Bugün sizlere Türklerin en çok gitmek istediği ülkelerden birisi olan Venedik hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Dünyanın en sıra dışı şehirlerinden birisi olarak gösterilen Venedik her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Birbirinden güzel karnavalları, eğlence tutkunlarına yönelik özel içerikleri, romantik çiftler için oluşturmuş olduğu özel atmosfer Venedik'e karşı ilgi oluşmasına neden olmuştur.

İtalya turuna başlayan kişiler için büyük bir fırsat olan Venedik eşine çok az rastlanabilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Venedik Gezilecek Yerler rehberi oluşturmaya çalışacağız. Rehber, bu şehirle ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar ile dolu olacaktır.

San Marco Meydanı (Piazza Son Marco)

Venedik Gezilecek Yerler yazımıza San Marco Meydanı ile başlamak istiyoruz. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana Venedik'in dini ve siyasi olayları bu meydandan yönetilmiştir. Şehrin turizm yönünden gelişmesi ile beraber meydan bölgenin hareketli noktalarından birisi haline gelmiştir.

San Marco Meydanını ziyaret eden kişiler meydanda yıl boyunca birçok kültürel organizasyonun düzenlendiğini görecekler. Meydan içerisinde yer alan San Marco Bazilikası Ayasofya'dan esinlenerek inşa edilmiştir. Bazilika içerisine girdiğinizde sizleri oldukça güzel bir Arkeoloji Müzesi karşılayacaktır.

San Marco Meydanında dinlenmek, etrafı keşfetmek isterseniz tarihi Coffe Florian ve Grancaffe Quadri gibi işletmelere uğramanızı öneririz. Meydanın etrafını incelediğimizde şehrin en lüks otel ve alışveriş dükkanlarının sırası ile dizildiklerini göreceksiniz. Meydan her yıl her yıl suların yükseldiği Ekim ile Mart ayı arasında ziyarete kapalı olabiliyor. Ziyaretiniz öncesinde bu konu hakkında araştırma yapmanızı öneririz.

San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco)

San Marco Meydanı içerisinde yer alan San Marco Bazilikası şehrin en tarihi yerlerinden birisidir. Venedik'in şehir yöneticisi kendi sarayının bahçesine bu bazilikanın 828 yılında inşa edilmesini emretmiştir. Yapının kubbesinde bulunan Bizans mozaiklerinden ötürü "Altınların Kilisesi" olarak da anıldığı görülmektedir.

Mezarı İskenderiye'de bulunan Aziz Mark'ın naaşı 832 yılında bazilikaya getirilmiştir. Aynı yıl Bazilikanın baştan sonra yenileme çalışmaları başlamıştır. Bunun dışında en büyük ikinci restorasyon ise 976 yılında yapılmıştır.

Bazilikayı ziyaret eden kişiler harika bir şehir manzarası ile karşılaşacaklardır. Günümüzde gördüğümüz birçok detay aslında 11. yüzyılda kiliseye yapılan çalışmaların eseridir.

San Marco Bazilikasını detaylı incelediğinizde Bizans mimarisinin Gotik mimari ile harmanlandığını göreceksiniz. Ayasofya'dan örnek alınarak yapılan Bazilika içerisinde çok özel heykel, süslemeler ve mozaikler bulunmaktadır. Bu eserlerin hemen hemen tamamı haçlı seferleri sırasında İstanbul'un yağmalanması ile buraya getirilmiştir.

 • Adres: Piazza San Marco, 328, 30100 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Web Sitesi: basilicasanmarco.it

Dükler Sarayı(Palazzo Ducale)

Venedik'te Gezilecek Yerler listemizin sıradağı durağı Dükler Sarayı'dır. Bu şehre özellikle deniz yolundan geliyorsanız dikkatinizi çeken ilk şey bu saray olacaktır. Saray; Venedik Cumhuriyeti döneminde, MS 9. yüzyılda inşa edilmiş olup devletin yönetim merkezi olarak kabul edilmiştir.

Ruskin Dükler Sarayı için "Dünyanın Merkezindeki Yapı" yakıştırmasında bulunmuştur. İnşa edildiği dönemde günümüzdeki kadar görkemli ve büyük değildi. 1309 ile 1424 yıllar arasında yapılan çalışmalar ile saray günümüzdeki haline getirildi.

Dükler Sarayı inşa edilirken Gotik mimariye büyük oranda önem verildi. Ancak yapılan genişletme çalışmalar ile yapı Neo-Klasik mimariye sahip oldu. 16. yüzyılda meydana gelen büyük çaplı yangın sarayın baştan sonra yenilenmesine neden oldu.

Venedik Cumhuriyetinin ne kadar ihtişamlı bir yaşayışa sahip olduğunu öğrenmek istiyorsanız imparatorların taç giyme törenlerin yapıldığı Büyük Merdiven üzerinden gezinize başlayabilirsiniz.

Dev Merdivenlerden sonra Tintoretto'nun başlıca eserlerinden "Collegiate" ve "Cennet" inceleyerek vatana ihanetle suçlanan dükleri temsil eden "Sala del Maggior Consiglio" çalışmasına göz atabilirsiniz.

Dükler Sarayı gezintisini eğer isterseniz rehberli turlar eşliğinde de yapabilirsiniz. 75 dakika süren turlar sırasında düklerin odaları başta olmak üzere toplantı sarayları ve sarayın birçok özel bölümünü gezme fırsatına sahip olacaksınız.

 • Adres: Piazza San Marco, 1, 30124 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €20
 • Web Sitesi: palazzoducale.visitmuve.it/en

Büyük Kanal (Canal Grande)

Venedik'in kalbinde yer alan Büyük Kanal, S harfi şeklinde ilerleyen bu su hattına sahiptir. Gün için de oldukça yoğun bir su trafiğinin bulunduğu Büyük Kanal şehir için önemli birçok tarihi yapıyı etrafında bulunduruyor.

Büyük Kanal; Saint Mark Basin'den başlayarak Santa Lucia Tren Garı'na kadar uzanan 3,800 metrelik bir hatta sahiptir. Kanalın derinliği ortalama 5 metre olup genişliği yer yer değişse de 90 metre civarındadır.

Kanal üzerindeki su trafiği günümüzde olduğu kadar geçmişte de oldukça popülerdi. Bu nedenle kanal üzerinde hiçbir zaman köprü inşa etme fikri konuşulmamıştır. Ancak 16. yüzyılda Ponte di Rialto adı verilen köprünün inşa edilmesine karar verilmiştir.

İlk köprünün inşa edilmesi ile beraber ilerleyen dönemlerde Ponte dell-Accademia, Ponte delgi Scalzi ve 2008 yılında Ponte ddella Constituzione köprüleri inşa edilmiştir.

Venedik'e gelen birçok kişi tarihi yapıları görmek için kanal turuna çıkmaktadır. Başta Santa Maria della Salute Bazilikası olmak üzere Santa maria di Nazareth Kilisesi ve birçok tarihi saray, ev ve dini yapı kanal etrafında sıralanmıştır.

Eylül ayı gibi Venedik'e gelirseniz kanal üzerinde düzenlenen Regata Storica kürek yarışmasını izlemenizi öneririz.

Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Venedik Gezilmesi Gereken Yerler listemizde yer alan Rialto Köprüsü Büyük Kanal üzerine inşa edilen ilk köprü olma özelliği taşımaktadır. 16. Yüzyılda köprünün inşa edilmesine karar verildiğinde bir tasarım yarışması başlatılmıştır. Yarışmaya Michelangelo, Sansovino ve Palladio gibi isimler katılmıştır. Ancak; Antonio de Ponte hepsinin arasından sıyrılarak yarışmayı kazanmış, köprü tasarımının sahibi olmuştur.

