Asya'nın en zengin ülkelerinden birisi olan japonya her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Eski hem de yeni kültürü bir arada yaşayan Japon halkı oldukça zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Başkent Tokyo Uzak Doğu'da tatil yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği ilk destinasyonlardan biridir.
Tokyo göz alıcı zenginliği ile tatil severlerin hemen dikkatini çekebiliyor. Uzak Doğu tatil planınız varsa listenin en başına Tokyo'yu eklemenizi öneririz. Bu yazı içerisinde inciğinden boncuğuna tüm detayları ile Tokyo Gezilecek Yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bütünüyle rehber olacak dolan bu yazı Tokyo seyahatiniz sırasında her zaman destek olacaktır.

Meiji Tapınağı

Tokyo'da Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Meiji Tapınağı yer alıyor. Yoyogi Park içerisinde yer alan Tapınağın yapımına 1920 yılında başlanmıştır. 6 yıl kadar süren çalışmalar sonucunda ibadete açılan bu dini yapı imparator Meiji ve eşi Shõken'e adanmıştır. Japonya'nın modernleşmesinde büyük bir paya sahip olan İmparator ölümü sonrasında da hep hatırlanmak istemiştir.

70 hektarlık ormanlık içerisinde yer alan bu tapınağın inşa edildiği bahçe imparator ve eşi tarafından da sıklıkla ziyaret edilirmiş. Bura inşa edilmiş olan ilk tapınağa Şinto adı verilmiştir. Ancak; II. Dünya Savaşı sırasında düzenlenen bombalı saldırılar tapınağın büyük oranda hasar görmesine neden olmuştur. Tokyo Belediyesi kendi kamu bütçesinden ayırdığı pay ile tapınağın aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesini sağlamıştır.

Oldukça görkemli bir görünüme sahip olan Meiji Tapınağı huzur dolu bir ortama sahip olmasından dolayı Tokyo'daki ilk gezilecek yerdir. Tapınağa geldiğiniz zaman Gaien ve Nairen şeklinde 2 bölüm sizleri karşılayacaktır.

Tapınağın Gaien bölümü imparatorların hayatlarını duvar kağıtları ile doludur. Oldukça güzel resim galerisinin bulunduğu bu bölümü gezdikten sonra Naien bölümüne geçebilirsiniz. Naien bölümünde ise kraliyet hazinesi saklanmaktadır. Burada geçireceğiniz vakitin oldukça keyifli ve dolu dolu olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: 1-1 Yoyogikamizonocho, Shibuya, Tokyo 151-8557
 • Ziyaret Saatleri: 05:00 – 18:00
 • Web Sitesi: meijijingu.or.jp/english/index.html

Sensoji Tapınağı

Tokyo tarihinin oldukça köklü olduğunun farkına varacaksınız. Eski yerleşim merkezinde yer alan Sensoji Tapınağı şehrin en çok ziyaret edilen dini yapılarından birisidir.

Hem Tokyo'nun hem de Sensoji Tapınağının simgelerinden birisi olan Gök Gürültüsü Kapısını kullanarak bu tapınağa oldukça kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Anlatılan hikayelere göre tapınağın inşası 628 yılında gerçekleşmiştir. Anlatılanlara göre iki kardeş Sumida Nehrinde balık avına çıkmıştır. Av sırasında Budist tanrıça Kanon'un heykele bulununca bu tapınağın inşa edilmesine karar verilmiştir.

628 yılında yapımına başlanan Sensoji Tapınağı 645 yılında ibadete açılmıştır. Tapınağın ana salonuna gitmek için Hozomon Kapısı üzerinden giriş yapmak gerekmektedir.

Tarihi öneme sahip olmasının yanı sıra renkli mimarisi ile de tüm dikkatleri üzerine çeken Sensoji Tapınağı Tokyo'nun cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Yıl boyu çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu tapınak misafirlere oldukça keyifli anlar yaşatıyor.

Özellikle Mayıs ayında düzenlenen Sanja Matsuri ile Ağustos ayında düzenlenen Asasuka Samba Karnavalı zamanları buraya gelirseniz seyahatinizden maksimum oranda keyif alabilirsiniz

 • Adres: 2 Chome-3-1 Asakusa, Taitō, Tokyo 111-0032
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 17:00
 • Web Sitesi: senso-ji.jp

Tokyo Kulesi (Tokyo Skytree)

2008 yılında inşa edilmeye başlanan Tokyo Kulesi 2012 yılında ancak tamamlanabilmiştir. 634 metre yüksekliğe sahip bu televizyon kulesi Japonya'nın en yüksek yapısı olarak gösterilmektedir. Shiba Park içerisinde yer almasından dolayı gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tokyo Kulesinin 2 farklı bölümünde seyir terası bulunuyor. İlk seyir terası kulenin 350. metresindedir. Tembo Deck adı verilen seyir terasından Tokyo Manzarasını çok iyi bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda seyir terası içerisindeki restoranlarda yemek yiyebilir, mağazalardan alışveriş yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Tokyo Kulesindeki ikinci seyir terası ise 450 mete yüksekliktedir. Tempo Gallery adı verilen bu teras tamamen cam ve çelik kullanılarak inşa edilmiştir. Buraya geldiğinizde harika bir şehir manzarası sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: 1 Chome-1-2 Oshiage, Sumida, Tokyo 131-0045
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: 2,060 Yen
 • Web Sitesi: tokyo-skytree.jp/en/

Tokyo İmparatorluk Sarayı

Tokugawa Klanı'na bağlı derebeyler tarafından yönetim merkezi olarak kullanılan Tokyo İmparatorluk Sarayı, 1603 ile 1897 yılları arasında etkin olarak kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında büyük oranda hasar gören saray günümüzde dahi ihtişamını korumaya devam ediyor.

Bahçeleri de dahil edildiğinde toplam büyüklüğü 3,410 kilometrekare olan bu görkemli sarayın inşası çok eski dönemlerde gerçekleşmiştir. Etrafı su dolu hendeklerle çevrilmiş olan sarayın iç kısmında imparatorluk ailesine ait evler ve yönetim ofisleri ile doludur.

İç Saray Bölümüne girişler sadece yılda 2 defa sınırlıdır. Yeni yıl kutlamalarının yapıldığı 2 Ocak ile İmparatorun Doğum Günü 23 Aralık günleri saraya çok kısıtlı giriş sağlanıyor.

İmparatorluk Sarayının Doğu bahçesi yıl boyunca yerel ve yabancı ziyaretçilerin ziyaretlerine açıktır. İç Saray hariç diğer bölümlere erişme konusunda sınır koyulmamıştır.

 • Adres: 1-1 Chiyoda, Tokyo 100-8111
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00

Ginza District

Tokyo'da renkli gece hayatı ve zengin alışveriş olanaklarının bulunduğu Ginza District bölgesine de kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Tokyo Gezilmesi Gereken Yerler listelerinde yeni yeni giren Ginza District bölgesi oldukça üst düzey yeme içme merkezleri ile doludur.

