İlk ismiyle Alman Köprüsü şimdiki ismiyle Varda Köprüsü, Adana’da en çok gidilen ve tercih edilen gezi alanlarından biridir. Osmanlı döneminden beri hayatımızda bulunan Varda Köprüsü bu yüzyılın mimari harikalarından biridir. Yazımız içerisinde sizlere Varda Köprüsü hakkında bilgiler, tarihçesi ve ulaşım yollarıyla ilgili ipuçları vereceğiz.

Adana Varda Köprüsü Tarihçesi

Adana’da Karaisalı ilçesinde bulunan ve Varda Köprüsü olarak bilinen Alman Köprüsü, 1900 yıllarında inşa edilmiştir. Günümüzde hala aktif olarak kullanılan köprü, Adana’da görülmesi gereken yerlerden biridir. 1900 yıllarda Batıyla, Doğunun arasındaki geçişi sağlamak amacıyla kullanılan bu köprü Almanlar tarafından inşa edilmiştir

Varda Köprüsü dört ana ayak üzerine inşa edilmiştir ve toplamda 172 metre uzunluğunda olan bir köprüdür. Köprünün orta ayakları 99 metredir. Taş örme tekniği ile kaplanan ayaklar yapı malzemeleri sayesinde tam bir mimari eserdir. Köprünün yapımı 5 yıl sürmüştür ve 1912 yılında inşaatı bitmiştir. Varda Köprüsü etrafında oturma ve piknik alanları da bulunmaktadır.

Adana Varda Köprüsü Etrafında Bulunan Gezi Alanları 

Kapıkaya Kanyonu

Adana Varda Köprüsüne gidecek olan kişiler yol üzerinde, gelmeden 5 kilometre önceki alanda bulunan Kapıkaya Kanyonuna gidebilirler. Kanyon üzerinde piknik ve gezi alanları mevcuttur. Kapıkaya Kanyonu, Adana Merkeze 72 kilometre uzaklıktadır. Kanyon içerisinde 7.250 metre yürüyüş alanı bulunmaktadır ve kanyonun etrafı korkuluklarla korunmaktadır.

Ortalama 200 metre yükseklikte olan kanyon fotoğraf çekmek isteyen, piknik yapmak isteyen veya doğa yürüyüşü yapmak isteyen kişilere ev sahipliği yapmaktadır. Varda Köprüsünden önce soluklanıp, sıcak bir çay içebileceğiniz Kapıkaya Kanyonu içerisinde isterseniz yamaç tırmanışı gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Kanyona gitmek isteyen kişiler herhangi bir ücret ödemeden, ücretsiz gezilerini yapabilirler.

Taşkuyu Mağarası

2006 yılında bulunan ve daha sonrasında halka açılan Taşkuyu Mağarası, mağara içerisinde yapılan restorasyon ve aydınlatma çalışmalarıyla halkın rahatça ziyaret edebileceği bir ortam haline gelmiştir.

Mağaraya gidecek olan kişiler herhangi bir ücret ödemeden mağara içerisinde gezebilirler. Mağara deniz seviyesinden 214 metre yükseklikte durmaktadır. Mağara içerisinde merdivenler, yürüyüş alanları ve oturma alanları bulunmaktadır. Mağara içerisinde, tanıtım levhaları ve bilgilendirme levhaları mevcuttur.

Adana Optimum Alışveriş ve Eğlence Merkezi

Adana Optimum Alışveriş Merkezi sabah 09.00’dan, akşam 22.00’a kadar açıktır. 2011 yılından beri açık olan, büyük bir ziyaretçi kapasitesi olan bu alışveriş merkezi, yemek yemek isteyen veya alışveriş yapmak isteyen ziyaretçiler için rahatlıkla gidebilecekleri alanlardan biridir. Varda Köprüsünden yaklaşık 42 kilometre uzaklıkta olan alışveriş merkezi içerisinde, kişiler bütçelerine göre uygun alışverişler yapabilirler.

Adana Varda Köprüsüne Ulaşım

  • Adana Varda Köprüsüne, Ankara’dan yola çıkan ve Anadolu’da gezen Çukurova Ekspres treni ile gidebilirsiniz, trenle yolculuk yapmanız durumunda Hacıkırı durağında inerek, kolay bir şekilde köprüye ulaşabilirsiniz.
  • Araba ile ulaşım sağlayacak olan kişiler Hackırı Köyü istikametinde giderek, 2 kilometre ilerisinde bulunan Varda Köprüsüne ulaşım sağlayabilirler, bununla beraber Bucak Köyü’ne giderek tabela yönlendirmeleri ile birlikte ulaşımlarını sağlayabilirler. Karisalı İlçesinden yola çıkarak kişiler, Karapınar Köyüne geçiş yaparak ulaşımlarını sağlayabilirler.
  • Toplu taşıma ile ulaşımını sağlayacak olan kişiler Adana Moda durağından, 188 numaralı otobüse binerek veya 155 numaralı otobüse binerek 111 dakikada ulaşımlarını sağlayabilirler.
  • Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başkent Yüreğir Hastanesi veya Petek Pastahanesi duraklarından 188 numaralı toplu taşıma aracına binerek Varda Köprüsüne ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Harita ve Konum BilgisiVarda Köprüsü | Tarihçesi, Gezi Alanları ve Ulaşım Bilgisi