San Marco ile San Polo arasına inşa edilen köprünün geçmişi aslında 1181 yılına kadar dayanıyor. Geçmişte köprünün bulunduğu yerlere birçok tahta Köprü inşa edilmiştir. Ancak birçok yangın köprülerin ayakta durmasına neden olmuştur. Hiçbiri Rialto Köprüsü kadar uzun bir süre kullanılmamıştır.

Büyük Kanal'ın fotoğrafını çekmek istiyorsanız en güzel açının köprüde olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda köprü üzerinde bulunan seyyar satıcılar üzerinden hediyelik eşyalar başta olmak üzere ihtiyacı yönelik her ürünün satıldığını göreceksiniz. Venedik'te kısa süreniz olsa bile bu köprüden kesinlikle uğramanızı öneririz.

 • Adres: Sestiere San Polo, 30125 Venezia

Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik'i büyük veba salgınından Santa Maria della Salute Bazilikasının kurtardığına inanılmaktadır. Büyük Kanal'da gondol turuna çıktığımızda göreceğiniz bu Bazilika 1687 yılında Hz. Meryem adına inşa edilmiştir.

Venedik senatosunun bazilika inşası için açtığı yarışmayı Baldassare Longhena kazanmıştır. Dini yapı günümüzde dahi Veba Kiliseleri içerisinde yer almaktadır.

Baldassare Longhena Barok mimari tarzına oldukça sağdık birisi idi. Bazilikayı inşa ederken yapının kubbe ve mihrap bölümünü inşa ederken Bizans ve Yahudi mimari özelliklerinden az da olsa esinlenmiştir. Projenin bitimine 5 yıl kala Baldassare Longhena vefat edince projeyi tamamlama işi Vincenzo Scamozzi'ye devredilmiştir.

 • Adres: Dorsoduro, 1, 30123 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:30
 • Web Sitesi: basilicasalutevenezia.it

Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco)

Venedik'te Nereye Gidilir? Listenize yine çok özel bir yer ekleyeceğiz. 99 metre yüksekliğindeki Aziz Mark'ın Çan Kulesi, şehir içerisindeki en popüler yerlerden birisidir. İlk olarak 9. yüzyılda inşa edilen çan kulesi geçirdiği doğal afet, yangın gibi nedenlerden dolayı tarih içerisinde birçok kez yeniden yapılmıştır. En son 16. yüzyılda büyük bir yenileme geçiren çan kulesi ihtişam ve güzelliğini korumaya devam etmektedir.

Aziz Mark'ın Çan Kulesi aslında 1902 yılında herhangi bir neden yokken tamamen çökmüştür. 1912 yılında yenilenerek yeniden inşa edilen kulede toplamda 5 adet çan bulunmaktadır.

Kulede bulunan çanlardan ilki olan Moarangon çanı gününün başlangıcını ve bitişini halka duyurmak üzere kullanılmaktadır. Diğer çanlar ise; Trottiera çanı meclis üyelerinin geç kaldıklarını, Mezza Terza çanı Senatosunun toplanması gerektiğini son çan Malefizio ise eğer bir infaz varsa bu infazı halka duyurmak için kullanılıyormuş. 99 metre yüksekliğe sahip Aziz Mark'ın Çan Kulesi seyir bölümüne çıktığınızda harika bir şehir manzarası sizleri bekliyor olacaktır.

 • Adres: Piazza San Marco, 30124 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €2 (Seyir Terası)

Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri)

Birçok gezginin Venedik Gezilecek Yerler lisesinde bulunan Ahlar Köprüsü 1602 yılında inşa edilmiştir. Lord Byron tarafından 19. yüzyılda verilen bu isim günümüzde hala kullanılmaktadır.

Beyaz kalkerli taşların kullanıldığı Ahlar Köprüsünün oldukça güzel bir mimariye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Antoni Contino tarafından tasarlanan bu köprü günümüzde daha çok romantik çiftler tarafından ziyaret edilmektedir. Bir inanışa göre çiftler gün batımını burada öpüşerek karşılarlar ise aşklarının ölümsüz olacaklarına inanmaktadırlar.

 • Adres: Piazza San Marco, 1, 30100 Venezia

Accademia(Accademia Galerisi)

Venedik'te Gezilmesi Gereken Yerler listemizde yer alan Accademia Bizans döneminden başlayarak Bizans dönemine kadar olan 500 yıllık süreçte yaratılmış birçok eseri kronolojik olarak sunan bir galeridir. İçerisinde sayısız heykel, resim ve mimari güzelliklerin yer aldığı bu yer aynı zamanda mimari alanda eğitimler de veriyordu. Yapının kuruluş yılı resmiyete göre 1750 yılıdır.

Napolyon 1807 yılında şehri işgal ettikten sonra Accademia içerisinde bulunan okul Scuola della Carita içerisine taşınmıştır. Accadelia içerisinde bulunan en değerli eserler ise bu dönemde kraliyet Müzesi içerisine taşınmıştır.

Accademia içerisindeki ilk salonda sizleri Palolo Veneziano'nun Meryem'in Taç Giyme tablosu ve Jacobello Alberegno'nun Kıyamet tablosu büyük oranda değer görmektedir. Diğer salonlarda ise daha çok Bellini Ailesi tarafından üretilen tablolar sergilenmektedir. Accademia içerisindeki en kıymeti eser ise Leonardo Da Vinci tarafından 1490 yılında çizilmiş Vitruvian Man eseridir.

 • Adres: Campo della Carita, 1050, 30123 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 19:15
 • Giriş Ücreti: €15

Ca’ d’Oro (Altın Ev)

Venedik'te Nereye Gidilir? konusundaki sıradaki mekanımız ise Ca’ d’Oro'dur. Büyük Kanal kıyısında bulunan bu yapı bölgenin en gösterişli, en eski yapılarından birisidir. Marino Contari adındaki zengin bir Venedikli İmparator Nero'nun hayat hikayesini okumuştur. İmparatordan oldukça etkilenen Mario Contari, Nero'nun Roma'da bulunan evinden etkilenerek 1428 yılında bu sarayın inşa ettirmeye başlamıştır. Mimar Giovanni ve Bartlomeo gibi isimlerin çalıştığı saray içiyorum ki bir oldukça kısa bir sürede tamamlanabilmiştir. 1430 yılında tamamlanan Ca’ d’Oro, dış bölümünde bulunan altın süslemeler nedeniyle oldukça fazla ilgi görmüştür.

Zamanla altın süslemelerin birçoğu sökülmüştür. Kalanlar ise yılların vermiş olduğu aşındırıcı etkiden dolayı soluk hale gelip büyüsünü kaybetmiştir. Ancak yapılan günümüzde hala altın ev olarak adlandırıldığını, gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Ca’ d’Oro Bizans ve Gotik tarzın birbirlerini harmanlanması sonucu inşa edilmiş bir saraydır. İki katlı olan Sarayın son sahibi Baron Giorgio Franchetti sahip olduğu evi aslına uygun restore ettirerek müzeye dönüştürülmesi koşulu ile yapıyı Venedik hükümetine bağışlamıştır.

Sözünün arkasında duran Venedik hükümeti 1984 yılında yapıyı müze haline dönüştürerek ziyarete açmıştır. Müze içerisinde Venedik için oldukça önemli olan birçok portre ve heykel bulunmaktadır.