Ginza District bölgesindeki oldukça lüks yaşam dükkan kiralarına da etki etmiştir. Bu bölgede 1 metrekare dükkanların ortalama fiyatları 10 milyon yen civarındadır. Ginza District bölgesinde 1612 ile 1800 yılları arasında gümüş paraların basıldığı oldukça büyük bir darphanede bulunuyormuş. Zaten Ginza District kelimesinin anlamı dilimizde "Gümüş Darphanesi" dir.

Japonya'da 1923 yılında meydana gelen Büyük Kanto Depremi bölgenin yerle bir olmasına neden olmuştur. Günümüzdeki görünüm deprem sonrası yapılan geri yerleşimi aittir. Tokyo sokaklarında doyasıya alışveriş yapmak istiyorsanız Ginza Six, Ginza Wako ya da Tokyu Plaza Ginza alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Ginza District içerisinde özellikle Plaza Ginza içerisinde vakit geçirmenizi öneririz. Tax Free alışveriş fırsatlarına sahip olan bu mekan gezginleri özellikle üzerinde doğru çekiyor. Aynı zamanda yerel kültürü tanımak isteyen kişilere Ginza District içerisinde bulunan Polis Müzesi ve Kabukiza Tiyatrosunu da gezmelerini öneriyoruz.

Shibuya

Tokyo Gezilecek Yerler listemizdeki eğlence mekanlarına yeni yeni değinmeye başlıyoruz. Şehirde alışveriş yapıp doyasıya eğlenebileceğiniz en güzel bölgelerden birisi de Shibuya bölgesidir. Moda ve eğlence ile kendisine ön plana çıkaran Shibuya bölgesi günlük yaşama etki etmiş birçok trendinde çıkış noktasıdır. Tokyo'nun belki de en kalabalık ve renkli sokakları bu bölgede yer almaktadır.

Tokyo tatil planınızda alışveriş ve eğlenceye çokça vakit ayıracaksınız kesinlikle Shibuya caddelerini görmenizi tavsiye ederiz. Center Gai, Spain Slope, Koen Dori gibi caddeler üzerinde yer alan birçok mağaza ve restoran sizlere güzel bir eğlence ortamı sunacaktır. Aynı zamanda birbirinden güzel gece kulüpleri de sizleri bekmektedir.

Ueno Parkı

1873 yılında ziyarete açılan Ueno Parkı bir zamanlar Edo Döneminin en büyük ve en zengin tapınağı olan Kaneiji bölgesine kurulmuştur. Tokugawa Klanı için oldukça önemli olan bu bölge günümüzde gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Parkın güney girişinde derebeyliğin sonunu getirmiş General Saigo Takamori'nin heykeli bulunmaktadır. Bu parkın japonya için oldukça önemli bir özelliği bulunmaktadır. Ueno Parkı ülkede batı tarzı yeşil alana sahip ilk parktır.

Ueno Parkı içerisinde aynı zamanda birçok kültürel müze bulunuyor. Park gezintisini tamamlayan birçok gezgin bu müzelere girerek Japonda kültürünü daha yakından tanıma fırsatına sahip oluyor. Park içerisinde bulunan müzelerden bazıları; Tokyo Metropolitan Sanat ve Ulusal Bilim Müzesi, Tokyo Ulusal Müzesi ve Ulusal Batı Sanatı Müzesi kesinlike görmenizi istediğimiz müzelerden bazılarıdır.

Yoyogi Park

Tokyo'da Nereye Gidilir şeklinde arama yapan birçok gezgin için oldukça güzel önerilerimiz bulunuyor. İçerisinde Meiji Tapınağı'nın da bulunduğu Yoyogi Park şehrin karmaşalığından uzaklaşmak isteyen kişiler için oldukça güzel bir tercih olacaktır. Parkı ziyaret ettiğinizde yerel halkın burada doğa sporları yaparak piknikler düzenlediğini göreceksiniz.

İlkbahar mevsiminde kirazlarında açması ile beraber park içerisinde oldukça güzel manzaralar ortaya çıkmaktadır. Manzara fotoğrafı çekmek için özellikle mart ayı gibi buraya gelmenizi öneririz. Park içerisinde bulunan göletler koruma altında olup nesli tükenmekte olan canlılar için özel olarak oluşturmuşlardır.

Yoyogi Parkının 550 bin metrekarelik bölümünde geçmişte Amerika Birleşik Devletlerine ait personel konutları bulunuyor. ABD askerlerinin bölgeyi terk etmesi ile beraber konutlarında yıkılmasına karar verilmiştir.

Yoyogi Park tahmin ettiğinizden daha da büyük bir araziye sahiptir. 1964 yılı Tokyo Olimpiyatlarında sporcuların kafileleri ile beraber konaklamaları bu bölgede sağlanmıştır. Olimpiyatlarda bittikten sonra bölgenin kullanışlı olduğunu fark eden Japon hükümeti 1967 yılında parkı kent parkı ilan ederek halkın kullanımına açmıştır.

Tokyo Ulusal Müzesi

Ueno Park içerisinde faaliyet gösteren Tokyo Ulusal Müzesi gezi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır. 1972 yılında ziyarete açılan müze ilk başta Yushima Seido Tapınağı içerisinde faaliyet göstermiş. Günümüzdeki binanın birkaç yıl içinde tamamlanması ile beraber müzenin taşınması da gerçekleşmiştir.

Japonya'nın en büyük ve en eski kültürel tesislerinden birisi olarak kabul edilen Tokyo Ulusal Müzesinde toplamda 110 bin parçalık koleksiyon sergilenmektedir. Ülkenin dört bir yanından getirilen eserler ile beraber yerel sanatçılarında çalışmaları eklenince ortaya bu güzel müze çıkmıştır.

Tokyo Ulusal Müzesi oldukça büyük bir koleksiyona sahiptir. Koleksiyon 6 farklı bina güzelinden ziyaretçileri sunulmaktadır. 1938 yılında açılmış olan Honkan bölümü antik dönemden 19. yüzyıla kadar olan çalışmalarda sergilendiği oldukça önemli bir bölümdür.

Müzenin en eski bölümü Hyokeikan bölümüdür. Geçici sergilerin sergilediği bu bölümde oldukça güzel eserlerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Toyokan bölümünde ise daha çok Asya ve Mısır kökenli eserlerin sergilendiğini göreceksiniz. Heiseikan bölümünde ise daha çok antik dönemden kalma japon kültürüne ait eserler sergilenmektedir.

Müzenin en yeni ve en taze bölümü ise Horyuji Homotsukan bölümüdür. Bu bölümünü ise her döneme ait yeni projelerin yer aldığı eserler sergilenmektedir.

Müze içerisinde aynı zamanda batı resim tarzının yaygınlaşmasında önemli bir etkiye sahip Kuroda Sike'ye ait oldukça özel bir sergi alanı da bulunmaktadır.

 • Adres: 13-9 Uenokoen, Taitō, Tokyo 110-8712
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 620 Yen
 • Web Sitesi: tnm.jp/?lang=en

Akihabara ‌Electric ‌Town

Tokyo Gezilecek Yerler listenize şimdi çok özel bir yer ekleyeceğiz. Bildiğiniz üzere japonya anime çizim sanatının ve teknolojinin doğduğu yerdir. AkihabaraElectricTown; manga okumaktan ve elektronik eşyalara ilgi duyan kişiler için özel oluşturulmuş bir yerdir.

