Gezi

Türkiye’deki Eğri Yapılar

İtalya’nın Pisa şehrindeki 57 metre yüksekliğindeki Pisa Kulesi, “eğri yapılar” denildiğinde ilk akla gelen mimari eser. Gel gelelim bu yapının şahsına münhasır güzelliği bir yana, Dünya’daki yegane yapı olmadığını belirtmekte fayda var. ABD’de bulunan The Leaning Tower of Niles, İtalya’da bulunan The Leaning Tower of San Pietro di Castello ve Tower of the Milices, İngiltere’deki The Church of St Mary and All Saints gibi yapılar eğrilikleriyle bulundukları yerlere can veren ve turist çeken yapılardan sadece birkaçı… Türkiye’de de eğri yapılara örnek gösterilebilecek eserler mevcut, hem de birden fazla…

Ulu Camii, Sivas

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yapılan Ulu Camii, Sivas’ın şehir merkezinde Fevzi Çakmak Caddesi üstünde bulunuyor. Anadolu genelinde Selçuklular döneminden kalma bir mimari eser olma özelliğinden ayrı olarak, minaresinin eğri olması da dikkatleri üstüne çekmesine yardımcı oluyor. Dünya genelindeki diğer eğri eserler gibi farkında olunmadan, bir hata sonucu eğriliğin olduğu görüşü hakim olsa da, kasten eğri yapıldığına dair iddialar da bulunuyor.

Ulu Camii, Elazığ

Harput Ulu Camii ise Elazığ’da bulunan ve Artuklular döneminde inşa edilen bir başka mimari eser. Tahmin edeceğiniz gibi, bu eserin de minaresinde bir eğrilik söz konusu. Harput Ulu Camii’nin minaresindeki eğrilik ünlü Pisa Kulesi’nden daha da eğri. Yüzlerce yıldır geçirdiği birçok depreme karşı ayakta durmayı başaran tarihi yapı, kültür, din ve mimari meraklıları için tam anlamıyla bir cazibe merkezi olarak karşımıza çıkıyor.

Kızıl Minare Camii, Aksaray

Aksaray’da bulunan Kızıl Minare Camii ise değinmek istediğimiz son yapı. Camiye halk arasında Eğri Minare denilirken Selçuklu mimarisinin eşsiz güzelliği ve estetik anlayışı hem dışarıdan hem de yapı içerisinden rahatlıkla bulunabiliyor. Eğri Minare 30,6 metre uzunluğunda olup Aksaray’a yolu düşenlerin mutlaka göz atması gereken yerlerin başında geliyor.