Geçmişi 5,000 yıl öncesine kadar dayanan Yozgat, İç Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisidir. 2019 yılında 450 bine yaklaşan nüfus bulunan Yozgat, diğer Anadolu şehirleri kadar olmasa da bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Ekonomisini temelde hayvancılık ve tarıma bağlı olan Yozgat’a yolunuz düşmesi durumunda gezip görmeniz gereken yerleri Yozgat Gezilecek Yerler listemizde dile getirmeye çalıştık.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Saat Kulesi Tevifikizade Ahmet Bey tarafından 1900 yılında kent merkezine inşa edilmiştir. Akşamları olduğunda yapılan ışıklandırmalarla muhteşem bir görünüme sahip olan Saat Kulesi, kentin en çok ilgi gören yerlerinden birisidir. Saat Kulesi, Yozgat’ın şehir sembollerinden birisidir.

Basilica Therma

Basilica Therma, Roma İmparatorluğunun Yozgat’a bıraktığı en büyük eserlerden birisidir. Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan bu eser, yaşayan tarihin en büyük örneklerinden birisidir. Bu nedenle Yozgat’a kadar gelmişken bu eseri görmeden asla, kesinlikle dönmeyin.

Çapanoğlu Camii

1779 yılında Çapanoğlu Bey tarafından yaptırılan bu cami, Yozgat’ın en büyük camisidir. Oldukça kilit bölgede yer alan Çapanoğlu Camii, kent merkezinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Camiye kadar gelip ziyaret etmenizi, avlusunda yer alan mezarları görüp dua etmenizi öneririz.

Yozgat Müzesi

Yozgat kent merkezinde yer alan Yozgat Müzesi binası 1871 yılında konak olarak inşa edilmiştir. Yapının tarihi değerinden dolayı koruma altına almak isteyen Yozgat Belediyesi 1985 yılında burayı müzeye çevirmiştir. İstanbulluoğlu mahallesi içerisinde yer alan bu müze şık görünümü ile ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor.

Kerkenes Harabeleri

Yozgat Gezilecek Yerler listelerinde yer alan bir diğer yer ise Kerkenes Harabeleri yer almaktadır. Yozgat’ın Şahuratlı köyünde, köye 5 kilometre kadar mesafede yer alan bu harabeler, Yozgat’ın çok eski yaşamı hakkında ipuçları vermektedir. İlk başta çöle benzeyen bir bölge olan Kerkenes Harabeleri, yavaş yavaş ilerlemeye başladığınızda yeşilliklerle dolu bir ortam sizleri karşılayacaktır. Aynı zamanda Lahmuratlı köyüne de girebilir, soğuk ayran içme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Karslıoğlu Konağı

1900’lü yıllarda Yozgat Belediye Başkanlığı görevi üstlenen Yusuf Karslıoğlu, görev sürdüğü dönemlerde ailesi ile beraber yaşamak için bu konağı satın almıştı. Çok güzel bir şekilde restore edilen konak günümüzde dahi ihtişam ve görünümünü korumayı başarıyor. Yozgat kent merkezinde, İstanbulluoğlu mahallesi içerisinde yer almaktadır. Yozgat kent merkezinde iken burayı da görmenizi isteriz.

Karabıyık Köprüsü

Karabıyık Köprüsü Yavuz Sultan Selim’in talimatı ile 1516 yılında inşa edilmiştir. Mısır seferine çıkılırken inşa edilen bu köprü günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Çok fazla tanıtılmadığından dolayı ilgi görmeyen köprü yavaş yavaş duyurulmaya başlanmıştır. Oldukça güzel görünüme sahip olan bu köprü, Yozgat’ın Şefaatli ilçesine sadece 38 kilometre uzaklıktadır.

Akdağmadeni Ormanları

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine girdiğinizde sizleri bir orman karşılayacaktır. Bölgenin en çok ilgi gören yerlerinden birisi olan Akdağmadeni Ormanları, hem havası hem de suyunun tertemizliği ile ön plana çıkıyor. Orman yürüyüşü, kamp ve piknik için en ideal bölgelerden birisi de Akdağmadeni Ormanlarıdır.

Behramşah Kalesi

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine bağlı Muşalikalesi köyünde yer alan Behramşah Kalesi, maalesef çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmemektedir. Genellikle keşif meraklıları tarafından ziyaret edilen bu kale oldukça etkileyici manzaraya sahiptir. Kale’nin Necmed-din Behramşah-ı Cabbar tarafından inşa edildiğini söyleyebiliriz. Ancak kalenin tam olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmiyor.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Yozgat Çamlığı Milli Parkı yer almaktadır. Kent merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta olan bu milli park genellikle park ve mesire için tercih edilmektedir. Denizden 1,500 metre yükseklikte yer alan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, yeşilliklerle dolu, suyun tertemiz olduğu bir ortam içerisinde yer almaktadır. Yozgat'a kadar gelmişken buraya uğramadan asla dönmeyin.

Yozgat Gezilecek Yerler | Yozgat’ta Gezilecek 10 Yer