Japon genç nesli tarafından benimsenen otaku kültürünün merkezi olan bu bölgede son zamanlarda oldukça büyük değişimler meydana gelmiştir. Bölgeye geldiğinizde etrafın rengarenk bir atmosfere sahip olduğunu göreceksiniz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere burası teknolojinin merkezidir. Yamada Denki, Sofmap, Akky ve Laox gibi çok katlı teknoloji mağazalarından istediğiniz her türlü teknolojik ürüne ulaşabilirsiniz. Ancak şöyle bir durum var; satın almayı planladığınız ürünlerin ülkemizdeki elektrik altyapısı ile uyumlu olup olmadığına bakın. Aksi halde getirdiğiniz ürünleri ülkemizde kullanamayabilirsiniz.

Tsukiji Balık Pazarı

Tokyo gezinizde uğramanızı istediğimiz bir diğer yer ise Tsukiji Balık Pazarıdır. Eskiden aynı isimde bu bölgede toptancı hali bulunuyordu. Toptancı halinin tam karşısına birkaç bloğa yayılarak kurulan bu pazar perakende satışın merkezi olmuştur. Sadece bu pazar bile Japon yemek kültürü, restoran yapısı ve Japon gündelik yaşamı hakkında bilgi vermektedir.

Tsukiji bölgesinde bulunan restoranlar Tokyo'nun en güzel, en lezzetli suşilerini hazırlamaktalar. Zaten Tsukiji Balık Pazarına yerel halktan ziyade restoranlar ve gastronomi tutkunları daha çok ziyaret etmektedir.
Taze deniz mahsullerinin satıldığı bu pazarda açık arttırmalar sizi oldukça fazla şaşırtacaktır.

Zira Japonlar için oldukça kutsal kabul edilen Orkinos balıkları bu pazarda açık artırma usulü ile satılmaktadır. 250, 300 kilograma sahip balıklar bu pazarda kesinlikle açık artırma ile satılmaktadır. Restoran sahiplerinin girdiği açık artırmalarda bazen rekor fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

 • Adres: 5 ‌Chome-2-1 ‌‌Tsukiji, ‌Chūō, Tokyo 104-0045
 • Ziyaret Saatleri: 05:00 – 14:00

Odaiba

Odaiba sonradan doldurma olarak yapılmış yapay bir adadır. İçerisinde bol miktarda alışveriş ve eğlence merkezlerinden bulunduğu bu ada turistler kadar yerel halkı da dikkatini çekmektedir.

Edo Döneminde inşa edilmiş olan bu yapay ada ilk olarak askeri savunma sistemleri için kullanılmıştır. Denizden gelebilecek saldırıları engellemek için tasarlanan ada 1980'li yıllarda kentsel dönüşüm ile baştan sonra değiştirilmiştir.

1980'li yıllarda kentsel dönüşümün uygulandığı adada bir anda oldukça fazla yapı inşa edilmeye başlanmıştır. Bir anda ticari hayatın merkezi olmaya başlayan ada da 1990'lı yıllarda finansal kriz ortaya çıkmaya başlamıştır. Krizden kurtulmak için ise bölgenin turizme kazandırılmasına karar verilmiştir.

Odaiba bölgesinde Rainbow Bridge, Aquacity Odaiba ve Decks Tokyo Beach bölgelerine kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. Odaiba bölgesindeki müzeler ise Telecom Center Area bölgesinde bulunmaktadır. Deniz Bilimleri müzesi başta olmak üzere birçok müze beklemektedir.

Palette Town bölgesine giriş yaptığınızda ise sizleri dev bir dönme dolap karşılayacaktır. Bu dönme dolap ada manzarasını görmek için en ideal yerlerden birisidir. Aynı zamanda Toyota Mega Web Fabrikasını ziyaret ederek firmanın en son ürettiği araçları görme hatta deneme sürüşü yapabilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Son olarak ise Venus Fort içerisinde yine bölgeye özgü alışveriş merkezlerinde vakit geçirebilirsiniz.

Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası

Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası; Tokyo Gezilecek Yerler listenizin belki de ilk sırasında olması gerekmekte. Ücretsiz giriş yapılabilen bu gözlem terası gün içerisinde resmen gezginlerin akınına uğruyor. 2007 yılında Midtown Tower tamamlanana kadar şehirdeki en yüksek bina olan Tokyo Metropolü Hükûmeti Binasının toplam yüksekliği 243 metredir. Binanın hem Kuzey hemde Güney bölümünde birer kule bulunuyor. Ziyaretçiler her iki kule de bulunan gözlem teraslarına çıkarak şehri izleme keyfine sahip olabiliyorlar.

202 metre yüksekliğe sahip gözlem terasları havanın iyi olduğu günlerde tüm şehri ayrıntıları ile gösteriyor. Gözlem terasına çıkan kişiler başta Fuji Dağı olmak üzere Tokyo Tower, Meiji Tapınağı, Tokyo Skytree, Tokyo Dome gibi önemli birçok yeri kuşbakışı olarak izleyebiliyor.

Kuzey bölümündeki gözlem terası gece yarısı da ziyarete açıktır. Bu sayede gezginler Tokyo'nun akşam manzarasını da izleme fırsatına sahip olabiliyor.

Gözlem teraslarına çıkmadan önce Tokyo Metropolü Hükûmeti Binasının ikinci katında bulunan turizm ofisine gitmenizi öneririz. Bu ofis sayesinde japonya ve Tokyo hakkında çok ilginç bilgilere sahip olabilirsiniz.

 • Adres: 2 ‌Chome-8-1 ‌Nishishinjuku, ‌‌Shinjuku, Tokyo 163-8001
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 23:00
 • Web Sitesi: metro.tokyo.jp/english/index.html

Tokyo ‌Tower

333 metre yüksekliğe sahip olan Tokyo Tower, kendinden destekli çelik kuleler içerisinde dünyanın en büyüğüdür. Tasarımı Eyfel Kulesi ilham alınarak tasarlanan Tokyo Tower 1958 yılında ziyarete açılmıştır. Yapı; II. Dünya Savaşı sonrasında Japonya'nın yakaladığı hızlı yükselişin bir simgesidir. 2012 yılına kadar ülkenin en yüksek yapısı olan Tokyo Tower ihtişamlı görüntüsünden asla ödün vermemiştir.

Televizyon yayınlarının geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Tokyo Tower içerisinde aynı zamanda 2 adet seyir terası bulunuyor. Ana seyir terası 150 metre yükseklikte olup oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Üst teras ise 250 metre yükseklikte olup kenti detaylı bir şekilde gözlemlemek isteyenler için tasarlanmıştır.

Eğer vaktiniz varsa kulenin alt bölümünde bulunan Foot Town'ı da ziyaret etmenizi öneririz. İçerisinde restoran ve hediyelik eşya dükkanları ile beraber One Piece Tower adında bir eğlence parkı bulunuyor.