 • Adres: Fondamenta Trapolin, 3932, 30121 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 19:15
 • Giriş Ücreti: €11
 • Web Sitesi: cadoro.org

Ca’ Rezzonico

1936 yılında ziyarete açılan Ca’ Rezzonico, 18. Yüzyıl yaşam stillerini görebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Müzenin bulunduğu Saray Bon Ailesi tarafından 1649 yılında inşa ettirilmeye başlanmıştır. Ancak sarayın inşası bir türlü tamamlanamamıştır. 1958 yılında yapıyı satın alan iş adamı Giambattista Rezzonico çalışmalara devam ettirmiş olup inşatı mimar Giorgio Massari'ye tamamlattırmıştır.

Ca’ Rezzonico Sarayı 2011 yılında müze olarak faaliyetlerine başlamıştır. Müze içerisine girdiğinizde 18. yüzyıldan kalma birçok eşya ile beraber döneme ait birçok tablo ve heykel sizleri karşılıyor olacaktır.

 • Adres: Dorsoduro, 3136, 30123 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: carezzonico.visitmuve.it/en

Murano Adası

Venedik'e uğrayan kişilerin en çok vakit geçirdiği yerlerden birisi de Murano Adası'dır. 1291 yılında ülkede bulunan tüm cam atölyeleri buraya taşınmıştır. Tüm üreticilerin Murano Adasına taşınması ile beraber bölge Avrupa'nın en büyük cam üretim merkezi haline gelmiştir. Cam atölyelerinin yanı sıra daracık sokakları ve rengarenk evlerinden ötürü ziyaretçilerin bu bölgeye akın ettiğini söyleyebiliriz.

Romalılar altıncı yüzyılda bu bölgeyi yerleşime açmışlardır. Ada içerisinde bulunan Museo Vetrario'yu ziyaret ettiğimizde cam işçiliğine dair tüm ayrıntıların öğretildiğini göreceksiniz. Müze ziyaretinden sonra 7. yüzyılda inşa edilmiş olan Basilica dei Santi Maria e Donato ve 16. yüzyılda inşa edilmiş olan San Pietro Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Burano Adası

Murano Adası gibi Burano Adası'nın da rengarenk evler ile dolu olduğunu göreceksiniz. Ancak; bu bölgenin ekstra bir özelliği daha bulunmaktadır. Venedik'in kendisine ait dantel işlemeciliği o bölgeden çıkmıştır.

Leonardo Da Vinci bu bölgeden satın aldığı işlemeleri Milano Katedrali'nde kullanması ile beraber bölge bir anda popüler hale gelmiştir. Venedik el sanatlarına karşı özel bir ilginiz varsa ya da geleneksel el sanatlarının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız Burano Adası içerisinde yer alan Scuola del Merloetto'yu edebilirsiniz. 1872 yılından bu yana hizmet eden bu yer geleneksel el sanatlarının merkezi olarak kabul edilir.

Fenice Tiyatrosu (La Fenice)

Venedik Gezilecek Yerler listemizde yer alan bir diğer yer Fenice Tiyatrosu'dur. İsmi mitolojik anka kuşundan alan bu yer aynı anka kuşu gibi küllerinden defalarca kez yeniden doğup sayısı kez inşa çalışması görmüştür. 1792 yılında hizmete açılan tiyatro yıllar içerisinde birçok yangına maruz kalmıştır.

Francesco Bagnara bu tiyatroda 1820 ile 1839 yılları arasında görev yapmıştır. 1844 yılında ise Giuseppe Verdi'nin prömiyerlerine ev sahipliği yapan Fenice Tiyatrosu belirli aralıklarla Venedik'in baş tiyatrosu olma ünvanına da sahip olmuştur.

Geçirdiği yangınlar içerisindeki son yangın 1989 yılında olan Fenice Tiyatrosu bu tarihte büyük bir restorasyona girmiştir. 2004 yılında La Traviata oyunu ile gösterime yeniden başlayan Fenice Tiyatrosuna kesinlikle uğramanızı öneririz.

 • Adres: Campo San Fantin, 1965, 30124 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: teatrolafenice.it

Torre dell Orologio (Saat Kulesi)

Torre dell Orologio, Venedik Gezilecek Yerler isteğiniz içerisinde kesinlikle olması gereken bir yerdir. Saat Kulesi'nin mekanizmalı bölümü yalnızca rehberli turlar eşliğinde ziyaret edilebilmektedir. Geçmişte bu yapının bulunduğu yerde yine saat kulesi bulunuyormuş. O yapının yıkılması ile beraber 15. yüzyılda Torre dell Orologio'nun inşa edilmesine karar verilmiştir.

1499 yılında yapılmaya başlanan Torre dell Orologio yüzyıllardır Venedik kent yaşamının şekillenmesini sağlamaktadır. Oldukça kudretli bir yapıya sahip olan saat kulesi ile ilgili birçok efsane anlatılmaktadır.

Rivayete göre Torre dell Orologio Saat Kulesi'nin bir benzeri inşa edilmemesi için yapıyı inşa eden tüm işçilerin gözleri uyurmuş, büyük tehditler savrulmuştur. Aslında sadece bu saat kulesi bile Venedik'in yabancı kültürlere karşı ilgili olduğunu gösteriyor.

 • Adres: Piazza San Marco, 30124 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi’den Perşembe’ye 11:00 – 12:00, Diğer Günler 14:00 – 15:00
 • Giriş Ücreti: €12
 • Web Sitesi: torreorologio.visitmuve.it/en

Correr ve Arkeoloji Müzeleri

Correr dediğimiz yer içerisinde birbirinden değerli tablo, harita, madeni para giyim eşyası barındırmaktadır. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan Correr birbirinden farklı birçok ögeyi bir arada bulundurması ile ön plana çıkmaktadır. Buranın popüler olmasında bir neden daha bulunuyor. İçerisinde aynı zamanda Arkeoloji Müzesi de bulunan Correr ziyaretçilerine şehrin geçmişi hakkında da detaylı bilgiler sunuyor.

Correr müzesi ismini Teodoro Corerr'dan almaktadır. Müzenin en büyük bağışçısı olan neredeyse bütün koleksiyonunu müzeye bağışlamıştır. Müzenin bulunduğu alan ise 19. yüzyılda saray olarak kullanılan bir yapıdır. Neo-Klasik mimari inşa edilmiş olan Sarayın her bir odası bir diğerinden daha ihtişamlıdır. Saray herhangi bir odasına girdiğinizde Antonio Canova tarafından üretilmiş heykellerinde sergilendiğini göreceksiniz.

Müze içerisinde Venedik tarihi, günlük yaşama dair bazı yazılar, Venedik donanma arşivinden çıkarılan belgeler, yerel festivallere dair izler, bilimsel makaleler sergilenmektedir. Müzenin belirli bir bölümünden sonra Giovanni Bellini, Antonello da Messina, Lorenzo Lotto, Alvise Vivarini, Vittore Capaccio gibi sanatçılara üretmiş olduğu eserlerin sergilendiği bir alan sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Piazza San Marco, 52, 30124 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €20
 • Web Sitesi: correr.visitmuve.it/en

San Zaccaria

San Zaccaria Kilisesi Venedik'in oldukça merkezi konumunda yer almaktadır. Aziz Mark Bazilikasından yola çıkan kişiler, Donanma Tarihi Müzesine giden yolu takip ettiklerinde kiliseyi göreceklerdir. Giustiniano Participazio tarafından 9. yüzyılda yaptırılan kilisenin yıkılması ile beraber San Zaccaria'nın inşaatına başlanmıştır.

