahi oldukça etkileyici olan bu mağarayı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm.

Filyos Kalesi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos bölgesi tarihin en eski dönemlerinden bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığını görüyoruz. Hatta yazımızın devamında Filyos Ören Yeri hakkında da sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Filyos Kalesi, Orta Çağ döneminde inşa edilmiş muhteşem bir kaledir. Kale muhteşem bir Karadeniz manzarasına sahiptir. Kalenin kendisine ait bir plajı olmasından dolayı yaz ayında buraya çok fazla ilgi gördüğünü görüyoruz. Özellikle yaz ayında Zonguldak’a kadar gelmişken Filyos Kalesine uğramadan asla geri dönmeyin.

Kızılcapınar Barajı

Kızılcapınar Barajının yapımına 1991 yılında başlanmıştır. Yapımı 3 yıl süren bu baraj, enerji üretimi başta olmak üzere sulama ve içme suyu gibi oldukça farklı amaçlar için kullanılıyor. Kızlar Çayından beslenen Kızılcapınar Barajı, Zonguldak’ın gözde yerlerinden birisidir.

Halil Paşa Konağı

1870’li yıllarda Halil Paşa tarafından inşa edilen bu konak toplamda zemin ile beraber 3 kata sahiptir. Planı orta sofalı ve kagir tipinde olan bu yapı günümüzde müze benzeri yapı olarak kullanılmaktadır. II. Abdülhamid Han'ın sancak beylerinden olan Halil Paşa, bu konağa tüm hayatını adamıştır.

Çayır Köyü Su Mağarası

Zonguldak doğal güzelliklerini herkese sunan bonkör bir şehirdir. Zonguldak’a geldiğinizde doğal güzellikleri görmek için sizleri Çaycuma ilçesine davet edebiliriz. Burada Çayır köyüne gittiğinizde sizleri Çayır Köyü Su Mağarası karşılayacaktır. Toplam uzunluğu 1,300 metre olan bu mağarada her yaş kesiminin dikkatini çekebilecek ayrıntıları görebilirsiniz.

Cehennem Ağzı Mağaraları

Zonguldak kent merkezine 50 kilometre kadar uzakta olan Cehennem Ağzı Mağaraları hemen Ereğli merkezde yer almaktadır. Cehennem Ağzı Mağaralarına girdiğinizde içerisinin su ve taştan oluşan sarkıtlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Turizme kazandırıldıktan sonra koruma altına alınan Cehennem Ağzı Mağaraları, Zonguldak'ta ziyaret edebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Filyos Ören Yeri

Filyos Ören Yerinin Romalılar tarafından inşa edildiğini görüyoruz. Çok eski bir yerleşim yeri olan bu ören yerinin Çaycuma ilçesinde olduğunu biliniz. Seyahat planı oluştururken Çaycuma’yı da listenize eklemeyi, bu ilçeye kadar gelmişken Filyos Ören Yerine de uğramanızı öneriyoruz. Filyos Ören Yerine geldiğinizde çok harika bir manzara ve temiz hava sizleri karşılayacaktır. Oldukça zengin bir görüntüye sahip olan ören yerinde hatıra fotoğrafı çekinmeyi asla unutmayın.

Ereğli Kalesi

Zonguldak Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Ereğli Kalesi yer alıyor. Zonguldak şehir surlarının hemen yukarıda yer alan Ereğli Kalesi, Bizans Dönemine ait bir eserdir. Zonguldak’a kadar geldiğinize göre burayı görmeden asla geri dönmeyin. Buraya çıktığınızda karşınıza çok iyi bir Zonguldak manzarası karşılayacaktır. Bu kaleye en çok da yabancı turistler gelip manzaranın tadını çıkarmaktadır. Yılın hangi döneminde gelirseniz gelin burada kalabalık bir ordu sizleri bekleyecektir.

Zonguldak Gezilecek Yerler | Zonguldak’ta Gezilecek 10 Yer