 • Adres: 4 ‌Chome-2-8 ‌Shibakoen, ‌Minato, Tokyo 105-0011
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 23:00
 • Giriş Ücreti: 900 Yen
 • Web Sitesi: tokyotower.co.jp

Kabukicho

Japonya'da Gezilecek Yerler listemizin üçte ikisi tamamlandık. Japonya'nın en ünlü bölgelerinden birisi olan Kabukicho (Kırmızı Fener Bölgesi) yetişkinlere yönelik sunmuş olduğu eğlence fırsatları ile ön plana çıkıyor.

Kökeni Edo Dönemine kadar giden bu bölgenin ismi Kabuki tiyatrosundan gelmektedir. İçerisinde Tokyo Metropolü Hükûmeti Binasının da bulunduğu Shinjuku Mahallesinde bulunan bu bölge restoran, gece kulübü ve bar adet gösteriyor. Heyecan peşinde iseniz Pachinko adı verilen eğlence merkezlerinde slot makine deneyimlerine de katılım gösterebilirsiniz.

Kabukicho sadece yetişkinlere yönelik değil aynı zamanda aşk yaşamak isteyen çiftler için de özel fırsatlar sunmaktadır. Aşk Otellerinde güzel vakit geçiren kişiler farklı eğlenceler aramak istiyorlar ise Peek Show etkinliklerine katılım gösterebilirler.

Nakamise

Tokyo geziniz sırasında elbette hediyelik eşya almak isteyeceksiniz. Japonya'nın hatta Tokyo'nun en eski alışveriş caddelerinden birisi olan bu caddede sonsuz alışveriş keyfi yaşayabilirsiniz.

Nakamise Caddesi, Sensoji Tapınağının hemen bittiği yerden başlamaktadır. 200 metre kadar uzunluğa sahip olan cadde Edo Döneminden beri aktif olarak kullanılmaktadır. İçeriği çok fazla değişmeyen bu caddenin toplamda 54 adet dükkanı bulunuyor. Batı tarafa doğru ilerlediğinizde ise sizleri 35 adet işletme daha karşılayacaktır.

Toplamda 89 dükkana sahip olan Nakamise caddesinde gezginler en çok Japon şekerleme çubuklarına ilgi gösterilmektedir. Bununla birlikte Uğur getirdiği düşünülen birçok biblo, tahta terlik ve farklı anlamlara gelen maskeler satın almayı beklemektedir. Hiçbir ürün almasanız bile ortamın atmosferi bile sizleri etki altın almaya yetecektir.

Roppongi

Tokyo'ya ilk kez gelir ve zengin eğlence olanakları arıyorsanız Roppongi bölgesine gitmenizi tavsiye ederiz. Altı Ağaç anlamına gelen Roppongi yabancı dostu ortama sahip olmasından dolayı yerel halktan ziyade ağırlıkla yabancı ağırlıklı bir nüfusa sahiptir.

Roppongi bölgesinin etrafında Akasaka, Azabu ve Hiroo bölgeleri yer almaktadır. Bu bölgeler ağırlıkla dış temsilciliklerde çalışan kişilere ev sahipliği yapmaktadır. Tokyo Midtown, Roppongi Hills gibi bölgeler üst düzey kentsel dönüşümler sayesinde bir hayli gelişmiş ve değişmiştir.

Roppongi bölgesi önceden çok fazla ilgi gören bir bölge değildi. Zamanla bu bölgeye yapılan yatırımlar bölgenin değerlenmesini sağlamıştır. Sırası ile açılan seçtik butikler, lüks konut ve oteller ve eğlence mekanları burayı yaşam merkezine dönüştürmüştür.

Roppongi kadar gelmişken uğramanızı istediğimiz bazı sanat merkezleri de var. Suntory Sanat Müzesi, Mori Sanat Müzesi ve Ulusal Sanat Merkezi bu bölgede ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Harajuku

Shibuya ve Shinjuku arasında yer alan Harajuku her amaca yönelik fırsatları bünyesinde barındıran bir bölgedir. Eğlenmek isteyenlere en güzel eğlence merkezlerini sunan Harajuku, yemek içme isteyen kişiler her bütçeden restoranlar sunmaktadır. Aynı zamanda alışveriş konusunda da oldukça iddialı olan bu bölgeden eliniz boş çıkmanız neredeyse imkansızdır. Harajuku içerisinde sizleri daha çok Takeshita Caddesi içerisinde vakit geçirir görmek isteriz.

Tokyo'da Gezilmesi Gereken Yerler listelerine girmeye başlayan Harajuku ülkenin en popüler caddelerinden birisidir. Gerek görünümü gerekse içeriği ile bu caddenin Fransa'da bulunan Şanzelize caddesine benzediğini söyleyebiliriz. Bulvar üzerinden irili ufaklı onlarca hatta yüzlerce hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

Harajuku, Tokyo'nun kültürel anlamda en zengin mekanlarından birisidir. Bu bulvara kadar gelmişken Nezu Müzesi, Togo Tapınağı ve NHK Studio Park gibi merkezleri de ziyaret etmenizi öneririz.

Takeshita Caddesi

Harajuku bölgesini anlatırken Takeshita Caddesinden bahsetmiştik. Şimdi de bu cadde için biraz ayrıntı vermek istiyoruz. Tokyo'nun yerel gençlerinin vakit geçirdiği bu caddeyi kesinlikle gezi listenize eklemenizi öneriyoruz.

Takeshita Dori olarak da adlandırılan Takeshita Caddesinin yaya yolu ortalama olarak 400 metredir. Üzerinde sayısız mağaza, butik, restoran ve kafenin bulunduğu cadde özellikle genç kesim tarafından ziyaret ediliyor.

Takeshita Caddesinde bulunan işletmeler tamamen popüler kültür odaklı içeriklere sahip. Sadece bu caddede dolaşmak bile Japon yerel kültürünü tanımanız için yeterlidir.

Hafta sonları caddeye giren kişiler buranın aşırı yoğun olduğunu görecekler. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanı hafta içi gündüz saatlerinde uğramanızı öneriri. Aksi halde yoğun bir kalabalık sizleri karşılayacaktır.

Tokyo ‌Disneyland

Tokyo Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Tokyo Disneyland yer alıyor. Tokyo'da açılan bu eğlence merkezi, Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ilk Disneyland olma özelliği taşıyor. Kuruluşu sırasında Florida ve Kaliforniya'da bulunan tema parklardan ilham alınmıştır.

Tokyo Disneyland dekorasyonu her yıl değişmektedir. Her yıl bir tema beğenilerek o temaya uygun tasarımlar kullanan eğlence merkezi, yaşanılacak deneyimleri her zaman daha da üst kademeye taşımak istiyor.
Her yaş grubundan insana eğlence seçenekleri sunan Tokyo Disneyland içerisinde eğlence seçeneklerinin yanı sıra alışveriş mekanları, yeme ve içme mekanları da sunuluyor.