1444 yılında yapımına başlanan San Zaccaria'nın inşaatı 60 yıl gibi bir sürede tamamlanabilmiştir. Günümüze kadar geçen sürede birkaç test restorasyondan geçen kiliseye rönesans ve gotik mimariden izler bırakılmıştır. Vededik yöneticileri bir zamanlar her Paskalya zamanı aileleri ile kiliseyi ziyaret ediyordu. İçerisinde San Taraso ve Aziz Athanasios şapelleri de bulunuyor.

İç kısımda bulunan şapellerden ziyade i̇ş bölümünün daha dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça zengin süsleme seçeneklerine sahip olan San Zaccaria Kilisesinde Bellini tarafından tasarlanmış "Meryem Ana ve Çocuk İsa Azizlerle" çalışması da sergileniyor.

 • Adres: Campo S. Zaccaria, 4693, 30122 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00

Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Venedik'te Nereye Gidilir konusundaki bir diğer önerimiz ise Peggy Guggenheim Koleksiyonu'dur. Koleksiyon Lorenzo Boschetti'nin 18. yüzyılda tasarlamış olduğu Palazzo Venier dei Leoni içerisinde sergileniyor. Koleksiyona baktığımızda Yaşamlarının 30 yılını Venedik'te geçirmiş Amerikalı insanların toplamış olduğu çeşitli parçalardan oluşuyor.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu Dünyanın en değerli koleksiyon parçalarından birisidir. Koleksiyonu ziyaret ettiğinizde içerisindeki parçaların sürrealizm, soyut dışa vurumculuk ve kübizmden etkilenerek oluşturulduğunu göreceksiniz. Koleksiyonda çalışmaları bulunan ünlü isimlerde bulunmaktadır. Salvador Dali, Gorky, Picasso, Kandinsky ve Miro'ya ait çalışmalar koleksiyon içerisinde yer almaktadır.

 • Adres: Dorsoduro, 701-704, 30123 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €16,50
 • Web Sitesi: guggenheim-venice.it

Rialto Pazarları

Rialto Pazarları; Venedik'e özgü ürünler bulabileceğiniz en büyük pazarlardır.İlk kez 1097 yılında San Polo'da kurulmuş olan bu pazarlar, halka daime en taze, en lezzetli ürünleri ulaştırmaya çalışıyor.

Pazar içerisine giren kişiler burada farketmeden bir kaç saat kalabiliyor. Bir bölümünde sebze ve meyve satışları yapan Rialto Pazarları diğer bölümlerinde balık ve çiftlik ürünlerinin satışını yapıyor.

Pazar içerisindeki ürünlerinin satıldığı bölüm 07:30 ile 14:00 arası aktif oluyor. Pazar günü ise çiftlik ürünlerine satışı maalesef yapılmıyor. Balık bölümü ise salı ve cumartesi günleri tezgah açıyor. Venedik yöresel lezzetlerinin tadına bakıp alışveriş yapmak istiyorsanız buranın çok doğru bir yer olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Sestiere San Polo, 30125 Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 07:30 – 14:00

Santa Maria dei Miracoli

Venedik Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Santa Maria dei Miracoli yer alıyor. Tullio Lombardo, babası ile beraber bu kilisenin inşaatına 1481 yılında balıyor. 1489 yılında tamamlanan klise sahip olduğu atmosferden ötürü her yıl yüzlerce evlilik törenine ev sahipliği yapıyor.

Rönesans mimari stili ile Venedik'te inşa edilmiş ilk kilise olma özelliğine sahip olan Santa Maria dei Miracoli sahip olduğu süslemeler ile dikkatleri üzerine çekiyor. İç bölümü detaylı incelediğinizde duvarlarda melek ve deniz kızı figürlerinden bulunduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Campiello dei Miracoli, 30121 Cannareggio, Venezia
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 16:30

Venedik’te Gezilecek Yerler yazımızın kapsamlı bir rehber olacağından bahsetmiştik. Şehirdeki gezilecek yerleri öğrendiğinize göre şimdi rehberimizin diğer bölümlerine göz atabilirsiniz. Şehirde kalınacak otel tavsiyesi, hangi aktivitelerin yapılacağını, dönüşte hangi hediyelik ürünlerin alınacağı ve nelerin yenilebileceğini ayrıntılı olarak ele almaya çalıştık.

Venedik’te Nerede Kalınır? Venedik Otel Tavsiyesi

Venedik'te Gezilecek Yerler listemiz onu erdiğine göre konaklama konusunu artık geçebiliriz. Venedik'i keyif alarak, eğlenerek gezmek istiyorsanız konaklama konusunu erkenden halletmeniz gerekiyor. Bu bölümde sizlere Venedik'te Nerede Kalınır hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Dünyaca ünlü kanallara sahip olan Venedik daha çok romantik tatil yapmak isteyen kişilerce tercih ediliyor. Türkiye'den genellikle turlarla giden kişiler bu seyahatten oldukça memnun kalmakta. Bireysel olarak Venedik turu yapacaksanız otel seçimini San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro, Giudecca bölgelerinde bulunan otellerden yapmalıdırlar. Venedik Otel Tavsiyesi;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: San Marco bölgesinde bulunan Hotel Violino d’Oro ve Hotel Montecarlo otellerinde, Castello bölgesinde bulunan Hotel Paganelli ve Hoel Fontana otellerinde, San Polo bölgesinde bulunan Antica Locanda Sturion ve Sogno di Giulietta e Romeo otellerinde, Santa Croce bölgesinde bulunan Hotel Antiche Figure ve Hotel Olimpia Venezia otellerinde, Cannaregio bölgesinde bulunan Arcadia Boutique Hotel otelinde, Dorsodura bölgesinde bulunan Hotel Ca’ Nobile Corner ve Hotel Agli Alboretti otellerinde, Giudecca bölgesinde bulunan Hotel Giudecca Venezia otellerinde konaklayabilirsiniz. Her otel Booking üzerinden 1,000'in üzerinde pozitif değerlendirme puanına ve binlerce yoruma sahiptirler. Güvenilir olan bu otellerden seçim yapabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: San Marco bölgesinde bulunan Hotel Saturnia & International ve Monaco & Grand Canal otellerinde, Castello bölgesinde bulunan Hotel Colombina ve Savoia & Jolanda otellerinde, San Polo bölgesinde bulunan Hotel L’Orologio ve Palazzetto Madonna otellerinde, Santa Croce bölgesinde bulunan Hotel Papadopoli Venezia ve Hotel Santa Chiara otellerinde, Cannaregio bölgesinde bulunan Venice Times Hotel ve Pesaro Palace otellerinde kalabilirsiniz. Misafirlerine 5 yıldızlı lüks hizmetlerde bulunan bu oteller, tarihi ve gezilecek yerlere yakın olmalarından dolayı da listemiz içerisinde yer almaktadırlar.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: San Marco bölgesinde bulunan Baglioni Hotel Luna otelinde, Castello bölgesinde bulunan Hotel Danieli otelinde, Santa Croce bölgesinde bulunan Palazzo Venart Luxury Hotel otelinde, Cannaregio bölgesinde bulunan Ca’ Sagredo Hotel otelinde, Dorsoduro bölgesinde bulunan Sina Centurion Palace otelinde, Giudecca bölgesinde bulunan Hilton Molino Stucky Venice otelinde konaklayabilirsiniz. Binlerce değerlendirme ve olumlu yoruma sahip olan bu oteller, Venedik turunuzun daha konforlu ve daha eğlenceli geçmesine katkı sağlayabilir.

