YiyeGeze olarak bu yazımız içerisinde sizlere Uşak Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalışacağız. 400,000’e yaklaşan nüfusu ile Ege bölgesinin en sakin şehirlerinden birisi olan Uşak hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan Uşak, zengin bir kültüre sahiptir. Ege bölgesine doğru çıkacağınız bu yolda Uşak’a uğradığınızda gezmeniz gereken yerleri bir liste halinde sizlere sunmaya çalışacağız.

Burma Cami

Uşak Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Burma Cami yer almaktadır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde de yer alan Burma Caminin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Oldukça eski olan bu caminin mimarisi ile ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Blaundus Antik Kenti

Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli kasabası içerisinde yer alan Blandus Antik Kentini kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. Helenistik dönemde kullanılan bu antik kentten günümüze çok az bir kalıntının ulaştığını görüyoruz. Uşak kent merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan antik kenti derin vadilerle donatılmış bir coğrafya üzerinde yer almaktadır.

Uşak Arkeoloji Müzesi

İçerisinde Eski Tunç döneminden eserlerin bulunduğu Uşak Arkeoloji Müzesi, 1970 yılında ziyarete açılmıştır. İçerisinde Türkiye’de ki diğer arkeoloji müzelerinde bulunmayan çok özel eserler bulunmaktadır. Gün içerisinde rahatlıkla gezebileceğiniz Uşak Arkeoloji Müzesinde kısa ama dolu dolu zaman geçirebilirsiniz.

Clandras Köprüsü

Uşak kent merkezine 45 kilometre uzaklıkta olan Clandras Köprüsü, eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. Genellikle Uşak halkının aileleri ile beraber piknik yapmak için bu bölgeye gelmektedir. Köprünün bulunduğu yerin kendisine has vadi bir görünümü bulunmaktadır. Burada daha önce görmediğiniz doğa manzaraları ile karşılaşabilirsiniz. Uşak’a geldiğinizde hafta sonunu geçirmek için bu bölgeye gelebilirsiniz.

Uşak Tarihi Kent Müzesi

Uşağın düşman işgalinden kurtulduğu gün ziyarete açılan Uşak Tarihi Kent Müzesi, ziyaret edilmesi gereken yerler listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Bu müzenin içerisinde Uşağın tarihini hem güzel sunumlarla hem de maketlerle öğrenebilirsiniz.

Taşyaran Vadisi

Uşak’ın yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da ziyaret edildiğini görüyoruz. Uşak tanıtım belgesellerinde de yer alan Taşyarak Vadisi, tüm ülkeye adını duyurmuş meşhur bir vadidir. Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunan Taşyaran Vadisinde birçok etkinlik ve organizasyon düzenlenmektedir. Taşyaran Vadisine gitmek için Uşak’ın Yenişehir bölgesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Atapark

Uşak kent merkezinde bulunan Atapark bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Özellikle yaz aylarında Atapark’a geldiğinizde buranın insanlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Özellikle akşam saatlerinde cafelerde çay ve kahve içmek isteyen kişilerce dolduğunu göreceksiniz. Bununla beraber oyun alanlarında çocuklarınız ile beraber hoş vakit geçirebilir, akşamlarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Zafer Anıtı

Uşak kent merkezinin 15 kilometre dışında yer alan Zafer Anıtı, Göğem Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyük Taarruz ile beraber düşmanı yurttan atan asil Türk ordusu2 Eylül 1922 yılında Uşağı düşman işgalinden kurtarmıştır. 2 Eylül günü istilacı askerleri Uşak’tan temizleyen Türk askerlerinin anısına Zafer Anıtı inşa edilmiştir.

Uşak Ulu Camii

Uşak kent merkezinde yer alan Ulu Cami’nin ne zaman kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak; cami üzerindeki taşlarda inceleme yatığımızda Ulu Caminin Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliği taşıdığını görüyoruz. Yapıldığı günden yana eşsiz görüntüsünü ve ihtişamını kaybetmeyen cami, Uşak’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Ulubey Kanyon

Uşak Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Ulubey Kanyonu yer alıyor. Uşak’ın Ulubey ilçesinde bulunan bu kanyon, sınıfında Dünya’nın en büyük ikinci kanyonudur. Uşak kent merkezine 29 kilometre uzaklıkta olan kanyon, ziyaret ettiğinizde muhteşem bir görüntü ve manzarayı misafirlerine sunuyor.

Uşak Gezilecek Yerler | Uşak’ta Gezilecek 10 Yer