Tokyo Disneyland içerisinde bulunan Tomorrowland uzay ve gelecek ile ilgili çok değişik içeriklere sahiptir. Ayrıca Toontown içerisinde de çizgi film karakterlerinin bulunduğu büyükçe bir alan sizler karşılayacaktır.
Aynı zamanda Westernland ve Adventureland tematik eğlence parklarında da giriş yapabilirsiniz. Tüm gün giriş bedeli 7,400 Yen olan Tokyo Disneyland, pişman olmayacağınız bir deneyimi sizlere sunmaktadır.

 • Adres: 1-1 ‌Maihama, ‌Urayasu, ‌Chiba ‌Prefecture 279-0031
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 22:00
 • Giriş Ücreti: 7,400 Yen
 • Web Sitesi: tokyodisneyresort.jp/en/tdl

Tokyo'da Gezilecek Yerler listemiz maalesef sona ermiştir. Yazımızın bundan sonraki bölümlerinde Tokyo'da konaklama, yeme içme ve diğer aktivite seçenekleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tokyo’da Nerede Kalınır?

Tokyo'da Nerede Kalınır bölümünde şehrin en iyi, en güzel otellerini sizlere sunmaya çalışacağız. Yazımız içerisinde ye alan konaklama merkezlerinin tamamı Booking üzerinden binlerce pozitif puan almış otellerdir. Booking üzerinden oteller ile ilgili arama yaptığınızda daha ayrıntılı bilgi ve verilere ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olan Tokyo'da gündelik yaşam bazen kaosa dönebiliyor. Uzak Doğu kültürü ile önce çıksa da bazen istenmeyen durumlarda meydana gelebiliyor. Tokyo sırasında güvenilir bir şekilde konaklayabileceğiniz yerler ise;

3 Yıldızlı Otel Önerisi: Shinjuku bölgesinde bulunan Nishitetsu Inn Shinjuku ve Tokyu Stay Shinjuku otelleri, Asakusa bölgesinde bulunan Richmond Hotel Premier Asakusa Int oteli, Ginza bölgesinde bulunan HOTEL UNIZO Tokyo Ginza-itchome oteli, Shibuya bölgesinde bulunan Shibuya Granbell Hotel oteli, Roppongi bölgesinde bulunan remm Roppongi otelinde konaklayabilirsiniz. Oteller 3 yıldızlı olsa bile konforlarının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

4 Yıldızlı Otel Önerisi: Shinjuku bölgesinde bulunan Hotel Gracery Shinjuku ve Hotel Sunroute Plaza Shinjuku otelleri, Asakusa bölgesinde bulunan Asakusa View Hotel ve The Gate Hotel Kaminarimon by Hulic otelleri, Ginza bölgesinde bulunan Mitsui Garden Hotel Ginza Premier oteli, Shibuya bölgesinde bulunan Shibuya Excel Hotel Tokyu oteli, Roppongi bölgesinde bulunan Candeo Hotels Tokyo Roppongi oteli, Tokyo İstasyonu (Marunouchi) bölgesinde bulunan Courtyard by Marriott Tokyo Station oteli sizler için iyi bir tercih olacaktır. 4 yıldızlı oteller sizler için en iyi tercih olacaktır.

5 Yıldızlı Otel Önerisi: Shinjuku bölgesinde bulunan Keio Plaza Hotel Tokyo oteli, Ginza bölgesinde bulunan Imperial Hotel Tokyo oteli, Shibuya bölgesinde bulunan Cerulean Tower Tokyu Hotel oteli, Roppongi bölgesinde bulunan The Ritz-Carlton Tokyo oteli, Tokyo İstasyonu (Marunouchi) bölgesinde bulunan Four Seasons Hotel Tokyo at Marunouchi otelleri 5 yıldızlı otel konusundaki önerilerimizdir. yalnız bu otellerin gecelik konaklama ücretleri biraz fazla olabilir.

Tokyo’da Ne Yapılır?

Tokyo Gezilecek Yerler listemizin bu bölümünde ise daha çok şehir ile ilgili aktivite seçeneklerinden bahsetmeye çalışacağız. 1869 yılında başkent ilan edilen Tokyo, Japonya'nın turizm, teknoloji, ticaret ve moda merkezi haline gelmiştir. Aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehri olan Tokyo, benzersiz bir tatil destinasyonuna sahiptir.

Tokyo'da Ne Yapılır diye düşünmeyin. Bizler sizler için araştırıp öğrendik. Tabii hepsini uygulayamayabilirsiniz. Yapılacak aktiviteler Tokyo gezinizden keyif almanızı sağlayacağı gibi vakitten de tasarruf etmenizi sağlayacaktır Tokyo'da Yapılacak Şeyler ile ilgi yazımız;

İmparatorluk Sarayı’nda Dolaşın

Japon Kraliyet Ailesi, monarşi ile yönetim sistemini dünya üzerinde en uzun süre kullanmış ülkedir. Kraliyete ait saray ve bahçeleri Japonya'daki ilk aktivite seçeneklerinden birisi olsun.

İmparatorluk Sarayı ve Bahçelerini dolaşmak inanın sizlere çok iyi gelecektir. Saray bu bölgeye 1457 yılında yapılan kale ile oluşturulmuştur. Zamanla yeni birçok bölüm eklenen sarayın temelleri biraz önce de belirttiğimiz 17. yüzyıla dayanmaktadır.

İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri hala özel bir konuttur. Bu nedenle buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Ancak; saray bahçelerini gezmek için rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur.

Senso-ji Tapınağı’nı Görün

Asakusa Bölgesi, Tokyo'da gezip göreceğiniz en güzel bölgelerden birisidir. İçerisinde Senso-ji Tapınağının bulunduğu bu bölge budizmin merkezi konumundadır. MS 645 yılında inşa edilmiş olan bu tapınak tarih boyunca geçirdiği restorasyonlar ile orijinalliğini korumayı başarmıştır.

Budizmin merkezi olduğundan dolayı oldukça ilginç ritüeller sizleri karşılayacaktır. Yukarıdaki listeyi tamamladıktan sonraki ilk işiniz Asakusa bölgesini ve tapınağı gezme olacaktır.

Ginza Bölgesi’nde Alışveriş Yapın

5 yolun kesişim noktası olan Ginza Bölgesi konumundan oturu oldukça zengin alışveriş seçeneklerine sahiptir. Hafta içi araç trafiğine açık olan bölge hafta sonunun gelmesi ile beraber araç trafiğine kapatılmaktadır. Neon ışıklarının donatıldığı caddede hem gündüz hem de gece alışveriş yapmaktan ayrı bir keyif alırsınız. Aynı zamanda cadde içerisinde bulunan kafeler dinlenmek için iyi bir seçenek olacaktır.

Akihabara’da Teknoloji Alışveriş Yapın

Akihabara İstasyonu teknolojik ürünlerin adeta merkezidir. Binlerce elektronik rün bulabileceğiniz bu caddede binlerce çeşit, binlerce marka ürün sizleri beklemektedir. her fiyata uygun seçenekler bulunan Akihabara İstasyonundan hediyelik eşya almadan kesinlikle dönmezsiniz.