Venedik’te Ne Yapılır? Venedik'te Yapılacak Şeyler Listesi

Venedik yazımızın detaylı bir rehber olacağını dile getirmiştik. 117 adet adacıktan oluşan bu bölge birbirlerine su kanalları aracılığı ile bağlanmaktadır. İtalya ziyaretiniz sırasında Venedik'e de uğrarsanız masal gibi gelecek kısa bir tatil yapabilirsiniz. Daha önce Venedik ile ilgili internet üzerinde araştırma yapamayan kişiler için yazımızın bu bölümünde Venedik'te Ne Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Venedik İtalyan rönesansı ve Ortaçağ döneminde bile hem askeri hem sosyal hem de ekonomik yönden gücünü korumayı başarmıştır. Günümüzde ise dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Tarihi eser bakımından oldukça zengin olan Venedik, sahip olduğu kanallar aracılığı ile çiftlere romantik anlarda yaş attırıyor.

Birçok kişi Venedik'in sadece kilise ve tarihi yapılarda oluştuğunu düşünüyor. Oysa; Venedik'te Yapılacak Şeyler listemize göz attığımızda bu şehrin aktivite ve eğlence bakımından da oldukça zengin olduğunu görüyoruz. Elinize hemen bir kağıt kalem alın ve bizler ile beraber Venedik'te Ne Yapılır? listesi oluşturmaya başlayın.

San Marco Meydanı’nı ve Şehrin Tarihi Yapılarını Görün

Venedik'te Yapılacak Şeyler listemizin ilk sırasında San Marco Meydanı'nı görmek yer alıyor. Geçmişte Venedik Cumhuriyeti ve Bizans İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan bu şehir birçok yapılarla doludur. Şehir içerisinde yer alan yapıların hepsi görülmeye değerdir. Ancak kısa ziyaretinizde bu yapıların sadece birkaçını görme fırsatına sahip olacaksınız.

Aslında San Marco Meydanı'nın sadece kendisi bile başlı başına bir sanat eseridir. Hareketli atmosferini asla kaybetmeyen bu meydanda St. Mark's Bazilikası, Torre dell' Orologio, Dükler Sarayı gibi yapılar dikkatinizi çekecektir.

Meydanda ziyaret etmenizi istediğimiz yerler arasında Ahlar Köprüsü, Doge's Palace da yer alıyor. Binlerce yıllık geçmişi bulunan bu şehri tanımak istiyorsanız bu meydana tam bir gün ayırmanızı öneririz.

San Marco Meydanı aynı zamanda rehberli turlar eşliğinde de gezilebiliyor. Eğer dil sorununuz yoksa bu bölgeyi kesinlikle rehberli turlar eşliğinde gezmenizi öneririm. Rehberler sizlere bölgenin hikayesini mitolojik olarak anlatacaklardır.

Gondol Turu Yapın

Venedik denildiğinde birçok kişinin aklına gondol turu yapmak gelecektir. Su kanalları ile ünlü olan bu şehirde tarihi birçok yeri gondol turları eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Çiftlerin aşklarına tazelemek için geldiği Venedik'te en popüler aktivite gondol turudur. Ancak aktivitenin biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Yeterli bütçe sahip değilseniz gondol turu yapmanızı kesinlikle önermiyoruz. Bunun nedeni;

Venedik'te 30 dakikalık gondol turları 100 Euro'dan başlıyor. Bu ücret kişi başı ücret değildir. Gondolun 30 dakikalık tur ücretidir. Bir gondol 6 kişiye kadar aldığından ötürü diğer turistler ile anlaşarak ücreti paylaşabilirsiniz.

Ben eşimle, sevgilimle yalnız gondol turu yapmak istiyorum derseniz yarım saatlik tur için 150 Euro'ya kadar ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Vaporetto İle Büyük Kanal Turu Yapın

Vaporetto Venedik'in en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarından birisidir. Başta genel halk olmak üzere şehre gelen misafirler şehir içi ulaşım için Vaporetto'yu tercih etmektedir. Ancak bizim isteğimiz bu ulaşım aracını keyfi olarak kullanmanız üzerinedir :)

Gün içerisinde çok az boş vaktiniz varsa Büyük Kanal'ı Vaporetto ile turlamanızı öneriyoruz. Venedik için önemli birçok tarihi yapıları görebilir, Venedik kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Murano Adası'nda Cam İşçiliğine Şahit Olun

Venedik'te Ne Yapılır listesi oluşturanlara yine çok güzel bir aktivite hakkında bilgi vereceğim. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Murano Adası cam işeleme konusunda dünyanın en büyük üretim merkezlerine sahiptir. Aynı zamanda cam işçiliğini turistik aktiviteye çeviren Venedik bu durumdan oldukça memnun durumda.

Camdan obje yapmak, cam üflemek gerçekten oldukça zor bir sanattır. Murano Adası'nda bulunan ustalar gerçekleştirdikleri gösteriler ile camdan istedikleri her şeyi yapabilmekteler.

Venedik şehir merkezinde Murano Cam Atölyeleri turları satılmaktadır. Kişi başı 10 Euro olan yarım saatlik turlar ile cam ustalarını cam işlerken izleyebilir onlara merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Buraya gelmek için tuz satın almanıza gerek yoktur. Vaporetto ile buraya oldukça kolay bir şekilde gelebilir, kendi zevkinize göre bir tur oluşturabilirsiniz.

Burano Adası’nın Renkli Sokaklarını Keşfedin

Venedik Gezilecek Yerler yazımızda Burano Adası hakkında bilgiler vermiştik. Adanın sokaklarında dolaşmak, rengarenk binaları arasında sakince yürümek yapacağınız en iyi aktivitelerden birisidir. Burano Adasının çizgi film stüdyolarına benzediğimi dahi düşünebilirsiniz. Ancak; burada gördüğünüz her şeyi tamamen gerçektir.

Instagram için fotoğraflar çektikten sonra Burano Adası içerisinde bulunan dantel işleme atölyelerini ziyaret edin. Burada geleneksel el sanatları ile tanışmak fırsatına sahip olacaksınız.

Vivaldi Eserlerini Dinleyin

Venedikte Ne Yapılır? listenize müzik ile ilgili bir bölüm eklemek istiyoruz. Vivaldi'yi normalde İstanbul'da dahi dinleme fırsatınız bulunabilir. Ancak; Vivaldi'yi memleketi Venedik'te yerli gruplardan dinlemenin büyük bir ayrıcalık olduğunu etmek istiyoruz.

Yılan büyük bir bölümü Venedik'te geçiren Vivaldi günleri ilan edilir. Şehir içerisinde neredeyse her hafta Vivaldi temalı konser düzenliyor. Şehir içerisinde bulunan birçok müzik Salonu, kilise ve yerel gruplar Vivaldi'ye ait performanslar sunuyor. Eğer gerçekten kaliteli bir Vivaldi gösterisi arıyorsanız La Fenice Orkestrası ve Venedik Barok Orkestrasının düzenlediği etkinliklere katılmanız gerekecektir.

Torcello Adasına Kaçın

Venedik turu 3 günden fazla olan kişilere çok güzel bir önerimiz olacaktır. Genelde şehrin yoğunluğundan uzaklaşmak isteyen kişilere önerdiğimiz Torcello Adasını sizlere de önermek istiyoruz.

Venedik'te Ne Yapılır listeniz için oldukça uygun olan Torcello Adası Venedik'e feribotla 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Adanın nüfusu 30 kadar olup içerisinde sadece bir otel bulunuyor. Burası genellikle doğa ve yeşillikler baş başa kalmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor.

