Doğu Anadolu Bölgesinin en kalabalık şehirlerinden birisi olan Van, 1 milyonu geçkin nüfusu ile kendi yağında kavrulmaya çalışıyor. Temel geçim kaynağı hayvancılık olan Van, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı yerlerden birisidir. Sanayi’nin de yavaş yavaş gelişmeye başladığı Van’da turizmin de zirve noktaya ulaştığını görüyoruz. Bu yazımız içerisinde Doğu’nun incisi olan Van hakkında bir rehber hazırlamaya çalıştık. Van Gezilecek Yerler listesi; Doğu turunda sizlere büyük oranda yardımcı olacaktır.

Van Kalesi

Van Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Van Kalesi yer almaktadır. Urartular tarafından M.Ö 9. yüzyılda inşa edilen bu kale günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Oldukça sağlam bir kayalık üzerinde inşa edilen kale, Van kent merkezine sadece 5 kilometre uzaklıktadır. Son yıllarda hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Van’da en çok ziyaret edilen yerlerden birisi de Van Kalesidir.

Akdamar Kilisesi

Akdamar Adası, Van Gölü içerisinde bulunan oldukça önemli bir ziyaret noktasıdır. 20 dakikalık tekne ziyareti sonrasında gelebileceğiniz Akdamar Adasında yer alan Akdamar Kilisesi, oldukça önemli bir manzaraya sahiptir. Tarihi açıdan da oldukça önemli olan Akdamar Kilisesinde çok güzel manzara ile karşılaşacaksınız.

Kaya Çelebi Camii

Kaya Çelebi Zade Koçi Bey, bu camiyi 1660 yılında inşa ettirmeyi başlatmıştır. Ancak yapımının 3. yılında iken Kaya Çelebi idam edilince inşaat durma noktasına gelmiştir. İnşaat, Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tarafından tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Van’a geldiğinizde Ortakapı Mahallesinde bulunan bu camiye kesinlikle uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Van Kedi Evi

Van Doğu’nun incisi olup birçok yönü ile kendini fark ettirebilmektedir. Van Dünya’nın en ender rastlanan kedi türlerinden birisine sahiptir. Renkli gözleri ile tüm dünyada büyük bir üne sahip olan Van Kedileri, bölgede koruma altına alınmıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedi Evi adında bir araştırma merkezini 1992 yılında kurmuştur. Nesli giderek azalmakta olan Van kedileri bu ev içerisinde koruma altına alınıp çoğaltılmaktadır. Van’a gelmişken kedi evine uğramayı ve Van Kedilerini görmenizi öneririz.

Van Gölü

Van Gezilecek Yerler listelerinin olmazsa olmazlarından birisi de Van Gölüdür. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, Doğu Anadolu Bölgesinin denizi olarak kabul edilmektedir. Bu gölün aynı zamanda çok büyük bu özelliği bulunmaktadır. Van Gölü aynı zamanda Dünya’nın en büyük sodalı gölü olma özelliğine de sahiptir. Van Gölü aynı zamanda hem tatlı su hem de tuzlu suya sahiptir. Van Gölü üzerinde tekne turlarına katılabilir, plajlarında suya girebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Van her dönem ayrı bir güzelliğe sahiptir. Muradiye Şelalesi, bölgeye ayrı bir güzellik katan Muradiye Şelalesinde su 50 metreden aşağıya doğru dökülmektedir. Yaz ayında geldiğinizde şelalenin rengarenk çiçeklerle donatıldığını göreceksiniz. Kışın ise şelalenin donmuş olduğunu ve kristallerle dolu olduğunu göreceksiniz. Şelaleyi hangi dönem ziyaret ederseniz edin huzur verici bir görüntüye sahip olduğunu göreceksiniz.

Hüsrev Paşa Camii

Van Beylerbeyi olan Hüsrev Paşa 1567 yılında kendi adını taşıyan bu camiyi yaptırmıştır. Caminin mimarı döneme adını altın harflerle yazdıran Mimar Sinan’dır. Kesme taştan inşa edilen bu caminin inşasında tromp tuğla kullanılmıştır. Van’da boş vaktiniz varsa Mimar Sinan eseri olan bu camiyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Van Peri Bacaları

Van’ın Başkale ilçesinde yer alan peri bacaları bu bölgenin “Vanodokya” olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Kapadokya ile çok benzer görüntülere sahip olan bu bölge, Van kent merkezine sadece 120 kilometre uzaklığındadır. Nevşehir bölgesine gidemeyen kişiler aynı manzara ve görüntüleri bu bölgede de görebilirler.

Halime Hatun Kümbeti

Van’ın Gevaş ilçesinde birçok Selçuklu mezarlığı bulunmaktadır Bu mezarlıklar içerisinden Halime Hatun Kümbetinin çok fazla ziyaret ediğini görüyoruz. Melik İzzeddin Bey bu kümbeti 1335 yılında kızlarından Halime Hatun adına yaptırmıştır. Buraya geldiğinizde karşılaşacağınız manzaranın oldukça etkileyici olduğunu göreceksiniz.

Hoşap Kalesi

Van kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta olan Hoşap Kalesi, bölgenin en tarihi oluşumlarından birisidir. Kalenin Sarı Süleyman tarafından 1643 yılında inşa edildiği düşünülüyor. Kalenin içerisine girdiğinizde içerisinde cami, hamam, su sarnıcı, medrese, zindanlar, çeşme ve odaların bulunduğunu göreceksiniz. Kale, 17. Yüzyıl hakkında birçok ipucu vermektedir. Bu nedenle gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer alması gerekmektedir.

Van Müzesi

Van Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Van Müzesi yer almaktadır. Van kent merkezinde, Şerefiye Mahallesinde yer alan bu müzede Van yöresine ait yöresel eserler sergileniyor. 1932 yılında bölgede başlatılan kazı çalışmaları sırasında bulunan eserlerin tamamı bu müzede sergileniyor. 1972 yılında ziyarete açılan bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Van Gezilecek Yerler | Van’da Gezilecek 10 Yer