Gece Hayatının Tadını Çıkarın

Shibuya ve Roppongi ile ilgili yazılara aslında yukarıda değinmiştik. Burada tekrardan dile getirmek istiyoruz. Her iki bölgede de uygun fiyatlı yüzlerce bar ve gece klübü bulunmaktadır. Tokyo'ya geldikten sonra bir akşamınızı sadece buraya ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Burada sabahın ilk ışıklarına kadar deliler gibi eğlenebilir, dansın ritimlerinde kaybolabilirsiniz.

Sumo Güreşine Doyun

Japonların milli sporu Sumo güreşidir. Ülkede sumo sporu yapan kişilere ayrı bir itimat gösterilmektedir. Tokyo'ya kadar gelmişken en azından bir kere sumo güreşi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Ulusal Sumo Stadyumu (Ryogoku Kokugikan) eğlenceli gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumun girişinde bulunan Sumo Müzesinde bu sporun geçmişi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Skytree’den Tokyo’yu Seyredin

Dünyanın en yüksek yapısı Tokyo'da bulunmaktadır. 634 metre yüksekliğe sahip olan Skytree, şehir manzarasını izleyebileceğiniz en iyi yerdir.
2012 yılında ziyarete açılan bu yapının alt katında birçok mağaza, kafe ve restoran sizleri beklemektedir. Gökdelen içerisinde alışveriş yapmak daha keyifli olacaktır.

Skytree'nin 350. ve 450. metrelerinde 2 seyir terası bulunmaktadır. Özellikle 450. metredeki seyir terası cam balkona sahip olmasından dolayı oldukça heyecan verici gösterilmektedir. Skytree için giriş biletleri 1800 Yen'den satılmaktadır.

Kabuki Show’u İzleyin

Tokyo'da Ne Yapılır listesi henüz yeni başlıyor. Geleneksel sanata büyük oranda önem veren Japonya'nın milli sanatlarından birisi de Kabuki'dir.

Geleneksel kıyafetler içerisinde sahneye çıkan birisine porselen makyajlar yapılmış 2 kişi dans ve müzik aletleri ile eşlik ediyor. Her gösteride bir hikaye anlatılmaktadır. Ancak anlatılan hikayeyi anlamak için dil bilmenize kesinlikle gerek yoktur.

Disneyland’da ya da Disney Sea’de Eğlenin

Tokyo kent merkezine 1 saat uzaklıktaki Disneyland, bu şehirde yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden birisidir. İçerisinde Westerland, Tomorrowland, Fantasyland gibi birçok farklı bölümleri bulunan Tokyo Disneyland tüm gün eğlenmek için en ideal yerdir. Bileti biraz pahalı olabilir ancak tüm gün sınırsız eğlence için oldukça idealdir.

Tokyo’ya Özgü Lezzetleri Tadın

Japonların kendilerine özgü oldukça lezzetli bir mutfakları bulunmaktadır. Farklı lezzetlere açık olan kişiler Tokyo'da ucu bucağı olmayan sınırsız bir mutfak ile karşılaşırlar. Japonya'da tadabileceğiniz lezzetlerin sırasında ilk olarak noodle ve sushi yer alıyor.

Noodle ve Sushi'nin her çeşidi bulunan Tokyo'da deniz ürünlerine ayrı bir ilgi gösterildiğini göreceksiniz. Yazımızın son bölümünde Japon lezzetlerini ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Kimono Giyin

Japonların kendilerine özgü sanatları, sporları, kültürel hayatları bulunmaktadır. Kendilerine özgü giyimleri de bulunan Japonlar adeta kendilerini tüm dünyadan soyutlamışlardır. Japon kadınlarının özel gün ve düğünlerde giydiği Kimonalar'dan kesinlikle giymenizi öneririz.

Baktıkça yüzünüzün güleceği bir fotoğrafınızın olmasını istiyorsanız Japonya'nın en eski giyim tarzlarından birisi olan Kimonalar giyip fotoğraf çekinmenizi öneririz. Asakusa Bölgesinde bulunan birçok bölge sizlere kimono kiralama hizmeti vermektedir.

Çay Seremonisine Katılın

Japon kültüründe bir diğer önemli şey çaydır. japonlar kuru kuru çay içen bir millet değildir. Çaya seremoni düzenlemeleri ile de ön plana çıkmaktadırlar.

Çay seremonisi sırasında çayın nasıl demlendiği, nasıl sunulduğu gösterilmektedir. Bu seremoniler sırasında aynı zamanda Japon çay kültürü de iyi bir şekilde anlatılmaktadır.

Asukayama Parkı’nda Monoraile Binin

Tokyo'nun kuzey bölgesinde yer alan Asukayama Parkı, kiraz çiçeklerinin açtığı dönemlerde enfes bir görünüme sahip olmaktadır. Birçok kişi bu parka sadece kiraz ağacının açıldığı dönemde gelinmesi gerektiğini düşünür.

Asakuyama parkını yılın herhangi bir döneminde ziyaret edebilirsiniz. Yemyeşil parka sahip bu bölgede monoraile denilen ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Park oldukça yüksek, tepe bir noktada yer aldığından dolayı tırmanmak biraz zor olabilir. Özel raylı sisteme sahip olan monoreile bu bölgeden keyif almanıza olanak sağlayacaktır.

Tekne Turu Yapın

Tokyo'yu farklı bir bölgeden, açıdan görmek ister misiniz? Sumida Nehri'nde düzenlenen tekne turları sizleri başka bir dünyaya taşıyabilir. Profesyonel ekiplerce 3, 4 saat aralığında düzenlenen tekne turları sizlere oldukça iyi gelecektir.

Bu tekne turları sırasında İmparatorluk Sarayı, Hamamatsucho Bölgesi, Asakusa Bölgesi gibi önemli yerleri görebilme fırsatına sahip olacaksınız. 4 saat kadar süren tekne turları ortalama 4,500 Yen üzerinden ücretlendirilmektedir.

Dijital Sanatlar Müzesi’ni Gezin

Tokyo'da yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de Dijital Sanatlar Müzesini gezmek olacaktır. İnsanlara "Sınırsızlık" duygusunu aşılayan bu müze gölge, ışık ve birçok dijital araçla zenginleştirilmiştir. 3200 Yen giriş ücreti bulunan bu müze dünya üzerinde ziyaret edeceğiniz en sıra dışı müzelerden birisidir.

Fuji Dağı’na Gidin

Tokyo'da Ne Yapılır bölümünün son sırasında Fuji Dağı yer alıyor. Tokyo kent merkezine 2 saat kadar uzaklıkta olan Fuji Dağı Japonya'nın en yüksek dağıdır. Aktif bir volkanik yanardağ olan Fuji Japonya'nın simgelerinden birisidir. Bireysel olarak dağı gezmeniz oldukça zordur. Bu nedenle 14,000 Yenden başlayan turlara katılım göstererek Fuji'yi daha ayrıntılı bir şekilde gezebilirsiniz.

Tokyo’da Ne Yenir?