Müze Turlarına Çıkın

Venedik'i bütün olarak ele aldığımızda bu şehrin aslında devasa bir açık hava müzesi olduğunu söyleyebiliriz. Şehir içerisinde bulunan tarihi yapılarla bir gününü geçiren kişileri biraz modern sanatlar ile de tanıştırmak istiyoruz. Venedik müzeler konusunda da oldukça zengin bir İçeriğe sahiptir.

Her 2 yılda bir düzenlenen Venedik Bineali zamanına denk gelirseniz müzik konusunda oldukça zengin içeriklerin sizi beklediğini göreceksiniz.

Bunun dışında Venedik'in çok popüler 3 müzesi hakkında da bilgiler vermek istiyoruz. Şehir içerisindeki en popüler modern sanat galerisinden birisi olan Peggy Guggenheim Collection 20. yüzyıl ustaları tarafından oluşturulmuştur. Denizcilik eserlerinin sergilendiği Museo Storico Navale Müzesi ile Gallerie dell'Academia müzelerine kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

Jewesh Ghetto Sokaklarında Dolaşın

Venedik'te yaşayan Yahudiler 1516 yılında şehrin kuzeyinde yaşamaya mahkum edilmiştir. Alınan bu karar dünya üzerindeki ilk gettonun da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yahudilerin getto dışı bölgelere sadece gündüz çıkmaları izin veriliyordu. Gece Yahudilerin bulunduğu bölge kilitlenerek getto ağı oluşturuluyordu.

Cannaregio Bölgesi içerisinde yer alan Jewesh Ghetto günümüzde müzelik hale gelmiştir. Bölgeye gelen kişiler daracık sokaklarda birkaç Sinagog ve turist dışında başka hiçbir şey göremeyeceklerdir. Turistlere yönelik bir bölge olmasından dolayı şehirdeki en iyi restoranlar burada yer almaktadır.

Campanile Çan Kulesi’nden Venedik’i Seyredin

Venedik sokaklarında canınızın asla sıkılmayacağından emin olabilirsiniz. Venedik sokaklarında dolaştıktan sonra meydanda oturup tarihi yerleri izlediğinizi varsayalım. Bunları yaptıktan sonra sırada Venedik'i tepeden görmenizi istiyoruz.

Campanile Çan Kulesinin orijinal hali 888 ile 912 yılları arasında yapılan halidir. Tarih boyunca birçok kez yıkılıp yeniden yapılan çan kulesinin günümüzde 99 metrelik hali 1912 yılında yapılmıştır. Venedik'de ki en yüksek yapı olma özelliğine sahip olan çan kulesinin oldukça etkileyici bir manzarası bulunuyor. Özellikle gün batımında çan kulesine çıkarsanız harika bir görsel ve şehir manzarası sizleri bekliyor olacaktır.

Venedik Mutfağının En Lezzetli Yemeklerini Tadın

Venedik'te Ne Yenir üzerine ayrı bir bölümümüz olacaktır merak etmeyin :) Venedik sokaklarında dolaşırken yerel lezzetlerinde odana bakmanızı öneriyoruz. İtalya mutfağı genellikle pizza ve makarnadan oluşur. Ancak Venedik'e geldiğinizde bambaşka bir mutfağın sizleri beklediğini göreceksiniz. Deniz mahsüllerine karşı özel bir ilginiz varsa Venedik mutfağı tam da sizlere göre!

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Venedik'te köklü bir mutfak geçmişinin olduğunu görüyoruz. İtalyan mutfağından esintilerin olduğu mutfakta Venedik'i kendisine has lezzetlere de sahip olduğunu göreceksiniz. Baccala, Sarde In Saor, Mantecato, Moleche gibi yemeklere tadına kesinlikle bakmanızı öneriyoruz.

Rialto Pazarınızı Ziyaret Edin

Venedik'te Ne Yapılır listemize son sırasında Rialto Pazarı yer alıyor. Belki de alışverişten nefret ediyor, pazar dolaşmasını sevmiyorsunuzdur. Ancak; Venedik'e kadar gelmişken tüm dünyaca tanınan bu pazara kesinlikle uğramanızı istiyoruz.

Rialto Pazarı içerisine girdiğinizde pazarda farklı bir atmosfer ile farklı bir kültürel ortam olduğunu göreceksiniz. Turistlere yönelik oldukça fazla seçeneğin olması bu pazarı cazip kılan en büyük nedenlerden birisidir. Venedik halkı başta olmak üzere şehir içerisindeki en lüks cafe restoran ve oteller alışverişlerini bu pazardan yapmaktadır. Pazarda geçireceğiniz birkaç saat Venedik kültürünü tanımanız için yeterli olacaktır.

Venedik’ten Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Venedik; sunduğu zengin seçeneklerden dolayı İtalya'nın en romantik dünyanın ise en sıra dışı kenti olarak gösteriliyor. Sahip olduğu güzelliklerin kendisine özgü olması Venedik'i turizm şehri yapan en önemli etkenlerden birisidir.

Venedik alışveriş konusunda cennet hem de cehennem olmak özelliğine sahiptir. El işçiliğinin oldukça yoğun olduğu bu ülkede satın alacağınız ürünlerin özgün tasarımlar olduğunu göreceksiniz. Buraya cehennem dememizin nedeni ise ürünlere biçilen fiyatların oldukça yüksek olmaktadır.

Venedik'ten Ne Alınır yarısı hazırlarken aslında oldukça zorlandık. Oluşturduğumuz listeyi ekonomik olacak şekilde güncellemeye çalıştık. Şehri gezerken sizlerde ürünlerin aşağı yukarı fiyatlarını göreceksiniz.Venedik'e gitmeden önce hazırlıklı olmanızı ve güzel bir bütçe ile bu şehre gitmenizi öneriyoruz. Venedik'ten Alınacak Şeyler listemiz;

Baicoli Bisküvileri

Baicoli Bisküvileri Venedik'e özgü ürünler içerisinde ilk sırada yer alıyor. Yerel dildeki anlamadı levrek olan bu bisküviler Venedik Cumhuriyeti döneminden bu yana üretilmektedir. Denizciler, sefere çıkmadan önce hem lezzetli hem de oldukça uzun süre taze kalabilen bu bisküvileri stoklayarak sefere çıkarmış.

Genelde vanilyalı olarak üretilen Baicoli Bisküvileri nadir yerlerdi Fındıklı ve fıstıklı olarak da üretilmektedir. Şehirde hangi markete girerseniz girin bu bisküvilerden satın alabilirsiniz. 1 paket ücreti ortalama 15 Euro civarındadır.

Murano Camı

Venediklilere göre dünya üzerinde sadece tek bir cam çeşidi vardır. O da Murano camıdır! Bir zamanlar dünya üzerindeki cam üretimini tek başına karşılayan Venedik bu özelliğini hala korumaya devam etmektedir. Murano adası günümüzde dahi dünyanın en büyük cam üretim merkezidir.

Murano Adasında dünyanın en başarılı cam ustaları tarafından tasarlanan cam ürünlerini hediyelik olarak satın alabilirsiniz. Her biri el emeği göz nuru oldukları için oldukça pahalıdırlar. Adada cam işleme atölyelerini gezerken camın nasıl işlendiğini, nasıl şekil aldığını izleyebilirsiniz.

Murano Camından tasarlanan ürünlerin fiyatları ise oldukça değişkendir. Camın büyüklüğü ve kalitesi fiyatlar Üzerinde büyük değişiklikler meydana getirmektedir. Ürünlerin fiyatları 30 ile 30,000 Euro arasında değişmektedir.

