Gezi

Uludağ Kayak Merkezi | Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en popüler kış turizm noktalarından birisi de Uludağ’dır. Bursa’nın en önemli yerlerden birisi olan Uludağ toplamda 2543 metre yüksekliğe sahiptir. 1933 yılından bu yana kayak yapılan bu dağ 1961 yılında alınan karar sonrasında Milli Park haline getirilmiştir. Yılın 6 ayı bol bol kar alan bölge (Ekim – Nisan) bu özelliğinden dolayı birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’nin kış turizm bölgeleri arasında büyük bir popülerliğe sahip olan Uludağ Kayak Merkezi, yaşam alanı bakımından 2 bölgeye ayrılmıştır.

Uludağ Kayak Merkezinin ilk bölümünde toplamda 36 adet dinlenme ve konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerin 19 tanesi tamamen özel olup 17 tanesi kamuya aittir. İkinci bölge ise 1986 yılında oluşturulmuş olup 4 adet otele ev sahipliği yapmaktadır.

Uludağ’a Ne Zaman Gidilir?

Uludağ Kayak Merkezi kış turizmine uygun bir ortam olmasından dolayı en ideal gezi zamanının kış ayı olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten kayak yapmak istiyorsanız ideal dönemin Kasım, Aralık ayı gibi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Şubat ayına kadar devam eden kayak mevsimi Mart ayının başına doğru zayıflamaktadır. Bölgede Nisan ayına kadar kar olup kayak aktiviteleri devam etmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Uludağ Kayak Merkezi içerisinde toplamda 4 adet kayak pisti ve 2 adet telesiyej bulunmaktadır. Pistlerin uzunlukları ise şu şekildedir;

 • Ergün Kayak Pisti: 800 metre
 • Kuşaklı Kayak Pisti: 2,750 metre
 • Belvü Kayak Pisti: 800 metre
 • Kervansaray Kayak Pisti: 1,100 metre

Kuşaklı kayak merkezine çıkılacak noktada bir telesiyej, Belvü kayak pistine çıkış noktasında da yine bir adet telesiyej bulunmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi Otelleri

Uludağ Kayak Merkezinde konaklama seçeneği bakımından birçok alternatif bulunmaktadır. Bizler sadece otellerin internet üzerindeki puanlarını sunmaya çalışacağız. Sizler yine internet üzerinden oteller hakkında araştırma yaparak karar vermeye çalışın. Listede yer alan otellere daha önce gidip kaldıysanız deneyimlerinizi bizlere yorum bölümü üzerinden ulaştırınız. Uludağ otelleri;

 • Otel Ulukardeşler – 9,0 Puan
 • Beceren Hotel – 8,5 Puan
 • Grand Yazıcı Uludağ – 8,4 Puan
 • Monte Baia Uludağ – 8,3 Puan
 • BOF Hotels Uludağ Ski & Conv. Resort – 8,2 Puan
 • Ağaoğu My Mountain Uludağ – 7,9 Puan
 • Uslan Hotel – 7,4 Puan
 • Kervansaray Uludağ – 7,3 Puan
 • Fahri Hotel – 7,1 Puan

Uludağ’da yer alan, internet üzerinde belirli bir ziyaretçi potansiyeli bulunan otelleri sizlere sunmaya çalıştık. Otellerin ücretleri gidilecek döneme, otelin yoğunluk durumuna göre değişmektedir.

Kayak Ekipmanları Ve Ücretleri

Yanınızda kayak malzemeleri ve ekipmanları olmadan da Uludağ’a gidebilirsiniz. Burada yer alan kayak merkezleri sizlere günübirlik kullanıma uygun kayak malzemeleri kiralayacaktır. Ancak önceden kendinize uygun malzemeler almak istiyorsanız lazım olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz; bere, kask, bileklik, dizlik, kar gözlüğü, kulaklık, atlet, tişört, içlik, kilotlu çorap, kafa bandı, boğazlı kazak, kemer, termal içlik, polar, kayak pantolonu, kayak montu ve eldivendir. Malzeme almadan önce yaşınızı, boyunuzu, kilonuzu, kayak bilginizi, kayak yapılacak pistin özelliklerini dikkate almanız gerekmektedir. Kayak malzemelerinin ücretleri ise;

Kayak malzemesi ücretleri ortalama baz alınarak listelenmiştir. Gideceğiniz döneme göre ücretlendirmelerde değişiklik meydana gelebilir.

Kayak Eğitim Ücretleri

Her kayak merkezi misafirlerine kısa da olsa bir oryantasyon eğitimi vermektedir. Daha önce hiç kayak yapmadıysanız en azından 1 saatlik eğitimler almanızı öneririz. Bu eğitimler ile kendi başınıza kayak yapacak kıvama gelebilirsiniz. Genel kuralları öğrendikten sonra kayak yapmanın aslında kolay olduğunu göreceksiniz. Kayak eğitim ücretleri hakkında bilgi verecek olursak;

Kişi Sayısı Saat Ücret
1 Kişi 1 Saat 180 TL
2 Kişi 1 Saat 250 TL
3 Kişi 1 Saat 310 TL
Grup Halinde 1 Kişi 1 Saat 80 TL

Eğitimi alan kişiler kayak yapabilmek, zirveye çıkabilmek için Ski Pass kart almaları gerekmektedir. Tek çıkış kart ücreti 15 TL olurken 4 saatlik kart 70 TL’dir. Tüm gün sınırsız kartların ücreti 120 TL’dir.

Uludağ Kayak Merkezi Pist Kullanım Kuralları

 • Uludağ Kayak Merkezi misafirleri diğer misafirleri tehlikeye atacak, yaralanmalara neden olacak davranışlardan kesinlikle uzak durmalıdır.
 • Kayak sırasında kontrol asla kaybedilmemeli, kayma şekli zemin, kar, hava durumu ve kalabalıklık göre ayarlanmalıdır.
 • Kayak yapılmayan sürelerde pistte asla durulmamalıdır. Özellikle görüş mesafesinin düşük ya da dar olduğu bölgelerden uzak durulmalıdır. Aksi halde ciddi yaralanmalara neden olabilirsiniz.
 • Kaza durumunda diğer misafirlere yardım etmeli, sağlıklı bir şekilde acil yardım alana kadar başında durmalısınız.

Uludağ Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Adres: Bursa Uludağ Yolu, Uludağ, Osmangazi, Bursa, Gülbahçe,16240 Osmangazi/Bursa

P