Oldukça uzun süre Japonya'nın siyasi merkezi olan Tokyo'da mutfak kültürünün oldukça köklü olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bu bölümde Tokyo'da Ne Yenir üzerine bilgi vereceğiz. Japonların oldukça köklü bir mutfak kültürü olmasından dolayı liste biraz uzun olacaktır.

Sushi

Tokyo'nun en büyük geleneksel yemeği olan Sushi bu bölgede yemenizi istediğimiz ilk yemektir. Dünya'nın en büyük balık pazarına sahip olan Tokyo'da yüzlerce çeşit Sushi bulunmaktadır. Sushi hazırlığı kadar yemenin de bir sanat olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Tokyo'nun dört bir yanında bulunan balık restoranlarında bu güzel lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Sashimi

Japon mutfağının Sushi'den sonraki en meşhur yemeği Sashimi'dir. Çiğ deniz mahsullerinden oluşan bu yemekte tüm ürünler ince ince dilimlenmektedir. Japon geleneksel mutfağının en iyi yemeği olan Sashimi yemek öncesi sunulan ilk yemektir.

Yakitori

Geleneksel ızgara yemeklerinden birisi olan Yakitori aslında bildiğimiz tavuk şişe çok benzemektedir. Dışı çıtır çıtır olan Yakitori'nin içi yumuşacıktır. Yerel halkın yemekten keyif aldığı bu yemeğin yanında soğan, Japon mantarı ve biber servis edilmektedir. Yemeğin yanında sake ve bira içmek ise gelenek haline gelmiştir.

Noodles

Tokyo'da Ne Yenir üzerine bilgi vermeye devam ediyoruz. Bölgede ucuz ama lezzetli bir akşam yemeği yemek istiyorsanız Noodles çok iyi bir seçenek olacaktır. Tokyo sokaklarında gezerken bir hayli fazla olan Noodles restoranı görmek sizi oldukça mutlu edecektir.

Okonomiyaki

Japonların yemekten keyif aldığı Okonomiyaki yemeğini kesinlikle denemenizi öneririz. Hatta Japonların evlerinde dahi yaptığı bu yemeğin birçok alt türü bulunmaktadır. Yemeğin içerisinde lahana, yeşil soğan, un ve domuz yağı bulunmaktadır. Domuz yağı hassasiyetiniz varsa bunu hazırlık aşamasında belirtmeniz gerekmektedir.

Nigiri – Zushi

Sushi çeşitlerinden birisi olan NigiriZushi Tokyo'nun en eski Fast Food yiyeceklerinden birisidir. Oldukça ekonomik olan Nigiri karın doyurucu olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Sokak satıcılarından tutun en lüks restoranın menüsünde dahi Nigiri yer almaktadır.

Tempura

Tokyo'nun en meşhur yiyeceklerinden birisi de Tempura'dır. Dışı çıtır çıtır olan bu lezzetin içerisinde yumuşacık bir yiyecek bulunmaktadır. Aslında sebze ürünlerinden hazırlanan bu yemek son yıllarda deniz mahsullerinden de hazırlanmaya başlamıştır. Tokyo'nun dört bir yanında tempura hazırlayan restoranlar bulunmaktadır.

Chankonabe

Chankonabe daha çok sumo güreşçilerinin diyet listelerinde bulunan bir yiyecektir. Balık eti ve tavuk eti ile hazırlanan bu yiyeceğin içerisinde mevsimin durumunda göre sebzeler de yer almaktadır. Bu yiyeceği yapan işletmelerin çoğu eski sumo güreşçileri tarafından işletilmektedir.

Monjayaki

Tokyo'da Ne Yenir yazımızın henüz ortalarındayız. Monjayaki adı verilen bu yemek aslında bir nevi tava kızartmasıdır. Dilimlenmiş lahanaların üzerine çeşitli deniz ürünlerinin ilave edildiği bu yemek içerisinde aynı zamanda et, un ve su da ilave edilmektedir. Elde edilen karışımın sıcak tava üzerinde kızartılması ie elde edilen bu yemeğin çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Tsukudani

Japonya'nın denüz mahsulleri konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Küçük deniz ürünleri, soya sosu ve deniz yosunlarının kaynatılması ile hazırlanan bu yemek pirinç ile servis edilmektedir. Bir sokak lezzeti olmasından dolayı dilediğiniz her yerde yiyebilirsiniz.

Natto

Fermante edilmiş fasulyeden hazırlanan bu yemek geleneksel Japon lezzetlerinin en ünlü olanıdır. Tadı, kokusu hatta görünümü sizlere farklı gelebilir. Ancak tadına baktığınızda oldukça güzel bir yiyecek olduğunu görebilirsiniz.

Edo Amamiso

Soya fasulyelerinin buharda tuz eşliğinde pişirildiği bu yemekte tatlı bir sos kıvamı elde edilir. Hemen hemen şehirdeki tüm restoranlarda bulunan bu yiyeceğin kesinlikle tadına bakmanızı öneririz.

Ningyo Yaki

Bebek şekillerindeki kalıplarda pişirilen Ningyo Yaki karın doyurmalıktan ziyade atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Kek hamuru, şeker ve un ile yapılan bu yiyeceğin içi kırmızı fasulye ezmesi ile de doldurulmaktadır.

Namerou

Tokyo'nun sahil kesimlerinde yapılan balıkçı yemeklerinden birisi olan Namerou sağlıklı olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Oldukça lezzetli olan bu atıştırmalıkta balıklar ince ince parçalara ayrılmaktadır. İçerisine zencefil, pırasa eklenen yemeğin içerisinde koku olmaması için yeşil fesleğen de kullanılmaktadır.

Tokyo Sayama Tea

Tokyo'da Ne Yenir listemizin son sırasında Tokyo Sayama Tea yer almaktadır. Yılda 2 defa (İlkbahar ve Yaz) hasatı gerçekleştirilen Sayama Çayı Tokyo'nun kültürel değerlerinden biridir. Oldukça lezzetli olan çayın fiyatı diğer çaylara nazaran biraz fazladır. Tokyo'ya kadar gelmişken tadına bakmadan asla geri dönmemenizi öneririz.

Tokyo’dan Ne Alınır?

Tokyo Gezilecek Yerler yazımızın son bölümünü alışverişe ayırdık. Tanımadığınız bir kültüre ait bu şehirde yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi de alışveriş yapmak olacaktır. Tokyo sokaklarında gezerken gezip görülecek yerlerin yanı sıra alışveriş tezgahları da dikkatinizi çekecektir.

Tokyo'yu gezdikten sonra elbette hediyelik eşya almak isteyeceksiniz. Tokyo'da alışveriş yapmak, hediyelik eşya almak oldukça kolaydır. Ekonomik fiyatlara sahip olan ürünler arasında karar vermekte dahi zorlanabilirsiniz. Tokyo alışveriş kültürü ile ilgili detaylar;

Macha Çayı ve Ürünleri

Japonya'nın neresinde olursanız olun satın alabileceğiniz bir üründen bahsedeceğiz. Japonların yeşil çayı olan Macha Çayı en azından Sushi kadar tanınmaktadır. Koyu yeşil tonlara sahip fıstık unu kıvamında olan bu çay Tokyo sokaklarında dahi satılmaktadır.