Bölgede Çin ve Tayland'da yapılmış ürünleri getirip satan birçok kişi bulunmakta. Bu nedenle bir ürün satın almadan önce orijinal Murano Camı olup olmadığına bakınız. Turistleri dolandırmak adına 5 Euro'luk bir camı 50 Euro'ya çok kolay bir şekilde satmaktadırlar. Gerçek Murano Camı aynı pırlantalarda olduğu gibi sertifikalı olarak satılmaktadırlar.

Burano Dantelleri

Burano Adası'nın da el sanatları konusunda oldukça başarılı olduğunu dile getirmiştir. Burano Dantelleri tüm dünyaca tanınmakta olup 500 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Burano Dantelleri'nin ortaya çıkış hikayesi aslında oldukça heyecanlıdır. 19. yüzyılda Burano Danteli işlemeyi bilen kadın sayısı 1'e kadar inmiştir. Venedikli zenginler, bu el sanatının, el işçiliğinin tarihe gömülmesini istememişlerdir.

Birçok zenginin bir araya gelmesi ile açılan Scuola Di Merletto dantel okulu bu alanda birçok ustanın yetişmesine öncülük etmiştir. O dönem okuldan mezun olan kadınlar bugün Burano Adası dantellerini tüm dünyaya pazarlamaktadırlar. Venedik'ten dönerken sevdiklerinize hediye olarak dantel alabilirsiniz. Fiyatları ise 10 ile 500 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Venedik Maskesi

Venedik'ten dönerken alabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de Venedik Maskesi'dir. Venedik maskelerinin karnavallar i̇le bağlantılı olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı şimdiden söyleyebiliriz. Çok eskiden zenginler karnavalların yanı sıra tiyatro, akşam yemeği gibi dışarı çıktıkları her an bu maskelerden takarmış. Hatta bir dönemler tüm servetini kaybetmiş kişiler tarafından da oldukça sık kullanıldığı olmuştur.

Bazı kişiler maskelerinden amacını bu şekilde özetlemektedir; insanlar arasındaki statü kavramını ortadan kaldıran maddeler insanlar arasında eşitlik ve adaleti sağlıyormuş. Venedik içerisinde fiyatları maskeler 20 Euro ile 1000 Euro arasında insan fiyatlarla satılmaktadır.

Gondolcu Şapkası

Venedik'te tura çıktığınızda gondolcuların hepsinde şapka olduğunu göreceksiniz. Venedik'ten dönerlen sevdiğiniz insanlar için alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi olan bu şapkalar sizlere her zaman Venedik'i hatıralatacaktır. Üzerinde "Made in Venezia" barkodlu şapkaların fiyatları 30 Euro'dan başlamaktadır. Ancak 10 Euro'dan Çin malı ürünlerin de satıldığını göreceksiniz. I

Makarna

İtalya'nın en meşhur lezzetlerinden birisi olan makarna Venedik'te de bol bol tüketiliyor. Venedik'ten Ne Alınır listesi oluşturuyorsanız içerisinde makarnaya kesinlikle yer vermeniz gerekiyor. Venedik'te tortellini, penne ve spaghetti başta olmak üzere onlarca makarna türü içerisinden kendinize uygun olan makarnaları satın alabilirsiniz. Hatta domates ve ıspanak ile renklendirilmiş makarnalar da göreceksiniz.

Makarna'nın başkanti olan İtalya ve Venedik'ta fiyatların oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Venedik'e özgü makarna satın almak isteyenler paket başı 10 Euro ödemeleri gerekmektedir.

Bellini

Venedik'e özgü bir içecek türü olan Bellini oldukça değişik bir yapım tarifine sahiptir. Şeftali ezmesi önce İtalyan şampanyası "Prosecco" ile karıştırılır. Elde edilen karışım buzdolabında dondurulduktan sonra soğultulmuş bardaklarda servis edilir. Venedik'ten dönüşte alabileceğiniz bu kokteylin ünü oldukça fazladır.

Bu kokteylin mucidi olan Giuseppe Cipriani Harry's Bar işletmesinde bu lezzeti yıllardır sanatçılara, ünlü yıldızlara ve Venedik'i ziyarete gelen kişilere sunuyor. Kokteyl keşfedildiği dönemde bir isme sahip değildi.

Venedik'in ünlü ressamlarından Bellini 1948 yılında Harry's Bar'da bir sergi düzenlemiştir. O dönemler hayatta olan Cipriani kendisine özel olan bu kokteyle Bellini alo yeni eve girdim Sen ne yapıyorsun ama tamam tamam 'nin adını vermiştir. Zamanla kokteyle dışarıdan talep gelmesi ile ihraç edilir hale gelmiştir.

Sevdikleriniz için özgün hediyelik almak istiyorsanız bir şişe Bellini'nin uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Kapı Tokmağı

Venedik sokaklarında dolaşırken anlam veremediğiniz birçok ürün satıldığını göreceksiniz. Örneğin uçları hayvan figürlerinden oluşan kapı tokmakları şehirde en çok satılan ürünlerden birisidir.

Satlan kapı tokmaklarına baktığımızda her birinin sanat eseri gibi olduklarını göreceksiniz. Tokmakların büyük çoğunluğunda aslan figürü bulunmaktadır. Şehre özgün hediyeliklerden olan kapı tokmakları genelde metalden yapılmaktadırlar.

Venedik'ten ayrılırken alabileceğiniz en güzel hatıra ürünlerinden birisi olan Kapı Tokmakları şehre özgün olmalarından dolayı biraz pahalıdır. Venedik içerisindeki en ucuz kapı tokmaklarının 75 Euro'dan başladığını söyleyebiliriz. Ancak şehrin bazı bölgelerinde kurulan Çin pazarlarında daha uygun fiyatlara kapı tokmaklarının satıldığını görebilirsiniz.

El Yapımı Ayakkabı

İtalya çanta ve ayakkabı üretim konusunda dünyada birinci sırada yer almaktadır. Hakiki derinin İtalyanlar elinde kusursuz işlenişi ortaya muazzam ayakkabıların çıkmasını sağlamıştır. İtalyan ayakkabılarının oldukça bol olduğu Venedik'te her bütçeye uygun ayakkabı seçenekleri sunulmakta.

İtalyan ayakkabıları giyildiği an kalitesini ve rahatını belirli etmektedir. Bunun yanında dışarıdan da fark edilebilen bu ayakkabılar Euro kurundan ötürü bizlere aşırı pahalı gelebilir. Ortalama kalitede bir İtalyan ayakkabısı için 500 Euro ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Diğer Hediyelik Eşyalar

Venedik'ten Ne Alınır konusundaki son önerimiz ise diğer hediyelik eşyalar üzerine olacaktır. Lisemiz içerisinde yer alan hediyelik ürünler genellikle pahalıdırlar. Daha uygun, ekonomik ürün arayan kişiler şehir içerisinde açılan tezgahlardan hediyelik eşya satın alabilirler.

Buzdolabı magneti, minyatür gondollar, murano camından kolye, küpe gibi aksesuarlar, kitap ayraçları, Venedik kağıtları satın alabileceğiniz diğer hediyelik eşyalardır. Bu ürünlerin manevi değeri oldukça yüksek olurken maddi değerleri çok azdır.

Venedik’te Ne Yenir? Venedik'e Özgü Popüler Yöresel Yemekler

Venedik Gezilecek Yerler rehberimizin yavaş yavaş sona doğru geliyoruz. Venedik İtalya ile oldukça fark bir mutfak yapısına sahiptir. Venedikli tacirler diğer kıtalardan aldıkların lezzetleri Venedik'e oldukça güzel bir şekilde uyarlamışlardır. Venedik mutfağına baktığımızda İtalya'dan farklı olarak deniz ve balık ürünleri ile dolu olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin dört bir yanında istediğiniz balık türünü yapan işletme bulabilirsiniz.