Matcha ürünü çay olarak satılmasının yanı sıra şekerleme, kek ve sütlü ürünler olarak satılmaktadır. Son zamanlarda sindirim sistemine iyi gelip zayıflattığı iddia edilmesinden dolayı ülkemizde de popüler hale gelen bu ürünü yerinde satın almanızı öneririz.

Matcha çayı yılda 2 defa hasat edildiğinden dolayı gramlık paketlerle satılmaktadır. 50 gramlık paketi ortalama olarak 4,000 Yen'den satılmaktadır. Satın alacağınız çayın rengi, kokusu ve dokusuna göre bu fiyatta artma veya azalma meydana gelebilmektedir.

Kimono

Japonların başta önemli günler olmak üzere festivallerde, bayramlarında üzerlerinde eksik olmayan bir giysi bulunmaktadır. Kimono adı verilen bu giysiler Japonların kültürlerini temsil etmektedir.

Her rengi, her çeşidi bulunan Kimono'nun polyesterden olanı günlük yaşamda da giyilmektedir. Resmiyet durumuna göre farklı farklı türleri bulunan Kimono'nun hangi malzemeden yapıldığı oldukça önemlidir. Eğer hediyelik eşya olarak Kimono satın alacaksanız en kaliteli ürünü satın almanızı öneririz.

Kimono fiyatları ortalama olarak 8,000 ile 10,000 Yen arasında değişiklik göstermektedir. Eğer sadece denemelik ikinci el ürün denemek istiyorsanız 500 Yen'den kiralık Kimono bulabilirsiniz.

Tokyo'da Kimono Yamato, Uniqlo Ginza, İto Yakado gibi mağazalardan Kimono satın alabilirsiniz. Şunu da ayrıca belirtmek istiyoruz. Japonya'da üretilen Kimono'lar tek beden tasarlanmaktadır.

Sake

Tokyo'da Ne Alınır konusunda sizlere oldukça güzel bir önerimiz olacaktır. Japonların milli içeceklerinden olan Sake'nin en azından 200 asırlık bir geçmişi bulunmaktadır. Tadı diğer içkilerden hemen fark edilebilen Sake içerisinde tahıl tozu ve pirinç bulunmaktadır.

Tokyo'da sosyal hayat üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Sake, muhabbet ortamları oluşturmaktadır. Yerel halk toplanınca vazgeçilmezlerinden birisi de bu içecek olmaktadır.

Sake hem sıcak hem de soğuk tüketilebilen bir içecektir. Kalitesi içerisinde bulunan pirince göre belirlenmektedir. Japonlar bu içeceği sizlere servis ederken gözleri parlayacak, sundukları içecekten gurur duyduklarını göreceksiniz.

Sake içeceklerinin şişesi 1000 ile 5000 Yen aralığında satılmaktadır. Tokyo'nun dört bir yanında sake satan işletmeler görebilirsiniz.

Elektronik Eşya

Japonya, Tokyo denildiğinde aklınıza ilk gelecek şeylerden birisi de elektronik eya olsun. Canon, Nikon, Panasonic, Sony, Nintendo gibi teknoloji şirketlerinin doğduğu yer bu topraklardır.

Dünyanın dört bir yanından insanlar Tokyo'ya sadece elektronik eşya alışverişi yapmak için gelmektedir. Teknolojinin cenneti olan bu ülkede elektronik eşyalar Akihabara ve Electric Town semtlerinden alınmalıdır.

Binlerce elektronik eşya türünün satıldığı Akihabara'da başınızı bir anda döndürebilir. Daha önce hiçbir yerde göremediğiniz ürünlerin satıldığı bu caddede sayısız elektronik eşya dükkanı bulunuyor. Son model fotoğraf makineleri, bilgisayarlar ve telefonlar arasında karar vermekte zorlanabilirsiniz.

Cadde boyu gezmek istemiyorsanız Yodabashi Camera alışveriş merkezine girebilirsiniz. 9 katlı bu pasajda teknoloji namına her şey bulunuyor. Ürünleri satın almadan önce Tax Free özelliği bulunup bulunmadığını kesinlikle kontrol ediniz.

Mahalle Butiklerinden Değişik Giysiler

Tokyo'da oldukça değişik giyim ürünleri satın alabilirsiniz. Birbirlerine zıt desenli ürünler, yırtık her yeri darmadağın olmuş kotlar, fırfırlı bluzlar, sarı, pembe ve turuncunun her renk tonu bulunduğu ürünler sizi bambaşka dünyaya taşıyabilir.

Tokyo'nun gizli kalmış mahallerinde kurulan bu butik mağazalar, sokakların canlı kalmasını da sağlamaktadır. Bu sokaklarda çok ilginç modellerde ürünler satın alabilirsiniz. Tokyo modasını belirleyen sokak butiği özellikle genç sınıf tarafından oldukça benimsenmiş durumda.

Tokyo sokaklarında modanın bir kuralı bulunmamaktadır. Omotesando, Yoyogi ve Harajuku sokaklarında her gün karnaval niteliğinde tezgahlar kurulmaktadır. Çılgın moda akımına ayak uydurmak isterseniz sizleri de Tokyo'nun ara sokaklarına davet ediyoruz.

Manga ve Anime Figürleri

Tokyo'dan alabileceğiniz en güzel hediyelik eşyalardan birisi de Manga ve Anime Figürleridir. Elektronik eşya, giyim kuşam, çay derken kesinlikle almanızı istediğimiz bir ürün daha bulunuyor.

Anime ve manga karakterlerine ilginiz olmayabilir. Ancak dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi anime ve mangaların hayranıdır.

Yolunuz bankaya düşse bile duvarlarında anime çizimler bulunmaktadır. Fiyatları 100 200 Yen gibi oldukça düşük fiyatlar ile sevimli anime çizimleri satın alabilirsiniz. Çok kaliteli figürler satın almak isterseniz ödeyeceğiniz tutar 5,000 Yen'e kadar çıkabilir.

Drugstore Ürünleri

Tokyo'da Ne Alınır konusundaki son önerimiz ise Drugstore Ürünleri olacaktır. Başta kozmetik ürünleri olmak üzere kişisel tüm bakım ürünleri zaten bu zincir mağaza bir nevi eczane görevi üstlenmektedir.

Drugstore mağazalarının içeriği halkın ihtiyaç duyabileceği ürünlerle doludur. Havaalanı başta olmak üzere her sokakta görebileceğiniz bu mağazalardan en azından ufak kişisel bakım ürünleri satın alabilirsiniz.

Tokyo Gezilecek Yerler yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu şehir ile ilgili hazırladığımız bu rehber eminiz ki sizlere ışık olacaktır. Tokyo geziniz ile ilgili her türlü detaya sahip olmasınından dolayı üzerinden bir asır geçse bile geçerliliğini koruyacağını söyleyebiliriz. Aklınıza takılan soruları bizlere iletmekten asla çekinmeyin. Tokyo'yu gezen ekibimiz bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Tokyo Gezi Rehberi: Tokyo’da Gezilecek 20 Yer