Venedik'te Ne Yenir sorusuna balık ve deniz ürünleri cevabını verebilirim. Deniz rünlerinin yanı sıra baklagil, sebze, kırmızı ette oldukça popülerdir. Venedik sokaklarında bulunan restoranlarda aperatif, ana yemek ve atıştırmalık olarak her türlü lezzet bulabilirsiniz. Venedik'te Yenilecek Yemekler ile ilgili listemiz;

Cicchietti

İspanyolların tapas, bizlerdeki mezeye oldukça benzeyen Cicchietti Venedik halkının daha çok öğlen ve akşam yemeklerinden önce şarap eşliğinde tükettiği bir atıştırmalıktır.

Yerli halk Cicchietti'yi genellikle ayakta yemektedir. Oturarak yemek yemek onlar için keyif verici bir andır. Başlangıç, ara sıcak, ana yemek ve tatlı dizisinden oluşan yemekler oturarak yenilmektedir.

Cicchietti tabağı içerisinde deniz ürünlerinin sebze ile sunumu yer almaktadır. Bazı yerlerde etli olarak yapılan versiyonu da bulunmaktadır. Atıştırmalık olmasından dolayı fiyatı 3 ie 5 Euro arasındadır.

Tramezzini

Asıl vatanı Torino olan Tramezzini daha çok Venedikliler tarafından benimsenmiş bir sandviç türüdür. İtalyanlar dahi en lezzetli, en iyi Tramezzini'nin Venedik'te yapıldığını itiraf ederler.

Üçgen şeklinde kesilmil kalın ama bir o kadar da yumuşak ili dili ekmek arasında istediğiniz malzemelerden hazırlanmış bir sandviç olduğunu düşünün. Cafe ve bar gibi ortamlarda atıştırmalık olarak sunulan bu lezzetin bu lezzetin fiyatı sadece 2 Euro'dur. Doyurucu olan bu sandviçin vegan versiyonları da bulunmaktadır.

Arancini

Herhangi bir yiyeceği güzel bir şekilde paneleyip kızarttığınızda ne kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz. Venedik'te Ne Yenir diye merak eden kişilere yine güzel bir önerimiz olacaktır. Arancini pirinç toplarının kızartılması ile elde edilen harika bir yiyecektir. Bezelye, kıyma, peynir ile harmanlanarak da hazırlanabilen bu yiyecek aslında Sicilya menşeilidir.

Lampredotto

Lampredotto sakatat sevenler için bulunmaz bir nimettir. İnek midesi ve bağırsağını domates ve çeşitli baharatlar ile pişiren Venedikliler ortaya bu lezzet dolu yemeği çıkartmışlardır.

Servis konusu yemek yapılan mekana göre değişmektedir. Bazı yerler açık servis yolunu tercih ederken bazı yerler bizdeki gibi kokoreç şeklinde satışını yapmaktadır. Bir porsiyonu ortalama 3 ile 5 Euro arasında değişmektedir.

Polpette

Polpette, Venedik'in kendisine has köftesidir. Bistro kafelere gittiğinizde oldukça sık karşılaşabileceğiniz bu lezzet kendi başına bile bir insanı rahatlıkla doyurabilmektedir.

Sarde in Saor

Venedik'te Ne Yenir? listesi oluşturan kişilere yine Venedik'e özgü bir lezzet hakkında bilgi vermek istiyoruz. Saor bir pişirme yöntemi olup soğanın kısık ateşte pembeleşinceye kadar pişirilmesini ifade etmektedir. Sarde ise Sardunya balığına verilen isimdir.

Sarde in Saor ise sirke ile tatlandırılmış, az da olsa ekşi bir tada sahip ülkenin en lezzetli başlangıç yemeklerinden birisidir. Tadı oldukça lezzetli olan Sarde in Saor iştah açma özelliğine de sahiptir.

Spaghetti In Nero Di Seppia

Yemeğin görseli çok iç açıcı olmayabilir. Kömürümsü renge sahip olan Spaghetti In Nero Di Seppia mürekkep balığının domates sosunda pişirilmesi ile elde ediliyor. Görünümüne çok fazla aldanmayın. Lezzetine gerçekten açı olacaksınız.

Eğer pirinç seviyorsanız aynı yemeğin Risotto olan versiyonu da bulunmaktadır. Mürekkep balığının makarna ile uyumunu gördükçe Türkiye'de de bu yemeği yapan yerler arıyacaksınız.

Baccala Mantecato

Venedik'te Polenta diye bilinen balığın saatlerce kısık ateşte pişirilmesi ile elde edilen bu yemek, krema kıvamında sunulmaktadır. Ekmeğe sürülerek yenilen bu yemek içerisinde sarımsak, zeytinyağı ve maydanoz da bulunmaktadır. Krema kıvamında olmasından dolayı oldukça iştah açıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Fegato Alla Veneziana

Venedik'te Ne Yenir listenize yine yöresel bir yemek ekleyeceğiniz. Dana karaciğerinin soğanla pişirilmesi sonucunda bu muazzam lezzet ortaya çıkmaktadır. şehir içerisindeki birçok yerde sunulan bu lezzeti denemenizi öneririz.

Moleche

Venedik'in deniz ürünleri konusunda oldukça başarılı olduklarını söylemiştik. Moleche adı verilen bu yemek sadece ilkbahar ve sonbahar aylarında yenilebilmektedir. Oldukça hızlı kabuk değiştirebilen bu yengeç türü patates ile servis edilmektedir.

Risi i Bisi

Venedik mutfağı içerisinde deniz ürünleri kadar pirince de oldukça fazla yer verildiğini söyleyebiliriz. Venedikli tüccarların Arap ülkelerinden getirip millileştirdiği bir yemek olan Risi i Bisi, kent içerisindeki birçok restoranda bulunmaktadır. Üzerinde çorba kıvamına yakın bir sos bulunan Risi i Bisi içerisinde soğan, risotto, terayağı ve maydanoz bulunmaktadır. Yemek içerisinde domuz salamı olduğundan dolayı sipariş içerisinde hassasiyetiniz varsa dile getirmenizi öneririz.

Tiramisu

Tiramisu İtalya'ya özgü bir tatlı türüdür. Kahve, kek, kakao, şarap ve mascarpone peyniri ile hazırlanan Tiramisu neredeyse tüm ülkece tüketiliyor.

Tiramisu ülkemizde de birçok restoranda bulunan bir tatlı türüdür. Hatta evlerde dahi yapabildiğimiz bu tatlıyı ana vatanında tüketmek gerçekten çok iyi olacaktır. Tiramisu yemeden kesinlikle Venedik'ten ayrılmayın.

Gelato

Venedik'te Ne Yenir listemizin son sırasında Gelato yer almaktadır. İtalya'nın gururlarından birisi olan Gelato dondurması hemen hemen her mevsim tüketilmektedir. Gelato dondurması alıp kanal kenarında yürümek yapacağınız en iyi aktivitelerden birisidir.

Bu yazımız içerisinde detaylı bir Venedik Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalıştık. Yazımızı baştan sona okuyan kişiler Venedik’i hiç yabancılık çekmeden gezebilirler. Rehberimiz ile ilgili önerisi olan kişiler, aşağıda yer alan yorum bölümünden önerilerini bizlere iletebilirler.

Venedik Gezi Rehberi: Venedik’te Gezilecek 20 Yer